Pamoka apie fgos patarles ir posakius. Atviros pamokos „Patarlės ir posakiai apie darbą“ santrauka

iš. vienas
Mokytojas: Poluboyarova Liudmila Michailovna, savivaldybės švietimo įstaigos „Džidinskaja vidurinė“ rusų kalbos ir literatūros mokytoja Bendrojo lavinimo mokyklos» Džidinskio rajonas.

Pamokos data: 21.09.2009

Pamokos vieta: SM „Petro ir Povilo rajono gimnazija“

Klasė: 6

Tema: literatūra

PAMOKOS PLANAS

Tema: "Patarlė yra gėlė, o patarlė yra uoga".

Rusijos žmonių patarlės ir posakiai.

Pamokos tikslai:

Edukacinis: 1. Tęsti pažintį su žodine tautodaile – „mažaisiais“ tautosakos žanrais.

2. Apsvarstykite statybos ypatumus, patarlių ir priežodžių gimimo būdus.

3. Atskleiskite išmintį, kuri moko patarlių ir posakių formos prasmės ir tobulumo, jų panašumų ir skirtumų. žanro formos folkloras.

4. Skatinti vertybių formavimąsi per tautines tradicijas.

Ugdomas: 1. Ugdyti gebėjimą kritiškai analizuoti informaciją, gebėjimą samprotauti, reikšti savo asmeninę nuomonę, ją ginti komandoje;

2. Ugdykite savarankiško ir grupinio darbo įgūdžius.

Pedagogai: 1. Ugdyti pagarbos kitų nuomonei jausmą, nuomonių ir pažiūrų objektyvumą, savikritiškumą, savarankiškumą.

2. Ugdykite atsakomybę už abu Asmeninė patirtis ir už kolektyvinio darbo rezultatą.

Technologijos: RKCHP, TRIZ, komunikabilus.

aš. Laiko organizavimas.

- Pasisveikinimas, susipažinimas, teisingo nusileidimo organizavimas grupėse, mokinių pastatymas ant draugiškos bangos.

Esu Poluboyarova Liudmila Michailovna, Vaikų ugdymo mokyklos rusų kalbos ir literatūros mokytoja.

Jie sako: „Su savo chartija jie neina į svetimą vienuolyną“. Bet „vienas lauke nėra karys“, todėl palaikykite mane. Atėjau pas tave su ramybe ir naujomis žiniomis. Ir „Mokytis visada naudinga“! (skaidr.)

Su kokia nuotaika atėjai į pamoką? Parodykite atitinkamą veidą (kiekvienas turi korteles).

II. Skambinti.

Atspėk šaradą: priešdėlis, kaip ir žodžiu paleisti , šaknis kaip žodyje pažodžiui , priesaga iš žodžio mokinys , o pabaiga, kaip ir žodyje ranka. (patarlė). (skaidr.)

Taip, tai patarlė. Apie tai kalbėsime šiandien pamokoje. Užsirašykite pamokos temą. "Patarlė yra gėlė, o patarlė yra uoga". Rusijos žmonių patarlės ir posakiai. (skaidr.)

Kaip gražūs dalykai puošia mūsų gyvenimą, taip išmintingos patarlės puošia ir praturtina mūsų protą. Išgirdę patarlę, stengiamės ją prisiminti. Štai kodėl jame sakoma: " sena patarlė niekada nepalūžti“. Daug ką žinote iš kursų pradinė mokykla. Aš perskaitysiu teiginius apie patarlę ir posakį, o jūs turite atsakyti, ar tai teisinga, ar ne. Veidas su šypsena yra tiesa, be šypsenos yra neteisingas. Jei teiginys yra klaidingas, pabandykite pateikti teisingą atsakymą.

Ar tiesa, kad:


  • Patarlė yra liaudies išmintis. (+) (skaidrė, skaidrė)

  • Patarlės ir priežodžiai priklauso mažiesiems tautosakos žanrams. (+)(skaidrė, skaidrė)

  • Patarlė turi tik tiesioginę reikšmę. (-)(skaidrė, skaidrė)

  • Patarlė didelės apimties, susideda iš 2–3 sakinių. (-)(skaidrė, skaidrė)

  • Patarlė turi ritmą ir rimą. (+)(skaidrė, skaidrė)

  • Patarles ir posakius kūrė tik rusų žmonės. (-)(skaidrė, skaidrė)
- Matote, „Akys gąsdina, o rankos daro“, mes jau daug ką žinome pamokos tema, visa kita belieka išsiaiškinti. Padėkite man, pasakykite man, ką mes veiksim pamokoje? Taigi, mūsų pamokos tikslas. (skaidr.)

Šimtmečio liaudies kalboje gyvena patarlės ir priežodžiai. Jie atkeliavo pas mus senovės rusų literatūros kūriniuose. Nuo XVI a pradėjo rinkti patarles ir priežodžius. Žymiausias rusų liaudies išminties rinkėjas – V. I. Dalas, gyvenęs XIX a. (skaidr.) Beje, tėvas V.I. Danė ir mama vokietė. Pats Dalas visą savo gyvenimą paskyrė rusų patarlių rinkimui ir sisteminimui. Apkeliavo visą Rusiją. Užrašė valstiečių, amatininkų, kareivių patarles ir priežodžius. (skaidr.) Šio kruopštaus darbo rezultatas buvo rinkinys „Rusų žmonių patarlės“, be jo, V. I. Dal parengė ir išleido kapitalinį kūrinį - keturis tomus „ aiškinamasis žodynas gyvoji didžioji rusų kalba“, kur kaip žodžių pavyzdžius pateikė daugybę patarlių ir priežodžių. (skaidr.)

Koks yra patarlių grožis? Daugelis rašytojų pažymėjo šio folkloro žanro privalumus. (Kalbos skaidrėje). « Jo patarlėse pasireiškia žmonių genialumas, dvasia ir charakteris“, – kalbėjo filosofas Bekonas. O poetas A. Prokofjevas rašė:

Didelė rusų kalbos šlovė,

Kiekvienais metais jis stiprėja

Ir aštresnis už briaunuotą durtuvą

Mūsų posakiai ir patarlės! (skaidr.)

– Nustatykime, ar yra skirtumų tarp patarlių ir posakių ir kokie jie yra?

1 užduotis. Sukurkite logines grandines pasirinkdami tinkamas reikšmes ir apibrėžimus, kad gautumėte susijusį teiginį su įrodymu. (skaidr.)

1. "Pilnas pilvas kurčias mokymui" - tai ..., nes ...

A) patarlė

B) patarlė

B) perkeltinė populiari išraiška, kuriame yra ryšys su kažkuo, bet nėra išvados, išvados.

D) trumpas išmintingas posakis, kuriame yra visa mintis, susidedanti iš dviejų dalių.

Atsakymų pavyzdžiai: „Pilnas pilvas kurčias mokytis“ - patarlė, nes ji trumpas išmintingas posakis, kuriame yra visa mintis, susidedanti iš dviejų dalių.

„Septyni penktadieniai per savaitę“ yra posakis, nes tai yra vaizdinga frazė, kurioje yra ryšys su kažkuo (su konkrečiu žmogaus charakteriu), bet nėra išvados.

Sudėkime savo žinias klasterio, schemos pavidalu. (skaidr.)


2 užduotis. Kiekvienai grupei turiu posakį. Atidžiai perskaitykite ir nustatykite, ar tai patarlė, ar posakis. Įrodykite pavyzdžiu. Dirbame kaip komanda – „Vienas protas yra gerai, bet du – geriau“.

– „IN Sveikas kūnas- sveikas protas. Dėmesys teisingam mokinių sėdėjimui.

III. Turinio supratimas.

Prašome atsiversti vadovėlį, raiškiai perskaityti pirmosios grupės patarles. (skaidr.) Kokia šių patarlių tema? O antra grupė? Savarankiškai, grupėse, nustatykite likusių patarlių skyrių temas. Atkreipkite dėmesį į nuorodos žodžius ant savo stalų. (Žodžiai nuorodai: darbštumas, kvailumas, draugystė, tėvynė, tingumas, aplaidumas, bailumas, mokymas). (skaidrės)

- Nes laikas yra valanda linksmybėms. Fizminutka.

Prašau atsistoti. Kartok paskui mane:

Žinau daug patarlių

Pasakysiu tau ir tau (suka į kairę ir į dešinę).

Ateikite pas mus (vaikščiokite vietoje, nusilenkite)

Ir atsisėsk.

Kvėpavimo pratimai.

Glaudžiai dirbkime su patarlių ir priežodžių tekstais. Siekdami aprėpti daugiau liaudies išminties, skirstėmės į grupes: statybininkai, projektuotojai, redaktoriai, dailininkai, liaudies išminčiai, kiekvienas iš būrelių atlieka savo edukacinę užduotį. Raskite aplanke kortelę su užduotimi, atidžiai perskaitykite. Jei kažkas neaišku, pasinaudokite konsultanto paslaugomis. Grupėje aptarkite užduotį ir kaip ją atlikti. Darbui atlikti – 2 min. Pasibaigus nustatytam laikui, praneškite apie savo problemos sprendimą.

Grupiniai pristatymai su atsakymais. (skaidrės)

IV. Atspindys.

Prisiminkime ir apibendrinkime viską, apie ką šiandien kalbėjome pamokoje. (skaidr.) Kas yra patarlė? Kokia jos išmintis? Kuo skiriasi patarlės ir posakiai?

Sudaryti sinchroną? (skaidr.) Tai penkių eilučių eilėraštis, kuriame apibendrinama viskas, kas buvo pasakyta pamokoje. Padarykime sinchronizavimą grupėse tema: „Patarlė“. Prisiminkite viską, apie ką kalbėjome: kas yra patarlė, ką ji daro, kas ji skirta žmogui.

Aplanke rasite sinchronizavimo diagramą, atidžiai ją perskaitykite.

Sinchronizacijų skaitymas.

Pažiūrėk, ką aš turiu. (skaidr.).

Patarlė.

Išmintingas, ištikimas.

Moko, apibendrina, padeda.

Jis perduodamas iš burnos į burną.

Liaudies išmintis.

Mokykitės patarlių, nuolat remkitės jomis, nes jos praturtina kalbą, suteikia kalbai ypatingo aštrumo, stiprumo ir išraiškingumo. Štai kodėl Gogolis sakė, kad „... patarlėse yra visko: pasityčiojimas, pasityčiojimas, priekaištas, žodžiu, viskas, kas jaudina ir drasko greituosius...“. Ir patys žmonės vertino šį žanrą: „Patarlė sakoma žodžiui“, „Patarlė ne antakyje, o akyje“, „Patarlė yra visko pagalbininkė“. (skaidr.).

V. Namų darbai. (skaidr.).

Atkurkite patarles, įterpdami trūkstamus žodžius (žr. užduoties spausdinimą).

Pasirinkite penkias patarles šia tema: laimė, šeima, vaikai (neprivaloma).

VI. Geros savijautos atspindys klasėje.

– Įvertinkite mūsų darbą. (skaidr.)

Išsirinkite veidą, atitinkantį jūsų darbą pamokoje, pasirašykite ir įteikite man.

Veidas su šypsena – pamoka pavyko, gerai padirbėjau.

Rimtas veidas – ne viskas pavyko, galiu dirbti geriau.

Liūdnas veidas – visai nedirbo pamokoje, nepatenkintas savimi.

Ir aš vertinu jūsų darbą.

Pažiūrėkime, ar mano rezultatas atitinka tavo. Užmerkite akis, nuleiskite galvas. Tie, kurie turi vienodus ženklus, atidarykite akis ir pakelkite galvas. Dėkoju. Dabar atidarykite likusias akis. (skaidr.)

Esu labai dėkingas jums už pamoką. (skaidr.)

Priedas Nr.1 ​​- Pristatymas.

Priedas Nr.2 – Pamokos užduotys.

Paraiška №2

Užduotis 1. Kolektyvas.

Sudarykite logines grandines pasirinkdami tinkamos vertės ir apibrėžimus, kad gautumėte susietą teiginį su įrodymu.

1. "Pilnas pilvas kurčias mokymui" - tai ..., nes ...

2. „Septyni penktadieniai per savaitę“ yra ..., nes ...

A) patarlė

B) patarlė

C) vaizdinis populiarus posakis, kuriame yra ryšys su kažkuo, bet nėra išvados

D) trumpas išmintingas posakis, kuriame yra visa mintis, susidedanti iš dviejų dalių.

Užduotis 2. Grupė.

Perskaitykite posakį, nustatykite, ar tai patarlė, ar posakis. Įrodykite pagal pavyzdį iš ankstesnės užduoties.

Gera košė, bet mažas puodelis.

Proto kamera.

Be vakarienės nėra raudono pokalbio.

Darbas su ugnimi.

Žodis ne žvirblis, išskris – nepagausi.

Užduotis 3. Kolektyvas-grupinis.

Patarlių grupę skaitykite vadovėlyje p. 13, nustatykite temą.

Referenciniai žodžiai: darbštumas, kvailumas, draugystė, tėvynė, tinginystė, aplaidumas, bailumas.
4 užduotis. Grupė.

Menininkams. Nupieškite patarlę ar posakį su paveikslėliu. Patarlės ir posakiai, iš kurių galima rinktis: „Mišką iškirto - skiedros lekia“, „Meška užlipo ant ausies“, „Įsidėk kaliošą“, „Iešk adatos šieno kupetoje“. Pavyzdžiui, pažiūrėkite į piešinį patarlei „Nekask duobės kitam, pats įkrisi“.

4 užduotis. Grupė.

Statybininkams. Surinkite iš „plytų“, ant kurių užrašytos patarlių dalys, ištisus posakius. („Plytos“ ieškokite aplanke).

Pavyzdys: pateikiamos dalys: „Atsikratyk blogo gyvenimo“, „Pralinksmink“, „Surišk gerą“, „Daryk gera“. Iš jų renkame dvi patarles: „Pasitrauk nuo blogo gyvenimo, atsitrauk nuo gero“ ir „Daryk gera – linksmink save“.


Nepripažinti sielvarto

niekada nepažinsi džiaugsmo.

Iš džiaugsmo garbanos susisuka,

suskilo iš liūdesio.

Kalbėk mažiau

išgirsite daugiau.

geras žmogus

gyventi gerą gyvenimą.

Kas nori daug sužinoti

kuriam reikia mažai miego.

Raudona paukščio plunksna,

bet žmogus yra sumanus.

Nesėdėk

todėl nebus nuobodu.

4 užduotis. Grupė.

Konstruktoriams. Surinkite iš dizainerio detalių (atskirų žodžių) patarles ir priežodžius. Surinkdami vadovaukitės spalva. (Išsamią informaciją rasite aplanke).


Mato

akis,

Taip

akis

neymet.

brangus,

Taip

gražiai,

pigu,

Taip

supuvęs.

Padalinti

paslėpti

nenužudytas

turėti.

Septyni

kartą

matuoti,

vienas

kartą

Nupjauti.

Uždaryti

alkūnė,

Taip

ne

kąsti.

4 užduotis. Grupė.

Redaktoriams. Atkurkite patarlę iš sudėtingo sakinio, įdėkite reikiamus skyrybos ženklus.

Jei jums patinka serbentai, tada mylėkite ir skauda burną.
Nors jis švelniai plinta, sunku užmigti.
Jei nori valgyti kalachi, tai nesėdėk ant viryklės.

Sukurkite patarlę iš posakio pridėdami reikiamus žodžius.

Grėbti karštį netinkamomis rankomis.
Skiedinyje sutrinkite vandenį.

Padarykite posakį iš patarlės, pašalindami kai kuriuos žodžius.

O mūsų ir jūsų šoks už centą.
Jis pasiūtas – uždengtas, o čia mazgas.
Stebuklai sietelyje: daug skylių, bet nėra kur išlipti.

4 užduotis. Grupė.

Liaudies išminčius. Būkite kūrybingi su patarlėmis: sugalvokite savo pirmosios patarlės dalies tęsinį.

Pavyzdys. Yra patarlė: „Nekask duobės kitam - pats į ją neįkrisi“, bet gali sugalvoti savo tikslą:

Nekask kitam duobės – tegul dirba.

Nekask kitos duobės – susirask įdomesnę veiklą.

Tęskite sakydami:

Ne tai, kad draugystė stipri...

Draugo nėra - ieškok...

Gyvenk dėl žmonių...

Kas priima svečius...

Netikėk kiekvienu gandu...

PoluboyarovaLM_P(prezent).ppt
iš. vienas

Metmenų planas Papildoma veikla pagal federalinį valstybinį švietimo standartą šia tema:

„Patarlės ir posakiai“.

Parengė ir vedė: Chashchina Yu.V.

Asociacijos pavadinimas: „Knygų šalis“ ,

Tikslai:

Švietimas: supažindinti su rusų ir baškirų patarlėmis ir posakiais.

Ugdykite gebėjimą paaiškinti posakių ir patarlių reikšmę (tekstas, iliustracijos, trumpi pamokantys pasakojimai)

Švietimo : plėtoti kūrybinė vaizduotė, mąstymas; ugdyti gebėjimą aiškiai ir aiškiai reikšti savo mintis, gebėjimą perteikti mintis mokytojui ir klasės draugams; ugdyti gražios, kompetentingos, išraiškingos žodinės ir rašytinės kalbos įgūdžius.

Švietimo : ugdyti pasididžiavimo turtingaisiais jausmą kultūros paveldas savo žmones, savo šalį, ugdyti pagarbą bendramoksliams, pagarbos jausmą bendražygių mintims ir pasisakymams; ugdyti kolektyvizmo, bičiulystės jausmą.

Sveikatos taupymas - numalšinti nuovargį, teatralizuotas fizinis lavinimas.

Laikas: 45 min.

Pamokos eiga:

    Laiko organizavimas. Sveikinimai.

Sveiki, vaikinai. Sveiki mieli svečiai. Džiaugiuosi galėdamas jus visus matyti asociacijos „Knygų žemė“ pamokoje.

Nuotaika, kaip tai?Į!

Ar visi laikosi tokios nuomonės?Visi be išimties !

Gal jau pavargote?Mes jų su savimi nepasiėmėme!

- Ar galime atsigulti ir pailsėti?Geriau dainuok dainą!

A) Dainuokime savo užklasinę dainą . 3 min

Visi susėdo prie stalų

žiūrėjo vienas į kitą

Greitai nusišypsok.

Priimkime svečius. Sveiki.

-Tikiuosi, kad:

Dirbsime kartu

Darbą atliksime pakeliui!

Taigi, mieli svečiai,

Norėtųsi sugrįžti!

Mokytojas: Norėdami pradėti pamoką, noriu atspėti mįsles. O jūs pagal pirmąsias atsakymų raides atspėsite mūsų pamokos temą ir pabandysite išsikelti šios pamokos tikslus. Įrašykite šiuos žodžius į stulpelį ir jums bus lengviau perskaityti žodį.5 minutės

    Čok, čok, paršelis

Rožinis kabliukas nugaroje.

Statinės viduryje

Kas čia? Atspėk!

Tai(kiaulė ) 1 skaidrė

    Lieknas, greitas, raguotas.

Vetvisty.

Ganosi visą dieną.

Kas čia? (elnias ) 2 skaidrė

    Ilgai vaikšto, burna su iltimis,

Kojos atrodo kaip stulpai.

Koks kalnas didelis.

Ar sužinojai, kas tai? (dramblys ) 3 skaidrė

    Gudrus apgavikas, raudona galva,

Pūkuota uodega – grožis. Kas tai? (lapė ) 4 skaidrė

    Vasara sode, šviežia, žalia.

O žiemą statinėje: geltona, sūru.

Atspėk, gerai padaryta, kokie jų vardai? (agurkai) skaidrė 5

    Ne batai. Ne batai.

Bet jie taip pat nešiojami ant kojų.

Juose bėgti galime tik žiemą,

Ryte mokykla, o tada namo.(veltiniai batai) skaidrė 6

    Į siaurą akį įsriegiamas plonas siūlas

Ir ji greitai nuplaukė paskui kapitoną,

Siuva, susiuva ir smarkiai dūria.

Ir kapitono vardas(adata) skaidrė 7

    Gudrieji broliai gyvena sunkioje knygoje

Dešimt iš jų, bet šie broliai suskaičiuos viską pasaulyje (skaičiai) skaidrė 8

    Jis malonesnis už visus pasaulyje, gydo sergančius gyvūnus,

Ir vieną dieną jis ištraukė begemotą iš pelkės.

Jis garsus, žinomas, tai yra gydytojas (Aibolit) skaidrė 9

Mokytojas: kokį žodį gavai?

Patarlė . skaidrė 10.

Pažvelkime į žodžio patarlė reikšmę elektroninis žodynas Ušakovas .

Kodėl studijuoti patarles?

Žiūrėkite vaizdo įrašą apie patarles. 3 min

Kokias patarles žinai? Ir iš kur jie atsirado? Tada kaip paaiškinti, kad turiu visą parodą knygų su patarlėmis? Iš kur atsirado knygos? Juk patarlių niekas nerašė, jas sukūrė liaudis, o autoriaus neturi?

Rusijoje buvo tokių žmonių, kurie suprato visą oralinio žodžio vertę liaudies menas. Tai ir mįslės, ir dainos, ir patarlės, ir posakiai, ir daug daugiau. Jie pradėjo viską užrašinėti. Vladimiras Dalas taip pat buvo rusų patarlių ir posakių rinkinys. (11–12 skaidrė)

Tai buvo sunkus darbas daugelį metų. Ir mes vis dar naudojame šias knygas.

Žmonės sako, kad mažas žinių lašelis yra mažas žingsnis į išmintį. Pakelkime savo žinias vienu žingsniu aukščiau. Ir po šios pamokos jūs tapsite šiek tiek geresnis, šiek tiek išmintingesnis.

Mokytojas: - pirmoji užduotis „Pasakyk patarlę“ Žodžiu.

Aš perskaičiau šios patarlės pradžią, o tu sakai pabaigą. Už kiekvieną teisingą atsakymą užrašų knygelėje nupieškite „šypsenėlę“.3-4 min.

    Bus pietūs...ir šaukštas išnyks.

    Neturi 100 rublių, ...ir turi 100 draugų.

    Kas mėgsta meluoti...tu negali priimti jo kaip draugo .

    Nėra nieko gražesnio pasaulyje…nei mūsų tėvynė.

    Nesiimk per daug dalykų...bet išsiskirti viename.

    Nereikia lobio...jei šeimai viskas gerai.

    Nesakyk, kad negaliu...kalbėti ir mokytis.

    Draugystė stipri ne meilikavimu,...bet tiesa ir garbė.

    Kvaila galva...neduoda poilsio kojoms.

    Gyventi be darbo...tik dūmai dangų.

    Pasiruoškite roges vasarai...o žiemą vežimėlis.

    Kur jis gimė,…naudinga ten.

Mokytojas: štai antra užduotis.

Norėdami jį užbaigti, turite dirbti poromis.

Reikia ištaisyti posakių klaidas. Kieno pora ras daugiau klaidų, ji uždirbs daugiau taškų.(darbas su lapeliais) 5-6 min

    Du batai - konteineris.

    Ūsai yra gerai, bet du yra geriau.

    Vienišas pelenuose nėra karys.

    Bailys bijo savo tinginystės.

    Skiedinyje sutrinkite soda.

    Pulkas avies kailyje.

    Mes patys turime ausis.

    Jie neieško bebrų iš bebrų.

    Sveikas kailis sveikame kūne.

    Sukasi kaip kepalas ratuke.

    Ant bezrybe ir bako - žuvis.

    Kiaušiniai nemoko kiaunių.

Ekrano patikrinimas.

Kokias patarles žinote ir ką jos reiškia?

- Mokytojas: atėjo laikas trečiajai užduočiai.

Tai darysite grupėse.

pasirodys lentojepatarlių iliustracijos . Vaizdo darbas.

Reikia atspėti, kuri patarlė juose užšifruota.

Nubrėžiate iliustracijos numerį ir bandote atspėti, kuri patarlė ten užšifruota.

Mokytojas: Visi bandė, visi geri kolegos. Kaip manote, kokias patarles sugalvojo tik rusų žmonės? Pabandykite skaityti patarles baškirų kalba.

    Atmagan kuyan, asmagan katilas. (vertimas) Zayac nežuvo, katilas nepakabintas.

(rusų patarlė) Meška yra miške, o oda jau parduota .

2. Naualagy tornaga aldanyp, Kulyndagy sepsekte iskyndyrma. (Vertimas) Ištroškęs gervės danguje, nepaleiskvoglė rankoje.

L Geriau zylė rankoje nei gervė danguje.

3. Bish tinlek kuyan – un tinlek zyyan

(vertimas) Kiškis – penkios kapeikos, nuostolis – dešimt

Rusų patarlė: avikailis neverta vargti .

Mokytojas : - pasakojimas apie baškirų tautos patarlių ir posakių rinkinį.

Maistas neatsiras be pastangų. (be vargo žuvies iš tvenkinio negausi)

Žaiskite žaidimą, bet nepamirškite darbo. (darbo laikas – linksmybių valanda)

Kas nemiega, bus su grobiu. (Kas keliasi anksti, tam duoda Dievas)

Surinkta čia puiki suma mūsų baškirų regiono patarlės, posakiai, mįslės. Tai tik vienas tomas (septintoji dalis) iš kelių tomų.

Mokytojas: - Kita užduotis yra jūsų namų darbai.

jums pasiūlė sketus, reikėjo juos pastatyti. O kitos komandos turi atspėti, kokia patarlė čia gali slypėti.

1 scena:

Nusipirkau mamų slyvų. Ji sudėjo juos į lėkštę ir išėjo. Vania labai norėjo juos valgyti. Kai nieko nebuvo, pagriebė vieną slyvą ir suvalgė. Mama atėjo ir pamatė, kad trūksta vienos slyvos.

Mama paklausė:

Vaikai, ar kas nors valgė slyvų?

Visi sakė:

Ne!

Ir Vasya pasakė:

Ne!

Papa atsakė:

Mama tiesiog išsigandusi. Kas nemoka valgyti kaulų, gali netyčia kaulus nuryti, o jie yra nuodingi.

Vanya greitai atsakė:

Kaulų nevalgiau, išspjoviau.

(jūs negalite paslėpti ylos maiše; tiesa nedega ugnyje ir neskęsta vandenyje)

2 scena.

Vyriškis nuėjo prie ežero ir netyčia įmetė į ežerą savo kirvį. Vandenininkas iškilo į paviršių, pristato

Jis turi auksinį kirvį. Jis klausia: "Jūsų?". M

Ne! Ne mano! – atsako vyras.

Paduoda jam vandens sidabrinį kirvį.

Yra tavo?

Ne! Ne mano!

Duoda jam tada paprastą vandens kirvį.

Yra tavo?

Taip! Taip! – apsidžiaugė vyras.

Padovanojau jam vandens kirvį ir net maišelį aukso už sąžiningumą.

(už tiesą - atlygis, už melą - bausmė)

3 scena.

Gyvūnai savo viršininkams pasirinko beždžionę.

Lapė priėjo prie jos ir pasakė:

Jūs esate mūsų viršininkas. Miške radau lobį, tik parodysiu.

Jie atėjo į mišką. Ir yra spąstai. Lisa sako:

Ji pati nepasiėmė skanaus skanėsto, paliko jį tau.

Beždžionė įsmeigė leteną į spąstus ir buvo sugauta.

Tada lapė pašaukė gyvūnus ir pasakė:

Pažiūrėk, kokia kvaila beždžionė, ir tu pasirinkai jį savo viršininku.

(kas mėgsta meluoti, tu negali priimti jo kaip draugo)

Korta su patarlėmis scenoms.

Pasirinkite patarlę, kuri tinka scenai.

Tiesa nedega ugnyje ir neskęsta vandenyje.

Už tiesą – atlygis, už melą – bausmė.

Kas mėgsta meluoti, negali būti priimtas kaip draugas.

Neturi 100 rublių, bet turi 100 draugų.

Nekask kitam duobės – pats įkrisi.

Žodis sidabras, tyla auksas.

Draugystė stipri ne meilikavimu, o tiesa ir garbe.

Nesakyk – nežinau kaip, bet sakyk – išmoksiu.

Knygų kūrimas.

Mokytojas: - Šiandien jūs puikūs bičiuliai. Atlikote daugybę užduočių ir su jomis susidorojote garbingai. Siūlau pasidaryti savo patarlių knygą. Iš popieriaus lapo išsirinkite tas patarles, kurios jums labiausiai patiko, kurias prisiminėte ir supratote.

Kad jis būtų gražus, tvarkingas ir neįprastas, siūlau iškirpti vieną patarlę iš tuščio, o vieną nurašyti ir taip kaitalioti.

- Kokias patarles užsirašėte ir kodėl? ( atrankinis skaitymas)

Kaip manote, kur patarles galima panaudoti gyvenime?

Kam jie reikalingi?

Kiekvienas iš jūsų pakilo savo laipteliu išminties link. Ir kas apie ką spręsite savarankiškai.Aš jums duosiu kopėčių korteles. . Nupieškite šypsenėlę ant žingsnio, kurio, jūsų manymu, jums reikia. Jei tau viskas patiko ir viskas buvo aišku, patrauk save aukščiau, jei ne žemiau. Ir jaustukas parodys jūsų nuotaiką, su kuria baigėte šią pamoką.

Patarlės ir posakiai

Kokias patarles ir posakius žinote, kokius vartojate kalboje?

Šioje pamokoje susipažinsite su kitu tautosakos žanru – patarlėmis ir priežodžiais. Vaikystėje jas išgirdus ir vartojant kalboje, sunku atskirti patarlę nuo posakio. Šioje pamokoje bandysime išmokti juos atskirti, taip pat išsiaiškinti, kada atsirado posakiai ir patarlės, kas pirmieji susidomėjo šiuo žanru ir pradėjo juos rinkti.

Pamokos turinys

1. Kas yra patarlės ir priežodžiai?

2. Rusų patarlės ir priežodžiai.

3. Išvada.

Kas yra patarlės ir posakiai?

Patarlės ir priežodžiai buvo kuriami šimtus metų, perduodant vienos kartos patirtį kitai. Jie yra minčių, į kurias atėjo žmonės, išraiška šimtmečių istoriją. Išmintingų ir taiklių posakių vis dar pasitaikau liaudies kalboje. Kas yra patarlės ir posakiai?

Rusų patarlės

Patarlė – Tai trumpas ir išmintingas posakis, dažnai turintis pamokančią prasmę. Patarlės kartais turi perkeltinę reikšmę, turi palyginimą ar metaforą. Visi žino, kad patarlė „Obuolys nuo obels toli nekrenta“ daugiau kalba apie tėvų ir vaikų šeimyninį panašumą, o ne apie sodininkystės problemas skinant obuolius. Įdomu tai, kad panašias patarles turi ir kitos tautos.

Vaizdingas pasaulio ir žmonių atspindys patarlėje siejamas su įvairių gyvenimo reiškinių vertinimu. Todėl patarlės ir juokingos, ir liūdnos, ir linksmos, ir karčios. Taip jis pasakė apie šią savybę liaudies patarlės V.I.Dalas: patarlė yra „ liaudies išminties ir prietarų rinkinys, tai dejonės ir atodūsiai, verksmas ir verksmas, džiaugsmas ir linksmybės, sielvartas ir paguoda veiduose; tai žmonių proto spalva, originalus straipsnis; tai yra pasaulietinė žmonių tiesa, savotiškas ieškinys, niekieno neteisiamas.

Rusų posakiai

Patarlė – Tai plačiai paplitusi perkeltinė išraiška, taikliai apibrėžianti bet kokį gyvenimo reiškinį. Posakiai dažniau nei patarlės priartėja prie kalbinių reiškinių. Jie turi daugiau tautinės, tautinės reikšmės ir prasmės nei patarlės.

Tai yra išraiška įdėti kiaulę, tai yra, sutvarkyti kam nors bėdą. Šio posakio kilmė siejama su senovės slavų karine sistema. Būrys tapo „pleištu“, kaip šerno galva, arba „kiaule“, kaip šią sistemą vadino rusų metraščiai. Laikui bėgant šio posakio reikšmė senovėje buvo prarasta.

Skirtingai nuo patarlių, posakiai neturi tiesioginės apibendrintos pamokomosios reikšmės ir apsiriboja perkeltine, dažnai alegorine išraiška: šviesa akyse, kaip vežimo penktasis ratas, muša kibirus- visa tai yra tipiški posakiai, neturintys visiško sprendimo pobūdžio.

Patarlių ir posakių tyrimas

Jie pradėjo rinkti ir studijuoti rusų patarles ir posakius XVII amžiaus. Pirmoji pas mus atėjusi kolekcija vadinasi „Pasakos ir patarlės iš populiariausių abėcėlės tvarka“. Sudarytojas liko nežinomas, o į rinkinį buvo įtraukta daugiau nei 2500 patarlių ir posakių.

XIX amžiuje amžiuje buvo išleistas V. I. Dalio rinkinys „Rusų liaudies patarlės“, kuriame jau buvo 30 000 patarlių ir posakių, sugrupuotų pagal temas.

Daug kartų jūs pats girdėjote ir vartojote patarles ir posakius. Sužinokite, kokios dar patarlės ir posakiai.

Išvada

Šioje pamokoje išmokote:

    kad patarlės – tai liaudies posakiai, neišreiškiantys nuomonės atskiri žmonės ir populiarus vertinimas, liaudies išmintis. Juose atsispindi dvasinis žmonių įvaizdis, sprendimai apie pačius įvairiausius gyvenimo aspektus;

    kad posakiai yra plačiai paplitę perkeltiniai posakiai, taikliai apibrėžiantys gyvybiniai reiškiniai;

    kad patarlių ir priežodžių atsiradimo šaltiniai yra liaudiški meninė kūryba, bažnyčios knygos, pasaulietinė literatūra;

    patarlių ir priežodžių kūrimo principas;

    naujos patarlės ir posakiai.

Testas

1. Kuo skiriasi patarlės ir priežodžiai.

a) įtikinamumas B) sprendimo išsamumas c) kilmė

2. Patarlė yra...

a) posakis, neturintis tiesioginės pamokomosios reikšmės

B) trumpas posakis, turintis pamokančią reikšmę

c) perkeltinė išraiška, atspindinti gyvenimo reiškinį

3. Posakis yra...

A) trumpas posakis, turintis pamokančią reikšmę

b) perkeltinė išraiška, atspindinti gyvenimo reiškinį

c) žmonių grupės sukurta išraiška

4. Patarlių ir posakių vartojimas ...

a) kalbą daro neįtikinamą

B) kalbą daro suprantamą ir perkeltinę

c) išreiškia subjektyvią asmens nuomonę

5. Patarlių ir priežodžių rinkimo ir tyrimo pradžia laikoma ...

A) XVII in. b) XVIII a c) XIX a

Interneto ištekliai

http://www.govoril.ru Svetainėje yra rusų patarlių ir posakių

http://cab.al.ru/proverb.htm Rusų patarlės ir posakiai

http://www.aphorism.ru/dal Rusijos žmonių posakiai ir patarlės. Dal

http://pogovorka100.narod.ru/lovestory_rus.htm Pasaulio tautų patarlės ir posakiai

7 BET Klasė rusų kalba

Tema: „Patarlės ir posakiai“.

Pamokos tikslai: formavimas motyvacija už mokymosi veikla,

gebėjimas rasti ir atskirti patarles ir posakius;

plėtra mokinių bendravimo įgūdžiai,

rašybos budrumas, gebėjimas susieti sakinį,

praturtinti mokinių žodyną ir kalbą;

auklėjimas atsakomybės už kitų gyvenimą jausmą,

neigiamas požiūris į beširdiškumą, veidmainystę;

skatinimas socialinė veikla mokiniai per

skubus sprendimas problemines situacijas; auklėjimas

susidomėjimas kalba.

Pamokos tikslas: supratimo formavimas ir žinių sisteminimas,

žinomo koreliacija su nauja; susipažinti su patarlėmis

ir posakius bei gebėjimą dirbti su tekstu.

Rekvizitas: knygų paroda, individualios ir dalomoji kortelės,

Pamokos tipas: pamoka – žaidimas „El.

Pamokos tipas: nestandartinė pamoka.

Mokymo metodai: aiškinamasis, iš dalies – paieška, žodinis.

Darbo forma: kolektyvinis, grupinis ir individualus.

Per užsiėmimus

І. Motyvacija.

1. Organizacinis momentas.

- Sveiki, vaikinai!

– O dabar pasisveikink su svečiais! Atsisėskite.

– Kas budi klasėje?

Kas nėra klasėje?

2. Pamokos tikslo ir uždavinių žinutė.

- Kokia šiandien data?

- Kokia savaitės diena?

- Atsiverskite sąsiuvinius, užsirašykite numerį, klasės darbą.

Šiandien mūsų pamoka bus neįprasta. Pamoka – žaidimas „El.

– Ar turite namie kompiuterį? (Taip)

– O kaip el. paštas? (Taip)

– Kas yra el. paštas?

(siųsti žinutę, pabendrauti su draugais, siųsti

piešiniai, nuotraukos, muzika, tačiau tam reikia susikurti savo svetainę.)

O senais laikais žmonės rašydavo laiškus ir siųsdavo paštu.

O šio laiško buvo laukiama 3-4 dienas. Dabar visa tai galima padaryti el. iš karto gauti laišką ar žinutę.

- Tada pradėkime pamoką.

Šiandien susipažinsime su patarlėmis ir priežodžiais.

Taigi pradėkime savo žaidimą. Dabar kiekviena grupė turi pasirinkti savo svetainės pavadinimą.

1 grupė -drąsus liūtas 2 grupė -išmintinga Pelėda 3 grupė -protingas šuniukas

Aš apvalinau. « Namų darbai"

Kiekviena grupė perskaitė savo pranešimą, kuris atėjo į jūsų svetainę:

Kas tau buvo padovanota namuose? (p.146 330 pratimas. Pridėti frazeologinį vienetą)

Ilga galva – greitai sukapokite ant nosies – prisiminkite

Linktelėti – nusnūsti po arbatinį šaukštelį per valandą – nepakanka

Sėdėkite sudėję rankas - atsisėskite, paguldykite galvą - mirti

Pakelk nosį – pasipuikink visa širdimi – nuoširdžiai

ІІ.Supratimas

ІІ apvalus. « Prisimink ir tave"

4. Nauja tema.

1. Darbas su tekstu.

- Vaikinai, jūsų svetainė gavo keistą pranešimą: viena iš trijų grupių turėtųparodyti teatro spektaklį.

Kokia grupė šiandien groja?

(mūsų 1 grupė, bet dalyvauja visos grupės, nes herojų daug)

    Taigi pradėkime savo pasirodymą. (p.154 pratimas 351) - vaikiškas spektaklis

    Darius: tad gyvenkime kartu, gerbkime vieni kitus ir mylėkime. Jau seniai žinoma, kad „draugystės negalima nusipirkti ar parduoti“ ir kad draugystė yra brangesnė už visus turtus. Žmonės šia tema sukūrė daug išmintingų patarlių ir posakių. Draugystė yra tikra ne meilikavimu, o tiesa ir garbe.

    Puiku vaikinai!Mokytojo paaiškinimas.

    Patarlės ir posakiai yra frazeologiniai posakiai. Patarlės yra taiklūs liaudies posakiai. Posakiai yra sulenktos patarlės

2. Klausimo – atsakymo pokalbis.

- Viščiukai rudenį...Gyvenimas duotas už gerą...

- Tas, kuris nedirba, tas... Bijo...

- Košė su sviestu...

ІІІ turas. « Neįprasta žinutė»

5. Tvirtinimas.

1. Rašto darbas.

– Vaikinai, jūsų svetainė gavo keistą pranešimą:

Užbaikite patarles, kurias pradėjote.

Pūkas iki purumo – krepšelyje taps minkštas.

Intelektas yra geras, kvailumas yra blogas.

Pjauna mišką – skiedros skraido

Sunku išmokti – lengva kovoti

2. Žaidimas „Kaip voverė rate“

Draugo nėra – ieškok, bet radau – rūpinkis.

Žodis ne žvirblis: išskris – nepagausi.

Gyvenk ir mokykis

III. Atspindys

І V turas. „Dialogas režimu « prisijungęs e"

3. Savarankiškas darbas p.153 348 pratimas

Kitas mūsų įrašas: Pridėti patarles.

Bijoti vilkų - neikite į mišką. Septynis kartus išmatuokite vieną kartą. Intelektas yra geras, kvailumas yra blogas. Paskubėk ir prajuokink žmones. Darbo laikas – linksmybių valanda. Neskubėk liežuviu, o savo darbais. Kuo tyliau eisi, tuo toliau eisi. Gyvenk ir mokykis. Kas nedirba, tas nevalgys. Darbas visada duoda, bet tinginystė sugadina.

V turas. "Agentas »

4. Darbas grupėse

Tau reikianusiųskite žinutę draugui naudodami patarles.

(152 p. 345 pratimas) – darbas kortomis.

1 grupė – 2 patarlės.

2 grupė - 2 patarlės.

3 grupė – 2 patarlės.

1 grupė – mėgstate važiuoti, mėgstate neštis roges. Obuolys toli nuo medžio nenukrenta.

2 grupė – norint valgyti žuvį, reikia lipti į vandenį. Pjauna mišką – skiedros skraido.

3 grupė – sunku mokytis – lengva mūšyje. Baimė turi dideles akis.

5. Darbas su gabiais vaikais

154 p. 351 pratimas (c, a, c, b, b, b, a, b, a, a)

a) apsirengti; a) maiste

b) gydyti; b) bėdoje

c) apsvarstyti; c) laimėje;

a) nevalgo a) darbui;

c) ramiai miegoti; c) verslo reikalais;

c) nesugadinti; c) laukti

a) raudoni marškiniai a) žodžiai

b) akys didelės; b) atvejai;

c) jautrios ausys; c) veiksmai;

6. Darbas su nepasiekiančiais vaikais

152 p. 344 pratimas (a, a, a, c)

7. Žaidimas "Kas greitesnis?"

Alkanas kaip vilkas). Purvinas kaip .... (kiaulė). Gudrus kaip ... (lapė).

Sveikas kaip .... (jautis).

8. Pamokos santrauka

– Ką naujo išmokote pamokoje?

- Ką veikei klasėje?

9. Namų darbai:p.153 349 pratimas

1 grupė

Tau patinka čiuožti ..sya, meilė ir rogės neša ... Obuolys .. tai toli nuo obels nukritęs ..t.

2 grupė

Kad suvalgytum žuvį, reikia lipti į vandenį... Jie kirto mišką - skiedros l..yat.

3 grupė

T..zhelo mokantis - le..ko mūšyje.

Baimė turi akis .. veiduose.

KORTELĖ DOVANOMS

Viščiukai rudenį.... Draugai susipažįsta...

a) apsirengti; a) maiste

b) gydyti; b) bėdoje

c) apsvarstyti; c) laimėje;

Kas nedirba, tas ... Spręskite ne iš žodžių, o ......

a) nevalgo a) darbui;

b) visada atsargiai; b) darbe;

c) ramiai miegoti; c) verslo reikalais;

Aliejaus košė…. Septyni iš vieno……

a) pavojinga pilti degalus; a) Nelaukite

b) kaip okroshka su gira; b) laukimas

c) nesugadinti; c) laukti

Iš baimės... Gyvenimas duotas už gerą......

a) raudoni marškiniai a) žodžiai

b) akys didelės; b) atvejai;

c) jautrios ausys; c) veiksmai;

KORTELĖ

Pūkas iki pūkelio - .... Miškas iškertamas - ......

a) taps minkštas krepšyje; a) traškučiai skraido;

b) ir perinka išeis; b) naikinami medžiai;

c) nerasite vidurio; c) jie nemėgsta gamtos;

Na - na.... Sunku mokytis...

a) kvailumas yra blogai; a) atsigaivinkite sausainiais;

b) bet du yra geriau; b) laukti pramogų;

c) bet nėra gebėjimų; c) lengvas kovoje;

Tikslai: papildyti aktyvų mokinių žodyną patarlėmis ir priežodžiais, patikslinti kai kurių jų reikšmes;
sudaryti sąlygas vaikams savarankiškai ieškoti reikalingos informacijos naudojant įvairius šaltinius;
Kas yra patarlės ir posakiai?
Patarlės ir priežodžiai buvo kuriami šimtus metų, perduodant vienos kartos patirtį kitai. Jie yra minčių, į kurias žmonės atėjo per šimtmečius trukusią istoriją, išraiška. Išmintingų ir taiklių posakių vis dar pasitaikau liaudies kalboje. Kas yra patarlės ir posakiai?
Rusų patarlės
Patarlė– Tai trumpas ir išmintingas posakis, dažnai turintis pamokančią prasmę. Patarlės kartais turi perkeltinę reikšmę, turi palyginimą ar metaforą. Visi žino, kad patarlė „Obuolys nuo obels toli nekrenta“ daugiau kalba apie tėvų ir vaikų šeimyninį panašumą, o ne apie sodininkystės problemas skinant obuolius. Įdomu tai, kad panašias patarles turi ir kitos tautos.
Vaizdingas pasaulio ir žmonių atspindys patarlėje siejamas su įvairių gyvenimo reiškinių vertinimu. Todėl patarlės ir juokingos, ir liūdnos, ir linksmos, ir karčios. Štai kaip apie šią liaudies patarlių ypatybę pasakė V.I.Dalis: patarlė yra „liaudies išminties ir prietarų rinkinys, tai dejonės ir atodūsiai, verksmas ir verksmas, džiaugsmas ir linksmybės, sielvartas ir paguoda veiduose; tai žmonių proto spalva, originalus straipsnis; tai yra pasaulietinė žmonių tiesa, savotiškas ieškinys, niekieno neteisiamas.
Rusų posakiai
Patarlė– Tai plačiai paplitusi perkeltinė išraiška, taikliai apibrėžianti bet kokį gyvenimo reiškinį. Posakiai dažniau nei patarlės priartėja prie kalbinių reiškinių. Jie turi daugiau tautinės, tautinės reikšmės ir prasmės nei patarlės.
Toks yra posakis įkišti kiaulę, tai yra padaryti kam nors bėdą. Šio posakio kilmė siejama su senovės slavų karine sistema. Būrys tapo „pleištu“, kaip šerno galva, arba „kiaule“, kaip šią sistemą vadino rusų metraščiai. Laikui bėgant šio posakio reikšmė senovėje buvo prarasta.
Skirtingai nuo patarlių, posakiai neturi tiesioginės apibendrintos pamokomosios reikšmės ir apsiriboja perkeltine, dažnai alegorine išraiška: lengva prisiminti, kaip penktą ratą vežime, daužyti nykščius - visa tai yra tipiški posakiai, neturintys visiško sprendimo pobūdis.
Sunku pasakyti, nuo kada patarlės ir posakiai pradėjo sklisti tarp žmonių. Be jokios abejonės, jie atsirado senovėje ir lydėjo žmonių gyvenimą per visą jo istoriją. Požiūris į juos buvo išreikštas daugeliu posakių: „Patarlė sakoma ne veltui“ arba „Patarlė amžinai nenutrūks“. Patarlėmis domėjosi daugelis rusų rašytojų: A. Puškinas, P. Kateninas, I. Krylovas. Puškino laiškuose minima 120 patarlių.
V.I.Dalas rašė, kad patarlės yra „žmonių proto spalva“. M.I. Šolokovas patarles pavadino „proto krešuliu“, „sparnuota išmintimi“. Patarlės spalvina kalbą, paverčia ją perkeltine. Patarlių rinkimo darbai prasideda XVII amžiuje – tai buvo ranka rašyti rinkiniai, jų sudarytojai nežinomi. XVIII amžiuje patarles rinko Lomonosovas, Tatiščiovas, Bogdanovas. Didžiausios kolekcijos buvo Kneževičius ir Snegirevas. 1862 m. buvo išleistas Dahlio rinkinys, kuriame buvo daugiau nei 30 000 patarlių.
Šiandien susipažinsime su patarlėmis ir priežodžiais: apie teisingumą, svajones, dėkingumą ir nedėkingumą.
Anot meistro ir jautienos.
Darbas ir atlyginimas.
Stiprieji visada kaltina bejėgius.
Kas nesąžiningas, tam ir rykštė sukurta.

Nemuškite Fomos dėl Eremino kaltės.
Mėgstate važiuoti, mėgstate neštis roges.
Nėra paukščio, kuris gieda, bet neėda.
Kiekvienas svirplys – pažink savo židinį.
Kaip šauksi, taip atsilieps.
Kur galia yra teisinga, teisė yra bejėgė.
Kaip ateis, taip ir reaguos.
Ne piršlys sumokės, o tas, kuris kaltas.
Anot Senkos, kepurė.
Akis už akį dantis už dantį.
Sveiki, toks atsakymas.
Be jokios abejonės, taupumas yra geresnis už ekstravaganciją, bet taip pat neabejotina, kad jis yra blogesnis už naudingas išlaidas. Henris Fordas
trumpas gyvenimas mes ne gauname, o darome taip; gyvenime nesame vargšai, o panaudojame jį švaistingai. Gyvenimas yra ilgas, jei jis naudojamas sumaniai. Liucijus Annaeusas Seneka (jaunesnysis)
Nebuvimas gobšus jau yra turtas, o ne švaistymas yra pajamos. Markas Tulijus Ciceronas
Per daug išleidžia pinigus, kurių neuždirbo, pirkdami daiktus, kurių jiems nereikia, ir padaryti įspūdį žmonėms, kurių nemėgsta. Viljamas Rodžersas
Ekstravagancija imituoja dosnumą. Markas Tulijus Ciceronas
Yra žmonių, tokių šykščių, tarsi gyventų amžinai, ir tokių ekstravagantiškų, tarsi mirtų rytoj. Aristotelis
Turto srautas pasiklysta ekstravagancijos smėlyje. Pierre'as Buastas
... Mes norime gyventi, nuoširdžiai norime, su viena moterimi, bet svajojame turėti haremą iš visų pasaulio moterų. Norime gyventi įdomiai, bet gyvename taip ir taip. Mes norime naujo, bet saugome seną. Taip mes tikime gyvenimu apskritai ir taip beviltiškai pavargstame nuo kiekvienos jo dienos... Sergejus Arzumanovas
Kai norėsite išduoti savo svajonę, pastūmėkite dirbti dar vieną dieną, savaitę, mėnesį, metus.
Nustebsite, kas atsitiks, jei nepasiduosite. Nikas Vujičičius
Yra didelė išmintis yra išlaikyti polinkį pasvajoti. Svajonės suteikia pasauliui susidomėjimo ir prasmės. Svajonės, jei jos yra nuoseklios ir pagrįstos, tampa dar gražesnės, kai sukuria tikrąjį pasaulį pagal savo atvaizdą ir panašumą. Anatole France
Niekada neleiskite, kad jūsų praeitis taptų didesnė už jūsų svajones. Douglasas Ivesteris
Žmogus gyvena sapnuose. Erichas Marija Remarkas
Moterys svajoja turėti siaurą pėdą, bet gyventi daug. Antonas Čechovas
Gaila, kai tavo svajonės pildosi su draugu.
Visų pirma, žmonės greitai parodo nedėkingumą. Viktoras Hugo
Taip sunku ir karti, kai tavo paties geriausi ketinimai ir gerumas metasi tau į veidą! Ann Bronte
Dėkingumas yra mažiausia iš dorybių, o nedėkingumas – blogiausia iš ydų. Tomas Fulle'as
Žmonės ne tik pamiršta gerus darbus ir įžeidimus, bet netgi linkę nekęsti savo geradarių ir atleisti skriaudėjams. Būtinybė dėkoti už gėrį ir atkeršyti už blogį jiems atrodo vergija, kuriai jie nenori paklusti. François de La Rochefoucauld
Užuot jaudinęsi dėl nedėkingumo, būkite tam pasiruošę. Vienintelis būdas rasti laimę yra ne tikėtis dėkingumo, o daryti gerus darbus dėl to džiaugsmo. Dale'as Carnegie
Tarnauti nedėkingiesiems nėra didelė nelaimė, bet didelė nelaimė priimti paslaugą iš niekšų. François de La Rochefoucauld
Nedėkingumas niekada taip neskauda žmogaus širdies, kaip tada, kai jis ateina iš žmonių, dėl kurių nusprendėme netinkamai elgtis. Henris Fieldingas
Išvada
Šioje pamokoje išmokote:
kad patarlės – tai liaudies posakiai, išreiškiantys ne atskirų asmenų nuomonę, o žmonių vertinimą, liaudies išmintį. Juose atsispindi dvasinis žmonių įvaizdis, sprendimai apie pačius įvairiausius gyvenimo aspektus;
kad posakiai yra plačiai paplitę perkeltiniai posakiai, taikliai apibrėžiantys gyvenimo reiškinius;
kad patarlių ir priežodžių atsiradimo šaltiniai yra liaudies menas, bažnytinės knygos, pasaulietinė literatūra;
patarlių ir priežodžių kūrimo principas;
naujos patarlės ir posakiai.