Pamokų apie dainavimą darželyje santraukos. Vokalo pamokos planas

Sveiki vaikinai ir brangūs svečiai!

Visoje mokslo metai išmokstame daug įdomių ir įvairių dainų, kiekviena iš jų turi savo istoriją ir reikšmę. Vaikinai, pasakykite man, be ko negalėsime perteikti kūrinio prasmės ir turinio žiūrovui? (Vaikai atsako) Teisingai! Nėra aiškiai suformuluotų dainų tekstų.

Šiandien pravesime atvirą pamoką, kurios tema „Artikuliacija ir vokalinis žodis“. Dainavimas yra vienintelė muzikinio atlikimo meno rūšis, kurioje muzikinis atlikimas organiškai derinamas su išraiškingo kalbos teksto pateikimo poreikiu.

Tačiau prieš pereidami prie artikuliacinio ir vokalinis darbas, atliksime tikram dainininkui būtinus kvėpavimo pratimus.

Jūs tikriausiai visi labai mėgstate balionus. Įsivaizduokime, kad jūs ir aš prarijome balioną, o dabar, kai įkvėpiame, mūsų balionas išsipučia tiesiai į skrandį. Tada mes iškvepiame ir mūsų balionas nupūstas! Puiku, o dabar balioną pripūsime ir išleisime dar 5 kartus.

Gerai, dabar pažaiskime su tavimi žaidimą pavadinimu „Gyvatė“. Susidurkime vienas su kitu ir dabar įsivaizduokime, kad mūsų dešinė ranka- tai gyvatė. Įsiurbiame orą į skrandį, pakeliame ranką ir sulenkiame šepetėlį gyvatės veido pavidalu, o su garsu „Sss“ gyvatė šliaužė. Gerai, dabar įsivaizduokime, kad mūsų gyvatės nori viena kitą išgąsdinti. Vėl įtraukiame orą į skrandį, darome garsą „Sss“, o tuo metu, kai baigsis kvėpavimas, tuo pačiu garsu atliksime staigų aktyvų iškvėpimą, o mūsų gyvatė atitinkamai atliks metimą. Dabar pažaiskime šį žaidimą dar kartą. Sėkmės!

Dabar mes kreipiamės į artikuliacinę gimnastiką. Vaikinai, mes visi atsistojame prie veidrodžio ir dabar eisime į zoologijos sodą. Pirmiausia aplankysime akvariumą. Pirmoji, kurią pamatėme su jumis, yra iglu žuvis, plona, ​​plona žuvis. Įsitraukime į skruostus, kad būtume panašūs į ją. O už žuvies adatos plaukia žuvies rutuliukas, ištinęs skruostus kaip ši žuvis, gerai padaryta! O už jos plaukia jūrų arkliukas, pažiūrėk, kaip stipriai jo lūpos ištemptos į priekį, ištieskime ir lūpas! Ir galiausiai kartu su jumis pažiūrėsime į rutulinę žuvelę ir lygiai taip pat papūsime skruostus! Išeiname iš akvariumo, einame toliau, o link mūsų bėga arklys, iš pradžių greitai paleidžiame kanopos kanopos garsą, o tada arklys mus pamatė ir šiek tiek pristabdė (kanopų tarškėjimą darome lėčiau). Arklys pabėgo, o mes einame toliau ir pamatome žirafą. Žirafa turi ne tik ilgą kaklą, bet ir ilgą liežuvį. O dabar liežuvį padarysime ilgą kaip žirafos, liežuvį ištempsime prie nosies, rankomis nepadėkime! Gerai, dabar traukiame iki smakro. Puiku! Einame toliau ir su tavimi matome begemotą, o jis turi didelę burną! Nagi, jie atvėrė burnas kaip begemotai, plačiai, plačiai. Ir pasilikime tokiais kurį laiką. Puiku, apžiūrėjome zoologijos sodą, o dabar eikime pažaisti kamuolį.

Dabar prisiminsime ankstesnėse pamokose išmoktus liežuvio virpėjimus, pirmąją „Rode the Graik“, garsiai, lėtai, tariame kiekvieną žodį.

(Vaikai sako liežuvį)

Graikas jojo per upę,

Mato graiką upėje vėžys

Įkiškite graiko ranką į upę

Vėžys už graikų tsapo ranką.

Lygiai taip pat su jumis aiškiai aktyviai tariame antrąjį „Gegutės gegutė“

"Gegutė gegutė

Nusipirkau gobtuvą

Kaip su gobtuvu

Jis juokingas"

(Paimame mažą teniso kamuoliuką) O dabar, kaip žadėjome, žaisime kamuoliu! Prašome suskirstyti į poras ir atsistoti vienas priešais kitą (vaikai skirstomi į poras). Dabar kiekvienas iš jūsų ištars vieną eilutę iš liežuvio suktuko ir paskutinis žodis, ant kirčiuoto skiemens, mesti kamuolį partneriui. Kairioji pusė sako pirmoji eilutė, dešinė - antra, ir taip iki kiekvieno liežuvio suktuko pabaigos. (Vaikai atlieka užduotį). Puiku vaikinai!

Jelena Michailovna Ivanova
Vokalo pamokos planas

Metmenų planas

atviras pamokos papildomo ugdymo mokytoja

Ivanova Elena Michailovna

lyderis vokalinis ratas„Dainuojantys draugai“

Birobidžano technologijos koledžas

Tema pamokos vokaliniai numeriai».

Tikslas pamokos: formuoti idėją apie kūrinių, prisidedančių prie mokomų dainų atlikimo kokybės gerinimo, seką ir turinį, išmokyti panaudoti įgytas žinias savarankiškame darbe.

Užduotys:

a) mokymas:

Sutvirtinti sąvokas "solo" ir "ansamblis" dainavimas;

Pateikite koncepciją "algoritmas";

Apibendrinkite anksčiau išnagrinėtą medžiagą, pristatydami darbo algoritmą vokalinis darbas;

Išmokyti vaikus panaudoti įgytas žinias savarankiškame darbe;

b) besivystantis:

Proceso eigoje vokaliai-Chorinis darbas lavinti dainavimo įgūdžius;

Tobulėti Kūrybiniai įgūdžiai, įtraukiant vaikus į dainos darbą;

c) edukacinis:

Ugdykite didelį susidomėjimą muzika vokalinė kultūra;

Auklėk geri santykiai vieni kitiems ir aplinkiniams.

Naudojamos technologijos pamoka:

Dainavimo kultūros formavimo technologija.

Diferencijuoto mokymosi technologija.

Individualių treniruočių technologija.

Sveikatos tausojimo technologija.

Materialiniai ištekliai mokymasis:

pianinu

Lenta, kreida

magnetai

Multimedijos projektorius, ekranas

Pieštukas, sąsiuvinis

Užrašų knygelė

Mikrofonas

Fonogramos minusas

Muzikos natos ir žodžiai

Pamokos eiga

aš. Laiko organizavimas.

Būrelio mokiniai įeina į klasę, atsisėda į savo vietas.

mokytojas:

Sveiki. Džiaugiuosi vėl susitikęs. Šiandien, vaikinai, toliau dirbsime su savo dainomis. pirmoji pusė pamokos skirsime mokytis naujos medžiagos ir bendrai dainai, kuriai ruošiamės šventinis koncertas, o antroje pusėje dirbsime individualų ir savarankišką darbą.

Darbo saugos instruktažas vieta:

Primenu, kad visa mūsų techninė įranga yra maitinama elektra, todėl reikia būti kaip atsargus: stenkitės neliesti fortepijono ir magnetofono laidų, nesukite mikrofono laido rankose. Nesiūbuokite ant kėdžių, kad nesusižeistumėte.

Tema mūsų klasė skamba taip: „Darbo, kurio tikslas – pasiekti, algoritmas aukštas lygis solo ir ansamblio pasirodymai vokaliniai numeriai“, a.

mūsų tikslas šiandien: sužinokite, kokia seka atliekamas darbas vokalas dirbti ir išmokti savarankiškai pritaikyti įgytas žinias.

II. Teorinė dalis.

Naujos medžiagos mokymasis.

Ir pradėsime nuo šimto bandymų išsiaiškinti: kokia temos esmė pamokos. Pirmas žodis, manau, jums atrodys įdomiausias - "algoritmas". Iškarto paklausti: Ar kas nors žino, ką tai reiškia?

studentai: …

mokytojas:

Juk nėra nieko lengviau: algoritmas – veiksmų seka (žingsniai, vedantys link tikslo pasiekimo, tai yra, ką po ko reikėtų daryti, kad būtų pasiektas norimas rezultatas.

Koks mūsų pagrindinis tikslas? Kodėl mes čia ateiname vokalinis ratas) studijuoti?

studentai: Norėdami išmokti gražiai dainuoti dainas, koncertuokite scenoje.

mokytojas:

Teisingai. Mes nenorime tiesiog dainuoti dainos (tačiau mūsų klases mes stengiamės išmokti tai atlikti tinkamu lygiu. Yra žinoma, kad tobulumui ribų nėra, bet turime jo siekti. Ir norėdami pasiekti gerą rezultatą mūsų darbe su jumis, turime aiškiai suprasti, iš ko jis susideda.

Aišku, kad turėtume daug klausytis muzikos, skaityti, daryti įvairius kvėpavimo pratimus, lavinti balsą ir dar daugiau. Bet dabar pabandysime suprasti: iš kokių žingsnių, iš kokių etapų susideda dainos darbas, solo ar ansamblis.

Beje, kas gali priminti: Koks skirtumas solo pasirodymas iš ansamblio. Ir koks kiekvieno iš jų sudėtingumas.

Solo dainavimas – dainuoja 1 žmogus, didelė atsakomybė už tai, kaip dainuoji, šalia nėra draugo alkūnės – nėra psichologinės paramos, vadinasi, baimė, nėra galimybių "paslėpti" jei kas nors klostysis ne taip, kaip norite.

Ansamblyje – kiti ypatumus: daug balsų, svarbu pasiekti darnų dainavimą, t.y. atlikimo vienybę.

Nepriklausomai nuo to, ar tai solo, ar ansamblio kūrinys, algoritmas yra maždaug toks pat. Ansamblyje darbas tampa sudėtingesnis dėl sugaišto daugiau laiko, ypač pradžioje, kai mokomasi partijų. (balsai)(t. y. kiekvieno iš jų melodija ir ritmas, o tada jų sujungimas ir harmonijos kūrimas.

Taigi, vaikinai, čia yra schema jūsų dėmesiui. (žr. diagramą Nr. 1)Šiandien mes tiesiog su ja susipažinsime. Ir kitame klases išnagrinėsime išsamiau. Ši schema kažkam primena "kopėčios", ir kažkas, susijęs su paskutiniu olimpinės žaidynės "pjedestalas". Čia laimės tas, kuris pasieks aukščiausią laiptelį, o koks bus atlygis?

studentai: …

mokytojas: Taip, publikos plojimai ir pasitenkinimas atliktu darbu.

Fizminutka

mokytojas: Dabar bandysime savo žinias pritaikyti praktikoje. Tačiau prieš pradėdami dirbti su savo repertuaru, ką turime padaryti?

studentai: …

mokytojas: Teisingai, paruošti dainavimo aparatą darbui, nes darbas su kūrinio atlikimo kokybe prasideda nuo pratimų vykdymo.

III. Praktinė dalis.

Dirbti su solinių ir ansamblinių pasirodymų kokybe vokaliniai kūriniai.

3.1 Dainavimo aparato paruošimas darbui (dirbti stovint):

1. Dainavimo instaliacija.

2. Artikuliacinė gimnastika:

Skruostų vystymasis: "Klounas grimasos: šypsenos vamzdis", "Liūto burna", « Žiurkėnas: alkanas ir sotus", "Kardai".

Lūpų vystymasis: "Paršelis", "Mes prikandome lūpas", „Nepatenkintas arklys“.

Kalbos raida: "Kramtomoji guma", "Žiūrėti", "Arklys ir ponis".

Minkštųjų vystymasis dangus: "Ratai", "Žiovauti".

3. Kvėpavimo pratimai:

"Žvakės žaidimas" (gilus įkvėpimas - lėtas iškvėpimas).

"Nupūsti balionas» (iškvėpkite sustojus skaičiuojant 1-5).

"siurblys" (lėtas įkvėpimas, stiprus iškvėpimas).

„Šuo karštyje“.

4. Giedojimas:

„Tą patį garsą uždaryta burna» (+ grandininis kvėpavimas).

"Du garsai : m, y, a" (balsių formavimas + švelnus puolimas).

„Penki garsai: "dainuojančios lūpos" (+ lūpų raumenų darbas).

„Penki garsai : oi... oi... ir-ir... (+dainavimas ant atramos).

„Penki garsai : Mi-i-a-mi ... A-mi " (balsių formavimas + kietas ir švelnus puolimas + šuoliai).

"T 5/3 ir D"(diapazono išplėtimas + palaikymas + garso tembrinis dažymas + kvėpavimas + garso ataka).

mokytojas: O dabar pradėkime dirbti su daina "Tik į priekį".

3.2 Ansamblio darbas vokalinis darbas

("Tik į priekį"- 1 eilėraštis ir choras):

1. Dainos kartojimas (1 eilutė ir choras).

2. Choras:

Ansamblio ritminė ir tempo vienovė.

Vieningas garso kūrimo būdas: suapvalinti balsiai.

Frazavimas.

3. Eilėraštis (darbas su solistais):

4. Eilėraščio sujungimas su choras:

Laiku atvyksta solistai.

Pauzė prieš chorą.

5. Tvirtinimas prie fonogramos (1 eilutė ir choras):

Su fortepijono ir mokytojo pagalba.

Savarankiškai.

Fizminutka

mokytojas: Vaikinai, pasakykite mums, kokiame darbo etape dabar esame. Pagrįskite savo atsakymą.

Vaikai: Daugiausia pradžioje (vyksta darbas su intonacijos grynumu ir harmonijos kūrimu, ritmo tikslumu, bet jau pamažu pradedame naudoti II etapo elementus (vieninga garso kūrimo maniera, dikcija, artikuliacija, kvėpavimas, garso ataka).

mokytojas: Šauniai padirbėta. O dabar siūlau dirbti savarankiškai. Jūsų laukia užduotis Kitas: nustatyti, kuriame dainos darbo etape yra vaikinai, su kuriais dabar dirbsiu individualiai.

Prašau būk dėmesingas: nekritikuokite - turite suprasti, kad kažkas atėjo į komandą anksčiau, kažkas vėliau, kažkas gauna šiek tiek greičiau, o kažkam reikia daugiau laiko. Jums tereikia apibrėžti (su niekuo nepasitarus)žingsnį, kurį jie žengia, tai yra parodyti savo žinias.

Darbą atlieka mokytojas lygiagrečiai: Naudojamos 2 darbo formos - individuali ir frontalinė.

3.3 Solo darbas vokalinis darbas:

1. "Baltieji paukščiai" Elena Furman ir Christina Senko:

ritminis ansamblis,

Įėjimo savalaikiškumas

dikcija ir artikuliacija,

Intonacijos grynumas chore.

2. "Gegutė" Ksenija Šoninis:

Vienintelis apvalus garso kūrimo būdas,

Garsas ant atramos – atsikratymas dainavimo ant riksmo.

3. „Žvaigždžių kalendorius“ Nastya Egriščina:

dikcija ir artikuliacija,

Vienintelis atviras garso kūrimo būdas,

Dainavimas ant pjedestalo.

4. "Aš dar sugrįšiu" Julija Slesarchukas:

dinamiški atspalviai,

Dainavimas ant stulpo

Frazė,

Kūrinio žanras ir charakteris

Intonacinė-draminė dainos raida (kontrastas).

IV. Apibendrinant.

mokytojas: Užsiėmimas mūsų jau baigiasi, ir aš norėčiau iš jūsų girdėti: kokius naujus dalykus šiandien sužinojote patys, kokie darbai šiandien nuveikti, o kokie, Jūsų nuomone, dar liko nuveikti.

studentai: 1. Šiandien susipažinome su darbo algoritmu vokalas darbus ir išmoko nustatyti darbo prie darbo proceso suradimo etapus. 2. Dirbo prie 1-osios dainos dalies ansamblio "Tik į priekį". 3. Dirbo su solinėmis dainomis, gerindamas jų atlikimo lygį.

Šiandien mes padarėme puikų darbą, kiekvienas iš jūsų stengėsi, esate puikūs. Mūsų laukia daug įdomių darbų. Bet tai bus kitą kartą klases. Ačiū visiems už šiandieną, iki!

Pamokos tema: Vokalinis žodis ir dikcija. (Antrojo kurso vaikams) (1 skaidrė).
Mokinių veiklos organizavimo klasėje forma yra individuali.
Tikslas: vokalisto artikuliacinio aparato lavinimas lavinant taisyklingą žodžio tarimą atlikimo metu muzikos kūrinys.
Užduotys:
Švietimas:
Mokymas taisyklingai dainuoti kvėpuoti, dainuoti žodžius žiovaujant, giedoti priebalsius.
Išmok perteikti melodiją, gryną intonaciją
Švietimo
Ugdykite dikcijos įgūdžius ir įgūdžius.
vystytis kūrybiškas mąstymas muzikinės raiškos priemonės,
loginiai įgūdžiai, gebėjimas analizuoti semantinį kūrinių turinį, gilus kūrybos žodžio, frazės, sakinio semantinės reikšmės supratimas, įžvelgti muzikinis vaizdas semantines dominantes ir jas įkūnyti Kasdienybė.
Ugdyti sceninio vokalinio atlikimo kultūrą ir manierą: kūrybinę saviraišką, vokalinį individualumą, raumenų aparato ir smulkiosios dikcijos motoriką, gebėjimą perteikti žodį klausytojui.
Švietimas:
Prisidėti prie mokinių dainavimo kultūros, kaip estetinės poreikio, kaip bendrosios meninės, o plačiau – dvasinės kultūros, formavimo.
Skatinkite domėjimąsi individualios formos vokalinis pasirodymas, solinis dainavimas, koncertiniai pasirodymai, kūrybinė išraiška, kiekvieno vaiko dvasinio ir kūrybinio potencialo realizavimui, kai įkūnyta jį jaudinančių jausmų ir minčių dainoje, atliekamo kūrinio semantinio turinio atskleidimas.
Įranga ir medžiagos:
- erdvus šviesus kambarys;
- fortepijonas;
- mp3 grotuvas;
- veidrodis.
- užrašų knygelė.
Mokymo būdas: Pokalbis, mokomosios medžiagos atlikimas, pratimų demonstravimas, dainos mokymasis ir atlikimas.
Psichologinės sąlygos klasėje. Džiaugsmo patvirtinimas klasėje.
Į asmenį orientuotas bendravimas – atsižvelgiant į individualius gebėjimus, lygį muzikinis vystymasis, diferencijuotas požiūris.
Psichologiškai patogi atmosfera – emocinis pasitenkinimas, teisė mokytis siekiant sėkmės.
Suprojektuotas rezultatas. Vaikas turi nuolat domėtis atliekamais pratimais, nuolat domėtis daina, mokėti ją atlikti emocionaliai, melodingai, geru dainuojančiu kvėpavimu ir gera dikcija.
Koncertmeisteris O. V. Samoylenko.
Klasėje mokosi 2 vaikų muzikos mokyklos 2 klasės mokinė Zainetdinova Guzel.
Laiko organizavimas.
Mokytojas: Sveiki, Guzel!
Džiaugiamės galėdami jus matyti privati ​​pamoka ant vokalo.
Trumpa diskusija su mokiniais apie emocinė būsena, vidiniai jausmai. Džiaugsmo ir pasitikėjimo savimi atmosferos kūrimas per draugišką šypseną, mokytoją, skatinančią balso intonaciją.
Įvadas į temą.
Gerai ištartas žodis jau dainuoja,
na, gerai išdainuota frazė jau yra kalba.
K.S. Stanislavskis. (2 skaidrės)

Mokytojas: Visus mokslo metus mokomės dainuoti, laviname balsą.
Guzele, ar gali pasakyti, kas dainuojant yra svarbiausia?
Įvertintas mokinio atsakymas: Intonacijos grynumas, taisyklingas dainuojantis kvėpavimas, garso kūrimas, dikcija.
Siūlomas mokinio atsakymas: Tiesa. Visa tai labai svarbu dainuojant, o be ko muzikinio kūrinio prasmės ir turinio negalėsime perteikti publikai?
Numatomas mokinio atsakymas: be žodyno ir žodžių.
Temos paaiškinimas.
Pedagogas: Visiškai teisingai. Mūsų pamokos tema „Bokalinis žodis ir dikcija“. Šiandien pamokoje dirbsime su dikcija, dainavimo garso formavimu. Dainavimas yra vienintelė muzikinio atlikimo meno rūšis, kurioje muzikinis atlikimas organiškai derinamas su išraiškingo kalbos teksto pateikimo poreikiu. Žodžių ir net atskirų skiemenų tarimo aiškumas ir aiškumas labai priklauso nuo dainininko artikuliacinio aparato (skruostų, lūpų, dantų, liežuvio, žandikaulių, minkštojo ir kietojo gomurio, ryklės, gerklų.) judrumo.
(Plakato „Artikuliacijos aparatas“ demonstravimas). (3 skaidrės)
– Ar visi šie organai dalyvauja garso formavime?
Siūlomas mokinio atsakymas: Taip.
Mokytojas: Pabandykite pasakyti nedalyvaujant kalbai: „Gavau pupelių“ (mokinys bando).
Matai, kas atsitiko? Nieko neaišku.
Dabar pabandykite pasakyti tą patį nedalyvaujant lūpoms (mokinys atlieka užduotį).
Vėlgi, niekas neaišku. Taigi kokia gali būti išvada? Formuojant garsą turėtų būti įtraukti visi kalbos aparato organai, jie visi turėtų aktyviai veikti. Artikuliacinio aparato organų darbas, kuriuo siekiama sukurti kalbos garsus (balsius ir priebalsius), vadinamas artikuliacija. Kalbos tėkmėje balsės ir priebalsiai atlieka nevienodą funkciją. Balsas, jo emocinis koloritas, garso stiprumas ir sodrumas visų pirma eina per balsių garsus. Žodyno aiškumas, kalbos suprantamumas siejamas su aiškiu priebalsių tarimu. Dikcija – tai aiškus, aiškus, įskaitomas teksto žodžių tarimas. (4 skaidrė).
Mokytojas atkreipia mokinio dėmesį į plakatą „Priebalsių skirstymo lentelė“.
Priebalsių skirstymo lentelė. (6 skaidrės)

kurčias
įgarsino

K, P, S, T, F, X, H, C, H, W, W

B, C, D, D, F, Z, L, M, N, R

vokaliniai priebalsiai. (7 skaidrės)

C F W L M N R

Turėti skambumą

Turėkite ilgį

Balsuoti sprogmenys

Nebalsiniai priebalsiai. (8 skaidrės)

S F X K P T Ts H Sh Shch - tarkite didesniu intensyvumu

Energingai

Bebalsiai priebalsiai tariami šnabždesiu, kremzlinėje dalyje balsas atviras

Gali išprovokuoti priverstinį garso ištraukimą

Puikūs vokalo mokytojai visada atkreipdavo dėmesį į tai, kad balsiai yra balso garso „nešėjai“, jie užima beveik visą intonuoto garso trukmę. „Priebalsiai kiek įmanoma trumpinami, tariami labai aiškiai ir aiškiai“. Tai viena iš kantilenos paslapčių. "Balsės yra tarsi apvalkalas, kuriame įrengiamas dainavimo garsas, todėl dainuojančio balso ugdymas prasideda nuo vokalinių balsių formavimo. Ant šių garsų lavinamos visos pagrindinės balso vokalinės savybės. dainuojančio balso meninė vertė priklauso nuo teisingo vokalinių balsių formavimo. (S. Yudinas) (9–10 skaidrių)
Artikuliacijos organų darbo aktyvumas ir darna lemia kalbos garsų tarimo kokybę, žodžių suprantamumą ar dikciją. O letargija artikuliacinių organų darbe yra prastos dikcijos priežastis. Taigi, dikcija yra aiškus, aiškus, įskaitomas teksto žodžių tarimas. Vokalisto burna turi būti laisva, ir „gražiai aktyvi“, tai priklauso nuo žandikaulių, liežuvio, lūpų. Vokalinis gražus burnos atvėrimas tik padeda nustatyti teisingą liežuvio, ryklės, gerklų padėtį ir teisingą viso balso aparato padėtį. Suspaustas apatinis žandikaulis neleidžia atsiverti burnai, o per hipoidinį kaulą šis užspaudimas patraukia gerklas, o tai gali sukelti gerklės giedojimą. Suspaustas žandikaulis gali pertempti liežuvį, kuris yra pagrindinis balsių artikuliatorius. Apatinis žandikaulis turi būti laisvas, neužspaustas, pasyvus. Būdamas pasyvus, jis vis tiek neturėtų stipriai atsilošti, daužytis į gerklas. Jį turi laikyti skruostų raumenys ir lūpų kampučiai, pačios lūpos, aktyviai tardamos priebalsius.
Lūpos dalyvauja formuojant galutinį balsių skaičių ir yra pagrindinės labialinių priebalsių formuotojos. Lūpų padėtis turi įtakos dainavimo garso tembrui. Šypsena padeda paryškinti tembrą. „Lūpos turi gulėti ant dantų“, – sakė M. Garcia.
Guzel, tu žinai, kad prieš dainuodamas muzikinius kūrinius dainininkas turi paruošti savo muzikinis instrumentas arba, tiksliau, nustatyti. Ko tam reikia?
Numatomas mokinio atsakas: Kalbėkite sukdami liežuvį, kad sureguliuotumėte savo balsą, kad žodžiai būtų aiškesni, atlikite pratimus, lavinančius dainuojamąjį kvėpavimą ir dainuokite.
Mokytojas: Puiku, Guzel!
Sakyk, prašau, kodėl tau reikia dainuoti kiekvienoje pamokoje? O gal visai nebūtina?
Siūlomas mokinio atsakymas: būtina dainuoti kiekvienoje pamokoje, nes balso stygos stiprėja ir auga. Balsas, kaip reikalauja bet kuris muzikos instrumentas teisingas nustatymas.
Mokytojas: Visiškai teisingai. Liežuvio suktukai išlaisvina kalbos aparatą, o balso pratimai lavina balso aparatą.
Praktinė dalis.
Mokytojas: Mes pereiname prie praktinės pamokos dalies.
Mokomieji ir mokomieji pratimai kalbos aparatui lavinti. (11 skaidrės) Mokytojas: O dabar, Guzel, siūlau prisiminti liežuvio sukimąsi, kurių mokėmės ankstesnėse pamokose. Numatytas mokinio atsakymas:
Graikas jojo per upę,
Mato graiką upėje vėžys
Įkiškite graiko ranką į upę
Vėžys už graikų tsapo ranką.
Rekomendacijos:
Liežuvio suktuve praktikuojamas taisyklingas priebalsės raidės „P“ tarimas, taip pat stengiamasi išlaisvinti kalbos aparatą.
Jei tekstas skamba aiškiai ir užtikrintai, galite palaipsniui didinti tempą, tačiau nereikia pamiršti, kad viskas, kas liežuvyje yra ne tempas, o tarimo aiškumas ir aiškumas.
Mokytojas: Gegutė gegutė
Nusipirko gobtuvą
Kaip su gobtuvu
Jis juokingas.
Rekomendacijos:
Pakartokime liežuvio vingį įvairiais vaizdais ir su emocijomis, būdingomis paveikslėlyje pavaizduotam personažui, linksmo kiškio, liūdno šuniuko ir patenkinto katino pavidalu. (12 skaidrių)
Mokytojas: Ačiū, Guzel!
Padirbėję ties kalbos aparato kūrimu, galite pereiti prie balso lavinimo pratimų. Dainuojant mūsų balso stygos įšyla ir taisyklingai derinasi.
Mokomieji pratimai, skirti lavinti balso aparatą.
Rekomendacijos:
Norint pasiekti teisingą garso formavimą pradiniame vokalo mokymo etape, reikia dažniau siūlyti mokiniams atlikti pratimą, dainuojant garsą „m“ užmerktomis burnomis. tuo pačiu metu dantys turi būti nesukąsti, minkštasis gomurys suaktyvinamas nežymiai žiovaujant, garsas siunčiamas į galvos rezonatorių, o tai vokalo pedagogikoje reiškia viršutinė dalis veidas su jo nosiaryklės ertme. Garso siuntimas į kietojo gomurio priekį ant priekinių viršutinių dantų šaknų užtikrina geriausią jo rezonansą, dėl kurio garsas įgauna stiprumo, ryškumo ir polėkio. Kuo mažiau dainuojant bus nosies ir gerklės obertonų, tuo aukštesnė ir tikslesnė balso padėtis, tuo švaresnis ir natūralesnis bus balso tembras.
Padainavus užčiaupta burna, giedame skiemenis „zo zi zo“. Tik 5-6 pratimai.
Dainuojantis kvėpavimas turėtų būti gana aktyviai, bet tyliai, giliai, tuo pačiu metu per nosį, jaučiant lengvą pusiau žiovulį. Dainuokite vienu įkvėpimu, sklandžiai, švelniai, ilgai pereikite nuo vienos natos prie kitos.
Kiekvienas paskesnis melodijos laikymas vyksta, kai ji pakeliama pustoniu. Tai natūralu visoms be išimties giesmėms.
Dirbkite su dikcija ir artikuliacija mokantis vokalinio kūrinio. Mokytojas: Puiku, Guzel, paskutinę pamoką pradėjome mokytis dainos “ Tikras draugas“, sl. M. Plyatskovskis, muzika. B. Savelijevas. Namų darbai Dainos žodžius turėjau išmokti mintinai.
Mokytojas: Guzel, ar tau patiko daina? Apie ką tai?
Siūlomas mokinio atsakymas: Taip! Labai graži daina apie draugystę.
Pedagogas: Daina parašyta eilėraščiu (3 eilutės ir choras). Dydis - 2/4.
Rekomendacijos: Daina linksma, polkos pobūdžio. Remiantis tuo, vaikas negali dainuoti vangiai. Bet jūs negalite per daug nuvilti nuo sunkios garso atakos. Priešingu atveju pokalbis vyks tonacija. Dainuojant svarbiausia melodija, todėl reikia jungti skiemenį po skiemenį, garsą po garsu.
Dainą (1 eilėraštį, po to chorą) dainuojame frazėmis užmerktomis burnomis iki garso „m“. Kai melodinis segmentas jau taip išdirbtas, reikia dainuoti žodžiais, išsaugant balsių garsų dizainą, jų darną, o priebalsiai turi būti tariami aiškiai, trumpai, neperdedant. Artikuliacijos organų darbo aktyvumas ir darna lemia kalbos garsų tarimo kokybę, žodžių suprantamumą ar dikciją. O letargija artikuliacinių organų darbe yra prastos dikcijos priežastis. Vokalisto burna turi būti laisva ir „gražiai aktyvi“.
Ypač verta atkreipti dėmesį į tai, kad mokinio dėmesys turėtų būti nukreiptas į balsių tarpusavio tėkmę ir darną. Tada tokiu būdu bus tinkamai organizuotas ir priebalsių srautas, kurį reikia tarti greitai ir aiškiai, juos „suspausti“, bet ne „šaudyti“, kad nebūtų pažeista balsių eiga, tai yra garsas. tekėti, neplėšti kantilenos, kad dainavimas nebūtų skanduojamas. „Ragged“ dikcija kenkia ne tik vokališkai, bet ir meniškai. Egzistuoja garsus aforizmas: „U geras dainininkas gera dikcija, blogas dainininkas turi blogą dikciją“ (14 skaidrės)
Po tokio darbo mažomis dalimis apie garso mokslą, kvėpavimą, reikia dirbti su kūriniu kaip visuma. Stenkitės jį atlikti visą (1 eilėraštis ir choras) pritariant fortepijonui, kuris turi būti tylus, lengvas, jokiu būdu neužgoždamas vaiko balso.
Apibendrinant.
Mokytojas: Apibendrinkime pamoką.
Šiandien daug dėmesio skyrėme kalbos ir balso aparato tobulinimui, dirbome prie priebalsių raidžių liežuvio vingiuose ir giesmėse, dirbome su kvėpavimu, garso mokslu apskritai. Susipažinkite su naujomis sąvokomis.
Taigi, artikuliacijos įgūdžiai apima:
- aiškus, fonetiškai apibrėžtas ir kompetentingas tarimas;
- saikingas balsių apvalinimas dėl dainavimo ant paslėpto žiovulio;
- aukštos vokalo pozicijos radimas;
- galimybė kiek įmanoma labiau ištempti balses ir labai trumpai tarti priebalsius bet kokiu ritmu ir tempu. (13 skaidrių)
O kad mūsų darbas nenueitų veltui, namuose prieš veidrodį išraiškingai ištarkite poetinį dainos tekstą, kuris padės pasiekti išraiškingą skambesį dainuojant. Tai bus jūsų namų darbai.
Organizacinė pabaiga
Gerai padaryta Guzel! Ačiū! Viso gero. Prieš naujas susitikimas.

Informacijos šaltinių ir iliustracijų sąrašas. (15 skaidrių)
1. Aspelund D. Dainininko ir jo balso raida. M., 1997 m.
2. Varlamovas A. Baigti dainavimo mokyklą. M., 1989 m.
3. Varlamovas A.E. „Visiška dainavimo mokykla“ Sankt Peterburgas, leidykla „Muzikos planeta“, 2008 m.
4. Dmitrijevas A. Vokalo technikos pagrindai - Maskva. Muzika, 1968 m
5. Dmitrijevas A. Dainininko balso aparatas.- Maskva. Muzgiz.1964.
6. Emelyanovas V.V. "Fonpedinis balso raidos metodas" įrankių rinkinys 1999 m
7. Emelyanovas V.V. Balso vystymas. Koordinavimas ir mokymas. SPb.1996.
8. Katser O. V. Žaidimo metodas mokant vaikus dainuoti. – Sankt Peterburgas. red. „Muzikinė paletė“ 2008 m
9. Lukaninas V. Jauno dainininko išsilavinimas ir auklėjimas.- Leningradas. Muzika 1977
10. Morozovas V. Vokalinės kalbos paslaptys.- Leningradas. Mokslas, 1967 m
11. Ivančenka V.N. „Užsiėmimai vaikų papildomo ugdymo sistemoje“ Leidykla „Mokytojas“ 2002 m.
12. Orlova T.M., Belkina S.I. „Išmokyk vaikus dainuoti“ Maskva 1987 m

Interneto svetaines.
1. http://www.rockvocal.com
2. http://thelib.ru/books/pekerskaya_em/vokalniy_bukvar-read.html
3. http://www.startvocal.ru
4. http://www.musicforums.ru/vocal
5. http://www.100 vocalistov.ru
Iliustracijos
1. http://www.hvorostovsky.com/ru/photos
2. http://www.rusedu.ru
3. http://www.theplace.ru/photos/Anna_Netrebko-mid2190.html

Atviros pamokos „Kelionė į dainavimo karalystę“ scenarijus

Tikslas: Vaikų supažindinimas su dainavimo pasauliu.

Užduotys:

  1. Supažindinti su programos „Pop Vocal“ elementais
  2. Skatinti muzikinių ir dainavimo įgūdžių ugdymą bei sceninės kultūros formavimąsi.
  3. Sukurkite sėkmės situaciją kiekvienam klasės vaikui

Įranga: fortepijonas arba sintezatorius, CD grotuvas, magnetofonas, garso įrašai, vaizdinės priemonės, kostiumo elementai

Pamokos eiga

Laba diena vaikinai! Esu tikras, kad daugelis iš jūsų mėgsta dainuoti dainas. Siūlau kelionę į Dainavimo karalystę.
Dainavimo karalystė – didžiulė šalis. Jame yra muzikalių upių ir laukymų, dainuojančių miškų, didelių ir mažų miestų. Ir nors oficialiai tokios šalies žemėlapyje nėra, galime įsivaizduoti ją savo vaizduotėje, fantazijose. O ši šalis atvira ir tiems, kurie mėgsta ir nori išmokti gerai ir gražiai dainuoti.
Siūlau šį maršrutą :(1 priedas )

  1. aplankyti muzikinę pievą;
  2. pažvelgti į pašnekovų miestą;
  3. nusileisti į balsių garsų urvą;
  4. kirsti Melodijos upelį;
  5. klausytis miško giesmės;
  6. išmokti dainą Dainų rūmuose;
  7. o gal net atlikti koncerte AIKŠTĖ.

Manau, kad ir kur eitume, stengsitės kažko išmokti.
Vaikinai, kaip manote, kaip galima nuvykti į dainavimo karalystę, kokiu transportu? (lėktuvu, pėsčiomis, traukiniu, dviračiu, oro balionu, riedučiais, automobiliu). Na, tada eime.

Skamba daina „Stebuklingoji vaikystė“ (vaikai atlieka motorines improvizacijas).

Mes nusileidomemuzikinė laukymė (2 priedas). Koks čia oras? Jie uždėjo rankas ant šonkaulių. Įkvėpkite – išskleiskite šonkaulius – iškvėpkite.

Žiūrėk, čia rožė. Ji buvo ką tik pabudusi, bet pamačiusi, kad artėjame prie jos, pražydo, praskleidė visus žiedlapius ir tapo nepaprasto grožio. Ir mes aikčiojame iš nuostabos – AH!
O štai kiaulpienės. Jie jau pražydo. Pūskime ant jų, o parašiutai leiskime per visą proskyną.
O kas tai per gėlės?

"Digidon-digidon, jų varpelis girdimas". (Dainuok ant natos SOL).

Teisingai – tai varpai. Dainuok "DON-DON-DON!"

Dainavimo karalystės gyventojai atvyksta į miško proskyną mankštintis. Bet pratimai ne paprasti, o pratimai lūpoms, skruostams ir liežuviui, kad jie paklustų ir nenuviltų dainininko.

Pratimas – įkrovimas:

  1. Įkandykite liežuvio galiuką.
  2. Susmulkinkite iki vidurio ir atgal.
  3. Kramtykite vieną liežuvio pusę, kitą.
  4. Išsivalykite dantis liežuviu.
  5. Parodyk liežuvį kaip driežas.
  6. Įdurk vieną skruostą liežuviu, kitą.
  7. Lūpos nubrėžia apskritimą vamzdeliu.
  8. Pasakykite „Brr“.
  9. Spustelėkite.
  10. Įsivaizduokite triušį, valgantį morką. Jis ją valgė ir žiovojo.
  11. Rinkitės žirnių vitaminus. Uždėkite ant liežuvio, laikykite vitaminą, kad nenukristų. Dabar braukite per dangų ir nurykite. tailinksmumo ir geros nuotaikos vitaminai.

Šis pratimas gerai drėkina burną, o lūpos, skruostai ir liežuvis tampa paklusnūs.

Mes atvykome į GOVORUNOV miestą ( 3 priedas ).Šiandien čia rengiami geriausio liežuvio vytulio tarimo, geriausios dikcijos konkursai, t.y. taip mes kalbame. Jei scenoje šmeižsime žodžius, ar publika mus išgirs? Pasiskirstykime į dvi komandas.

Kuri iš komandų aiškiau kalbės liežuvį?

Patter : „Tempiu lydeką, tempiu, lydekos nepaleisiu“ (klausimų-atsakymų žaidimas)

O dabar mes einame į paslaptingąBalsių urvas(4 priedas ). Vaikinai, kokius balsių garsus žinote? Įprastoje kalboje balses tariame greitai, trumpai. O dainuodami jas traukiame, dainuojame. Pasakykite: U-O-A-E-I. Nusileidžiame į urvą, ištariame šias balses žemas balsas, paslaptingai. Milžinas praėjo pro urvą ir čiaudėjo: "Ap-ch-hee!". Balsių garsai virto akmenimis ir užblokavo įėjimą į urvą. Dabar kartu su jumis mes juos išmesime ir taip atlaisvinsime kelią: "U!", "O!", "Ak!", "Eh!", "Ir!".

Prieš mus yra Melodijos srautas ( 5 priedas ). Ką pirmiausia matome žiūrėdami į žmogų? Veidas. Ką pirmiausia išgirstame klausydami dainos? Melodija. Melodija yra dainos veidas (išvertus iš senovės graikų kalbos „melodija“ reiškia dainuoti dainą).
Klausyk, kokia melodija prie upelio? (mokomos dainos refrenas atliekamas skiemenyje „LE“). Kas prisimena melodiją? Dainuok kartu su manimi.
O dabar mums reikia pereiti tiltą.

Giedoti „Peebe-beep-pa“ triada.

Kruopščiai kertame, kad nenukristų, po vieną, ir visi dainuoja giesmę.

Prieš mus dainuojantis miškas ( 6 priedas ). Dainavimo karalystėje daug giesmių, o šiandien klausysitės miško giesmių. Kad nepasiklystume miške, vykdysime vardinį skambutį:

  1. Sasha, kur tu?
  2. Aš čia! - (improvizuotas atsakymas, svarbiausia, kad jis būtų dainuojamas).
  3. Uodų giesmė : "z" su skirtinga dinamika
  4. Giedokite varlę: "Kwa-kva". Padėkite rankas ant kaulų, atidarykite nosies sparnus.
  5. Ežiuko giesmė : „ežiukas buvo dygliuotas“, „Fu-fu-fu“.
  6. Spidey giesmė : „Ant parketo 8 poros šoko musės,

Jie pamatė vorą, nualpo, AH!

Dainuokite AH per glissando.

Tigro jauniklio giesmė:

"Taip, nestovėkite per arti,

Aš esu tigras, o ne katė! R-R-R!"

Riauk kaip tigro jauniklis: rrr

Giedojimas balsui – vaistas, labai gerai sušildo balso aparatą.
Dainų rūmai ( 7 priedas ). Visi dainavimo karalystės gyventojai mėgsta dainuoti dainas. Šiandien Dainų rūmuose mokomasi nauja daina(mokytojo pasirinkimu).

  1. Apie ką ši daina?
  2. Dainos prigimtis.
  3. Dainos spalva.
  4. Paryškinti raktažodį kiekvienoje frazėje, kad daina spindėtų spalvingomis spalvomis.
  5. Žaidimas „Klausimas ir atsakymas“ su dainos pradžia.
  6. Dainuodami atkreipkite dėmesį į kūno padėtį.
  7. Įsivaizduokite, kad ši daina groja per televizorių, aš įjungiu ir išjungiu garsą.
  8. viena frazė – garsiai;
  9. antroji frazė yra „sau sau“;
  10. trečia frazė – garsiai;
  11. ketvirta – „apie save“.
  12. Kiekvienos frazės pradžioje nepamirškite atsikvėpti.
  13. Koks yra geriausias būdas dainuoti dainą? Sulaužytas ar melodingas? Giedok chorą, kaip dainuotų žiogas, o dabar kaip sraigė. (8 priedas ) O dabar dainuok taip, lyg tai atliktų lokiai, o dabar šarkos. Kokiu tempu koncertuosite? (9 priedas )
  14. Kaip geriausia dainuoti dainą: stovint vienoje vietoje ar judant? Žinoma, jei susisieksime šokio judesiai, išraiškingi gestai ir veido mimika, daina skambės daug įdomiau.

(Dainos atkūrimas su judesiu)

Dainos atlikimas toliauKoncertų aikštė (10 priedas)

Kokį vaidmenį scenoje dainą atliekančiam vokalistui vaidina kostiumas? Žinoma, tai padeda kurti meninis vaizdas ir kalba apie atlikėjo kultūrą.

Kokį matote šios dainos kostiumą? Leiskite, šiandien mes naudojame vieną iš kostiumo elementų (nebūtina).
Kuris iš jūsų norėtų paskelbti dainos pavadinimą? O dabar dainuojame dainą su instrumentiniu pritarimu. Atminkite, kad daina turi būti atliekama emocingai, judesiais. Juk prieš publiką koncertuojate kaip tikri dainininkai! (dainos atlikimas)

Ar jums patiko dainavimo karalystė? Prisiminkime savo maršrutą. Manau, ne kartą pažvelgsite į Muzikinę plyną, Govorunovo miestą, Balsių urvą, Melodijos upelį, prisiminsite miško giesmes ir dainą iš Dainų rūmų. Ir vienas iš jūsų taps nuolatiniu Dainavimo karalystės gyventoju. O mes jį pamatysime koncertų aikštėje.
O dabar mes grįžtame namo oro balionu.

U-O-A-E-I U-O-A-E-I

Ant parketo 8 poros šoko musės, Pamatė vorą, nualpo, AH!

) Oi, nestovėk per arti, aš tigriukas, o ne pūlingas katinas! R-R-R!")

„Jei mes draugai“ 1. Gyvenime daug išsiskyrimų, Karčių įžeidinėjimų, išsiskyrimų. Pasaulis tau spindės aplinkui, jei turėsi draugą. Choras (2 kartai): Būkite džiaugsmingi, Duokite džiaugsmą Mes visi planetoje galime gyventi laimingai, kurti ir mylėti, Jei esame draugai. 2.Žinokite, kad peržengę slenkstį, Visur bus atviri Daug įvairių takų ir kelių, Jei ne vienas. Choras: tas pats 3. Kasdien turi daugiau draugų, Ir tegul draugystės liepsna visada skaisčiai dega negęstančia ugnimi Tavo ir mano širdyje!

Labas pasauli! CHORAS: Sveikas pasauli, labas drauge. Sveiki, dosnus dainų ratas, Sveiki, akimirka, labas, amžius, Sveiki, malonus žmogus! Sveiki, namai, labas, atstumas, Sveiki, džiaugsmas ir liūdesys. Sveika, tikra istorija, labas, nauja, Sveika, šviesioji meile!


MBOU DO namas vaikų kūrybiškumas

Vokalo pamokų santrauka

vaikams 1 metai studijų

Parengta:

Mets Tatjana Valentinovna

papildomas mokytojas

išsilavinimas

Naujas Urengoy

2015

Tema: „Darbas su dainuojančiu kvėpavimu, ritmo pojūčio ugdymu“.

Tikslas: Dainavimo įgūdžių formavimas vokalo pagalba.

Užduotys:

1. Ugdykite dainuojamąjį kvėpavimą, palaikymo jausmą.

2. Formuoti ir įtvirtinti mokinių metroritminius įgūdžius

pratimai;

3.Plėtoti ausis muzikai, ugdyti intonacijos grynumą;

4. Ugdyti kultūrinius dainų atlikimo įgūdžius.

Įranga:

Fortepijonas, muzikos centras.

Didaktinė medžiaga:

Kortelės su pratimais, jaustukais.

Forma: grupinė pamoka

Pamokos eiga:

atidarymo kalba:

Sveiki bičiuliai. Šiandien toliau dirbsime su dainuojančiu kvėpavimu, kalbėsime apie pulsą muzikoje, apie ritmą, lavinsime ritminį modelį dainoje „Ačiū mamai“.

Dainavimo instaliacija - poza, kurią dainininkas turi užimti prieš dainuodamas: atsipalaidavusi, bet suveržta kūno padėtis ištiesinta nugara ir pečiais, tiesi laisva galvos padėtis, stabili atrama ant abiejų kojų, laisvos rankos.

Apšilimas

1. Veido masažas, suraukti antakius, atsipalaiduoti, pakelti, šypsotis. 2. Galvos posūkiai ir apsisukimai

3. Pečių sukimas

4. Pratimas „Lėlės“ (streso mažinimui)

Kvėpavimo pratimai:

1. Ramiai įkvėpkite - ramiai iškvėpkite (užuoskite gėlių kvapą)

2. Trumpas tylus kvėpavimas – ilgas iškvėpimas (pripūskite balioną)

3. Trumpas tylus kvėpavimas - ilgai iškvepiant ištariame bet kokį garsą, iškvėpimas yra tolygus, be trūkčiojimų.

4. Trumpas tylus kvėpavimas – ilgai iškvepiant, aiškus, aktyvus skaičiavimas iki 10 (skaičius palaipsniui didiname)

5. Trumpas tylus kvėpavimas – iškvėpdami tariame trumpą garsą s-s-s-s.

6. Trumpas tylus kvėpavimas – iškvėpkite 3 taškais: 1 – delnu, 2 – 1 metro atstumu, 3 – kiek įmanoma toliau.

7. Žaidimas "Kas ilgesnis?" (zvimbi kaip bitė, žieduoja uodą).

Artikuliacija: Nuolat stebėkite, kaip vaikai atlieka balso ir artikuliacijos pratimus, kad vaikai įgytų įgūdžių teisingas vykdymas bet koks pratimas.

1. Žiūrėti

2.Ukolčiki

3. Pinokio šypsena

4.Aktyvi artikuliacija tarimo metu skamba I-U-A-U

5. Žandikaulio nuleidimas

6. Spustelėjimas liežuviu tam tikru ritminiu būdu (Big horse (forte) - small horse (fortepijonas).

Vokaliniai pratimai: Kartokite pratimą pakartotinai, kad įgytumėte įgūdžius, perkeldami jį aukštyn ir žemyn pustoniu arba pakeisdami užduotį (legato -staccato, soft attack - hard sound attack, piano-forte).

Siekdamas nuoseklaus darnaus dainavimo grupėje, vaikas ansamblyje mokosi girdėti ne tik savo, bet ir kitų vaikų balsus. Labai veiksmingos technikos, įgūdžių formavimui ansamblis ir pastatas: dainavimas „grandine“, „dainos - aidas“, grojimas „srautu“, „dainavimas sau“, dainavimas užmerktomis ausimis.

1. Mummuliame, išsirikiuodami vieningai, žaidimą „Bitės“.

2. Mama - mama, pa - pa - aš (ma-me-mi-mo-mu) - vienu garsu ir vienu įkvėpimu, kuriant unisoną.

3. „Motor“ – pažaisk savo lūpomis „Brrr“ dviem gretimais garsais.

4. „Le-li-le-li-le“ dainuokite skiemenis pagal natas „do-re-mi-re-do“ lėtas tempas, ir „do-re-mi-fa-sol-fa-mi-re-do“ sparčiu tempu.

5. "Kiškis vaikšto sode, sode" (legato ir staccato pakaitomis).

6. „Viščiukai ir gegutės“, dainuojant staccato triadoje skiemens Ko-ko-ko ir ku-ku-ku, (aukšta padėtis, tiksli intonacija, balsių daryba, diapazono išplėtimas).

7. „Miške“ Ay-Ay – penkto intervalo dainavimas (kietas, švelnus garso ataka, tiksli intonacija, balsių daryba, diapazono plėtimas).

Ritminiai pratimai, ritminiai žaidimai

Kai klausomės muzikos, visada kyla noras suploti rankomis ar trypti kojomis pagal muzikos ritmą. Tuo pačiu metu mūsų viduje atsiranda tam tikra sąskaita – skaičiuojame lygias dalis (dainuojame dainą, mankštiname, verčiame liežuvį, skaičiuojame ar plojame).

1. Ploji "VIENAS - du-trys-keturi, VIENAS - du-trys-keturi"

Tuo pačiu metu akcentas krenta „LAIKAS“ daliai. Šis akcentas vadinamas stipriu ritmu! Likusios akcijos silpnos! Jų kaitaliojimas formuoja muzikinį metrą – tam tikrą muzikinio kūrinio „pulsą“. Taigi, metras- tai stiprių ir silpnų akcijų kaitaliojimas laike.

2. Koja sutramdykite skaitiklį „Vienas-du-trys-keturi“ ir tuo pat metu suplokite rankomis į „Vieną“.

3. Plojimus "Vienas-du-trys-keturi" atlieka 1 eilė vaikų, plojimus "Vienas" - 2 eiles.

O dabar dainą dainuosiu plojimais, klausyk, ką pastebėsi? (skirtingo ilgio apkabos)

Teisingai, toks ilgų ir trumpų garsų derinys tam tikra tvarka vadinamas ritmu, ritminiu šablonu. Kiekviena melodija turi savo ritminį modelį.

4. Žaidimas „Atpažink dainą pagal ritmą“ („Kiškis vaikšto sode, darže“, „Jie gyveno pas močiutę, 2 linksmos žąsys“, „Vabzdžių lokomotyvas“)

5. Žaidimas "Aidas" (pakartokite paprastą ritminį modelį)

6. Žaidimas „Pagauk medvilnę“

Dikcijos darbas:

1. Nuo kanopų plakimo per lauką skraido dulkės

2. Bėgome per pakrantę.

3. Dainuojantys skiemenys « Bra-bra-bri-bro-bra, vra-vre-vri-vrov-vru,

Norėdami dainuoti liežuvio virpėjimus nuo lėto iki greito, užbaikite lėtu tempu, nuo aktyvaus šnabždesio iki pasitikinčio, aiškaus garso.

Darbas su kūriniu:

Teksto taisymas:

1. teksto tarimas dainos ritmu tyliai arba pašnibždomis.

2. begarsė aktyvioji artikuliacija mintinio dainavimo metu, paremta išoriniu garsu.

Darbas dėl atlikimo kokybės:

1. dainavimas su aidu, kai mokytojas dainuoja frazę, o tada vaikai kartoja.

2. sudėtingų elementų dainavimas žodžiais ar vokalizacijomis.

3. dainavimas frazėmis.

4 dainavimas pagal fonogramą + ir -

Apibendrinant pamoką.

Ką naujo išmokote šiandien klasėje?

(Šiandien dirbome su dainuojančiu kvėpavimu, mokėmės klausytis vieni kitų, dainuoti vienbalsiai, susipažinome su naujomis sąvokomis: metras ir ritmas, daug dėmesio skyrėme ritminiams pratimams.)

Kai girdite bet kokią muziką, pabandykite išgirsti ir pajusti jos pulsą ir ritminį modelį. O savo nuotaiką, pamokos įspūdžius galite išreikšti šypsenėle.

Pamoka baigta. Viso gero.