Pamokos piešimas rudens vyresniosios grupės tema. Peizažų piešimas vyresniojoje grupėje: užsiėmimų temos ir ypatumai

Tiesioginė edukacinė produktyvi veikla vyresniųjų grupėje (piešimas) „Ką mums atnešė ruduo“

Tikslas: Išmokyti vaikus piešti įvairias daržoves ir vaisius iš gyvenimo, pasirenkant tinkamas spalvas, tobulinti akvarelės įgūdžius, ugdyti savarankiškumą ir meninius bei kūrybinius gebėjimus produktyvioje veikloje.

Užduotys:

Švietimas:

Toliau mokyti vaikus piešti iš gamtos įvairias daržoves ir vaisius;

Išmokite pasirinkti tinkamas spalvas daržovių ir vaisių įvaizdžiui,

Išmokite gražiai išdėstyti vaizdą lape.

Kuriama:

Lavinti ritmo pojūtį, estetinį suvokimą;

Ugdyti piešimo iš gamtos įgūdžius;

Ugdykite kompozicijos jausmą.

Švietimas:

Ugdykite komandinio darbo įgūdžius;

Ugdyti susidomėjimą vizualine veikla, norą pradėti darbą užbaigti.

Švietimo sričių integracija:

Pažinimas – pasakojimas apie daržoves ir vaisius, mįslių sprendimas.

Kūno kultūra – kūno kultūra.

Meninė kūryba – produktyvi veikla – (piešimas).

Muzika – muzikinis akompanimentas kūrinio atlikimo metu.

Bendravimas – visos veiklos metu.

Tiesiogiai švietėjiškos veiklos eiga.

Laiko organizavimas.

Pedagogas: Vaikinai, šiandien į mūsų pamoką atnešiau skirtingų menininkų paveikslų reprodukcijas. Ar prisimeni, kokiam tapybos žanrui jie priklauso? Tai va, tai natiurmortai, tai yra paveikslai, kuriuose vaizduojami vaisiai: vaisiai, daržovės, uogos, kiti maisto produktai, indai, knygos, drabužiai ir pan.. Pažvelkime į natiurmortus iš arčiau. Įsivaizduokite save ten, šio paveikslo viduje. Papasakokite viską, ką matote ir jaučiate.

Vaikų sąrašas: paveikslėlyje pavaizduoti ryškiai žali agurkai, prinokę ryškiai raudoni pomidorai, smaragdiniai svogūnai, kaštoniniai burokėliai, juodieji serbentai. Noriu šią gausą paliesti rankomis, išbandyti. Atrodo, kad pirštais jauti spuoguotą agurkų paviršių, šiltus lygius pomidorų šonus. Atrodo, kad daržovės ir vaisiai yra tikri, gyvi, guli priešais mus ant stalo, kvapnūs, švieži iš sodo.

Pedagogas: Atkreipkite dėmesį, kokiame fone daržovės rodomos? Šiame fone visi vaisiai yra aiškiai matomi. Kaip manote, kodėl menininkas pastatė drobę horizontaliai? Tikriausiai tam, kad parodytų, kokia vaisių gausa ant stalo. Jis tarsi išplėtė paveikslo rėmą, kad tilptų visi vaisiai

Pedagogas: Siūlau patiems pasidaryti natiurmortą.

Vaikai savo nuožiūra sukuria ne vieną, o kelis natiurmortus.


Fizkultminutka („zuikis turėjo sodą“)

Kiškutis turėjo sodą

Rovnenkie dvi lovos.

Ten jis žiemą žaidė sniego gniūžtėmis,

Na, o vasarą – slėpynių.

O pavasarį sode

Kiškutis linksmai vaikšto.

Bet pirmiausia viskas išsigis,

Ir tada viskas išlyginama

Sėklas sėkite sumaniai

Ir eina sodinti morkų.

Skylė yra sėkla, skylė yra sėkla.

Užkasi, išlygi, ir žiūri – vėl į sodą

Žirniai ir morkos augs.

O kaip ateis ruduo,

Nuimkite savo derlių.


Mokytojas: Dabar pradėkime piešti. Pirmiausia turite nuspręsti, kaip norite įdėti popieriaus lapą, kad ant jo tilptų visa kompozicija.

Piešdama dažais mokytoja atkreipia vaikų dėmesį į atspalvius, primena, kaip išgauti tinkamą atspalvį maišant dažus paletėje. Galite pasakyti vaikams, kaip pavaizduoti saulės spindesį ant vaisių ir patiekalų paviršiaus. Mokytojas piešimo procese padeda vaikams patarimais.

Tiesioginės edukacinės veiklos apibendrinimas

Pamokos pabaigoje atliekama piešinių analizė, vaikai vertina savo ir kitų vaikų piešinius. Vyksta vaikų darbų paroda.

Tema: Tiesioginės edukacinės veiklos meninėje kūryboje (siužeto piešimas) santrauka vyresniojoje grupėje tema: „Rudens spalvos“
Atlikta:

Kuchina V.A.

2013 – 2014 mokslo metai

GCD santrauka apie meninę kūrybą

(siužeto piešinys) vyresniųjų grupėje tema: „Rudens spalvos“

Programos užduotys:

Pamokos:

1. Išmokyti vaikus piešiniuose atspindėti įspūdžius stebint rudenėjančią gamtą, giedrą dieną perteikti rudens spalvą: ryškią įvairių spalvų lapiją, lapų kritimą;

2. Toliau mokykite vaikus komponuoti siužetinį piešinį - plačioje žemės juostoje arčiau ir toliau išdėliokite objektus, visą popieriaus lapą užpildykite vaizdu;

3. Išmokyti vaikus vertinti bendraamžių darbus, išryškinant juose įdomiausius vizualinius sprendimus; reikšti estetinius vertinimus ir sprendimus.

Kuriama:

1. Formuoti įgūdžius naudoti racionalias technikas piešiant vienarūšius objektus (pirmiausia piešiama visus medžių kamienus ir šakas, po to ant visų medžių lapiją, techninių technikų įgūdžius (piešimas visu teptuku, galas, vertikalūs potėpiai), ir kt.);

2. Įtvirtinti darbo su akvarele ir teptukais įgūdžius ir gebėjimus;

3. Ugdykite meninius ir estetinius jausmus bei kūrybinius gebėjimus.

Švietimas:

1. Skiepyti vaikams meilę gamtai ir gebėjimą matyti, patirti visą jos grožį;

2. Įtvirtinti ir pagilinti dar elementarias, bet būtinas žinias apie gimtąją gamtą;

3. Pripratinkite prie darbų atlikimo tikslumo ir gebėjimo palaikyti tvarką savo darbo vietoje.

Preliminarus darbas:

1. Gamtos pokyčių stebėjimai;

2. Pokalbis tema: „Ruduo“;

3. I. Levitano paveikslo „Auksinis ruduo“ svarstymas;

4. Skaityti Z. Fedorovskajos eilėraštį „Ruduo pakraštyje išvesta dažų...“;

5. Didaktinis žaidimas „Ištaisyk gamtos klaidas“ (leksinės kalbos struktūros formavimui, pvz.: atėjo ruduo ir pūtė šilti vėjai, medžiuose žydėjo lapai ir pan.);

6. Didaktinis žaidimas „Pasakyk žodžiu „ruduo“ (apie gebėjimą derinti daiktavardį su būdvardžiu);

7. Piešimas tema: „Rudens medis“.

8. Ekskursija į miesto parką.

9. Pamokos vaikų albumo lapų fono paruošimas.

Žodyno darbas:

1. Sutvirtinti sąvokas ir papildyti vaikų žodyną žodžiais: oras, ruduo, „Auksinis ruduo“, „Rudens (gražus) kilimas“, ryški lapija, lapų kritimas;

2. Taisyti būdvardžius, reiškiančius daiktų požymius, kokybiškų būdvardžių formavimąsi: raudona, geltona, tamsiai geltona, oranžinė, mėlyna, giedras, rudeninis, saulėtas, vėjuotas, lietingas, drėgnas, „nuogas“, aukštas, trumpas, žemas, auksinis.

3. Ugdymo mankšta pl. veiksmažodžių, daiktavardžių ir būdvardžių skaičius: atėjo rudens dienos; ant medžių geltoni lapai, stovi pliki medžiai, išskrenda paukščių pulkai.

4. Pratimai ieškant aktualių veiksmažodžiu išsakomų sąvokų ir jas fiksuoti vaikų kalboje: geltonuoti, raudonuoti, kristi, nuvyti, skraidyti, uždengti, sukti, lieti.

^ Demonstracinė medžiaga:

Keli paveikslai (reprodukcijos), vaizduojantys parką, mišką, giraitę giedrą rudens dieną, paveikslinė trilapė širma, 3-4 kartoninės berniukų ir mergaičių figūrėlės. Magnetofonas su gamtos garsų, lyrinės muzikos įrašais.

^ Praktikos medžiaga:

Kiekvienas vaikas turi albumo lapelį su mėlynos spalvos lapeliu (dangumi) ir iš anksto nudažyta plačia žemės juosta (pamokos išvakarėse vaikai nupiešė akvarele, akvareliniais dažais, švaraus vandens indeliais, minkštais šepečiais, servetėlėmis .

^ Vieta: grupės kambarys.

Pamokos eiga

Pedagogas:

Klausykite mįslės ir nustatykite, koks sezonas joje sakomas:

Kokius dažus paėmė burtininkė?

Nudažiau lapus, nuėmiau nuo šakų,

Viduriai slėpėsi miegoti iki pavasario,

Sakysite, kokia magija?

^ Vaikai:

Pedagogas:

Teisingai. O kas pasikeičia miške atėjus rudeniui?

Vaikai:

Ant medžių ir krūmų pagelsta ir parausta, nukrenta, nuvysta, krenta lapai. Pučia stiprūs vėjai. Gyvūnai ruošiasi žiemai ir kt.

Pedagogas:

Kaip atpažinti rudenį?

Vaikai:

Paukščių pulkai išskrenda į šiltus kraštus. Dažnai vėjuota. Beveik visi medžiai pliki. Lapai krenta, skraido ir sukasi. Jie visą žemę dengia rudeniniu kilimu. Ateina krentantys lapai. Aplinka labai graži ir t.t.

Pedagogas:

Koks oras rudenį?

^ Vaikai:

Lietinga, vėjuota, šalta, šlapia. Rudens pradžioje dar daug šiltų dienų, o pabaigoje jau darosi šalta ir t.t.

Pedagogas:

Rusų poetai Puškinas ir Tyutčevas mėgo rudenį dėl jo „prabangaus... išblukimo“, „aukso raudonumu pasipuošusių miškų“, už tai, kad jis dosniai dovanoja mums laukų, sodų, miškų turtus. Taip, tai „originalus, trumpas, bet nuostabus laikas – visa diena stovi tarsi krištoliniai ir švytintys vakarai...“.

Vaikinai, ar matote, kaip poetai gražiai kalba apie rudenį? Ir prisiminkime savo ekskursiją į parką. Kaip mes taip pat žavėjomės šiuo grožiu! Kas gali pasakyti, kokia tada buvo diena, koks oras?

^ Vaikų individualūs atsakymai:

Buvo giedri rudens diena. Buvo saulėtas oras. Buvo šilta rudens diena.

Pedagogas:

O kokius medžius parke pamatėme, ar lapija buvo tokios pat spalvos?

^ Vaikų individualūs atsakymai:

Vienų medžių lapai geltoni, kitų – skirtingos spalvos: raudoni, oranžiniai, geltoni, tamsiai geltoni.

Pedagogas:

Ar ant medžių buvo tik lapai?

Vaikai:

Lapai nukrito ant žemės, padengdami ją gražiu kilimu.

^ Tada mokytojas padeda ant lentos kelias paveikslėlių kopijas ir sako:

Žiūrėk vaikinai. Ruduo yra labai gražus metų laikas. Daugelis menininkų giedromis rudens dienomis mėgsta piešti miškus ir parkus. Savo paveikslams jie renkasi ryškias spalvas. Jie piešia mėlyną dangų, tamsius medžių kamienus, šalia kurių geltoni, oranžiniai ir raudoni lapai atrodo ypač ryškūs. Nuotraukos džiugina.

Ar norėtum dabar virsti rudeniniais lapais ir skristi, suktis? (Taip)

^ Mokytojas įjungia magnetofoną su gamtos garsų įrašais.

Fizkultminutka.

Mes esame rudens lapai

Mes sėdime ant šakų.

Pūtė vėjas – jie skrido.

Mes skridome, skridome

Ir jie ramiai sėdėjo ant žemės.

Vėl pakilo vėjas

Ir pakėlė visus lapus.

Apsuko juos, apvertė

Ir nukrito ant žemės.

(Vaikai eilėraštį palydi atitinkamais judesiais. Kartokite 2 p.)

Pedagogas:

Šiandien, vaikinai, galite jaustis mažais menininkais. Nes parką piešite ir giedrą rudens dieną.

Patraukite popieriaus lapus link savęs. Ant paklodžių jau turite mėlyną dangų ir plačią žemės juostą. Tokioje žemės juostoje galima piešti medžius, kurie auga skirtingose ​​vietose – vieni arčiau, kiti toliau.

Jei medis arti, parodyk, kur jį nupieš? (Vaikams šou)

Kokie bus medžiai?

^ Vaikai:

Aukštas, didelis, didelis, ilgas.

Kaip jie atrodys?

Vaikai:

Mažas, žemas, trumpas.

Pedagogas:

Kad spėtumėte nupiešti 3-4 medžius, pirmiausia nupieškite visų medžių kamienus ir šakas, o tada ant visų medžių nupieškite lapiją. Pabandykite piešti taip, kad visas jūsų lapas būtų užpildytas vaizdais.

Mokytojas įjungia ramią lyrinę muziką. Vaikai pradeda tapyti. Darbo procese mokytoja skatina vaikus įvairiomis spalvomis vaizduoti rudens lapiją. Jis siūlo dar kartą pažvelgti į paveikslus, kad įsitikintumėte rudens lapijos spalvų įvairove. Primena racionalias technikas vaizduojant medžius. Seka įvairių dažymo teptuku technikų (visas teptukas, antgalis, vertikalūs potėpiai ir kt.) naudojimas. Krentančius nuo medžių lapus reikia šepetėlio galu nudažyti nedideliu kiekiu. Anksčiau atlikusiems užduotį galima patarti nupiešti takus parke, suoliukus ir pan.

^ Pamokos pabaigoje mokytojas padeda vaikų piešinius ant lentos ir klausia:

Ar galima sužinoti, koks sezonas pavaizduotas brėžiniuose? Iš kur sužinojai, kad ruduo?

^ Vaikai:

Piešiniuose daug geltonos, raudonos ir oranžinės spalvos. Jie yra ne tik ant medžių, bet ir ant žemės.

Pedagogas:

Kokia rudens diena nupiešta – giedra ar debesuota? Kaip galite pasakyti iš savo piešinių? Vaikai:

Giedra diena, nes dangus mėlynas, lapija šviesi, saulė šviečia.

Pedagogas:

Kaip galima pavadinti rudenį ryškiomis, geltonomis spalvomis?

^ Vaikai:

Auksinis ruduo!

Pedagogas:

Tanya, (Kolya, Sveta) pakartokite!

Mokytoja patvirtina vaikų teiginius, kad jų piešiniuose daugiausiai geltonos, oranžinės spalvos, primenančios aukso spalvą.

Pažiūrėkite, koks nuostabus parkas mums pasirodė! Šios mažos mergaitės ir berniukai norėjo pasivaikščioti mūsų parke. Jie norėjo aplankyti gražiausias vietas. Tačiau parkas pasirodė didelis, ir jie nežino, kaip rasti šias vietas. Kas jiems padės surasti tokias gražias vietas?

(Mokytojas norintiems vaikams išdalina vieną figūrėlę ir pasiūlo pastatyti šalia tos vietos, kuri, jo nuomone, yra gražiausia rudens parko vieta. Papasakokite savo berniukui ar mergaitei, kuo ji patraukli, kokie medžiai auga, kokią lapiją turi, kas dar įdomaus šioje vietoje).

Po pamokos mokytoja prie ekrano pritvirtina keletą piešinių ir parūpina vaikams berniukų ir mergaičių figūrėles, su kuriomis jie galės žaisti. Prideda kartoninių medžių, krūmų arba vaikai gali juos nupiešti ant išpjovų ir pritvirtinti prie padėkliukų. Iš statybinės medžiagos galite pasiūlyti pasidaryti tvorą, suoliukus (išžaisti sklypą).

Analizė:

Vaikai piešiniuose galėjo perteikti pagrindinį dalyką – pamokos pradžioje nustatytos temos turinį. Vaikinai piešė parko medžius ir nuo jų krentančius lapus, išdėliodami medžius skirtingose ​​vietose – vienus arčiau, kitus toliau. Beveik visuose piešiniuose skraido paukščių pulkai. Taip pat kai kuriems vaikams pavyko savo piešiniuose pavaizduoti suoliukus ir takus. Ir kažkas net nupiešė didelę balą, kuri buvo uždengta nukritusiais ir jau purvinais lapais. Kažkas nupiešė ryškiai šildančią saulę mėlyname dangaus fone, naudodamas hiperbolizacijos įrankį, kad sustiprintų įspūdį (didžiulė ar ilgai spinduliuojanti saulė). Taip vaikai įsivaizdavo rudens sezono gamtą, auksinio rudens grožį.

Prieš siužeto piešimą buvo tiesiogiai atlikta daug parengiamųjų darbų, kurie padėjo praplėsti ir išaiškinti vaikų idėjas. Tai padėjo darbo procese sukelti vaikams jausmus ir giliau perteikti įspūdžius bei idėjas apie aplinką.

Ikimokyklinukai savo požiūrį į gamtą išreiškė išraiškingomis priemonėmis. Reikšmingiausia raiškos priemonė vaikams buvo spalva. Siekdami didesnio išraiškingumo, klimato, sezoninės gamtos būklės (būtent auksinio rudens) patikimumo, vaikai piešiniuose naudojo šias spalvas: geltoną, oranžinę, raudoną (ir jos atspalvius, rudą, žalią ir kt.). Vaikai piešė šviesiomis ir ryškiomis spalvomis, taip išreikšdami teigiamą požiūrį į gamtą, jos objektus ir reiškinius.

Dažniausiai vaikai piešė giedrą rudens dieną. Didelį vaidmenį suvaidino iš anksto paruoštas fonas – dangus ir plati žemės juosta. Tačiau kai kurie vaikai, naudodami į vieną pusę pasvirusių medžių ar viena kryptimi skraidančių lapų vaizdą (naudojant vertikalių potėpių techniką), sugebėjo perteikti dieną vėjuotu rudens oru. Taigi vaikai perteikė giedros, bet jau šaltos rudens dienos klimato ypatumus.

Ikimokyklinukai piešia objektus naudodami kitokią formą – medžius su palapinės formos ir apvalia vainiku. Linija kaip išraiškos priemonė lygi, nelūžta, aiški, gerai nubrėžta. Atsekami perspektyvūs objektų pokyčiai erdvėje: aukščiau brėžiama tai, kas gamtoje toli, ir atvirkščiai; arti esantys objektai piešiami didesni, o tolimi – mažesni. Visa kompozicija užpildė visą lapą. Piešiniai padaryti tvarkingai.

Iš šių piešinių galite iš karto nustatyti, kad sezonas yra ruduo. Aplink gražu – spalvinga lapija, krenta lapai. Tai auksinis ruduo! Taip mokytoja galėjo pamatyti ir įsitikinti, kad vaikai sugeba susidėlioti savo siužeto piešinio kompoziciją.

Engelso savivaldybės rajono savivaldybės biudžetinė ikimokyklinė ugdymo įstaiga „Darželis Nr.5“.

Saratovo sritis

Piešimo pamokos vyresniojoje grupėje ta tema santrauka„Rudens peizažas“.

(Netradicinė technika)

Pedagogas:

Yalalova Zoya Anatolyevna

Engelsas, 2015 m

Pamokos santrauka

Programos turinys:

1. Ugdyti domėjimąsi rudens gamtos reiškiniais, emocinį reagavimą į rudens grožį.

2. Supažindinti su nauja vaizduojamojo meno rūšimi – „augalų marginimu“. Išmokite pasiūlyta technika kurti įvairius medžių, krūmų ir žolelių atvaizdus

3. Ugdyti vaikų meninio įvaizdžio ir dizaino viziją per natūralias formas.

4. Ugdykite kompozicijos jausmą, spalvų suvokimą.

Įranga

Įvairių medžių rūšių lapai (4 - 5 rūšys).

2 kraštovaizdžio lapai, A 4 dydis.

Guašo dažų rinkinys.

Šepetys.

Stiklinė vandens.

Servetėlė.

I.I. paveikslo reprodukcija. Levitanas „Auksinis ruduo“.

Krepšelis lapams rinkti.

Preliminarus darbas:

Vaikščiojant stebėti rudeninę gamtą, mokytis eilėraščių apie rudenį, kalbėti apie rudens ženklus, žiūrėti į rudens gamtą vaizduojančias iliustracijas, rinkti įvairių medžių rūšių lapus, kurie skiriasi forma, dydžiu ir spalva.

Muzikinis akompanimentas:

„Rugsėjis“ iš albumo I.I. Čaikovskio „Metų laikai“

Insultas:

1. Organizacinis momentas

Vaikinai, šiandien turime svečių. Pasveikink savo svečius.

Dabar siūlau pasiklausyti pasakos, patogiai atsisėsti:

Sename parke buvo vienas medis. Atėjo ruduo ir visi lapai išskrido keliauti. Ir ant vienos šakos buvo labai mažas lapelis. Jis buvo toks mažas, kad bijojo skristi vienas. Čia jam nuobodu, nuobodu, galvojo, galvojo ir sugalvojo. Pamato praeivį su kepure. Lapas sukaupė drąsos ir užšoko ant kepurės. Praeivis nieko nepastebėjo, parnešė namo, o namuose buvo šilta, o lapas pradėjo džiūti ir nuobodžiauti. Jis pasiilgo draugų ir medžio. Tada lapas sušuko: „Vėjas, vėjas! Vėjas buvo jo puikus draugas. Vėjas išgirdo šauksmą, įskrido į namą, paėmė lapą ir nunešė į parką. Atsisveikindamas jis jam pasakė: „Niekas negali gyventi be namų, jiems bus nuobodu ir išdžius“. Nuo tada lapelis nesiskyrė su jo gimtojo parko namu.

Štai įdomi istorija, nutikusi vienam iš rudens lapų.

2. Pokalbis apie lapų kritimą.

Vaikinai, ar žinote, kaip vadinamas rudens reiškinys, kai krenta lapai? (lapų kritimas)
– Tai va, kodėl medis rudenį meta lapus?

(Medžiai rudenį meta lapus, nes atšąla; medžiai užmiega; sniegas gali prilipti prie lapų, šakųnulūš ir medis mirs.)
Niekas nenurodo medžiui, kada mesti lapus. Tačiau artėja ruduo – medžių lapai pakeičia žalią spalvą į geltoną arba raudoną ir nukrenta. Tam yra daug priežasčių: pirma, kad su vandeniu ir oru į lapus patenka įvairių medžiagų, kurios ne visada naudingos medžiui, medis gali apsinuodyti ir jomis susirgti, todėl numetus lapus. , medis išvalytas nuo kenksmingų medžiagų; antra priežastis – vanduo dirvoje žiemą užšąla ir nepasiekia šakų bei lapų; na, o trečioji lapų kritimo priežastis – apsaugoti medžių šakas nuo žiemą iškritusio sniego stiprumo.

Nuo visų medžių rudenį nukrenta lapai. Vėjas neša juos gatvėmis, parkais. Kitais metais ant medžio pasirodo nauji lapai.

Kokios spalvos lapai rudenį?
(raudona, geltona, auksinė, oranžinė)
– Kas lemia lapų spalvą?
(nuo oro)


Daug saulės – tada ryškios spalvos: raudona, geltona ir t.t.

Jei debesuota, tada spalvos blankios: ruda, violetinė, juoda.

Šauniai padirbėta! Pažiūrėkime į ekraną.

Daugelis menininkų labai mėgsta piešti rudeninę gamtą būtent dėl ​​šios spalvų įvairovės. Kai gamtoje yra daug spalvų vienu metu. Taigi noriu grožėtis šiais kraštovaizdžiais. Šiandien noriu atkreipti jūsų dėmesį į dailininko Izaoko Levitano paveikslo „Auksinis ruduo“ reprodukciją. Pats paveikslo pavadinimas byloja apie tai, kokį sezoną menininkas jame pavaizdavo.

Žvelgdami į šį paveikslėlį ir pasivaikščiodami gamtą, galime įsitikinti, kad ruduo yra puiki menininkė, nes ji pati sugalvoja aprangą medžiams, krūmams, visai gamtai, tarsi organizuodama konkursą, kurio lapai ryškesni ir gražesnė. Noriu jais džiaugtis kiekvieną dieną.

Kaip gėda.

Rudeninis ilgas plonas šepetys

Perspalvina lapus.

Raudona, geltona, auksinė -

Koks tu geras, spalvotas lapas!...

Ir vėjo stori skruostai

Pasipūtė, pasipūtė, pasipūtė.

Ir ant spalvingų medžių

Pūsk, pūsk, pūsk!

Raudona, geltona, auksinė...

Apskrido aplink visą spalvų lapą! ..

I.Michailova

/ Mokytojas kviečia vaikus skristi su lapais vėjyje. /

Fizkultminutka.

"Lapai".

Mes esame rudens lapai

Mes sėdime ant šakų.

/ Vaikai purto lapus rankose virš galvų./

Pūtė vėjas – jie skrido.

Mes skridome, skridome.

/ Bėgimas įvairiomis kryptimis./

Ir jie ramiai sėdėjo ant žemės.

/ Pritūpęs./

Vėl pakilo vėjas

Ir pakėlė visus lapus.

/Jie atsistoja, pakelia rankas su lapais ir papurto./

Sukiojosi, skrido

/ Bėgimas įvairiomis kryptimis./

Ir jie vėl atsisėdo ant žemės.

/ Jie grįžta į savo vietas./

Mokytojas. Mūsų rudens kolekcijoje yra daug įvairių lapelių. Pažiūrėk į juos; Manau, kad vargu ar rasite dviejų visiškai vienodų, kiekvienas lapas visada kažkuo skiriasi nuo kito: dydis, forma, spalva.

/ Vaikai žiūri į lapus ir pasirenka jiems patinkančius./

Mokytojas. Jei atidžiai pažvelgsite į lapus, kiekviename iš jų galite pamatyti mažą medelį. Lapo viduryje yra gysla, iš kurios į šonus tęsiasi plonesnės gyslos – šakelės. Lapas primena medžio vainiką. Apatinėje lapo dalyje pagrindinė gysla pereina į kotelį – pagaliuką, su kuriuo lapai laikomi ant šakų. Stiebas primena kamieną.

Šiandien nupiešime rudeninį medį, bet kiek neįprastu būdu mums tai padės mūsų lapai - atspausdinsime.

3. Praktinė dalis.

1. Paimkite bet kurį jums patinkantį lapą, teptuku padengkite jį dažais (geltonais, raudonais ir pan.), nepalikdami tuščių tarpų ir nepamiršdami nudažyti kraštų. Geriau tai padaryti ant atskiro popieriaus lapo.

2. Nudažyta puse lapelį padėkite ant švaraus peizažinio lapo rankenėle žemyn ir tvirtai prispauskite prie popieriaus, stengdamiesi nesujudėti, antraip atspaudas bus neryškus, suteptas.

3. Tada paimkite lapelį už rankenos ir atsargiai nuimkite nuo popieriaus lapo paviršiaus.

4. Paimkite kitą lapelį, nudažykite jį kita spalva ir atspausdinkite kitoje kompozicijos vietoje. Lapą galima dengti ne viena spalva, o skirtingomis, tada atspaudas pasirodys dvispalvis.

Galite pakartotinai panaudoti jau nudažytą lapą, užtepdami jį kita spalva, tada maišant skirtingas spalvas galima gauti neįprastą atspalvį.

5. Kai piešinys bus užpildytas lapų įspaudais, teptuku nudažykite medžių kamienus, įspaustos lapų gyslos primins šakeles spalvotame laja.

4. Pamokos santrauka.

Apvalus šokių žaidimas „Skrisk, lapeli, pas mane dėžėje“

/ Pasirinktas šeimininkas eina į rato vidurį su krepšiu ir sako: „Klevo lapas, skrisk į mano dėžę“. Vaikai su klevo lapais rankose pribėga ir deda juos į krepšį. Vairuotojas yra tas, kuris pirmasis be klaidų įdėjo savo lapą į krepšį.

Pas mus atėjo ruduo, /Vaikai laikosi už rankų ir vaikšto ratu. /

Atneša lietų ir vėją.

Vėjas pučia, pučia, /Pakelkite rankas aukštyn ir išpurtykite jas

Nupučia lapus nuo šakų.iš vienos pusės į kitą./

Lapai sukasi vėjyje /Jie išsisklaido įvairiomis kryptimis, sukasi ir

pritūpęs./

Ir jie guli mums po kojomis.

Na, mes eisime pasivaikščioti

Ir mes rinksime lapus. /Jie vėl susirenka į ratą. /

Mokytojas. Turime nuostabią rudens giraitę su nuostabiais medžiais. Šie įspaudų lapai, palikę savo pėdsaką, padėjo mums sukurti tokias keistas vainikas ir nupiešti tokius neįprastus medžius.

Toliau mokykite vaikus piešinyje perteikti rudens gamtos pokyčius.

Pagerinti gebėjimą piešti akvarele, pritaikyti jas rudeninius lapus ir daryti atspaudus ant popieriaus.

Ugdyti gebėjimą skinti rudeninius lapus nuo įvairių medžių ir krūmų būsimam piešiniui užbaigti.

Ugdyti tikslumą, gebėjimą dirbti neskubant, mėgaujantis atliekamu darbu, lavinti vaikų vaizduotę ir fantaziją klasėje.

Medžiaga: lapai, teptukai, akvareliniai dažai, popierius, indai teptukų plovimui, servetėlės.

Pamokos eigapiešimas vyresniųjų grupėje

Vaikai, sustokime ratu ir susikibkime rankomis, purtykime juos. Ar jaučiate, kaip ratu perduodama rankų šiluma? Kiekvienas iš mūsų dovanojame dalelę šilumos, gerumo. O dabar pridėkite delnus prie širdies, pajuskite, kaip plaka jūsų širdis, kiek ji spinduliuoja šilumos, meilės, gerumo... Padovanok savo šilumą kiekvienam. Ir mūsų pamokos talismanas yra ši širdis, perduokite ją ratu kaip gerumo, šilumos, meilės simbolį.

(Vaikai perduoda širdį ratu, mokytojas ją paima paskutinis)

Pedagogas:

Vaikai, kokia šilta mūsų širdis. Kiekvienas iš jūsų atidavėte jam dalelę savo gerumo šilumos. Atiduokime savo širdį svečiams kartu su šiluma, gerumu ir svetingumu.

Dabar ateik pas mane ir klausyk, ką noriu tau pasakyti. Šįryt eidama į darželį pastebėjau du žvirblius, sėdinčius ant medžio ir liūdnai čirškančius. Kai klausiausi, supratau, kad jie tviteryje rašė, kad ruduo lekia į šiltus kraštus ir netrukus ateis balta šalta žiema. Ir man buvo liūdna, nes labai myliu rudenį, ir visai nenoriu su juo atsisveikinti. Ar jūs vaikai?

Žiūrėkite, vaikai, ant stalo visi turi daug lapų. Jau žinome, kad rudens lapais galima grožėtis, groti, klausytis jų kalbos. Ir taip pat piešti. Siūlau nupiešti „rudeninį kilimą“ gražaus rudens, jo grožio atminimui. Taigi, pradėkime piešti nuo rudens lapų. Paverskime juos šepečiais ir nupieškime rudeninį kilimą.

Pažiūrėkite į rudeninį kilimą, kurį nupiešiau. Leiskite man parodyti, kaip aš tai padariau. Išrenkame tris skirtingų formų lapelius, dabar padėkite juos ant stovo. Paimkite teptuką, pamerkite jį į geltonus dažus ir padenkite juo užpakalinį rudeninio lapo paviršių (nugaroje gyslos yra skaidrios ir ryškesnės). Dabar atsargiai paimkite tą popieriaus lapą su nudažyta puse ant popieriaus lapo. Iš viršaus uždengiame paklodę servetėle, šiek tiek paspaudžiame ir kelis kartus perbraukiame delnu. Pasiimkime servetėlę ir pažiūrėkime, ką ten gavome. Tikras stebuklas: lapelis tarsi prisiminimui paliko mums savo nuotrauką – geltoną įspaudą, tikslią savo kopiją.

Dabar imkime kitus lapus, nudažykime šiltomis rudens spalvomis – raudona, oranžine, ruda ir toliau spausdinkime ant savo popieriaus lapo kurdami gražią kompoziciją. Dirbsime kruopščiai, kad darbas teiktų malonumą jums ar kam norite jį padovanoti. O dabar visi atsisėda į savo vietas.

Pedagogas:

O prieš pradėdami dirbti, mes atlikti kojų pirštų treniruotę :

Padarykime tai kartu:

Pratimas „Drugeliai“.

Pedagogas:

Jūs ištiesėte pirštus, o dabar dirbkime.

(vaikų darbas)

Kokius nuostabius piešinius turime su jumis. O iš savo mažų kilimėlių ant kilimėlio išklokime didelį rudeninį kilimą.

Pedagogas:

Turite labai gražų kilimą, puiku! Dabar užmerkite akis ir įsivaizduokite, kad esate lapai. Jūs visi esate rudeniniai lapai, spalvingi ir labai gražūs. Tačiau lengvas vėsus vėjelis nuplėšė jus nuo medžių šakų ir suko rudens lapų kritimo šokį. Kyli vis aukščiau, tavo judesiai lengvi, tau labai gerai, ramu... O dabar krenti ant žemės, užklodama šilta antklode, kuri šildys visą žiemą...

Atmerk akis, gerai pailsėjai.

SAVIVALDYBĖS BIUDŽETO IKIMOKYKLINĖ UGDYMO ĮSTAIGA

LOŠELĖLIS №15 „DRAUGINGA ŠEIMA“

„Vienmatės erdvės piešimas rudens peizaže »

SANTRAUKA GCD

(vyresnioji grupė)

Švietimo sričių integravimas

"Meninis ir estetinis vystymasis", „Kognityvinis vystymasis“, „Socialinis ir komunikacinis vystymasis“

Jakovleva N.V .

mokytojas MBDOU d/s Nr.15

Belgorodas

Tikslas:

Sąlygų kūrybinei vaikų saviraiškai sukūrimas, įsisavinant pagrindines kompozicijos priemones.

Užduotys:

Švietimas:

Išplėskite savo supratimą apie vaizduojamąjį meną, kraštovaizdį ir kraštovaizdžio tapytojus; apie pagrindines kompozicijos priemones;

Tęsti pažintį su sezoniniais gamtos pokyčiais; su rusų dailininkų paveikslais;

Įtvirtinti diagramų skaitymo su logaritminiais elementais įgūdžius;

Formuoti grafinio piešimo įgūdžius, loginio grupavimo įgūdžius;

Išmokite piešti pirštais naudodami „įspaudų“ techniką.

Švietimo :

Lavinti klausos dėmesį, motorinę atmintį ir foneminę klausą, regėjimo suvokimo tikslumą, gebėjimą derinti ir transformuoti;

Tobulinti vizualinį-erdvinį vaizdavimą (koordinačių sistemos vaizdavimas: "viršus - apačia", "priekis - galas", "kairėje - dešinėje");

Užmegzti ryšius tarp realių objektų, jų simbolių ir imituojančių judesių;

Lavinti kinestetinius pojūčius, veido mimiką, pantomimą, erdvinių judesių organizavimą; melodiniai-intonaciniai ir prozodiniai (gr. prosodia – kirtis, melodija) komponentai, kūrybinė vaizduotė ir vaizduotė.

Švietimo :

Ugdykite pagarbą gamtai;

Ugdyti gebėjimą transformuotis, reikšti emocijas ir judesių grakštumą;

Prisidėkite prie emocinės reakcijos sukūrimo iš atlikto darbo ir jo rezultatų.

Korekcinės užduotys:

Atnaujinti žodyną;

Suformuoti apibendrinančią kalbos funkciją;

Pagerinti aiškių, koordinuotų judesių vystymąsi kartu su kalba.

Vaizdinės veiklos ir kūrybinių apraiškų ugdymas : atskirti daugiamačius ir vienmačiuserdvė tapant peizažą.

Vizualiniai ir išraiškingi įgūdžiai : tęsti pažintį su „kompozicijos“ sąvoka, formuoti orientaciją erdvėje.

Techniniai įgūdžiai: išmokti piešti pirštais „įspaudų“ technika, toliau įsisavinti grafinį tiesių ir lenktų linijų piešimą.

Įranga : Rusijos menininkų rudens peizažų rinkinys; gatavo piešinio pavyzdys; žaidimo „Kosmosas“ dalomoji medžiaga; demonstracinės nuotraukos su įvairiu kraštovaizdžiu; technologijų lentelės „Perkodavimas“; paletė su guašu; vandens indas; sausos ir drėgnos servetėlės; piešimo popierius; juodas žymeklis.

parengiamieji darbai : išmokti technologijų lentelę „Perkodavimas“ „Klevo lapas“; rudens ženklų, rudens spalvų kartojimas; reprodukcijų su rudens peizažu peržiūra.

Muzikinis akompanimentas: kompozicija« Klevo lapas“ muzika. O. Pavlova, sl. N. Jakovleva

Žodyno darbas: liūtis, spalvų paletė, erdvė, kompozicija.

Organizuojamos vaikų veiklos turinys

Etapai

gudrybės

Laikas

Subjektyvios patirties aktualizavimo stadija

1. Žaidimas su varikliu:

Mokytoja pasakoja vaikams, kad į mūsų darželį atvyko svečių. Jie ėjo tiesiai per lapiją (vaikai kartu su mokytoja trindami delnus parodo, kaip ošia lapai), atskubėję pas mus, peršoko per sušalusias balas (vaikai kartu su mokytoja tranko kojomis į grindis) ... Jie taip norėjo patekti į mūsų darželį, kad puikus lapkričio lietus jų nė kiek neišgąsdino (vaikai kartu su mokytoja baksnoja pirštais į stalą). Ir dabar ... svečiai yra tarp mūsų, sveiki (vaikai ploja rankomis)! Pabandykime juos nustebinti!

2. Įvadinis pokalbis:

Vaikinai, ką tik parodėme ir išreiškėme daug rudens ženklų. Patikrinkime? Mes čežėjome lapus, tai kas atsitiko gamtai? (Teisingai, nukritę lapai). Ką mums sako sušalusios balos? (Apie tai, kaip šalta lauke). O būgnų lietus? (Primena stiprų lietų).

O kokius rudens ženklus galite pridėti? (Vaikai prideda)

2 minutės

2 minutės

Naujų žinių ir veiklos metodų studijų ir taikymo etapas

„Perkodavimo“ technologija:

Mokytojas siūlo rudens ženklams prisiminti naudoti simbolius, garsus ir judesius (pusiau statinis variantas).

"Rudens ženklai"

Paukščiai išskrendaMahi delnai)

Lapai krenta, (Rankų sukimas)

Gyvūnai užmiegaImitacija su galvos pakreipimu)

Lieta liūtis, (Pirštai būgštauja paviršiuje)

Skrybėlės dėvimos. (Imitacija pakeliant rankas)

4 . Pokalbis

Mokytoja sako, kad princesė ruduo vėl pakeitė rudens spalvas. Jis prašo surašyti rudens spalvų paletę.

„Šiandien būsime ir peizažistai. Ką jie piešia? (Peizažas). Kas yra kraštovaizdyje? (Gamta)

Pažvelkite į rudeninį mišką, pasakykite man, ar turite vienmatį kraštovaizdį, ar daugiamatį? Kaip nustatėte? (Medžiai piešiami ne tik priekyje, bet ir užpakalyje).

5. Didaktinis žaidimas „Kosmosas“:

Mokytojas parodo korteles su įvairiu kraštovaizdžiu ir prašo vaikų kiekvieną pavadinti.

Mokytojas prašo atplėšti vokus, paimti kraštovaizdžio elementus. „Kas prieš tave (Kalėdų eglutės, namai ir upė).

Pabandykite lape išdėstyti kraštovaizdį taip, kad dideli elementai, esantys #1, būtų priekyje, maži elementai #3 būtų fone, o vidurinis (#2) būtų per vidurį.

3 min

2 minutės

3 min

Fizinis apšilimas

Grafinis kodavimas muzikiniame dizaine:

"Klevo lapas"

Klevo lapas nukrito. (Imituoja pritūpimą)

Sukasi virš žemės. (Imitacija su liemens sukimu)

Nuo bagažinės iki bagažinės mėtosi, (Pakreipiama į abi kojas)

Ir sustingo, radęs ramybę. (Imitacija su grįžimu į vietas)

2 minutės

Naujų žinių ir veiklos būdų mokymasis ir pritaikymas

Praktinis darbas „Lapkričio peizažas“:

Mokytojas demonstruoja vaikams grafinio piešimo etapą:

Mes nurodome horizonto liniją;

Randame lapo vidurį, kur nubrėžiame banguotą liniją;

Dešinėje nubrėžkite kablio liniją;

Nubrėžkite tiesią liniją kairėje.

Vaikai atlieka nurodytus veiksmus.

Rodyklinį pirštą panardiname į geltonus dažus, paliekame atspaudus trijų eilučių šonuose;

Panardiname pirštą į raudonus dažus, ant trijų linijų nubrėžiame viršūnes;

Pamerkite pirštą rudai, papildykite linijas lapais;

Panardinkite pirštą į žalią spalvą, pirmame plane įspaudę lapiją.

* Jei pageidaujama, mokytojas siūlo sukurti daugialypį kraštovaizdį.

10 min

Atspindys

Mokytojas klausia, kiek planų turi tapytas peizažas (Vienas). „Tai reiškia, kad mūsų kraštovaizdžio erdvė turi vienmatę kompoziciją».

"Pantomima"

Vaikai teminėje pantomimoje (mūsų atveju rudeniniai augalai) turi parodyti savo darbo rezultatus. Pavyzdžiui:

sodinti šakas aukštyn - laimingas;

šakelės žemyn - nepatenkintas,

užsidenk veidą rankomis – nesvarbu.

1 minutę