Piešimas ankstyvą pavasarį pasiruošimo metu. Piešimas pagal planą tema: „Pavasaris gatvėje“ piešimo pamokos metmenys (parengiamoji grupė) tema

Vyresniųjų grupėje netradicinė piešimo technika „Ankstyvas pavasaris“.


Produkto aprašymas: Siūlau jums tiesioginės edukacinės veiklos santrauką vyresniosios grupės vaikams piešimo tema „Ankstyvas pavasaris“.
Tikslai:įtvirtinti vaikų idėjas apie pavasarį ir prasidėjusio pavasario požymius (diena didėja, saulė labiau šyla, tirpsta sniegas, teka upeliai, auga žolė; grįžta migruojantys paukščiai);
Užduotys:
1 kuriant:
ugdyti loginį mąstymą (mokyti vaikus atidžiai nagrinėti paveikslėlius, juos analizuoti);
netradicinių piešimo technikų pagalba ugdyti vaikų susidomėjimą vaizdine veikla;
2 pamokos:
pagerinti spalvų suvokimą (rinkitės šios temos atspalvius – šaltus, džiaugsmingus).
supažindinti ikimokyklinio amžiaus vaikus su netradicine piešimo technika – monotipija;
Toliau mokykite vaikus dirbti su dažais, ugdykite kūrybinę vaizduotę, mąstymą, fantaziją.
3 edukaciniai:
ugdyti susidomėjimą kūrybiškumu.
Įranga: meno reprodukcijos, albumo lapas, dažai, teptukai, kempinė.

Pamokos eiga:

Pedagogas: Vaikinai, kad mūsų pamoka būtų sėkminga, turime „pasišaukti“ gerą nuotaiką. Pro langą mums šypsosi saulė, nusišypsokime ir jam ir šypsokimės vieni kitiems. Šauniai padirbėta! Pradedame vaizdinės veiklos pamoką, o jūs man pasakysite temą, kai atspėsite mįslę:
Sniegas tirpsta, pieva atgijo,
ateis diena, kada tai atsitiks? (Pavasaris)
Pedagogas: Teisingai! Piešime „Ankstyvą pavasarį“. Ją piešime specialia netradicine piešimo technika – peizažo monotipija.
Norint teisingai nupiešti, reikia pasikalbėti: išsiaiškinti, prisiminti prasidėjusio pavasario požymius.
(Žymių menininkų paveikslų reprodukcijų demonstravimas)

A. Savrasovas „Atvyko Rookai“
Pedagogas:Šis A. Savrasovo paveikslas „Atvyko Rooks“. Ką tu matai ant jo?
Pedagogas: Vaikai, pasakykite, kokias spalvas dailininkai naudojo šiuose paveiksluose. Kokia nuotaika atsiranda žiūrint į šiuos meno kūrinius?


Ankstyvas pavasaris (Kuindži)
Pedagogas: Vaikinai, tai dailininko Kuindži paveikslas „Ankstyvas pavasaris“. Kas jame parodyta? Kokias spalvas naudojo menininkas? Kodėl jis tai pavadino „Ankstyvuoju pavasariu“?


Pedagogas:šį paveikslą nutapė Levitanas, pavadintą „Pavasaris. Didelis vanduo. Apibūdink ją.
Kokių spalvų daugiau dailininko paveiksle? Pažiūrėkite į paveikslėlyje esantį tirpstantį vandenį, ką ten matote? Koks dangus? (mėlyna) kodėl? Taip, tai tiesa, pavasaris, saulės danguje tapo daugiau, todėl dangus mėlynai mėlynas, tarsi saulė apšviestų dangų ir plaukia lengvi debesys.
Pedagogas: Kaip jau žinote, ankstyvą pavasarį piešime kaip kraštovaizdžio monotipiją.
Monotipija yra laisvės ir dieviško įsikišimo technika!
Monotipas: du žodžiai: mono ir typia. Monotipija (iš „mono“ – vienas, o iš graikų „tipos;“ – spauda, ​​įspūdis, prisilietimas, vaizdas...) – spausdintos grafikos rūšis.
Pedagogas: Paimkite kraštovaizdžio lapą ir padėkite jį vertikaliai. Sulenkite per pusę.


Pedagogas: Mes piešime viršutinę kraštovaizdžio lapo pusę, o apatinė bus jūsų piešinio atspindys. Tam naudosime dažus, teptukus.
Pedagogas: pieškite dangų, medžius, tirpstantį sniegą, atitirpusius lopinius, uostus ir kt. Pieškite laisva forma, kaip įsivaizduojate pavasario atėjimą.
Kol piešiate, aš jums skaitysiu D. N. Sadovnikovo „Pavasario pasaką“, kad būtų užuomina, kokius kraštovaizdžio elementus ir pavasario ženklus galima nupiešti.
Vaikai, pavasaris kieme!
Ledas ant užšalusio lango
Pasaka apie saldų pavasarį
Primena šį rytą.
Atšiaurios žiemos karalystėje
Jokio šurmulio nėra
Tik žiaurus Šaltis
Vaikšto su lazda.
(Skaitydamas pasaką, mokytojas vaikų piešinius prideda potėpių, kad būtų išraiškingesnis).


Pažiūrėkite, ar ledas patikimas
Ar iškritęs sniegas tankus,
Ar vilkai maitinami miške
Ar medkirtys gyvena trobelėje.
Visi paliko Šaltį,
Visi tie, kurie vertina gyvenimą
Stovi tik medžiai:
Juos prispaudė sniegas...
Miškui nėra kur eiti:
Jis įsišaknijęs žemėje...
Vaikšto aplinkui ir beldžiasi
White Frost su pagaliuku.


Srautai teka garsiai
Triukšmingas ledas:
Kur pavasaris
Tavo grožio spindesyje
Apsirengti pievos žalumoje
Ir gėlės išeina.
Miškas apaugęs lapais
Viskas jame auga ir dainuoja...
Šalia linksmo pavasario
Margas apvalus šokis.
"Brangioji, dainuok, pasakyk man,
Ką matei sapne?" -
Šlykštūs vaikai rėkia
Triukšmingas bėgimas pavasario link.
Girdėjau šaltį apie pavasarį,
Jis galvoja: „Leisk man pamatyti,
Pažiūrėsiu į žmones
Aš parodysiu save žmonėms.
Kodėl aš nesu pavasario jaunikis?
(Jam ateina mintys).


Jei jis nenori, tada
Per prievartą paimsiu tave į žmoną!
Aš senas, kas čia per bėda
Tačiau rajone aš esu karalius.
Visose šiose vietose
Visi padarai paklūsta...“
Susikrovė daiktus ir išėjo į kelią
Palikęs savo merginą Blizzard,
Tą šaltą žiemą
Sniego lovos klojimas.
Visų mėgstamiausias pavasaris
Pasiuntinys atneša naujienas
Margas žmonių draugas -
Mūsų naminis starkis.
Ryte pamačiau Frostą...
Mes visi esame didelėje bėdoje.
Jis vėl supyko
Nori grąžinti šaltį.


Mačiau save: laukuose
Jis tapo baltas ir baltas
Matyti ant stovinčio vandens
Ledo mėlynas stiklas.
Jis pats su didele barzda,
Baltos ir griežtos išvaizdos...
Mes neleidžiame, bet jis:
— Aš ištekėsiu! - Jis kalba.
Stuffy Frost laukia...
Ar kelias greit baigsis?
Jis galvoja, kur atsigulti,
Kur jis ilsėsis.
Jis mato - gilią daubą,
Jame yra miškas...
Kaip patekti į beržą
Netoli susirangė ir atsigulė.
Ar daug, ar mažai
Miegojo šioje dauboje
Tik pabudau, kai
Jis tapo stebėtinai mažas.
Jie minioje nubėgo į mišką
Vaikai drasko paukščių vyšnią...
Štai kaip guli ledas -
Jie paėmė pavasarį parodyti.
Vaikai! Ar buvai miške?
Ar gavote Frostą?
Ką tik radau varveklą!
Štai kur jis! Aš atsinešiau jį kišenėje!
Išgirdęs tokius žodžius
Visi aplinkui juokėsi.
Paukščiai, gėlės ir upeliai
Ežeras, giraitė ir pieva.
Taigi pati karalienė
Juokėsi iki ašarų...
Privertė ją stipriai nusijuokti
Senelis Baltasis Šaltis!


Pedagogas: Paimkite kempinę, kad sudrėkintumėte lapą švariu vandeniu, ir sudrėkinkite apatinę lapo pusę. Na, nekantrauju pamatyti, kas atsitiks pabaigoje?

Piešimo pamoka grupėje ruošiantis į mokyklą, tema „Pavasario melodijos“

Programos turinys:

Mokymosi užduotys:

Išmokyti vaikus pavaizduoti ankstyvo pavasario paveikslą; piešinyje naudokite įvairias meno medžiagas. Praturtinti vaikų kalbą emociškai spalvotu žodynu.

Kūrimo užduotys:

Ugdyti gebėjimus naudoti paletę ruošiant norimą spalvos atspalvį, dažų pavyzdžius; praskieskite akvareles vandeniu, kad gautumėte šviesias spalvas.

Edukacinės užduotys:

Ugdyti vaikų estetinį pavasario gamtos suvokimą. Ugdykite meilę gimtajam kraštui.

Metodiniai metodai:

Mokytojo pasakojimas, meninis žodis, klausimai, paieškos klausimai, muzikinis akompanimentas, „Katalogo“ metodas naudojant lentelę.

Preliminarus darbas:

Pasivaikščiojimo metu stebėti pavasario apraiškas gamtoje, žiūrėti į iliustracijas su pavasario peizažais, pagal jas kurti istorijas, skaityti ir mokytis poezijos.

Medžiagos:

Paveikslų apie pavasarį reprodukcijos, albumo lapas, akvarelės, spalvoti pieštukai, vaškinės kreidelės, flomasteriai, paletė, druska, manų kruopos, teptukai, vandens puodeliai, servetėlės, mėgintuvėliai.

Diferencijuotas požiūris:

Stipresnio pogrupio vaikai piešdami kviečiami naudoti 2-3 menines medžiagas.

Pamokos eiga:

Pedagogas:

Mūsų kraštas gražus visais metų laikais, ir kiekvienas laikas savaip gražus. Tačiau gamtoje yra laikas, kai gamta pabunda iš žiemos miego ir visa gyvena laukdama karščio, saulės. Kaip manote, kada tai atsitiks?

Vaikai:

Tai atsitinka pavasarį.

Pedagogas:

Tiesa, pavasarį. Koks meilus ir švelnus žodis – pavasaris! Ir nebėra miego. Šiame pavadinime skamba kažkas džiaugsmingo, neramaus. Taip, pavasaris visiems atneša gyvenimo džiaugsmą, kūrybos, veiklos džiaugsmą! Šis jausmas apima visus žmones, ir poetai rašo poeziją, kompozitoriai rašo muziką, menininkai rašo savo paveikslus. Dabar skaitysiu eilėraščius apie pavasarį, o tu užmerki akis ir įsivaizduok, apie ką aš skaitysiu...

Sniegas vis dar baltuoja laukuose,
O vandenys jau pavasarį šniokščia -
Jie bėga ir pažadina mieguistą krantą,
Jie bėga, šviečia ir sako...

Jie kalba iki galo;
Pavasaris ateina, pavasaris ateina!
Mes esame jauno pavasario pasiuntiniai,
Ji mus išsiuntė į priekį.
(F. Tyutchevas)

Persekiojamas pavasario spindulių,
Jau yra sniego iš aplinkinių kalnų
Pabėgo dumblinais upeliais
Į užliejamas pievas.
Aiški gamtos šypsena
Per sapną pasitinka metų rytas.
(A. Puškinas)

Pedagogas:

Ar matei pavasarį? Kokią nuotaiką perteikė poetai?

Vaikai:

Poetai perteikė džiugią, linksmą nuotaiką.

Pedagogas:

Skaitome daug eilėraščių apie pavasarį, ir visi jie džiugina. Kodėl manote?

Vaikai:

Žiema eina į pabaigą, pasitraukia šaltis ir šaltis. Pavasaris ateina. Saulė šviečia ryškiau. Yra atitirpusių lopų, pirmųjų putinų. Paukščiai grįžta iš pietų ir dainuoja savo linksmas giesmes.

Pedagogas:

Prisimeni, kaip rusų poetai vadina pavasarį?

Vaikai:

Rusų poetai pavasarį vadina gražuole, rausvu, jaunu, gražiu vaiku.

Pedagogas:

Pavasaris ateina su savo spalvų palete. Kokios spalvos ant jo?

Mokytojas atkreipia vaikų dėmesį į paveikslų apie pavasarį reprodukcijų parodą, suteikia galimybę juos apžiūrėti.

Vaikai:

Ankstyvą pavasarį – giedras mėlynas dangus, ant atšildytų lopų – pilka arba juoda žemė, žalia žolė; ištirpęs sniegas, mėlyni upeliai. Šiame fone savo baltumu išsiskiria liekni beržai, nuo kurių krenta mėlyni šešėliai, skaisčiai šviečiant saulei.

Kūno kultūra „Mes tapsime medžiais“

Mes tapsime medžiais
(vaikščioti vietoje)

Stiprus, didelis.
Kojos yra šaknys
(kojos pečių plotyje, rankos ant diržo)

Išskleiskite juos plačiau.
Kad išlaikytų medį
(kumštis į kumštį)

Neleido nukristi
Iš požemio gelmių
(susilenkęs, delnai suglausti)

Vanduo buvo atneštas
Mūsų kūnas yra stiprus kamienas.
(ištieskite, delnais žemyn kūnu)

Jis šiek tiek susvyruoja.
Ir su savo viršūne
(rankos su trobele)

Pasiekia dangų.
Mūsų rankos yra šakos
(atmerkite delnus, išskleiskite pirštus)

Susiformuoja karūna.
(sudaryti pirštus)

Kartu jie nebijo
(papurt galvą)

Jei pučia vėjai.
(kratykite rankas virš galvos)

Pedagogas:

O dabar kviečiu pats nupiešti pavasario paveikslą. Pagalvokite, kokį siužetą norite piešti, su kuo piešite.

Vaikams siūlomas įvairių dydžių popierius, akvarelės, vaškinės kreidelės, spalvoti pieštukai, flomasteriai, druska ir manų kruopos.

Muzikos garsai. Vaikai pradeda piešti, mokytoja primena, kad piešinys turi būti dedamas ant viso popieriaus lapo. Išsiaiškinkite dažų maišymo taisykles, ypač vaško kreidelių naudojimą.

Pamokos pabaigoje bus surengta darbų paroda. Vaikai kviečiami apibūdinti savo piešinį naudojant diagramą.

Saulė šviečia ryškiau
Oras šiltas.
Ir kur bežiūrėsi
Viskas aplink šviesu.

Vėl nėra poilsio srautų -
Diena ir naktis ūžesys krūmuose.
Auksinė saulė vaikšto
Tyrame, gryname danguje.
Išlieja spindulius ant sniego ir pievos
Ir visos gėlės aplinkui.

Sniegas tirpsta, upeliai teka.
Į langą jis pūtė pavasarį ...
Lakštingalos tuoj nušvilps,
Ir miškas bus apsirengęs lapija!

Žiema pyksta
Jos laikas praėjo
Pavasaris beldžiasi į langą
Ir važiuoja iš kiemo.

Apie viską pasaulyje:

1930 metais JAV buvo išleistas filmas „The Rogue Song“ apie merginos pagrobimą Kaukazo kalnuose. Aktoriai Stanas Laurelas, Lawrence'as Tibbettas ir Oliveris Hardy šiame filme vaidino vietinius sukčius. Keista, kad šie aktoriai labai panašūs į personažus...

Sekcijos medžiagos

Užsiėmimai jaunesnei grupei:

Užsiėmimai vidurinei grupei.

Pamokos santrauka

meniniam ir estetiniam tobulėjimui

su netradicinės piešimo technikos elementais

su ikimokyklinio amžiaus vaikais

Tema: „Apsilankymas pavasarį“

Parengta ir surengta:

Miftakhova M.V.

globėjas

MDOAU darželis

Oktyabrskoe kaimas

savivaldybės rajonas

Sterlitamakio rajonas

Baškirijos Respublika

Tikslas:Įtvirtinti vaikų žinias apie pavasarį, jo ženklus, ypatybes, gebėti suprasti pavasario ženklus; gebėjimas dirbti įvairiomis netradicinėmis piešimo technikomis: baksnojimu, pusiau sausu teptuku. Išmokite pasirinkti tinkamas spalvas.

Integruotos užduotys:

Pamokos: Toliau mokykite vesti pokalbį pagal lentelę - vaikų žodyno aktyvinimo schemą;
Įtvirtinti žinias apie geometrines figūras;
Kuriama: Ugdyti vaikų vaizdinį mąstymą, suvokimą, fantaziją, ugdyti spalvos pojūtį, kūrybiškumą;

Ugdyti vaikus, piešinyje perteikti džiugią nuotaiką, susijusią su pavasario atėjimu, gebėjimą sugalvoti savo darbo turinį.
Švietimas: Ugdykite meilę gamtai, domėjimąsi profesija, toliau mokykite dirbti kolektyviai.

Regiono integracija:„Pažinimo raida“, „Kalbos raida“, „Fizinis vystymasis“, „Meninis ir estetinis vystymasis“, „Socialinis ir komunikacinis tobulėjimas“

Veikla: pažintinis, motorinis, produktyvus, žaidimas.

Medžiaga:

Paveikslas apie pavasarį, mnemoninis stalas „Pavasaris“, laikrodžių išdėstymas, plokštumos, geometrines figūras vaizduojančios gėlės, guašas, teptukai, vatos pagaliukai, servetėlės, rami muzika „Gamta“ piešimui, vanduo, teptukų stovai, tamsinti albumo lapai.

Tikėtinas rezultatas:Žino pavasario ženklus, moka kurti pasakojimą naudojant mnemoninę lentelę, vardija geometrines figūras, moka piešti pusiau sausu šepetėliu, tepa „pokštus“ vatos tamponėliais, lavina mąstymą, vaizduotę; rodo susidomėjimą. Pagarba gamtai.

Pamokos eiga:

- Pedagogas: Sveiki, vaikinai! Aš džiaugiuosi tave matydamas. Dabar susikibkite už rankų ir šypsokitės, mes geros nuotaikos ir viskas mums susitvarkys.

O, vaikinai, eidama į darželį sutikau ir spėkit kas:

Ji atveria savo pumpurus žaliais lapais,
Aprengia medžius, laisto derlių,
Pilna judesio, bet jos vardas...
(Pavasaris)

Pedagogas: Teisingai, žmonės, pavasaris. Pavasaris atnešė man vainiką ir pakvietė mus į savo pavasario mišką. Vaikinai, ar norite aplankyti mišką? (vaikai chore – „Taip!“). Važiuojam su jumis į mišką į pievą "Pavasaris". Vienas, du, trys apsisuka, ir tu atsiduri miške.

Visi sėdėjo ant kelmų kėdžių! Taip ir atsidūrėme „Linksmojoje laukymėje“, kaip čia gražu, o pievoje gėlės.

globėjas: Prieš mus proskynoje – geometrinių formų gėlės. Kokias figūras matome? Kokios spalvos forma? Kokia gėlė čia papildoma? (4 gėlės su trikampiu, 1 figūrėlė su kvadratu).

Vaikinai, netrukus eisite į mokyklą ir turėtumėte mokėti nustatyti laiką pagal laikrodį, kad nevėluotų į pamoką.

Nustatyti laiką, kada atsikelsime ryte? (8:00)
Kada pietausime? (13:00)
Kada vakare einame miegoti? (21:00)

Pedagogas:Šauniai padirbėta! Tęskime savo kelionę. Priešais jus yra stalas. Pažiūrėkite, prašau, atidžiai, ką manote, ką galima pasakyti apie šią schemą? (apie pavasarį). Rodymas pagal mimikos lentelę.

Pavasaris

- saulė šildo šilumą; lašai varva nuo varveklių; - ant medžių šakų atsiranda pumpurai; – Paukščiai atkeliauja iš šiltųjų kraštų.

Pedagogas: Vaikinai. Kiek pavasario mėnesių? Prisiminkime, kaip jie vadinami.

Vaikai deklamuoja eilėraštį.

Kovo mėnesį purus sniegas tamsėja.

Ledo lytys tirpsta ant stiklo.

Kiškutis laksto

Ir žemėlapis ant sienos

Balandis! Balandis!

Kieme skamba lašai.

Per laukus teka upeliai

Ant balų.

Pakalnutės pražydo gegužę

Per pačią šventę

Pirmoji diena.

Gegužė su gėlėmis,

Alyva žydi.

Vaizdinė gimnastika“Pavasaris".

Viskas pabudo iš sapno, vadinasi, pas mus atėjo pavasaris. ( Gurkšnoti)
Saulė šildo viską šilčiau, viskas greičiau pasivaikščioti! ( Pirštų išmetimas iš kumščio, tuo pačiu metu ištiesus rankas aukštyn, į šonus)
Dešinėje – pievoje pasirodė pirmieji žiedai. ( Dešinė ranka atitraukta į šoną, fiksuojant žvilgsnio kryptį)
Kairėje - sraunus upelis iš kalvos tekėjo į upę.
(Kairė ranka perkeliama į šoną, fiksuojant kryptį žvilgsniu)
Sukūrėme valtį Sujunkite delnus priešais krūtinę
Nusprendė eiti į upelį. ( Sulenktų delnų atitraukimas į priekį nuo savęs)
Išplaukite, mano valtis, tiesiai į mėlyną upę!

globėjas: Vaikinai, pažiūrėkite, koks čia gražus paveikslas, atsisėskite ant kelmų ir pažiūrėkite į šį paveikslą.- Vaikai, atidžiai pažiūrėkite ir pasakykite, koks sezonas pavaizduotas paveikslėlyje? (Pavasaris).

Vaikai: Viskas atgyja, tirpsta sniegas, šviečia saulė, atskrenda paukščiai, pasirodo pirmieji žiedai.

Pedagogas: Kas nutinka medžiams pavasarį?

Vaikai: Išbrinksta pumpurai, atsiranda lapai.

Pedagogas: Tai va, vaikinai, pavasarį švelniai juokiasi saulė, garsiai teka upeliai, tirpsta sniego pusnys. Visi džiaugiasi saule.

O dabar, vaikinai, pažaiskime žaidimą „Vesnyanka“, atsistokime ratu.

Žaidimas „Vesnyanka“

Saulė, saulė, auksinis dugnas,
(vaikai vaikšto ratu

Degink, degink, valyk, kad neužgestų!

Sode bėgo upelis,
(vaikai bėgioja ratais

Įskrido šimtas stočių
(vaikai mojuoja rankomis stovėdami vietoje)

Ir sniego pusnys tirpsta, tirpsta,
(vaikai sėdi vietoje)

Ir gėlės auga.
(vaikai keliasi lėtai)

Pedagogas: Na, šioje proskynoje mes tęsime savo kelionę.

Kitas valymas – „Pavasaris“. O, vaikinai, pažiūrėkite į šią proskyną, kaip tai liūdna. Tikriausiai ją užbūrė žiema. Nuviliokime jį ir, kaip tikri menininkai, nupieškime pavasario paveikslą.

Ką nupieštumėte šiame paveikslėlyje?

Vaikai: Medžiai, gėlės, saulė, debesys, paukščiai.

Vaizdinė gimnastika paveikslėlyje(viršutiniame dešiniajame kampe - saulė, viršutiniame kairiajame kampe - debesis, apatiniame kairiajame kampe - medis, apatiniame dešiniajame kampe - gėlės, centre - paukščiai).


Pedagogas: Turime neįprastą paveikslėlį, ant jo yra proskyna - tai bus gėlių proskyna, gėles galima piešti kietu pusiau sausu teptuku. (Rodomas piešinys su kietu pusiau sausu teptuku).

Medžius piešime šepetėliu, o pumpurus ir lapus galima piešti kuokšteliu, vatos tamponu. Pusiau sausu teptuku dažysime saulę ir debesis. (Rodyti piešinį). Vatos tamponėliu piešime paukščiukus.

globėjas: Visi džiaugiasi saule ir mūsų pirštais. Mes žaisime su jais.
(pirštų gimnastika)
Merginos ir berniukai, kur jūsų pirštai ( paslėpta už nugaros)
Siųsk pirštus ryte ( judėti)
Pas tetą Razygrą ( ploti)
Sėdi ant suoliuko paeiliui sėdi ant nykščio)
Mes gėrėme arbatą, aš pažaisiu arbatą ( pakaitomis plojimais ir nykščiais aukštyn)
Saulės delnas buvo šiek tiek įrėmintas
Jie iškėlė pirštus, tapo spinduliais.

Kūrybinis vaikų darbas. Skamba rami muzika „Gamta“.

-Pedagogas: Vaikinai, pažiūrėkite, kokią gražią nuotrauką gavome. Skaisčiai šviečia saulė, ant krūmų pasirodė pirmieji lapai, pražydo pirmieji žiedai, atskrido paukščiai. Puiku, vaikinai, padarėte viską, ką galėjote ir nupiešėte pavasarišką paveikslą. Šią nuotrauką pasiimsite su savimi į grupę ir parodysite savo artimiesiems, o pavasaris grožėsis paveikslu pro langą.

Mums laikas grįžti į darželį. Tarkime stebuklingus žodžius: „Vienas, Du, trys, apsisuk, grįžk į darželį!“ Taigi, grįžkime į darželį.

Atspindys. Vaikinai, susikibkite rankomis ir įkvėpkite gabalėlį į delną. Suimu ranką į Mišos ranką ir išduodu jus visus, dalelę savo kvapo. Ir tai eina nuo manęs iki Mišos, Dinos ir kt. Jaučiu, kad mūsų įkvėpimu draugystė tapo stipresnė.

Darbas baigtas, labai ačiū!

Kuo vaikas vyresnis, tuo jam keliami didesni reikalavimai. Taigi, pavyzdžiui, jaunesnių darželio grupių vaikai neturi ruoštis mokyklai, o parengiamosiose grupėse vaikai tikslingai ugdo įgūdžius, kurie vėliau jiems pravers. Ir tai yra bet kurioje įstaigoje. Pamoka orientuota į vaiko paruošimą mokyklos pamokoms. Pagrindinis jos tikslas – išbandyti vaizduotę ir moralinio pasirengimo keisti dekoracijas lygį.

Pagrindinės užsiėmimų temos

Žinoma, vaikai piešia darželiuose, ir gana daug. Tačiau maždaug kartą per savaitę vyksta speciali pamoka. veikia tam tikra tema. Paprasčiausi iš jų yra:

  • Pavasaris;
  • žiema;
  • vasara;
  • ruduo;
  • erdvė;
  • gyvūnai;
  • gamta;
  • transporto.

Kartais visiškai ypatingas, netradicinis piešinys (parengiamoji grupė) apima ir ne dažų, o bet kokios kitos mintims vaizduoti tinkamos medžiagos naudojimą.

Kokia technika

Toks požiūris leidžia vaikui visapusiškai vystytis. Tai yra, jis pats pasirenka, kokią medžiagą panaudoti, kad įgyvendintų savo idėją. Taigi, pavyzdžiui, vaikai dažnai ima spalvotą kartoną, iš kurio daromos aplikacijos, kurios taip pat tinka, jei jos puošiamos paveikslais. Kartais vaikai renkasi aliejines arba vaško kreideles. Jomis patogu piešti, o svarbiausia – netepa rankų ir drabužių. Piešimo pamoka parengiamojoje grupėje, nors ir planuojama auklėtojų, dažniausiai yra visiškai kontroliuojama pačių vaikų. Būtent jie nusprendžia, kaip ir su kuo bus daromi jų piešiniai.

Tema: žiema

Gruodžio, sausio ir vasario mėnesiais pedagogai dažniausiai pamokoms nustato būtent tokią temą. Vaikai nusprendžia, ką tiksliai sukurti ant popieriaus. Piešimo pamoka parengiamojoje grupėje tema „Žiema“ paprastai apima šių elementų vaizdą:

  • snaigės;
  • arba gamta;
  • Naujųjų metų namai ir dekoras;
  • lauko žaidimai;
  • Mėgstamiausi žiemos žaidimai.

Ką atstovauja vaikai? Dažniausiai tai yra pratimai vaizduotei: kiekvienas sprendžia pats, kas jam įdomiau ir arčiau. Pavyzdžiui, daugelis piešia roges ar slides, savo šeimą gatvėje, Naujuosius metus namuose, žiemos gamtą. Vaikams patinka laisvė būti kūrybingam! Parengiamojoje grupėje vaikai dažniausiai jau tiksliai žino, kaip nupieštas tas ar kitas elementas. Pavyzdžiui, kad eglutę gali pavaizduoti keli trikampiai, o namas susideda iš kitų jiems pažįstamų figūrų.

Auklėtojo užduotis

Jei vaikas nežino, kaip pavaizduoti tą ar kitą elementą, vadovas turėtų jam paskatinti, parodyti, padėti. Tai jo pagrindinė užduotis. Be to, mokytojas turėtų kalbėti apie tai, kokios figūros padės piešti, kaip jos vadinamos, kur jas galima pamatyti. Visos šios žinios vėliau pravers vaikams mokykloje. Be to, kai kurios ugdymo įstaigos net nepriima į mokyklą blogai paruoštų vaikų.

Tėvų užduotis

Piešimo pamoka darželio parengiamojoje grupėje padeda vaikui tobulėti. Tėvų užduotis – palaikyti visus savo vaikų įsipareigojimus, pasakyti, kokių žinių jiems prireiks ateityje, kodėl jos svarbios, kodėl jos reikalingos. Ir, žinoma, pieškite su juo namuose. Užsiėmimų darželyje neužtenka, verta atkreipti dėmesį į namų mankštą.

Tema: erdvė

Tai viena iš svarbiausių piešimo temų darželyje. Kodėl? Nes kosmoso tyrinėjimas yra toks įdomus! Ką vaikai dažniausiai piešia:

  • raketos;
  • planetos;
  • žvaigždės;
  • asteroidai;
  • kometos;
  • ateiviai;
  • kosminės mašinos.

Ir tai toli gražu ne fantazijos riba. Pastebėtina, kad piešimo pamoką parengiamojoje grupėje tema „Kosmosas“ lydi mokytojo pasakojimas apie tai, kas yra erdvė, kas joje yra, kas yra astronautai, ką jie veikia, kodėl tai svarbu ir reikalinga. Tai ne tik dailės pamokos, tai ištisos įdomios mini paskaitos, turinčios įtakos vaikų raidai, jų mąstymui, pasaulėžiūrai.

Tema: pavasaris

Ši tema labai panaši į žiemą, nors natūraliai turi savų ypatumų ir niuansų. Pirma, piešimo pamoka parengiamojoje grupėje tema „Pavasaris“ apima kelias potemes vienu metu. Antra, pedagogai turi papildomai paruošti įvairią medžiagą pratyboms. Kurios potemės dažniausiai naudojamos:

  • kas yra pavasaris;
  • pavasaris miške;
  • miesto pavasaris;
  • kovo 8 d.;
  • Velykos.

Kokią medžiagą dažniausiai ruošia pedagogai:

  • kodėl žiema palieka;
  • kas yra lašai;
  • kaip atsiranda žali lapai ir žolė;
  • kokia šventė „Kovo 8-oji“, kodėl ji švenčiama, kaip sveikinamos mamos, močiutės, seserys;
  • ir viskas, kas su tuo susiję.

Visos šios žinios, žinoma, pravers vaikams ateityje. Be to, mokykloje dažnai užduodami klausimai apie mus supantį pasaulį, gamtos procesus, kaip ir kas veikia gamtoje. Vaikai, kurie tai žinojo nuo darželio laikų, daug lengviau suvokia naują informaciją, labiau pasitiki naujoje aplinkoje, greičiau adaptuojasi.

Kodėl pasiruošimas yra svarbus

Vaikai, ateidami į mokyklą, iš pradžių patiria stresą, nes keičiasi situacija, jiems keliami reikalavimai, mokomosios medžiagos pateikimo forma visai kitokia, šalia atsiranda naujų žmonių. Ir prie visko reikia priprasti! Todėl jau parengiamojoje grupėje svarbu pradėti mokyti vaikus to, kas jiems gali būti naudinga pradinėse klasėse. Ir paruoškite juos pokyčiams. Pastebėtina, kad būtent piešimo pamokos padeda vaikams lengviau ir greičiau suvokti naują informaciją. Vaikų psichologai įrodė, kad malonioje ir malonioje aplinkoje pateikiama informacija yra gerai įsisavinama. Kita vertus, piešimas prisideda prie visapusiško tobulėjimo: vaikai ne tik ką nors daro rankomis, bet ir klauso, prisimena, praktiškai taiko įgytas žinias. Labai svarbu, kad tėvai palaikytų vaikų domėjimąsi vaizduojamuoju menu, suteiktų jiems naujų žinių ir pratybų temų. Jokiu būdu tai neturėtų būti dekretai dėl vykdymo, o rekomendacijos ir patarimai. Vaikai nemėgsta ir nesuvokia to, kas jiems primetama, tačiau jiems patinka, kai kreipiamas dėmesys į jų interesus. Tėvai ir pedagogai turėtų skatinti kūdikių pradžią ir įgūdžius, kad paskatintų jų tolesnį vystymąsi. Tuo pačiu metu reikėtų atkreipti dėmesį į klaidas, tačiau švelniai ir teisingai.

Piešimas, vienas mėgstamiausių vaikų užsiėmimų, leidžia ikimokyklinukams maksimaliai išnaudoti savo kūrybinius gebėjimus. Parengiamosios grupės mokiniai geba kurti kompozicijas įvairiomis temomis, tarp jų ir vaizduoti išraiškingus gamtos paveikslus. Kraštovaizdžio piešimas glaudžiai susijęs su supančios tikrovės pažinimo procesu (per stebėjimus, susipažinimą su paveikslais ir kt.). Tai kompleksinė estetinė ir lavinanti veikla, praturtinanti įvairius vaiko asmenybės aspektus.

Peizažų piešimo ypatumai ikimokyklinės įstaigos parengiamojoje grupėje

Kraštovaizdžio kompozicijų kūrimas yra viena iš pagrindinių parengiamosios grupės piešimo pamokų sričių. Ikimokyklinukai gamtos objektus vaizduoja ankstyvame amžiuje, pradedant paprastais kiaulpienės, ramunėlių ar Kalėdų eglutės piešiniais. Šešerių metų vaikai jau gali tikroviškai pavaizduoti bet kurį sezoną, perteikdami būdingus rudens ir žiemos, pavasario ir vasaros bruožus.

Savarankiškai kuriant tą ar kitą gamtos paveikslą visada prieš tai susipažįstama su iškilių kraštovaizdžio tapytojų darbais. Parengiamosios grupės mokiniai tokius darbus suvokia gerai, nepaisant to, kad juose nėra linksmo siužeto. Vaikai paveiksle nesunkiai nustato aprašomą sezoną, analizuoja spalvas, kurios padėjo tapytojui perteikti vaizdą. Ikimokyklinukai sugeba ne tik suprasti kraštovaizdžio turinį, bet ir jausmus, kuriuos menininkė norėjo perteikti.

Pedagogo užduotis – atrinkti spalvingus ir emocingus meno kūrinius, aiškiai demonstruojančius konkretaus sezono ar gamtos kraštovaizdžio požymius. Kaip pavyzdžius pateiksime A. Savrasovo kūrybą „Atvyko Rookai“, I. Levitano „Auksinis ruduo“, „Kovas“, I. Šiškino „Rugiai“, E. Panovo „Žiema miške“.

Nuotraukų galerija: žymių menininkų peizažo kompozicijų pasirinkimas

A. Savrasovo paveikslo reprodukcija I. Levitano paveikslo reprodukcija I. Levitano paveikslo reprodukcija E. Panovo paveikslo reprodukcija I. Šiškino paveikslo reprodukcija

Svarbų vaidmenį atlieka vaikų asmeniniai gamtos stebėjimai, atliekami pasivaikščiojimo metu. Tai prisideda prie naujų žinių įgijimo ir estetinių jausmų ugdymo. Tokio apmąstymo procese auklėtojas gerai perskaito vaikams rusų poetų eilėraščius, tinkančius tam ar kitam gamtos paveikslui. Taip ikimokyklinukai išmoks lyginti poetiniame kūrinyje aprašytą kraštovaizdį su iš tikrųjų egzistuojančiu supančioje tikrovėje.

Parengiamojoje grupėje taip pat buvo praktikuojamas peizažo piešimas pagal eilėraštį: vaikai įkūnija meninius vaizdus popieriuje.

Šešerių ar septynerių metų vaikai jau turi gerai išvystytą spalvų suvokimą: jie išmoksta koreliuoti spalvų atspalvius su paveikslo fonu. Taigi, pavyzdžiui, ikimokyklinukai supranta, kad ryškiai žali arba gelsvi lapai atrodo kontrastingai mėlyname ar pilkame danguje, o šviesiai mėlynos gėlės ant šviesiai žalio stiebo – įspūdingai ant tamsiai žalios žolės.

Pasivaikščiojimo metu mokytojui pravartu pabrėžti gražias gamtoje aptinkamas spalvas, pavyzdžiui, saulėje putojantį sniego baltumo sniegą ar smaragdinę pavasario žolę, ryškiai geltonas kiaulpienes.

Taip pat parengiamosios grupės mokiniai moka kompetentingai sudaryti piešinio kompoziciją: aiškiai skiria priekinį planą ir foną bei vaizduoja atitinkamo dydžio objektus, žino horizonto liniją ir kt.

Kuriant kraštovaizdžio kompozicijas, prieš ikimokyklinukų akis neturėtų būti mokytojo modelio - taip išvengsite šabloninio darbo. Pavyzdį pakeičia dailininkų paveikslų reprodukcijos ar nuotraukos. Mokytojas gali parodyti vaikams, kaip pavaizduoti atskirus objektus, kurie sukelia sunkumų.

Svarbus piešimo pamokos punktas yra gatavų kompozicijų analizė. Atkreipkite dėmesį, kad šis procesas yra glaudžiai susijęs su kalbos raida. Pirmiausia vaikinai kviečiami pasigrožėti atsiradusiais peizažais, o tada prasideda diskusija. Atkreipiamas dėmesys į išraiškingą vaizdų perteikimą, nesvarbu, ar tai auksinis ruduo, žiemiškas miškas ar bundanti pavasario gamta. Prie piešinio rekomenduojama pridėti originalių detalių. Mokytojas prašo ikimokyklinukų išsamių pastabų dėl paveikslo spalvos: švelnios, prislopintos arba, atvirkščiai, sultingos, sodrios. Vaikus pasirinktinai galima pakviesti pasikalbėti apie savo darbus, pavyzdžiui, kokia pavasario akimirka vaizduojama kompozicijoje.

Darbui tinkamiausios medžiagos ir pagrindas

Norint sukurti kraštovaizdžio kompoziciją parengiamojoje grupėje, bus tinkamos įvairios medžiagos - dažai (guašas ir akvarelė), spalvoti pieštukai, vaško kreidelės, taip pat sanguine ir anglies pieštukai. Taip pat šiame amžiuje piešimas praktikuojamas paprastu grafito pieštuku.

Gamtos spalvų sodrumą (giedrą mėlyną dangų, saulėtekį ir saulėlydį, giliai mėlyną jūrą), žinoma, lengviausia perteikti dažų pagalba. Tačiau toks darbas, palyginti su pieštuku, užima daugiau laiko ir reikalauja gerai išvystytų techninių įgūdžių. Piešdami akvarele ar guašu, turite iš anksto pasirūpinti tinkamu pagrindo fonu - ikimokyklinukai savarankiškai dažo jį pamokos išvakarėse. Taigi, pavyzdžiui, baltai mėlynas fonas tiktų žiemos peizažui, ryškiai mėlynas dangus ir žalia apatinė pagrindo dalis (žolė) vasaros kraštovaizdžiui.

Kaip visada įdomus efektas gaunamas derinant medžiagas. Pavyzdžiui, rudeninio miško paveiksle šalia yra medžiai, nudažyti akvarele ir spalvotais pieštukais.

Piešimas akvarele ir pieštukais

Kitas originalus sprendimas – ant gležnomis vaško kreidelėmis nupiešto gėlių peizažo plevėsuoja patrauklūs drugeliai, pagaminti ryškiais flomasteriais.

Piešimas vaškinėmis kreidelėmis ir flomasteriais

Piešimo būdai ir mokinių naudojamos technikos (įskaitant spaudinius / spaudinius, monotipiją, blotografiją ir kt.)

Kurdami peizažo kompozicijas, parengiamosios grupės ugdytiniai tobulina anksčiau išmoktas tradicines ir netradicines piešimo technikas.

Kadangi dažniausiai gamtos paveikslai vaizduojami dažais, vaikinai sugalvoja, kaip dirbti su teptuku – visa krūva ir galiukas. Be to, neatsiejama darbo dalis piešiant peizažus yra tinkamų spalvų rinkimas paletėje. Pavyzdžiui, medžių kamienai turi skirtingą atspalvį – tamsiai rudą, tamsiai pilką, pilkai žalią. Ir ikimokyklinukai turėtų turėti galimybę gauti tonų duomenis iš pagrindinių dažų spalvų. Snieguolės nebūtinai turi būti nudažytos tik baltai. Vaizdas taps įdomesnis, jei į baltą guašą įlašinsite lašelį kitos spalvos - sniegas mirgės atspalviais, kurie perteiks jo grožį ir pasakiškumą.

Mokytojas turėtų įspėti vaikus dėl tokio paties tipo kraštovaizdžio objektų įvaizdžio. Pavyzdžiui, medžius reikėtų piešti skirtingai: jaunus, lieknus, bet ir senus, besidriekiančius, tiesiu ir lenktu kamienu ir pan.

Kuriant gamtos paveikslus svarbi paveikslo kompozicija: norint perteikti plačią erdvę, reikia piešti ant viso lapo paviršiaus. Toli esantys objektai vaizduojami maži, pirmame plane – dideli.

Be to, gražiai atrodo piešiniai, ant kurių yra horizonto linija, skirianti dangų nuo žemės. Mokytojas turėtų paaiškinti vaikams tokių kompozicijų kūrimo techniką.

Horizonto linija nubrėžta mėlyna akvarele. Toliau dangus dažomas teptuku, gerai sudrėkintu vandeniu. Jei vaizduojamas žiemos peizažas, tada kompozicijos apačioje esantis sniegas turėtų būti šviesesnis nei dangus. Jis nupieštas baltais dažais, atskiestas kitos spalvos lašeliu, pavyzdžiui, raudonu - gausite subtilų, šiek tiek rausvą atspalvį. Gauti sumaišyti dažai stipriai praskiedžiami vandeniu – pasirodo saulėje mirguliuojantis sniegas.

Sniegas turėtų būti šviesesnis už dangų

Prisiminkite, kad balta akvarelė ar guašas turi būti spausdinami kruopščiai išplautu teptuku, patikrinus paletėje, kad teptukas paliktų permatomą žymę.

Piešiant peizažus labai tiktų naudoti netradicinius įvaizdžio būdus. Tai monochrominė technika, ypač tinkanti žiemos gamtos paveikslams: spalvotame fone vaikinai piešia išskirtinai baltu guašu – vaizdas kontrastingas ir įspūdingas.

Parengiamosios grupės mokinių piešimas monochromine technika

Neįprasti vasaros ir rudens peizažai gaunami naudojant monotipijos techniką – taip dažniausiai piešiami vandenyje atsispindėję medžiai.

Monotipinis piešinys

Bet kurį metų laiką galima gražiai pavaizduoti naudojant įspaudą su lapais.

Įspūdis su burokėlių lapais

Be to, originalūs medžiai ir krūmai gaunami naudojant blotografiją.

Blotografija

Norėdami pavaizduoti žiemos peizažą, pravartu naudoti vatos tamponus – jais nupieškite dideles sniego drožles. Tam tikslui tinka ir piešimo druska ar manų kruopomis technika - medžiaga užbarstoma ant dar neišdžiūvusių dažų.

Ikimokyklinukus taip pat reikėtų supažindinti su šlapio dažymo technika. Tamsinto popieriaus lapo viršutinė dalis yra sudrėkinta putų guma. Taigi, objektai, pavaizduoti fone, atrodys neryškūs arba padengti sniegu. Šis metodas puikiai tinka piešti pavasario peizažus.

Papildomos vizualinės veiklos rūšys, kurios gali būti naudojamos kuriant darbus, individualaus požiūrio įgyvendinimas klasėje

Kad ikimokyklinukai galėtų pilnai patirti kūrybos džiaugsmą klasėje, mokytojas turi skatinti jų norą papildyti kompoziciją papildomomis vaizdinės veiklos rūšimis. Tai, visų pirma, aplikacijų ir tinko elementų įtraukimas į kraštovaizdžio piešinį. Taigi, pavyzdžiui, kūrinys pasirodys labai originalus, jei, sumaišius su ryškiais dažais dažytomis gėlėmis, vasaros pievoje augs plastilino gėlės.

Piešimas su modeliavimo elementais

Dar vienas įdomus variantas – ant obelų pražydo gražios aplikacinės „gėlės“.

Piešimas su aplikacijos elementais

Originalumo požiūriu naudingas variantas yra origami elementų įtraukimas į piešinį. Taigi, pavyzdžiui, lapė, pagaminta naudojant origami techniką, harmoningai įsilieja į spalvingą rudens miško paveikslą.

Piešimas netradicine technika (vatos pumpurų, lapų marginimas) su origami elementais

Konkrečios dainos parinktys

Parengiamosios grupės mokinių kraštovaizdžio piešimas siūlomas pačioje mokslo metų pradžioje. Vaikai kviečiami sukurti kompoziciją tema „Vasara“, kurioje pavaizduotų atitinkamus gamtos paveikslus.

Kiek vėliau (taip pat ir rugsėjį) ikimokyklinukai improvizuoja tema „Auksinis ruduo“. Tokios veiklos užduotis – perteikti būdingą ryškią šio sezono ankstyvojo laikotarpio spalvą.

Spalio pabaigoje vaikinai kuria peizažą „Vėlyvas ruduo“. Čia, priešingai, akcentuojamas sodrių spalvų nebuvimas, paveikslas vaizduojamas neutraliais tonais (įvairūs pilkos, rudos, juodos, baltos spalvos atspalviai).

Nuo gruodžio mėnesio parengiamosios grupės mokiniai pradeda praktikuoti piešti gražius žiemos gamtos paveikslus. Tai „Žiemos peizažas“ (gruodžio mėn.), „Šerkšnas apėmė medžius“ (sausis), „Žiema“ (vasaris). Šiuose darbuose ikimokyklinukai atspindi būdingus šalčiausio sezono bruožus, lavina darbo su dažais technikas, tobulina gebėjimą darniai išdėlioti gamtos objektus ant popieriaus lapo.

Mokslo metų pabaigoje (gegužės mėn.) vaikai tradiciškai kviečiami piešti pavasario peizažus – „Žydintį sodą“ ir „Pavasarį“. Pirmuoju atveju vaikai perteikia pavasarinių gėlių išvaizdą, atkreipdami dėmesį į jų formą ir struktūrą, spalvų paletę. Pamokoje tema „Pavasaris“ ikimokyklinukai mokosi piešti ant šlapio popieriaus vaizdo suliejimo technika.

Be to, parengiamosios grupės auklėtiniams per metus patartina pasiūlyti ir tokias temas kaip „Jūros peizažas“, „Kalnų peizažas“ (ypač jei vaikai gyvena panašioje vietovėje), „Fantastinis peizažas“.

Gamtos paveikslo piešimas gali būti gana organizuotas kaip komandinis darbas, kai vaikinai vaizduoja kraštovaizdžio elementus bendrame fone. Tai gali būti tokios temos kaip „Rudens lapų kritimas“, „Žiemos miškas“, „Žydintis sodas“.

Motyvuojančios tiesioginės edukacinės veiklos pradžios organizavimas: paveikslų demonstravimas, stebėjimas pasivaikščiojant, pokalbis, eilėraštis, pasaka ir kt.

Kad peizažų piešimas vaikams taptų įdomus, vyktų ramioje atmosferoje, mokytojas pamokos pradžioje turi pastatyti ikimokyklinukus ant kūrybinės bangos, sukurti jiems reikiamą motyvaciją. Parengiamojoje grupėje tai galėtų būti pokalbis. Pavyzdžiui, vaikinai pasakoja, ką matė vasarą ar kaip atrodo medžiai ankstyvą rudenį.

Galite prisiminti keletą dainų apie tam tikrą metų laiką (pavyzdžiui, „Vasaros daina“ iš animacinio filmo „Kalėdų Senelis ir vasara“), pakalbėti apie tai, kas gali būti pavaizduota paveikslėlyje iš dainos siužeto.

Vizualizacija yra svarbi klasėje. Pavyzdžiui, mokytojas medžių šakas gali padengti dirbtiniu šerkšnu – aptepti klijais ir pabarstyti druska, manų kruopomis, cukrumi ar smulkiais putplasčio gabalėliais. Turint tokią prigimtį prieš akis, ikimokyklinukams bus lengviau pavaizduoti žiemą šerkšnu apaugusius medžius. Prieš piešdamas tema „Žydintis pavasario sodas“, mokytojas kviečia vaikus apžiūrėti šviežias gėles vazoje. Tai gali būti narcizai, tulpės, snieguolės. Vaikai nurodo stiebo formą ir ilgį, žiedlapių vietą, augalų spalvą ir kt.

Žinoma, mokinius visada domina žaidimo motyvacija. Pavyzdžiui, mokytoja pasakoja vaikams, kad pakeliui į darbą paštininkas jai įteikė laišką. Tai iš Auksinio rudens. Ji rašo, kad miesto medžiai pasipuošė gražiais citrininiais ir variniais drabužiais. Tačiau netrukus lapai skris aplinkui, o gamta užmigs. Vaikinai turėtų padėti pratęsti šią rudens pasaką – piešti peizažus tema „Auksinis ruduo“.

Dar vienas kūrybinis sprendimas – spyruoklinė lėlė ateina į svečius ikimokyklinukų. Vaikai pasakoja, kodėl jos laukė ir myli. Pavasaris vaikinams skundžiasi, kad Žiema nenori užleisti savo vietos pelėdai – arba išpils sniegas, arba atneš šalnų. Vienas pavasaris su juo nesusidoros: vaikai turėtų padėti – piešti gražius pavasariškus gamtos paveikslus.

Žaislas, kurį galima naudoti pavasarinio peizažo piešimo pamokoje

Panagrinėkime dar vieną įdomų motyvacijos variantą – į grupę ateina laiškas nuo vaikų iš tolimosios karštosios Afrikos. Jie niekada nematė žiemos ir prašo nupiešti jiems žiemos gamtos paveikslus.

Vaikus visada domina pasakų motyvacija. Tai gali būti kūrinys apie metų laikus, kuriuose jiems suteikiamos antropomorfinės savybės. Pavyzdžiui, tinka pasaka „Ginčas“, kurią sugalvojo darželio auklėtoja iš Neftekamsko miesto Safargulova I.S. Keturios seserys, protingos ir gražios, Žiema, Pavasaris, Vasara ir Ruduo visada gyveno kartu. Tačiau vieną dieną jie vis tiek ginčijosi, kuris iš jų yra svarbiausias. Žiema tvirtino, kad su ja metai prasideda, o žiemos pramogas mėgsta visi. Pavasaris prieštaravo, kad jos žmonės visada laukė, niekada nelaukė. Paukščiai ją sveikina dainuodami, o gyvūnai išlenda iš savo duobių. Vasara ir ruduo, žinoma, taip pat įvertino kiekvieną savaip. Keturios seserys ginčijosi labai ilgai ir negalėjo pasiekti bendro sutarimo. Tiesą sakant, kiekviena iš seserų yra gera savaip: žiema - su pūgomis ir sniegu, švelnus pavasaris - su šilta saule ir upeliais, vasara - su šiluma ir vėsa, o ruduo - su gausiu derliumi.

Perskaitęs tokią trumpą pasaką, mokytojas gali ikimokyklinukų paklausti, koks metų laikas jiems patinka, o tada pakviesti piešti peizažą, susijusį su mėgstamu metų laiku.

Motyvuojančiai pamokos pradžiai labai tinka eilėraščiai apie gamtą. Mokytojas atrenka tokius kūrinius, kuriuose aiškiai atsiskleidžia konkretaus sezono bruožai. Pavyzdžiui, veiks taip:

F. Tyutchevas

Enchantress Winter
Užkerėtas, stovi miškas -
Ir po snieguotu pakraščiu,
Nejudantis, kvailas
Jis spindi nuostabiu gyvenimu.

Ir jis stovi užkerėtas, -
Ne miręs ir ne gyvas -
Magiškai užburtas miego
Visi susipynę, visi surišti
Šviesos grandinė žemyn…

Ar saulė žiemą
Ant jo jo spindulys įstrižas -
Jame niekas nedreba
Jis užsidegs ir spindės
Stulbinantis grožis.

A.S. Puškinas

Liūdnas laikas! O žavesio!
Tavo atsisveikinimo grožis man malonus -
Man patinka nuostabi vytimo prigimtis,
Miškai, apvilkti raudona ir auksu,
Vėjo triukšmo ir gaivaus kvapo skliaute,
Ir dangus padengtas rūku,
Ir retas saulės spindulys, ir pirmosios šalnos,
Ir tolimos pilkos žiemos grėsmės.

„Ruduo“ A. Pleščejevas

Atėjo ruduo
džiovintos gėlės,
Ir atrodo liūdna
Pliki krūmai.

Išdžiūvo ir pagelsta
Pievose žolė
Tik žaliai
Žiema laukuose.

Dangų dengia debesis
Saulė nešviečia
Lauke kaukia vėjas
Lietus pliaupia..

Triukšmingas vanduo
greitas srautas,
Paukščiai išskrido
Į šiltus kraštus.

E. Baratytskis

Pavasaris, pavasaris! Koks grynas oras!

Koks giedras dangus!

Jo žydra gyva

Jis apakina man akis.

Pavasaris, pavasaris! Kaip aukštai

Ant vėjo sparnų

glostydamas saulės spindulius,

Debesys skraido!

Triukšmingi srautai! Blizgantys upeliai!

Riaumoja, upė neša

Ant triumfuojančio keteros

Ledas, kurį ji pakėlė!

„Paukščių vyšnia“ S. Jeseninas

Paukščių vyšnia apibarstoma sniegu,
Žydi žaluma ir rasa.
Lauke, pasvirusi į ūglius,
Rooks vaikšto grupėje.
Šilko žolės išnyks,
Kvepia dervinga pušimi.
O tu, pievos ir ąžuolų miškai -
Esu apimta pavasario.
Vaivorykštės slaptos naujienos
Švyti mano sieloje.
Galvoju apie nuotaką
Aš dainuoju tik apie ją.
Bėk tu, paukščių vyšnia, su sniegu,
Giedok, paukšteliai, miške.
Netvirtas bėgimas per lauką
Spalvą pertepsiu putomis.

„Vasara“ V. Orlovas

- Ką tu man duosi, vasara?
- Daug saulės!
Danguje, vaivorykštė-dygy!
Ir ramunės pievoje!
Ką dar man duosi?
- Tyliai suskamba raktas,
Pušys, klevai ir ąžuolai,
Braškės ir grybai!
Aš tau duosiu sausainį,
Taigi, išėjus į kraštą,
Tu šaukei jai garsiau:
— Greitai atspėk!
Ir ji tau atsako
Spėliota daug metų!

Atkreipkite dėmesį, kad jei poetinis kūrinys yra nedidelės apimties, apibūdina konkretų vaizdą, pokalbis apie jo turinį vyksta tiesiai piešimo pamokos pradžioje. Jei eilėraštį sudaro keli ketureiliai, atspindintys daugybę gamtos reiškinių, patartina pirmiausia jo pagrindu pravesti kalbos raidos pamoką, kuri sklandžiai pateks į vaizdinę veiklą.

Į piešimo pamoką reikėtų įtraukti mįsles apie metų laikus ir mėnesių pavadinimus. Pavyzdžiui, šie:

Kas balina laukymes baltais

Ir rašo ant sienų kreida,

siuva pūkuotas plunksnų lovas,

Dekoruoti visus langus? (žiema)

Pavadink, vaikinai

Mėnulis yra šioje paslaptyje.

Jo dienos trumpesnės už visas dienas,

Visos naktys ilgesnės už naktis.

Į laukus ir pievas

Iki pavasario iškrito sniegas.

Praeis tik mūsų mėnuo -

Švenčiame Naujuosius metus. (gruodžio mėn.)

Suspaudžia ausis, užspaudžia nosį.

Į batus šliaužia šerkšnas.

Aptaškysi vandenį – nukris

Ne vanduo, o ledas.

Net paukštis neskrenda:

Paukštis sustingsta nuo šalčio.

Saulė virto vasara.

Ką tu sakai per mėnesį? (sausio mėn.)

Sniegas krenta maišais iš dangaus,

Nuo namo yra sniego pusnys.

Tos pūgos ir pūgos

Jie užpuolė kaimą.

Naktimis stiprus šaltukas

Dieną girdimas lašelio skambėjimas.

Diena pastebimai išaugo

Na, tai koks mėnuo? (vasario mėn.)

Gamtos tema yra daugybė fizinių pratimų ir pirštų gimnastikos galimybių. Paimkime toliau pateiktą pavyzdį:

Kūno kultūra „Atėjo pavasaris“

Fizkultminutka „Sniegas“ (pagal I. Tokmakovos eilėraštį)

Kūno kultūra „Atėjo ruduo“

Kūno kultūra "Ruduo"

Kūno kultūra "Žiema"

Iškrito baltas sniegas
Eisime pasivaikščioti, mano drauge.
judėjimas ratu, rankomis
Sniegas, sniegas, baltas sniegaspasukite rankas į kairę ir į dešinę
Sukasi, krenta ant visųšvelnūs rankų judesiai iš viršaus į apačią
Visi vaikai ant slidžių
Bėkite vienas paskui kitą
imituojamas slidinėjimas
Gaminome iš sniegopadaryti sniego gniūžtę ir moterį
Jie apakino sniego moterį.
Sniegas, sniegas, baltas sniegas
pasukite rankas į kairę ir į dešinę
Mūsų močiutė pati geriausia!rankos žiede priešais jus
Sėdame ant rogučiųstovėjo poromis vienas po kito, susikibo rankomis
Ir mes greitai lekiame nuo kalno žemynjuda ratais
Oho!visi nukrito ant grindų
Na, kelkis, kelkis, mano drauge!
Ir nukratykite sniegą!
Mes vaikščiojome valandą!
Sušilkime dabar!
Atsistojo nuo grindų ir nuvalė dulkes

Pirštų gimnastika "Pavasario raudona"

Autoriaus vardas Abstraktus pavadinimas
Gerega S.A. "Pavasario nuotaika"
Edukacinės užduotys: išmokti piešti pavasario peizažus naudojant įvairias menines medžiagas ir priemones, standartine ir netradicine technika, įtvirtinti žinias apie pavasario ženklus.
Vystymo užduotys: lavinti kompozicinius įgūdžius, spalvų suvokimą.
Edukacinės užduotys: ugdyti domėjimąsi kolektyvine kūryba, gebėjimą derinti savo veiksmus su kitais darbo dalyviais.
Švietimo sričių integravimas: „Meninė kūryba“, „Pažinimas“, „Bendravimas“, „Socializacija“, „Sveikata“.
Demonstracinė medžiaga: pavasario peizažą vaizduojančios iliustracijos, „Vėjo triukšmo“ garso įrašas, graži dėžutė su kamuoliukais, pagalvėlės.
Dalomoji medžiaga: Whatman lakštas, dantų šepetėliai, putų gumos kempinės, vatos tamponai, delnų siluetai, kokteilių tūtelės, popieriniai rankšluosčiai, geltona pasta, medžiaginės gėlės, akvareliniai dažai, įvairių dydžių šepetėliai, neišsiliejantys puodeliai.
Pamokos eiga:
Grojamas vėjo triukšmo garso įrašas. Mokytojas pastebi popieriaus lapą ant stalo. Ant jo – užrašas „Pavasario nuotaika“. Mokytoja kartu su vaikais spėja, kad anksčiau čia buvo vaizduojamas pavasarinis peizažas, tačiau spalvas greičiausiai nuplovė lietus. Paveikslą reikia atkurti (motyvacija).
Vaikai „važiuoja“ į Risovandijos šalį spręsti šios problemos: sėdi ant įsivaizduojamo debesies (pagalvės), „pakyla virš žemės“ ir „skraido“.
Ikimokyklinukams siūlomas didaktinis žaidimas „Paslaptingos dėžės“. Mokytojas parodo jiems gražią dėžutę, užpildytą stebuklingais kamuoliukais. Kiekvienas vaikas pasirenka sau kamuolį ir vynioja jį tol, kol nuveda prie mažos dėžės. Yra piešimo priemonė (dantų šepetėlis, putplasčio kempinė, delno siluetas, kokteilio tūbelė ir kt.). Po to vaikinai „grįžta“ atgal, o skrydžio metu prisimena pavasario ženklus.
Vaikinai pasiskirstę: vieni piešimo popieriaus viršuje, kiti apačioje pavaizduos gamtos objektus. Mokytojas primena piešimo netradicinėmis medžiagomis technikas, pažymi konkrečius vaizdus, ​​kurie geriausiai gaunami dantų šepetėliu (žolė, eglutės), putų gumos atspaudas (debesėliai), delnas (medžiai), pūtimas vamzdeliu (krūmai, ežiukas, saulė). ).
Pirštų gimnastika.
Savarankiškas ikimokyklinukų darbas. Greitai užduotį atlikusiems vaikinams siūlomos medžiaginės kiaulpienės, kurias reikia pritvirtinti prie nupieštos žolės lašeliu geltonos pastos.
Visi kartu žavisi gautu paveikslu.
Reshetnikova E.
Mokytoja atneša vaikams laišką, kurį paštininkas padovanojo pakeliui į darželį. Norėdami sužinoti, kas tai yra, vaikinai turi atspėti mįslę:
  • Dienos trumpėjo
    Naktys ilgėjo.
    Kas pasakys, kas žino
    Kada tai atsitinka?

Laišką parašė Ruduo. Ji nerimauja, kad netrukus medžiai ir krūmai nusimes gražius geltonus drabužius ir užmigs. Taip ir noriu pratęsti rudens pasaką. Vaikinai noriai sutinka padėti – nupiešti gražius paveikslus tema „Rudens miškas“.
Mokytojas siūlo ikimokyklinukams pamąstyti apie rudens peizažą, esantį lentoje, pabrėžia, kad objektai fone yra nedideli. Tada vaikų dėmesį patraukia piešimo priemonės (teptukai, akvarelės, vaško kreidelės) ir medžių vaizdavimo galimybės (tam prie lentos eksponuojami du vaikai).
Kūno kultūra „Ruduo“ vyksta su pirštų gimnastikos elementais.
Savarankiškas ikimokyklinukų darbas. Darbų apžvalga. Vienas iš vaikų pasirenka, jo nuomone, išraiškingiausią, tada tiksliausią kūrinį, taip pat tą, kuriame daiktai yra teisingai išdėstyti, atsižvelgdami į proporcijas.
Skaitant ištrauką iš I. Bunino poemos „Krintantys lapai“:

  • Miškas kaip nudažytas bokštas, violetinis, auksinis, raudonas,
    Virš ryškios laukymės stovi linksma marga siena.
Isimova M.K. "Medžiai šerkšnyje"
(piešti pagal vaizdą)

Ikimokyklinukui siūloma mįslė apie žiemą:

  • Atėjo šaltis, meška nustojo riaumoti
    Vanduo virto ledu. Meška miške užmigo žiemos miegu.
    Ilgaausis kiškis pilkas
    Pavirto baltu zuikučiu.
    Kas pasakys, kas žino
    Kada tai atsitinka?

Vaikams siūlomos reprodukcijos, vaizduojančios žiemos peizažą. Pokalbis apie žiemos požymius: kokie žiemos atšilimo (atšilimo) periodai, kaip šiuo metų laiku atrodo dangus, kokius kritulius stebime žiemą (neg, šalnos) ir kt. Už kiekvieną teisingą atsakymą vaikinai gauna po snaigę.
Mokytojas skaito iškilių rusų poetų eiles apie žiemą:

  • Po mėlynu dangumi
    Vien tik skaidrus miškas juoduoja,
    puikūs kilimai,
    O eglė žaliuoja per šalną,
    Sniegas guli šviečiantis saulėje;
    Ir upė po ledu blizga.
    (A.S. Puškinas)
    Užburta žiema
    Miškas užkerėtas
    Ir sniego pakraštys
    Nejudantis, kvailas
    Jis spindi nuostabiu gyvenimu.
    (F.I. Tyutchev)
    Užkerėtas Nematomo
    Miškas snaudžia po miego pasaka,
    Kaip balta skara
    Surišta pušis...
    (S.A. Yesenin)

Vyksta kūno kultūros užsiėmimas „Sniegas“ pagal I. Tokmakovos eilėraštį.
Klausydamiesi P.I. Čaikovskio „Žiemos rytas“
Ikimokyklinukai kviečiami sangvinikų lazdelėmis ant popieriaus pavaizduoti žiemos peizažo grožį – šerkšnu apaugusius medžius. Ši medžiaga gerai perteikia medžių žievės šiurkštumą. Reikės rudos, juodos (kamienams) ir mėlynos (šerkšnas ant šakų) spalvos.
Mokytojas atkreipia dėmesį į tai, kad sangvinikas yra trapus: nereikia jo stipriai suspausti pirštais ir spausti ant popieriaus.
Vaikai piešia žiemos peizažą pagal P.I. kompoziciją „Žiema“. Čaikovskis (albumas „Metų laikai“).

Piešinių paroda. Pasakoti patarles ir posakius apie žiemą:

  • Gruodis baigia metus, prasideda žiema.
  • Geras sniegas išgelbės derlių.
  • Ne sniegas, kuris šluoja, o kuris ateina iš viršaus.
  • Šalna didelis, bet stovėti nevalia.
  • O esant dideliam šalčiui, darbas sušils.
  • Naujieji metai – į pavasario posūkį.
Balakireva M. "Žydi obelys"

Pokalbis apie pavasarį, jo ženklus. Vaikai išvardija pavasarį žydinčius medžius.
Pasigirsta beldimas į duris – pasirodo žaislinis zuikis su obels šakele letenose. Šakos pumpurai išbrinkę – netrukus pasirodys lapai.
Vaikai aprašo, kaip atrodo obels šakelė, o tada kviečiama nupiešti obelis su žydinčiais lapais ir žiedais, kad vėliau galėtų padovanoti piešinius zuikui.
Kūno kultūra vykdoma:

  • Lauke mes ėjome su tavimi
    (Žingsnis į vietą)
    Ir buvo gėlių.
    (Likti)
    Pasilenkė vienam
    (Pasilenkti į priekį)
    Ir tada antram
    (Pasilenkti į priekį)
    Trečias greitas plėšome
    (Pasilenkti į priekį)
    Ir jie bėgo su puokšte.
    (Bėga vietoje).

Mokytojas primena medžio piešimo būdus. Kamienas pavaizduotas su visa krūva. Norėdami piešti subtilias obels gėles, turite sumaišyti rožinius ir baltus dažus. Lapeliai pavaizduoti klijavimo būdu.
Pirštų gimnastika atliekama:

  • saulė kyla -
    Gėlė žydi!
    saulė leidžiasi -
    Gėlė eina miegoti.

Savarankiška ikimokyklinukų veikla. Darbų paroda.

Mokinių peizažinės kompozicijos su darbo atlikimo pastabomis

Parengiamosios grupės mokinių vasaros kompozicijos, kaip taisyklė, yra ryškios ir sodrios spalvų darbo požiūriu. Taigi, didžiuliai margi drugeliai sukasi virš žalios pievos paveikslėlyje „Ak, vasara!“. Giedrame danguje čia plaukia mėlyni debesys, o iš žolės žvilgčioja ramunės. Piešinys pabarstytas teigiama nuotaika. Panašus kūrinys – „Paveikslas apie vasarą“.

Labai išraiškingas kūrinys „Vasaros spalvos“, kuriame vaikas pavaizdavo vandens peizažą – ežere augančias blyškiai rausvas vandens lelijas.

Žavinga ryški vaivorykštė pavaizduota piešinyje „Vasaros vaivorykštė“. Darbas atliktas netradicine technika – piešimas kištuku. Atkreipiame dėmesį į įdomų saulės vaizdą su labai ilgais spinduliais, siekiančiais beveik žemę.

Kompozicijos „Vasara beržyne“ medžiai nupiešti detaliai. Originali detalė – beržai apdovanoti antropomorfiniais bruožais – jie turi žmogaus veidą.

Labai švelnus darbas - "Kokia spalva vasara", pagamintas prislopintomis pastelinėmis spalvomis. Panašų įspūdį daro piešinys „Gėlių pieva“ - čia naudojama piešimo ant šlapio technika. Dėl to dangus buvo gražus neryškus.

Nuotraukų galerija: vasaros piešinių pasirinkimas

Piešimas guašu Akvarelės piešimas Akvarelinis piešimas Piešimas akvarele Piešimas akvarele Piešimas akvarele ant šlapio

Ikimokyklinukai kuria labai spalvingus peizažus auksinio rudens tema. Piešiniai išsiskiria ryškių spalvų gausa, dažnai daroma guašu. Monotipijos technika („Rudens švytėjimas“) kūriniai visada originalūs.

Vaikai puikiai moka atskirti kompozicijos priekinį planą ir foną. Šiuo atžvilgiu orientacinė kompozicija „Rudens ... Pasakų rūmai“, kur priekyje aiškiai nupieštas gražus medis su geltona lapija.

Švelniomis pastelinėmis spalvomis pieštuku pagamintas kūrinys „Sudie, rudeni“ atrodo itin švelniai. Fone pastebime gražų kalnų kraštovaizdį.

Kompozicija „Parke rudenį“ žavi: matome lieknus medžius įvairiaspalve lapija ir elegantišką lenktą tiltą per upę. Nukritę lapai gražiai atrodo mėlyno vandens fone. Dangus sudarytas iš labai gražių atspalvių gradiento perėjimų.

Mėlynas dangus su sniego baltu debesiu paveikslėlyje „Rudens diena“ taip pat yra vaizdingas.

Nuotraukų galerija: kompozicijos su rudens kraštovaizdžiu

Piešimas pieštuku pieštuku Piešimas pieštuku Guašu piešinys Monotipas Akvarelinis piešinys Guašu piešinys kišeninis piešinys Akvarelinis piešinys Lapai spaudiniai Akvarelės piešimas Akvarelinis piešinys Akvarelinis piešinys

Žiemos tema skatina naudoti nestandartinius piešimo būdus. Šiuo atžvilgiu orientacinis kūrinys „Žiemos magiškas medis“, kuriame yra netradicinių technikų derinys: pats medis vaizduojamas naudojant blotografiją, pusiau sausu šepečiu baksnojamas ant šakų šerkšnas, ant šakų piešiamos pelėdos. pirštu, o sniego dribsniai piešiami vatos tamponais.

Naudojant kopūsto lapų atspaudą („Žiemos miškas“) buvo sukurtas visas žiemos miškas, panašus į pasaką. Įdomi ir kompozicija „Žiemos pasaka“, kur snigtuku vaizduojamos apsnigtos medžių lajos, o virš jų skraidantys buliai – trintuko atspaudo pagalba. Paslaptingas miškas pavaizduotas piešinyje „Žiema miške“, prie medžio tyko linksma raudonoji lapė.

Vienspalviai žiemos paveikslai visada išraiškingi, pavyzdžiui, baltu sniegu padengtas medis paveikslėlyje „Medis šaltyje“. Taip pat veiksmingos kompozicijos "Žiemos medis" (medžiai atrodo kaip sniego debesys) ir "Medžiai, padengti šerkšnu" (šakos įmantriai išlenktos).

Žavingos eglutės snieguotoje aprangoje pavaizduotos piešiniuose „Žiema-žiema“ ir „Žiema-grožis“.