Rudeninių medžių piešimas vyresnioji grupė. Piešimo pamokos „Auksinis ruduo“ santrauka (vyresnė grupė)

Tatjana Koryakova
Piešimo pamokos „Auksinis ruduo“ santrauka (vyresnė grupė)

Piešimas(Vyresnioji grupė)

Tema: « auksinis ruduo»

Tikslai: išmokyti vaikus atspindėti patirtus įspūdžius auksinis ruduo.

Smeigtuko įgūdis piešti lapuočių medžius, perteikiantis būdingus kamieno ir vainiko sandaros bruožus, spalvas. Naudokite skirtingus teptuko potėpius (visa krūva ir galas). Ugdykite kūrybiškumą.

Preliminarus darbas. Medžių apžiūra, lapų ir vaisių rinkimas. Pažintis su I. I. Levitano, V. Vasnecovo paveikslų reprodukcijomis.

Medžiagos. Balto popieriaus lakštai, guašo dažai, teptukai, indeliai vandens, servetėlės. I. Levitano paveikslo reprodukcija "Beržų giraitė".

1. Įvadas į temą.

Auklėtojas. Vaikinai, klausykite mįslės, kurios atsakymas jums pasakys mūsų pokalbio temą.

Atėjo be dažų ir be teptuko

Ir perdažė visus lapus

Vaikai:. (ruduo)

Auklėtojas. Kokie įspūdžiai po pasivaikščiojimo? Kokias emocijas, jausmus patyrėte iš to, ką matėte?

Kokie pokyčiai įvyko gamtoje atsiradus ruduo?

Vaikai. (Vis šalčiau, lyja, paukščiai išskrenda, lapai gelsta ir krenta).

Auklėtojas. Teisingai, vaikinai. Pučia vėjas, nuo medžių krenta lapai. Kaip vadinasi šis laikas ruduo?

Vaikai. (Lapų kritimas.)

Auklėtojas. Vaikinai, pažiūrėkime I. Levitano nuotrauką "Beržų giraitė". Daug žinomų menininkų - kaip Šiškinas, Levitanas, Vasnecovas mylėjo piešti gamtą. Jie pasirinko labai gražias vietas, grožėjosi savimi ir dalijosi savo džiaugsmu su mumis, piešiant gražius paveikslus.

Jie mokėsi ilgai ir kasdien daug nudažytas. Tačiau net tikri menininkai to išmoko ne iš karto dažyti.

Auklėtojas. Kokį metų laiką menininkas pavaizdavo? (auksinis ruduo) .

Kodėl ruduošiuo metu paskambino auksas? (Kadangi geltoni lapai yra kaip auksas kai jie sužiba rudens saulė.)

Fizkultminutka.

Lapai, lapai skrenda vėjyje

O vaikai po kojomis tyliai ošia.

(Bėgimas ant kojų pirštų, mojuoti rankomis)

Ir sklandžiai siūbuodami, jie šoka apvalų šokį.

Ir vėjas ruduo dainuoja jiems dainą.

(Tolygus kūno ir rankų siūbavimas aukštyn, į dešinę - į kairę.)

Tad šiandien pabandysime perteikti įspūdžius, kuriuos pamatėme pasivaikščiodami.

Auklėtojas. Palyginkime, kuo medžiai panašūs ir kuo skiriasi vienas nuo kito.

Vaikai. (Pagal kamieno formą ir storį, vainiko formą, spalvą).

Auklėtojas. Bagažinė bus dažykite visais teptuko šereliais o šakos - galiukas,

Dabar nupieškite savo paveikslą « auksinis ruduo» .

Darbo pabaigoje kartu su vaikais apsvarstykite piešinius, pasiūlykite pasirinkti išraiškingiausius.

Susijusios publikacijos:

„Ruduo auksinis, jis vėl atėjo pas mus...“ jaunimo grupė Pamokos eiga: I. Organizacinis momentas. Vaikai į salę įeina kartu su mokytoju. Pedagogas: Atėjome į rudeninį mišką pasitikti rudens.

Dailės ir amatų pamokos vyresniųjų grupėje „Golden Khokhloma“ santrauka Parengė ir vedė GBOUSOSH mokytojas.

Pedagoginis projektas „Auksinis ruduo“ (antroji jaunesnioji grupė) Tikslas: plėsti ir praturtinti vaikų žinias apie rudenį. Užduotys: suteikti elementarią idėją apie rudenį kaip sezoną, supažindinti vaikus.

Pamokos „Auksinė žuvelė“ metmenys. Fizinis darbas. Naudojimas iš natūralios medžiagos. Vyresnioji grupė. Paskirtis: Padaryti aplikaciją nuo rudens.

Vaikai įeina į muziką, stovi puslankiu. Užduotis: muzikinio ir meninio akiračio ugdymas bei pažintinis domėjimasis menu.

Neseniai pamačiau naują piešimo techniką – ,,braižymą“ Norėjau supažindinti vaikus su šia technika. Iš pradžių, žinoma, pati išbandžiau, labai.

Piešimo meistriškumo klasė 5-6 metų vaikams: „Spalvotas ruduo“.

Autorius: Matveeva Alla Valerievna, MBDOU d / s k / auklėtoja Nr. 18, Razvilka kaimas, Leninsky rajonas, Maskvos sritis.
Apibūdinimas: Piešimo meistriškumo klasė tema: „Spalvotas ruduo“ vyresnio amžiaus ikimokyklinio amžiaus vaikams naudojant netradicinę piešimo techniką: „bakstymas“ kietu pusiau sausu teptuku. Šis darbas – įdomi medžiaga ikimokyklinio ugdymo pedagogams ir tėvams mokant vaikus kūrybiškumo netradicine piešimo technika.
Darbo tikslas: kompozicija „Spalvotas ruduo“ taps nuostabia parodos „Rudens kaleidoskopo“ dalyvio MBDOU „Mūsų vernisažo“ kampelio puošmena ir grupės rūbinės puošmena.
Tikslas: mokyti vaikus netradicine piešimo technika sukurti kompoziciją „Spalvotas ruduo“: „bakstyti“ kietu pusiau sausu teptuku.
Užduotys: Toliau supažindinkite vaikus su technika: „bakstykite“ kietu pusiau sausu šepetėliu. Išmokite įdėti vaizdą ant viso popieriaus lapo. Ugdykite mąstymą, kūrybiškumą, smulkiąją pirštų motoriką. Formuoti estetinį skonį, spalvos ir kompozicijos pojūtį. Pataisyti darbo šepetėliu būdus: su visa krūva ir teptuko galu. Pagerinti galimybę atspalvinti popieriaus lapą naudojant techniką: piešimas „ant žaliavos“. Ugdykite tikslumą, savarankiškumą.
Šiame darbe naudotų netradicinių piešimo technikų aprašymas:
- piešimas „ant neapdoroto“ – akvarelės technika, kai dažai tepami ant gausiai vandeniu sudrėkinto popieriaus;
- "bakstyti" kietu pusiau sausu šepetėliu - šepetį su kietais šereliais nuleidžiame į guašą ir trenkiame į popierių laikydami vertikaliai. Dirbant šepetys nepatenka į vandenį. Taigi užpildomas visas lapas, kontūras ar šablonas.
Ruduo yra gražus sezonas. Ją visada dainavo poetai ir įkvėpė menininkus sukurti gražiausius paveikslus.
Koks gražus ruduo
Su spalvingu sarafanu,
Giedrame danguje dainuok
Klevas dega kaip liepsna.
Beržas virš vandens
Auksinė žvakė.
Ir lapai plūduriuoja
Ramia upe žemyn.
T.A. Šoryginas.

Mieli kolegos! Atkreipiu jūsų dėmesį į meistriškumo klasę, kuri padės sukurti rudens kompoziciją tema: „Spalvotas ruduo“.
Darbui mums reikia medžiagos:
1. Akvarelinis popierius (A4 dydis)
2. Paprastas pieštukas.
3. Aliejinė šluostė piešimui.
4. Akvareliniai dažai.
5. Guašo dažai.
6. Krūviniai šepečiai Nr.5, Nr.3.
7. Plokščias šepetys kietais šereliais Nr.12.
8. Stiklas – neišsiliejantis.
Preliminarus darbas su vaikais: pokalbiai apie rudenį, žiūrėjimas į iliustracijas, paveikslus, mokomasi eilėraščių, skaitomi kūriniai, mįslės mįslės, piešiami medžiai, vedami GCD tema: „Ruduo“.

Vykdymo seka:

Paruošime visą darbui reikalingą medžiagą


Paprastu pieštuku nubrėžkite horizonto liniją (popieriaus lapą padalinkite į dvi dalis: dangų ir žemę).


Su kaupu teptuku (Nr. 5) nuspalviname popieriaus lapą akvarelėmis mėlyna ir ruda spalvomis, naudojant techniką - piešdami „ant šlapio“.




Fonas paruoštas (žr. pastabą).


Toliau tęsiame darbą su guašo dažais.
Balta spalva nupieškite beržo kamienus, pradėdami nuo šepečio galo ir palaipsniui spausdami visą krūvą.



Ruda spalva ta pačia piešimo technika nupieškite klevų kamienus.



Su teptuko galu nudažykite krūmus rudai.



Tęsiame darbą „poking“ technika su kietu pusiau sausu šepečiu
Geltona spalva žymime beržų vainikų kontūrus.



Virš vainikėlių dažome geltonai.



Viduryje pridėkite keletą žalių dėmių.


Raudonai žymime klevų vainikų kontūrą.



Dažykite karūnas raudonai



Pridėkite oranžinių ir geltonų dėmių.



Oranžinėmis ir raudonomis spalvomis piešiame lapiją ant krūmų.

Tema: „Auksinis ruduo. Lapų atspaudas.

Edukacinė sritis:meninis ir estetinis vystymasis (piešimas)

Tikslas: Išmokyti vaikus vizualinės veiklos priemonėmis pamatyti gamtos grožį, toliau ugdyti gebėjimą perkeltine prasme suvokti gamtos grožį ir jo perdavimą per spalvą, formą, kompoziciją.

Užduotys:

Švietimas:

  • Įtvirtinti vaikų idėjas apie būdingus rudens požymius.
  • pristatyti vaikai su netradicinio tipo piešiniaislapų spaudos technika.
  • Išmokyti vaikus piešinyje perteikti medžio struktūrą – kamieną(šepetėlis) , vainiko - lapų atspaudas.

Kuriama:

  • Ugdykite protinę veiklą, atmintį, nuoseklią kalbą, vaizduotę ir kūrybiškumą.
  • Ugdykite daugiakrypčius, susiliejusius, lygius rankų judesius

Švietimas:

  • Ugdykite teigiamą požiūrį į gamtą ir norą ja rūpintis.

Medžiaga: muzikinis P. Čaikovskio akompanimentas „Metų laikai“, reprodukcija – I. I. Levitano paveikslas „Auksinis ruduo“, krepšelis su lapais. Molbertas,įvairių rūšių medžių lapai (3-4 rūšys); albumo lakštai vaikams, formatas (A-4), akvarelės, teptukai, šluostė, servetėlės, vanduo.

Metodiniai metodai:- Auklėtojos rodymas ir aiškinimas, klausimai vaikams, mįslė, piešimo technika „spausdinimas lapeliais“, vaikų darbų stebėjimas, P. Čaikovskio muzikos klausymas, paveikslų, iliustracijų žiūrėjimas, vaikų kūrybos analizė ir auklėtojas.

Preliminarus darbas:

Rudeninės gamtos stebėjimai vaikštant, renkant lapus, žiūrint paveikslus, iliustracijas, fotografijas, vaizduojančias rudeninius medžius, rudeninę gamtą, kartojant, mintinai mokantis eilėraščius apie rudenį.

Pamokos eiga:

I. Įvadinė dalis.

Skamba P. Čaikovskio muzika „Metų laikai“, vaikai įeina į grupę, stovi puslankiu.

Pedagogas: Sveiki vaikai!

Pedagogas: Vaikinai, jūs šiandien tokie mieli, kaip gražiai šypsotės, visi tokie džiaugsmingi ir gražūs. Parodykim visiems, koks tu laimingas?

Saulė pabudo ir traukė spindulius. Parodyk kaip bunda saulė? (veido išraiškomis, gestais vaikai vaizduoja saulę, šypseną). Švelni saulė siunčia mums šiltus spindulius. Pakelkime rankas, tai spinduliai – meilūs, malonūs, švelnūs. Švelniai lieskime vienas kitą spindulių rankenėlėmis, glostykime ir šypsokimės. Nuo saulės spindulio prisilietimo tapome malonesni, laimingesni.

Pedagogas: Vaikinai, ar jums patiko dabar skambanti muzika?

Tai P. Čaikovskio muzikos „Metų laikai“ fragmentas.

Koks metų laikas skamba muzikoje?

Koks čia vėlyvas ar ankstyvas ruduo?

Kokia muzika?

Kokios spalvos ruduo?

Pedagogas:

Klausyk mįslės ir nustatykite, kuriuo metų laiku parašyta:

Kokius dažus paėmė burtininkė?

Nudažiau lapus, nuėmiau nuo šakų,

Viduriai slėpėsi miegoti iki pavasario,

Sakysite, kokia magija?

Vaikai:

Pedagogas:

Teisingai. O kas pasikeičia miške atėjus rudeniui? Kaip atpažįstame rudenį?

Vaikai:

Pedagogas:

Vaikinai, ar žinote eilėraščiai apie rudenį (4 vaikai deklamuoja eilėraščius)

Žiūrėk vaikinai. Ruduo yra labai gražus metų laikas. Daug dailininkai mėgstu piešti gamtą rudenį.

Šiandien noriu atkreipti jūsų dėmesį į paveikslo reprodukcijąmenininkas Isaacas Levitanas „Auksinis ruduo“(bet koks).

Vaikai apibūdina paveikslėlį, kurį mato, atsako į auklėtojos klausimus:

Koks sezonas pavaizduotas paveikslėlyje?

Kaip mes žinome, kad ruduo?

Kokios spalvos naudojamos piešimui?

Kokia paveikslo nuotaika?

Kas jai patiko?

Kūno kultūros minutė

Pas mus atėjo ruduo

Ir ji atsinešė su savimi...

Ką? Sakyk - ka atsitiktinai!

Na, žinoma... lapų kritimas

Krintantys lapai, krentantys lapai (rankų spaudimas iš vienos pusės į kitą)

Geltoni lapai skrenda (suka aplink save)

Raudoni lapai skrenda (į kitą pusę)

Tiesiai po vaikinų kojomis (nuleidžiame rankas prie kojų).

Mes esame lapeliai, mes esame lapeliai (pakreipiami į šonus)

Mes esame rudens lapai

Mes sėdėjome ant šakų (atsisėdome)

Vėjas pūtė - skrido (pučiame, sukamės)

Vėjas nustojo pūsti

Susėdome ant pievos (pritūpėm).

II. Pagrindinė dalis

Pedagogas:

Tarp klevų ir drebulių

Yra tik vienas krepšelis

Papuošti lapeliais

Ir šermukšnio kutai,

Jis nėra didelis ir nėra mažas...

Kas mums tai atsiuntė?

Prašo atspėti

Kas čia? (ruduo)

Pedagogas:

Kas yra krūtinėje? (vaikų atsakymai)

Pedagogas: Mūsų rudens kolekcijoje yra daug įvairių lapelių. Pažvelkime į juos.

Mokytojas paima popieriaus lapą.

Auklėtojas. Vaikinai, iš kokio medžio šis lapas?

Vaikų atsakymai.

Auklėtojas. . Gerai padaryta, visi lapai atpažino. Visi lapai skirtingi.. Jie skiriasi vienas nuo kito forma, spalva, dydžiu.Vasarą visi lapai, kokios spalvos?

Vaikų atsakymai.

Auklėtojas. Tai va, vasarą visi lapai žali. Tačiau atėjo burtininkės ruduo ir nudažė juos įvairiomis spalvomis. Kuris?

Pažiūrėk į juos; Manau, kad vargu ar rasite dviejų visiškai vienodų, kiekvienas lapas visada kažkuo skiriasi nuo kito: dydis, forma, spalva.

Jei atidžiai pažvelgsite į lapus, kiekviename iš jų galite pamatyti mažą medelį. Lapo viduryjepraeina vena,iš kurių į šonus nukrypsta plonesnės gyslos – šakelės. Lapas primena medžio vainiką. Lapo apačioje pagrindinė gysla pereina į kotelį. Tai primena bagažinę.

Pedagogas: Rudenį lapai tampa geltoni, raudoni, oranžiniai ir net rudi. Kas su jais bus žiemą?

Vaikų atsakymai.

Auklėtojas. Taip, vaikinai, žiemą visi lapai sušals ir išnyks, o jums ir mums beliks tik prisiminti, kokie jie buvo. BetAš turiu idėją. O kaip prisiminimą padarykime neįprastą lapų nuotrauką. Ar sutinki?

Šiandien taip pat turite tapti menininkais ir piešti savo paveikslą. Neįprastu būdu piešime rudens medžius,mūsų lakštai padės mums tai padaryti -mes juos atspausdinsime.

Paimkite bet kurį jums patinkantį lapelį, teptuku aptepkite dažais, nepalikdami tuščių tarpų ir nepamiršdami nudažyti kraštų. Nupieštąja puse padėkite lapą ant švaraus kraštovaizdžio lapo rankena žemyn ir tvirtai prispauskite prie popieriaus, stengdamiesi nesujudėti. Tada paimkite lapą už rankenos ir atsargiai nuimkite nuo kraštovaizdžio lapo paviršiaus. Lapą galima dengti ne viena spalva, o skirtingomis, tada atspaudas pasirodys dvispalvis.

Spausdindami lapus teptuku dažysime medžių kamienus, atspausdintos lapo gyslos primins šakeles spalvotame laja.

Aiškinimo metu mokytojas aiškiai parodo vaikams, kaip atlikti užduotį.

Auklėtojas. Prieš darbą ištieskime pirštus.

Pirštų žaidimas „Lapai“

(masažuokite kiekvieną pirštą)

1,2,3,4,5 - rinksime lapus.

beržo lapai, šermukšnio lapai,

ąžuolo lapai, drebulės lapai,

Rinksime tuopos lapus,

Mama paims rudeninę puokštę.

(rodome puokštę iš delnų: riešai sujungti, pirštai išskėsti į skirtingas puses).

Auklėtojas. Pradėkite dirbti ir fotografuokite – lapų atspaudus. Būkite atsargūs ir dėmesingi.

Vaikai dirba kūrybinius darbus.

globėjas . Kokie jūs geri bičiuliai, kokios ryškios nuotraukos – atspaudai! Dabar žiemą, kai mums liūdna, visada galime pažvelgti į šviesius ir spalvingus rudens prisiminimus. Vaikinai, ar pavargote?

Vaikų atsakymai.

Vaikai spausdina ir piešia medžius, tada mokytojas klausia:

Ką dar galima pridėti prie jūsų piešinio, kad jį užbaigtumėte? (vaikai piešia)

III. Baigiamoji dalis. Darbo analizė.

Pažiūrėkime, ką gavome? Kokie gražūs medžiai!

Šie lapai – atspaudai, palikę savo pėdsaką, padėjo mums sukurti tokias keistas vainikas ir nupiešti tokius neįprastus medžius. Kokį metų laiką vaizduoji savo piešiniuose?

Kokie dažai buvo naudojami?

Kaip piešėte?

Kam geriau pavyko perteikti rudeninio medžio įvaizdį?

Mokinių darbų paroda.

Ačiū visiems, pamoka baigėsi.


Gamta itin teigiamai veikia ikimokyklinuko charakterio ir asmenybės formavimąsi. Tai žadina smalsumą, formuoja estetinius jausmus. Peizažų piešimas darželyje leidžia vaikams pavaizduoti neišsemiamą gamtos įvairovę ir tuo pačiu išreikšti savo emocinį požiūrį į ją, jausmus, kylančius apmąstant šį grožį. Vyresnėje grupėje ikimokyklinukai pereina nuo atskirų gamtos objektų piešimo prie holistinių kraštovaizdžio kompozicijų kūrimo, nesvarbu, ar tai būtų miško, kalnų, jūros peizažai ar gamtos vaizdas tam tikru metų laiku.

Peizažų piešimo ypatumai vyresniojoje darželio grupėje

Vyresnėse grupėse ikimokyklinukai tiesiogiai įvaldo kraštovaizdžio piešimą, nes ankstesniame amžiuje (vidurinėje grupėje) toks darbas daugiausia buvo skirtas pavaizduoti atskirus gamtos objektus (eglutę žiemą, obelį su prinokusiais obuoliais, šakotą medį, gėles). pievoje). Dabar pagrindinį vaidmenį pradeda vaidinti piešinio kompozicijos konstrukcija: harmoningas visos pagrindo erdvės užpildymas, priekinio plano ir fono piešimas, teisingas gamtos objektų dydžio santykis.

Šio amžiaus peizažo piešimo temos nustatymas ugdo vaikus ne tik vaizduoti objektų grupę, bet ir perteikti tam tikrą siužetą kompozicijoje, taip pat ieškoti įvairių jo atlikimo variantų.

Senesnių grupių peizažų piešimas tiesiogiai susijęs su kalbos pažinimu ir raida. Svarbų vaidmenį tokioje vaizdinėje veikloje atlieka tiesioginis gamtos stebėjimas ir poetinių eilučių suvokimas.

Ryškus pavasario įspūdis

žiemos įspūdžiai

Mąstydami apie gamtą ikimokyklinukai patiria ryškių vaizdinių įspūdžių. Gerai jas taisyti žiūrint iliustracijas, žinomų menininkų peizažų reprodukcijas. Taigi vaikinai supras ekspresyvių vaizdų perteikimo būdus (spalvų paletę, proporcijas, kompozicinį išdėstymą), eilėraštyje juos pakeis jų figūratyvinės priemonės (ryškios metaforos, spalvingi epitetai, taiklūs palyginimai).

Pažymėtina, kad penkerių ar šešerių metų vaikai, žiūrėdami į paveikslus, nesunkiai nustato menininko vaizduojamą sezoną, būdingus rudens, žiemos, pavasario ar vasaros požymius, taip pat vaizdams kurti pasirinktus spalvų atspalvius.

Vyresniame ikimokykliniame amžiuje visiškai įmanoma piešti peizažus iš gamtos, vėl įtraukiant į šį procesą poetinius kūrinius.

Pažymėtina, kad vyresniųjų klasių mokiniai geba piešti ne tik jiems pažįstamus peizažus, kuriuos stebi kasdieniame gyvenime, bet ir tuos gamtos paveikslus, kurių asmeniškai nėra matę, tačiau apie juos įsivaizduoja tik iš reprodukcijų, nuotraukos, vaizdo įrašai ir tt Taigi, tokio amžiaus vaikams siūlomas jūros ir kalnų kraštovaizdžio, mėnulio ir net fantastinis vaizdas. Be to, gamtos paveikslai vaikų piešiniuose gali pasirodyti originalios formos (miškas, pieva, ežeras, jūra, kalnai ir kt.), taip pat žmogaus modifikuoti (kaimo kraštovaizdis, parkas su gražiais suolais, tilteliais, žibintais, geležinkelis įtrauktas į gamtos kraštovaizdį ir kt.).

Kalbant apie gamtos vaizdą tam tikru metų laiku, kiekviena pamoka turi savo specifiką. Taigi tema „Paveikslas apie vasarą“ siūlo mokytojui aptarti su vaikais vasaros įspūdžius, išsiaiškinti, ką jie pastebėjo miške, lauke, prie upės ar ežero. Mokytojas, vadovaudamasis klausimais, prisideda prie pilnesnio vaikų įspūdžių išreiškimo. Tuo pačiu bus nuostabu skaityti eilėraščius apie vasarą.

Rudenį vaikinams reikia atkreipti dėmesį į tai, kaip pasikeitė viskas aplink – pirmiausia medžių ir krūmų spalva, dangaus spalva.

Vaizduodamas žiemos mišką, mokytojas atkreipia dėmesį į skirtumą tarp senų ir jaunų medžių – aukščiu, storiu ir kamieno spalva. Eglės ir pušys skirsis ir spyglių spalva: senesniuose medžiuose jos būna tamsesnės. Mokytojas ypač atkreipia ikimokyklinukų dėmesį į didelius besidriekiančius medžius – žiemą ypač pastebima jų kamieno ir šakų struktūra.

Pavasarį ikimokyklinukų dėmesį vėl patraukia dangaus spalva ir gamtos bundančios ženklai.

Be to, vaikai turėtų žinoti miesto kraštovaizdžio ypatybes – tai gamtos objektų (medžių, krūmų) derinys su namais ir automobiliais.

Didelis vaidmuo pamokoje skiriamas vaikiškų kompozicijų analizei. Vaikai pažymi tuos darbelius, kuriuose gamtos vaizdai pasirodė išraiškingiausi, aptaria, kokiomis priemonėmis ir būdais tai buvo atlikta (kompetentinga kompozicija, ryški spalvų paletė). Gerai, kai vaikai savo kūriniams sugalvoja vaizdingus pavadinimus – tai padeda suaktyvinti žodyną.

Darbui tinkamiausios medžiagos ir pagrindas

Kuriant peizažo kompozicijas didelę reikšmę turi pagrindo spalva (nes dauguma šių darbų atliekami dažais). Taigi, piešiant vasarišką paveikslą, jums reikės įprasto formato popieriaus lapų, nuspalvintų šviesiais atspalviais (gelsvais, pilkšvais, melsvais). Priklausomai nuo paveikslo kompozicijos, galite pažymėti horizonto liniją, atskirdami mėlyną skirtingos spalvos pagrindo viršų ir apačią.

Rudeniniam kraštovaizdžiui reikia niūresnės ir prislopintos dangaus spalvos. Žiemos gamtos nuotraukos vaizduojamos ant bet kokio blyškaus tono popieriaus.

Piešiant jūros peizažą reikalingas specialus fonas, be to, jis itin svarbus kompozicijoje. Kadangi vandens ir dangaus spalva iš esmės ta pati, paveikslo išraiškingumas pasiekiamas dėl atspalvių kontrasto: jūra turėtų būti nupiešta tamsesne spalva nei dangus. Be to, arčiau horizonto vanduo turėtų būti tamsesnės spalvos.

Jūros fono piešimas turi savo ypatybes: arčiau horizonto vanduo turėtų tapti tamsesnis

Kalbant apie piešimo medžiagas, peizažai kuriami ir guašu, ir akvareliniais dažais. Guašas puikiai perteikia vasaros spalvas, žiemiškus vaizdus tamsiame fone. Akvarelė yra optimali pavasario kraštovaizdžiui. Šios dvi dažų rūšys gali būti sėkmingai derinamos piešinyje: pavyzdžiui, drugeliai piešiami ryškiu guašu, o gėlių pieva – subtilesnėmis akvarelėmis.

Norėdami nupiešti besiskleidžiantį žiemos medį, padengtą šerkšnu, gerai naudoti sangvinikų ar anglies pieštuką. Sniegas vaizduojamas baltai.

Piešimas sangviniku, pieštuku ir baltu guašu

Santūrius ramius peizažus galima piešti spalvotais pieštukais, vaškinėmis kreidelėmis. Nors reguliuojant spaudimo jėgą galima išgauti gana spalvingus paveikslus, ryškumu nenusileidžiančius dažams.

Piešimas pieštuku

Piešimo technika ir technika (įskaitant spaudinius / spaudinius, monotipiją, blotografiją ir kt.)

Kraštovaizdžio tapyba reikalauja, kad vyresni ikimokyklinukai įvaldytų įvairias vizualines technikas. Taigi paveikslas apie vasarą paprastai prasideda nuo žolės piešimo. Tai galima padaryti įvairiais būdais: sujungta linija, trumpais potėpiais arba ilgomis kelių krypčių linijomis. Medžiai taip pat vaizduojami įvairiai: storais ir plonais kamienais, aukšti ir liekni arba susisukę, jauni ir seni. Drugeliai vasaros kraštovaizdyje turi išmokti piešti nuolatiniu rankos judesiu.

Mokytojas taip pat turėtų priminti mokiniams teisingą piešinio kompoziciją: artimų ir tolimų objektų dydžio santykį. Be to, vaikai turi nuspręsti dėl popieriaus lapo orientacijos, atsižvelgdami į pavaizduotus vaizdus.

Piešdami medį, ikimokyklinukai tobulina teptuko įgūdžius: galiuku piešiamos smulkios šakelės ir kitos detalės, o visa krūva – kamienas ir stambios šakos. Lapus lengviausia pavaizduoti klijavimo būdu (jei kalbame apie tradicinę piešimo techniką).

Jei medis vaizduojamas su pieštuku, vaškine kreidele ar sanguine, tuomet šviesesnėms ir tamsesnėms dalims perteikti reikia naudoti skirtingą spaudimą. Taip pat kaip išraiškos priemonė naudojamos skirtingo intensyvumo linijos. Juk ne visos medžio šakos turi vienodą spalvą, ir tai turi atsispindėti piešinyje.

Kalbant apie sangviniką, kuris gerai perteikia grubią žievės tekstūrą, auklėtoja turėtų pabrėžti, kad ji yra labai trapi, nereikėtų jo stipriai suspausti pirštais ir spausti ant popieriaus.

Peizažų kūrimo procese mokytoja skatina vaikus naudoti įvairias spalvas ir atspalvius, kurių daugelis susidaro maišant pagrindinius dažus su baltais.

Kuriant gamtos paveikslą, kai kurie objektai pirmiausia turėtų būti nupiešti paprastu pieštuku, pavyzdžiui, drugelis, arba tokiu būdu nubrėžti jų vietą.

Kalbant apie kalnų kraštovaizdį, kad kalnai, atrodo, nekabotų ore, turėtumėte juos piešti nuo paklodės krašto, kylant aukštyn. Kitas būdas – pavaizduoti juos nuo horizonto linijos.

Kraštovaizdžio tapyboje, kuriant neįprastus ekspresyvius vaizdus, ​​ikimokyklinukams į pagalbą ateina netradicinės piešimo technikos. Taigi, medžio vainikas iš pradžių gali būti pavaizduotas suglamžytu popieriumi. Popieriaus gabalas panardinamas į dažus ir prispaudžiamas prie pagrindo. Atkreipkite dėmesį, kad kiekvienai spalvai reikia naudoti naują gabalėlį.

Lapai vaizduojami naudojant suglamžytą popierių

Šiuo tikslu taip pat galite piešti pirštais arba bakstelėti pusiau sausu šepetėliu.

Piešiant vainiką ir nukritusius lapus, naudojamas piešimas pirštu

Lapai vaizduojami badant pusiau sausu šepečiu

Medžio kamieno su keistais šakų vingiais įvaizdžiui puikiai tinka blotografijos metodas. Taip pat tinka piešti žolę. Delno tapybos pagalba galite efektyviai pavaizduoti drugelius vasaros paveikslėlyje.

Piešimas netradicinėmis technikomis (piešimas delnu ir blotografija)

Blotografija puikiai perteikia medžio su daugybe šakų įvaizdį

Užburiantys peizažai gaunami naudojant monotipiją – tokiu būdu medžiai dažniausiai piešiami atsispindintys tvenkinyje.

Monotipas

Verta paminėti netradicinę ebru techniką – piešimą ant vandens, po kurio seka įspaudas ant popierinio pagrindo. Darželyje šiam tikslui geriau naudoti pieną: jis ilgiau nesimaišo su guašu (pieną gali atnešti kiekvieno iš auklėtinių tėvai). Arba į vandenį galite įpilti šiek tiek biuro klijų. Skystis pilamas į indą. Norėdami dažyti ant jo, galite naudoti įprastą šepetį, pipetę ar dantų krapštuką. Pieno paviršiuje vaikas kuria įvairius vaizdinius. Kai kraštovaizdis yra paruoštas, jis perkeliamas į popierių. Gerai tinka porėtas akvarelinis popierius (gerai sugeria dažus), nors galima naudoti ir įprastą peizažinį popierių.

Pirmas piešimo ebru technika etapas

Darbo rezultatas – kompozicija ant popieriaus

Ebru idealiai tinka kuriant fantastinius peizažus, nors iš jo galima sukurti ir žavius ​​vasaros peizažus.

Ebru piešinys

Ebru piešinys

Papildomos vizualinės veiklos rūšys, kurios gali būti naudojamos kuriant darbus, individualaus požiūrio įgyvendinimas klasėje

Nuostabios peizažo kompozicijos gaunamos, jei ikimokyklinukai neapsiriboja medžiagų pasirinkimu, piešimo klasėje aprūpindami juos spalvotu popieriumi, plastilinu ir kitais aksesuarais. Taigi, žiemos miško paveikslą nepamirštamu padarys maži putplasčio gabalėliai, sukuriantys sniego dribsnių įvaizdį.

Piešimas su aplikacijos elementais su putų guma

O vasarišką kompoziciją idealiai papildys drugeliai, skraidančių paukščių siluetai, gėlių žiedlapiai, pagaminti plastilino technika.

Piešimas plastilinografijos ir aplikacijos elementais

Tokie metodai yra optimalūs vaikų, ypač tų, kurie rodo padidėjusį susidomėjimą ir gebėjimą vizualiai veiklai, kūrybinei individualybei pasireikšti.

Iš aplikacijų detalių galite sukurti nuostabų komandinį darbą: kiekvienas vaikas nupiešia medžio siluetą, kuris vėliau įklijuojamas į bendrą kompoziciją.

Piešimas su aplikacijos elementais (darbas komandoje)

Beje, medį ant šablono taip pat galima pavaizduoti plastilinu. Ir tada klijuokite ant gražiai nupiešto fono.

Piešimas su aplikacijos elementais (kolektyvinė kompozicija)

Kompozicijos parinktys

Kraštovaizdžio tapyba skirta daugybei užsiėmimų. Tad mokslo metų pradžioje (rugsėjo mėn.) ikimokyklinukai kviečiami piešti piešinį apie vasarą, kuriame turi atspindėti įspūdžius, gautus bendraujant su vasariška gamta.

Kiek vėliau (taip pat rugsėjį) vaikinai sukuria kompoziciją „Rudens miškas“, kurioje praktikuojasi piešdami įvairius medžius ir krūmus geltonai oranžine apranga.

Gruodžio mėnesį vaikai piešia peizažą „Žiema“. Šios pamokos užduotis – parodyti žiemišką gamtos paveikslą miške, lauke, kaime ar mieste. Taigi ikimokyklinukai susipažįsta su „miesto kraštovaizdžio“ sąvoka.

Piešimas žiemos tema „Didelės ir mažos eglės“ (gruodžio mėn.) moko vaikus vienoje kompozicijoje kurti savo aukščiu, spalva ir struktūra besiskiriančius medžių vaizdus.

Vasario mėnesį vaikams siūloma tema „Gražus besiskleidžiantis medis“. Čia akcentuojamas kruopštus vieno vaizdo piešimas, gražus kompozicinis paveikslo sprendimas (padėkite vieną medį ant pagrindo - pavaizduotas ne per mažas, bet ir ne didelis).

Kitoje pamokoje vaikinai kuria gražų miško paveikslą – „Medžiai šerkšnyje“.

Pavasariniai peizažai asocijuojasi su žydinčio sodo ir pievos su plazdančiais drugeliais vaizdų kūrimu. Šios temos tradiciškai siūlomos gegužės mėn. Piešimas „Sodai žydi“ skirtas kompoziciniams gebėjimams lavinti, o „Drugeliai skraido virš pievos“ vyresnės grupės mokinius mankština kuriant paprastą supančios gamtos siužetą.

Be šių temų, susijusių su gamtos įvaizdžiu vienu ar kitu metų laiku, patartina vaikams pasiūlyti piešti jūros ar kalnų peizažą. Tokios kompozicijos, kaip taisyklė, pasirodo gražios ir spalvingos. Kūrybinei vaizduotei lavinti vaikams siūlomos tokios temos kaip fantastinis peizažas (pavyzdžiui, pasakų miškas) arba erdvė (mėnulio paviršius ar kokia nors nežinoma planeta su neįprastais medžiais ir pan.).

Peizažai gali būti kuriami ir kolektyviai. Patogiausia tai padaryti naudojant aplikacijos elementus: vaikams pateikiami medžių siluetai, kuriuos jie nupiešia ir nuspalvina, o tada klijuoja ant bendro fono.

Motyvuojančios tiesioginės edukacinės veiklos pradžios organizavimas: paveikslų demonstravimas, stebėjimas pasivaikščiojant, pokalbis, eilėraštis, pasaka ir kt.

Kad peizažo tapybos užsiėmimas kuo labiau sužavėtų ikimokyklinukus, mokytojas turi pagalvoti apie tinkamą žaidimo ar pasakos motyvaciją. Pavyzdžiui, grupė gauna laišką iš pingvinų iš tolimosios Šiaurės. Pasirodo, pingvinai mokosi jų meno mokykloje, o mokytojas davė jiems užduotį pavaizduoti vasaros peizažą. Bet juk jie niekada nematė vasaros, net nežino, kokios jos spalvos - juk šiaurėje visada yra sniego. Pingvinai prašo vaikinų padėti – parodykite, kaip atrodo vasara. Mokytojas siūlo vaikams didaktinį žaidimą „Sukurk peizažą“, kuriame iš įvairių gamtos objektų jie išsirenka vasaros sezoną atitinkančius. Ikimokyklinukai sėkmingai kuria paveikslą, tačiau paveikslas yra tik vienas, o pingvinų daug, todėl vaikai pradeda piešti vasaros peizažą, kad kiekvienam pingvinui įteiktų dovaną.

Jei pamokos tema yra „Žiemos peizažas“, tada žaidžiama priešinga situacija - laiškas jau ateina iš karštos Afrikos, iš Palmočkos darželio vaikų. Jiems labai karšta, plaukioja ir deginasi ištisus metus, net ir žiemą. Afrikos vaikai nori sužinoti, kaip atrodo Rusijos žiema.

Norėdami piešti pavasario ar vasaros peizažą, vėl naudojamas laiško gavimo būdas. Prie grupės durų mokytoja randa žinią iš mažų žmogeliukų iš pasakų krašto. Piktasis burtininkas užkerėjo jų gražius sodus, ir jie nustojo žydėti. Norėdami nutraukti piktadario kerus, darželio auklėtiniai turi nupiešti žydinčius medžius mažiesiems žmogeliukams.

Pavasaris pati gali parašyti laišką vaikams. Ji nerimauja, kad dėl klastingos žiemos ir jos padėjėjų gudrybių – piktų vėjų ir žvarbių šalnų – negali pasimatuoti žydinčių žalių apdarų. Pavasaris prašo vaikų padėti tapti gražiais.

Kitas motyvacijos variantas – mokytojas atneša vaikams „Rudens miško“ paveikslėlį dovanų. Bet pasirodo, pakeliui lietus nuo jo nuplovė rudens spalvas – liko tik žalios eglutės. Mokytojas prašo ikimokyklinukų ištaisyti situaciją – nupiešti gražius rudeninius peizažus geltonai oranžiniais tonais.

Vaikus visada traukia pasakiška motyvacija. Tam tikslui, piešdami peizažus, galite pasitelkti ekologiškas pasakas. Kaip variantą apsvarstykite A. Lopatinos darbą „Kodėl suknelė žalia ant žemės“.Čia maža mergaitė klausia mamos, kodėl Žemėje žaliuoja žolė ir medžiai. Mama pasakoja dukrai, kad kai Kūrėjas paprašė Gamtos pasiūti tikėjimo ir vilties spalvos apdarą Žemei, burtininkė Gamta pasirinko žalią spalvą. Nuo tų senų laikų apmąstymas apie žalią kvapnių žolelių, krūmų ir medžių kilimą suteikia žmogui vilties ir tikėjimo, daro jį geresniu ir apvalo. Mergina mamai prieštaravo, kad rudenį žolė išdžiūsta, o nuo medžių krenta lapai. Mama, kiek pagalvojusi, paklausė dukters, ar ji gerai išsimiegojo minkštoje lovoje. Merginą nustebino jos klausimas, o mama paaiškino, kad žolės ir gėlės laukuose taip pat saldžiai miega po puria sniego antklode. O medžiai ilsisi, kad pasisemtų jėgų ir džiugintų žmones naujomis viltimis. O kad žmonėms nebūtų visiškai liūdna žiemą be žalumos, eglučių ir pušų, mūsų džiaugsmui, jie vilki žalią aprangą.

Iliustracija A. Lopatinos pasakai

Perskaitęs šią nuostabią pasaką, mokytojas su vaikais kalbasi apie gamtos spalvą, išsiaiškina, ar vaikams labiau patinka vasaros ar žiemos miškas. Galima spėlioti ir tema: kas pasikeistų žemėje, jei gamta pasiūtų ne žalią, o raudoną ar violetinę aprangą. Po pokalbio vaikinai pradeda piešti vasaros ar žiemos peizažą (jūsų pasirinkimas). Vaizduojant žiemos mišką, turėtų būti eglės ar pušys.

Piešiant gamtos piešinius labai tikslinga į užsiėmimus įtraukti poetinius kūrinius. Pavyzdžiui, jei ikimokyklinukui bus pasiūlyta tema „Didelės ir mažos eglės“, tai labai pravers I. Tokmakovos eilėraštis „Eglės“, kur medžiai apdovanoti antropomorfinėmis savybėmis:

Valgė ant krašto -
Į dangaus viršūnę.
Klausyk, tylėk
Pažiūrėk į anūkus.
O anūkai yra Kalėdų eglutės,
plonos adatos,
Prie miško vartų
Jie veda apvalų šokį.

Rudeniniam peizažui piešti tinka I. Michailovos eilėraštis:

Rudeninis ilgas plonas šepetys
Perspalvina lapus.
Raudona, geltona, auksinė -
Koks tu geras, spalvotas lapas! ..
Ir vėjas turi storus skruostus
Pasipūtė, pasipūtė, pasipūtė.
Ir ant spalvingų medžių
Pūsk, pūsk, pūsk!
Raudona, geltona, auksinė...
Apskrido aplink visą spalvų lapą! ..

Dar viena puiki eilutė apie rudenį:

E. Trutneva „Ruduo“

Jis staiga tapo dvigubai šviesesnis,
Kiemas saulėje
Ši suknelė auksinė
Prie beržo ant pečių.
Gossamer tinklai skraido
Su vorais viduryje
Ir aukštai nuo žemės
Skrenda gervės.
Viskas skrenda... Taip turi būti
Mūsų vasara lekia.

Labai gražų eilėraštį apie žiemą parašė O. Šalimova:

Visame pasaulyje snigo.
Ėjo kur akys žiūri -
Tai pavirs kaimu,
Jis eis per miestą.
Ir tada į mišką,
Pakrantės paplūdimyje smėlis,
Į kalnus, į kalnus,
Ant medžių ir krūmų...
Keliais, takais,
Jis visiems nešė savo snaiges.
Nešiojamas ir nešiojamas lengvai, lengvai.
Viskas tapo balta – balta.
Viskas spindėjo švelnia šviesa,
Ir naktis virto aušra.
Sniegas ėjo, ėjo
Ir šiek tiek pavargęs!
Jis pavargo ir sustojo.
Jis išdalijo visas snaiges!
Leisk jam šiek tiek pailsėti
Jis grįš vėliau!

Prieš kurdami kerintį saulėlydžio paveikslą jūroje, vaikai turėtų išgirsti V. Amelino eiles:

Man patinka saulėlydžio grožis...
Ypač kai ant vandens...
Degančio nuostabaus ritinio bangų spindesys...
Viskas manyje išryškina tai, kas geriausia...
Užgniaužia kvapą…
Ir mano širdis dainuoja iš palaimos...
Kūnui - tai soros pagunda ...
Jis pašauktas žygdarbiui iš toli...
Jūs negalite mėgautis šiuo grožiu...
Saulėlydis jūroje yra rojus žemėje…
Nepastebėdamas gali taip įsimylėti...
Ir susirgti nuo viso šito grožio...
Man patinka nuostabus saulėlydžio švytėjimas...
Saulėlydis man tikrai tapo kaip gimtoji...
Išmesiu, pašalinsiu visas abejones ...
Kiekvienas mėgo saulėlydį savo siela.

Kūno kultūros minutės taip pat padės sukurti tinkamą kūrybinę atmosferą klasėje.

Pavasario tema:

Kūno kultūra „Pasivaikščiojimas prie jūros“ (jūros peizažo piešimo pamoka)

Ką mes matome erdvėje?Vaikai pakaitomis deda delnus ant kaktos, išsitiesdami ir žvelgdami į tolį.
Juodojoje jūroje purslai bangos.Į bangas panašūs rankų judesiai su liemens siūbavimu
Čia yra laivų stiebai.Atsistokite ant kojų pirštų, ištieskite rankas aukštyn
Leisk jiems greitai čia plaukti!Sveikiname rankos mostą
Einame pakrante
Laukiame jūreivių.
Vaikščiojimas vietoje
Kažkas pasidarė karšta, broliai,
Ar ne laikas maudytis?
Mojuoja rankomis
Kad greičiau plauktų
Turime irkluoti greičiau.
Irkluojame rankomis ir kojomis.
Kas mus seks?
Plaukimo judesių imitacija
Visi. Išlipame į krantą
Ir ilsimės ant smėlio.
Sėdi ant kilimo
Ieškome kriauklių smėlyje.
Suspaudžiame juos kumščiu.
Pakrypimai iš sėdimos padėties, kriauklių paieškos imitacija, kumščio gniaužimas

Pirštų gimnastika rudens tema

Pirštų gimnastika "Žiema"

Fizminutka – autotreniruotė.

  • O dabar pavirsime medžiais.
  • „Esu didelis apsnigtas medis.
  • Mano šakos siekia dangų.
  • Skaisčiai šviečia saulė,
  • Pučia lengvas vėjelis,
  • Kvėpuoju jos grynu grynu oru
  • Virš manęs sukasi paukščiai.
  • Jaučiuosi gerai ir laimingas“.

Pamokų užrašai

Autoriaus vardas Abstraktus pavadinimas
Koberis L.

Edukacinės užduotys: išmokti piešti vasaros peizažus akvarele, rasti išraiškingų priemonių įspūdžiams atspindėti, įtvirtinti darbo teptuku technikas.
Vystymo užduotys: lavinti kompozicinius įgūdžius, spalvų suvokimą.
Edukacinės užduotys: ugdyti domėjimąsi gamta ir kūrybiškumą, gebėjimą derinti savo veiksmus su kitais darbo dalyviais.
Švietimo sričių integravimas: „Meninė kūryba“, „Pažinimas“, „Bendravimas“, „Socializacija“, „Sveikata“.
Demonstracinė medžiaga: vasaros peizažo nuotraukos.
Dalomoji medžiaga: A4 formato popierius pagal vaikų skaičių, akvarelės, teptukai, neišsiliejantys stiklainiai, servetėlės.
Pamokos eiga:
Pamoka prasideda atsipalaidavimo mankšta „Vasara“: vaikai kviečiami atsigulti ant kilimo ir užmerkti akis. Skamba rami muzika. Vaikinai vasarą įsivaizduoja su ryškia saule, šiltu upės vandeniu, mėlynu dangumi, kvepiančiomis gėlėmis ir žolelėmis ir pan.
Po to ikimokyklinukai žiūri į paveikslėlius su vasaros peizažais. Kiekvienas vaikas pasirenka paveikslėlį ir pagal jį sukuria trumpą istoriją, surasdamas vasaros ženklus.
Mokytoja skaito V. Orlovo eilėraštį „Vasara“:

    Ką tu man duosi, vasara?
    - Daug saulės!
    Danguje vaivorykštės lankas
    Ir ramunės pievoje!
    - Ką dar man duosi?
    - Tyliai suskamba raktas,
    Pušys, klevai ir ąžuolai,
    Braškės ir grybai!
    Aš tau duosiu gegutę
    Taigi, išėjus į kraštą,
    Tu šaukei jai garsiau:
    — Greitai atspėk!
    Ir ji tau atsako
    Spėliota daug metų!

Eilėraščio aptarimas, įskaitant autoriaus nuotaiką.
Vaikai kviečiami piešti piešinį apie vasarą – žydinčią pievą su vabzdžiais, vorais, plazdančiais drugeliais.
Savarankiška ikimokyklinukų veikla. Piešinių paroda.

Malakhova G.V. „Žiemos šeimininkės karalystė“
(piešimas naudojant netradicinę blotografiją ir džiovintų lapų marginimo būdus)

Žiemos mįslė:

  • Troika atvyko,
    Tos trijulės arkliai balti,
    O rogėse sėdi karalienė -
    Baltaodė, šviesaus veido.
    Kaip ji mojavo rankove
    Viskas padengta sidabru!

Pokalbis apie tai, kodėl žiema vadinama karaliene, ar jai tinka epitetai „baltaodė“, „šviesiaodė“.
Mokytoja ikimokyklinukams primena, kad jie jau yra sukūrę ne vieną piešinį žiemos tema, ir kviečia nupiešti kompoziciją „Žiemos šeimininkės karalystė“. Vaikai prisimena šaltos skalės spalvas, jų maišymo būdus. Kraštovaizdžiui sukurti mokytojas siūlo naudoti blotografijos techniką, marginimą džiovintais medžių lapais ir purškimą. Mokytojas primena, kad pirmame plane reikia naudoti didesnius lapus. Inkblotografijos pagalba sukuriamas šeimininkės-žiemos įvaizdis, kuriame plono teptuko galiuku vėliau piešiami veido bruožai. Taip pat galite pridėti plaukų ir karūną.

Laikoma dinamiška pauzė - vaikai atlieka judesius pagal muziką: krato iškeltas rankas, imituodami medžius, sklandžiai sukasi aplink save kaip snaigės, pritūpia. Vaikinai užsimerkia ir mintyse įsivaizduoja žiemos karalienės įvaizdį.

Savarankiškas ikimokyklinukų darbas su muzikiniu akompanimentu.
Piešimo viduryje vyksta kūno kultūros šokis „Balti žiemos dažai“ (kol dažai nudžiūsta prieš piešdami žiemos veidą).
Piešinių paroda. Vaikai pasakoja apie savo darbą. Kažkam žiema pasirodė pikta, dygliuota, kažkam - maloni, linksma.

Makolova S.V. „Žydintys sodai“

Pokalbis apie pavasarį, šiuo metu žydinčius vaismedžius.
Prie grupės durų mokytoja randa laišką nuo pasakų šalies gyventojų. Piktasis burtininkas užkerėjo jų sodus, kurie visada žydėjo pavasarį. Norėdami pašalinti piktąjį burtą, turite nupiešti gražius žydinčius medžius (motyvacija).
Elenos Atkinos eilėraščio skaitymas:

  • Nuo žydinčios baltos obels
    Negaliu atitraukti akių
    Jaunatviško grožio nuotakos
    Aš vėl ją matau.

Aptariama, kodėl žydinčios obelys lyginamos su nuotaka. Nagrinėjant paveikslą su obelimis.
Mokytojas ikimokyklinukams primena, kas yra kraštovaizdis:

  • Jei matote nuotraukoje
    Upė ištraukta
    Arba eglė ir baltas šerkšnas,
    Arba sodas ir debesys.
    Arba sniegynas
    Arba laukas ir trobelė,
    Būtinai nufotografuokite
    Tai vadinama... peizažu.

Pirštų gimnastika atliekama gėlių tema:

  • Mūsų baltos gėlės atveria savo žiedlapius.
    Vėjas truputį kvėpuoja, žiedlapiai siūbuoja.
    Mūsų baltos gėlės dengia žiedlapius
    Jie papurto galvas ir tyliai užmiega.
    Tik mes nemiegosime
    Ir mes pradėsime piešti.

Lėtai atlenkite pirštus nuo kumštelių, pasukite rankas į dešinę ir į kairę; lėtai suspauskite pirštus į kumščius, purtykite kumščius pirmyn ir atgal. Ritminis rankų kumštelių suspaudimas nuleistas žemyn.
Mokytojas parodo vaikams pagrindinius pavasarinio kraštovaizdžio piešimo būdus. Pirmiausia nurodoma horizonto linija, mėlynas dangus. Norėdami piešti žolę, turite sumaišyti geltonus ir mėlynus dažus (žaliuosius užkerėjo piktasis burtininkas).
Vaikai kimba į darbą. Kol vaizdas džiūsta, vyksta kūno kultūros užsiėmimas:

  • Matai, kaip drugelis skraido
    Jis pievoje skaičiuoja gėles.
    Vienas du trys keturi Penki.
    Skaičiuok, neskaičiuok
    Dienai, dviem, visam mėnesiui
    Šeši septyni aštuoni devyni dešimt.
    Net išmintinga bitė
    Nesugebėčiau suskaičiuoti.

Ikimokyklinukai piešia obelis: kamieną – stora linija, su visa krūva, o šakas – plona linija, teptuko galiuku. Žali lapai vaizduojami su kišenėmis su pusiau sausu šepečiu, o gėlės ant obels su vatos tamponu.
Gatavų kompozicijų nagrinėjimas.

Garayeva G.D. "Jūros peizažas"

Netikėta pamokos pradžia – mokytoja ikimokyklinukus kviečia būti „vėju“. Ant stalų stovi dubenys su mėlynu vandeniu. Vaikinai turi pūsti ant vandens, kad susidarytų bangos. Popierinės valtys nuleidžiamos į vandenį: kai vaikai pučiasi ant jų, jos plūduriuoja. Mokytojas paaiškina, kad jei vėjas stiprus, gali įvykti laivo avarija.
A.S. Puškinas:

  • Vėjas vaikšto jūra
    Ir valtis stumia.
    Jis bėga bangomis
    Ant išsipūtusių burių.

Nagrinėjant paveikslą, vaizduojantį jūros peizažą. Vaizdą sąlyginai galima suskirstyti į tris dalis: smėlio pakrantę su jūros putomis, turkio jūrą ir mėlyną dangų su sniego baltais debesimis. Nuotraukoje taip pat yra burlaivių: didelė priekyje ir maža antrame plane.
Vaikai kviečiami piešti jūros peizažą akvarelėmis „šlapiu būdu“ – ant šlapio popieriaus. Mokytojas demonstruoja piešimo technikas. Popieriaus lapas iš abiejų pusių sudrėkinamas šlapia kempine ir priklijuojamas prie stalo. Ant pagrindo dedami du trikampiai (burės) iš laikraštinio popieriaus. Iš pradžių dangus vaizduojamas lengvais melsvų dažų potėpiais su tarpeliais – debesimis. Jūra turi būti tamsesnė už dangų (mėlyni dažai sumaišomi su geltonos spalvos lašeliu paletėje). Smėlis nupieštas geltonai. Pakrantės putplastis nedažytas – lieka baltas.
Prieš popieriui išdžiūvus, reikia nuimti laikraščio bures. Plono teptuko pagalba piešiamos rudos valtys su raudonomis vėliavėlėmis.
Po fizinės minutės vaikai kimba į darbą.
Gatavų kompozicijų analizė.

Mokinių peizažinės kompozicijos su darbo atlikimo pastabomis

Vasaros gamta žadina ikimokyklinio amžiaus vaikų kūrybinę vaizduotę. Šios temos kompozicijos persmelktos šilumos ir džiugios nuotaikos. Todėl saulė dažnai vaizduojama besišypsanti („Rugiai ausis“, „Vasaros grožis“, „Vasaros diena“).

Vasaros peizažas asocijuojasi su vabzdžiais, ryškiomis smaragdo arba šviesiai žalios žolės spalvomis. Be to, vabzdžiai dažnai vaizduojami kaip sąmoningai dideli („Vasaros spalvos“, „Vasaros diena“, „Saulėgrąžos“).

Ypač spalvingi guašu tapyti paveikslai („Vasaros gražuolė“, „Pasakiška vasara“). Piešinyje „Pasakų vasara“ stambiu planu pavaizduota gėlė, panaši į to paties pavadinimo pasakos „Septynių žiedų gėlę“, ir ryškus drugelis su gražiu sparnų raštu.

Žavi kompozicija „Raudonoji vasara“, kur pirmame plane detaliai nupieštos kiaulpienės, o tolumoje puikuojasi vaivorykštė. Darbai atliekami švelniomis pastelinėmis spalvomis.

Nuotraukoje „Nerūpestinga vasara“ matome siaurą takelį, kurio pakraščiais auga gėlės. Vaikas kūrinyje pavaizdavo įvairias vasaros gėles, tarp jų ir kuklias ramunes, mėlynus varpelius.

Kompozicijoje „Linksmoji vasara“ į peizažą įtrauktas vyras – ežere besimaudantis berniukas.

Nuotraukų galerija: vaikų darbų pavyzdžiai

Piešimas akvarele Piešimas pieštukais Piešimas akvarele Piešimas guašu Piešimas akvarele Piešimas akvarele Piešimas akvarele Piešimas akvarele Piešimas guašu Piešimas akvarele ir flomasteriais

Vyresnės grupės mokiniai kuria nuostabius rudens peizažus. Tam jiems padeda netradicinės technikos. Taigi, naudojant badymo pusiau sausu šepečiu metodą, lapai pavaizduoti piešinyje „Medžiai auksu“. Rudeninės aprangos medžių atvaizdai sukurti naudojant įspaudą su lapais („Rudens burtininkė“, kolektyvinė kompozicija „Auksinis ruduo“). Originalus kūrinys „Ruduo miške“, kuriame bloto metodu sukuriami keisti medžių, saulės, žolės ir ežių vaizdai. Kaip visada įspūdingas darbas monotipijos technika („Medžiai atsispindi vandenyje“). Geltonus medžių vainikus ir nukritusius lapus taip pat galima pavaizduoti putplasčio kempinėle („Rudens miškas“).

Kruopščiai atliktas darbas „Stebuklingos rudens spalvos“, kuriame galime pamatyti paukščių, įvairių rūšių grybų, net zuikį. Įdomi kompozicija „Paslaptingas rudens miškas“, vaizduojanti gamtą naktinio dangaus, išmarginto žvaigždėmis, fone.

Nuotraukų galerija: baigti brėžiniai

Lapų spauda (kolektyvinė kompozicija) Piešinys akvarele Kaišio piešinys Lapų spaudinys Piešimas pieštuku Rašalo dėmė Monotipas Guašu piešinys Putų kempinėlės piešinys

GCD, skirto piešti „Rudens spalvos“, santrauka

Tikslas: Įtvirtinti netradicines piešimo technikas: akvarelės dėmės suliejimą; lapijos marginimas putų guma; Ugdykite kūrybinę vaizduotę, vizualinį dėmesį; Žodyno turtinimas tema: „Ruduo“, temos būdvardžių formavimas; Lavinti smulkiąją rankų motoriką; Ugdyti emocinį reagavimą, gebėjimą matyti ir suprasti gamtos grožį, formuoti estetinius jausmus.

Medžiagos: G. Sviridovo muzika „Metų laikai“, akvareliniai dažai, akvarelinis popierius A4 formatas, lapų trafaretai, putplasčio gumos gabaliukai, šepečiai Nr.9, Nr.4, stovai šepečiams, servetėlės ​​dideliais kiekiais, indeliai vandens.

1. Organizacinis momentas. Skamba G. Sviridovo muzika „Metų laikai“, vaikai būriuojasi aplink mokytoją. „Auksiniame vežime su žaismingu žirgu,

Ruduo šuoliavo per miškus ir laukus,

Geroji burtininkė viską pakeitė,

Papuošė žemę ryškiai geltona spalva,

Saulė šviečia danguje, stebisi stebuklu,

Viskas aplink spindi, viskas mirga"

Mokytoja išima geltonai raudoną klevo lapą ir klausia vaikų: „Kodėl, jūsų manymu, aš turėjau šį lapą rankose“?

Vaikai: atėjo ruduo, ji pradėjo dažyti medžius ryškiai raudona, geltona spalvomis.

Pedagogas: Ar žinote, kaip vadinamas rudens reiškinys, kai krenta lapai?

Vaikai: Tai lapų kritimas!

Pedagogas: O kokie lapai krenta?

Vaikai: krenta geltoni, raudoni, žali, auksiniai lapai.

Pedagogas: Kodėl medis rudenį meta lapus?

Vaikai: Atšalo, žiemą šakoms bus sunku išlaikyti lapus ir sniegą; medis žiemą ilsisi.

Pedagogas: Rudenį ant medžių lapai tampa ne tik geltoni, bet ir raudoni, oranžiniai, rudi. Lapų spalva priklauso nuo to, koks oras: kuo saulėtesnės rudens dienos, tuo ryškesnė spalva. Daugelis menininkų dėl šios spalvų įvairovės labai mėgsta piešti rudens gamtą. Dangus mėlynas, skaidrus, per jį sklando balti debesys, tarsi atsisveikindami su vasara. Rudenį dangus bus niūrus, tamsus, lietingas.

2. Pagrindinė dalis \: Šiandien taip pat tapsime menininkais ir piešiame savo rudenį neįprastomis technikomis.

Dažysime dangų, neryškindami akvarelinius dažus, o lapus marginsime putų guma.

Auklėtojos paaiškinimas demonstravimu.

Vykdymo algoritmas.

    Sumaišykite pakankamą kiekį mėlynų akvarelinių dažų ir viršutiniame popieriaus lapo krašte užtepkite spalvingą juostą;

    Prieš išdžiūvus, nupieškite kitą mėlyną juostelę tiesiai po juo. Dažus tepkite greitai, kad linijos persidengtų viena kitą;

    Tęskite dažymą link lapo apačios.

    Dabar pašalinkite dažus iš dangaus, kad gautumėte debesies vaizdą. Leiskite popieriui išdžiūti. Kiekvieną kartą nuvalykite šepetį. popierinė servietėlė.

    Akvarelei išdžiūvus, sumaišykite dar šiek tiek tamsiai mėlynų dažų ir užtepkite juos palei – apatinį debesų kraštą – gausite šešėlius.

    Nubrėžkite medžių kamienus. Kai išdžius, panardinkite putas į dažus ir įspauskite ant popieriaus. Norėdami pakeisti spalvą, imami kiti dažai ir putplastis.

3. Rezultatas: Pabaigoje atliekama piešinių analizė, vaikai bando charakterizuoti ir įvertinti savo bei kitų vaikų piešinius.