Kalbos ugdymo pamokos metmenys (vyresnė grupė) tema: OOD pamokos apie kalbos raidą vyresniųjų grupėje santrauka Aprašomosios istorijos sudarymas pagal I. I. paveikslą. Levitano auksinis ruduo "

Oksana Martynova
Pamoka apie kalbos ugdymą parengiamojoje grupėje. Istorijos piešimas pagal I. Levitano paveikslo „Auksinis ruduo“ reprodukciją

Tema: Pasakojimas paveikslėlyje. Aprašomosios istorijos kūrimas pagal paveikslo reprodukciją I. Levitanas« auksinis ruduo» .

Tikslas: įtvirtinti vaikų idėjas apie rudens sezonas, praturtinti žodyną apibrėžimais; plėtoti dialoginę kalbą; ugdyti vaikų emocinį reagavimą į gamtą.

Edukacinė sritis:

Socialinis-komunikacinis:

Mokyti vaikus parašyti aprašomąją istoriją pagal peizažo paveikslą nuo penkių iki šešių sakinių, stebint kompoziciją istorija, naudoti kalbosįvairios sintaksės konstrukcijos, perkeltiniai žodžiai ir posakiai; pagerinti vaikų monologinę kalbą, plėtoti stebėjimą, gebėjimas jausti ir perduoti pasakojimo nuotaika uždaras kraštovaizdyje, mokyti kalbėti nuosekliai, sklandžiai, emociškai atpažinti vaizdus ruduo pasakos muzikos garsais, poezija, dailininko paveikslas. Praturtinkite vaikų žodyną.

Švietimo integracija regionuose:

Kalbos raida:

Supažindinti vaikus su verbaliniu menu, vystytis meninis suvokimas ir estetinis skonis.

pažinimo plėtra:

Įtvirtinti vaikų žinias apie rudens mėnesiai.

Įranga: paveikslo reprodukcija. IR. Levitanas« auksinis ruduo» , vaizdo pristatymas su žymių rašytojų kūriniais ir Levitano paveikslo reprodukcija.

Mokytojas kalbasi su vaikai:

Vaikinai, su kokia nuotaika ateinate į darželį? (vaikų atsakymai).

Ar visada turite gerą nuotaiką? (vaikų atsakymai).

Kaip atspėti, kokia yra žmogaus nuotaika? (Akyse, veido išraiškose, pokalbyje).

Teisingai, apie nuotaiką galite sužinoti įvairiais būdais. Įdomu, ar iš jo eilėraščio galima sužinoti apie poeto nuotaiką? Atidžiai klausytis.

Tarp plonėjančių viršūnių

Atsirado mėlyna. Triukšmingas kraštuose

Ryškiai geltona lapija.

Paukščių nesigirdi.

sulaužytas mazgas,

Ir, su mirgančia uodega, voverė

Lengvas daro šuolį.

Eglė miške tapo labiau pastebima -

Apsaugo gilų šešėlį.

Baravykai paskutiniai

Jis pakreipė skrybėlę į vieną pusę.

Koks metų laikas mums pasakė poetas. T. Tvardovskis? (apie ruduo.)

Klausyk kito eilėraščio

Yra rudens inicialas

Trumpas, bet nuostabus laikas -

Visa diena stovi tarsi krištolas,

Ir švytintys vakarai.

Kur vaikščiojo žvalus pjautuvas ir nukrito ausis,

Dabar viskas tuščia - visur yra vietos, -

Tik plonų plaukų voratinkliai

Šviečia tuščiąja vaga.

Oras tuščias, paukščių nebegirdėti,

Bet toli nuo pirmųjų žiemos audrų -

Ir tyra ir šilta žydra liejasi

Į poilsio lauką.

Kokį jausmą ir nuotaiką jumyse sukėlė šis eilėraštis?

Vaikinai, ar galite išreikšti savo nuotaiką paveikslėlio pagalba? (vaikų atsakymai).

Tai va, iš piešinio galima nuspėti ir apie dailininko nuotaiką, apie jo jausmus, svajones.

Vaikinai, pailsėkime ir pažaiskime:

Fizminutka

Dabar visi stovime kartu

Visi pailsėkim.

Pasukite į dešinę, pasukite į kairę

Pasilenk, pakilk

Letenėlės aukštyn ir letenos į šonus

Ir vietoje šokinėkite ir šokinėkite!

O dabar mes bėgame.

Puiku, mano zuikiai!

Sulėtinkite zuikių žingsnį

Ir likite ten, kur esate! Kaip šitas!

O dabar sėdime kartu:

Mums dar reikia dirbti!

Žiūrėti paveikslo reprodukcija. Levitanas« auksinis ruduo» .

Vaikinai, pažiūrėkite paveikslėlį: į pievą, prie upės, į auksiniai beržo lapai, ant pageltusios, beveik išdžiūvusios žolės, ant vienišos pusiau nuvytusios gėlės, palinkusios tiesiai į vandenį ir ant šviesaus saulėto dangaus virš jų.

Ar norėtumėte būti šioje pievoje?

Kaip tai pavadintum paveikslėlį? (vaikų atsakymai).

IR. Levitanas savo paveikslui pasirinko pavadinimą« auksinis ruduo» . Kodėl manote? (vaikų atsakymai).

Teisingai, vaikinai. Viskas apie tai paveikslas lyg auksinis: sodri beržų puošmena, ryški saulės šviesa rudens diena.

Kokie ženklai rudenį matote šioje nuotraukoje?

Koks dangus? (Šviesus, saulėtas, mėlynas, vėsus.)

Kurią dieną rodoma paveikslėlį: giedras ar debesuotas? (Išvalyti.)

Ar danguje yra debesų? Kas jie tokie? (Baltas debesis.)

Ką manote apie beržų nuotaiką? (Linksmos, džiugios, žaismingos nuotaikos, jie didžiuojasi savo auksines sukneles.)

Ar pastebėjote vienišą gėlę prie upelio? Ką manote apie gėlės nuotaiką? (Jis džiaugiasi šviesa saulė: džiaugiasi, kad jis toks gražus, bet šiek tiek liūdnas, nes liko vienas ir tuoj bus šalta.)

O dabar atspėkime, su kokia nuotaika dailininkas tai nutapė paveikslėlį. (Su gera, linksma, džiaugsminga, šviesi, įkvepianti, entuziastinga ir šiek tiek liūdna)

Vaikinai, pabandykime tai sugalvoti paveikslo istorija. Sugalvokite savo vardą istorija ir pasakojimas apie rudens dieną, apie rudens dangus, apie debesis, apie saulę, apie beržus, apie vienišą gėlę ir apie mėlyną upelį.

Pavyzdingas istorija

Atėjo ruduo. Ploni beržai baltais kamienais, pasipuošę ryškiai geltonomis suknelėmis. Pučia lengvas vėjelis, lapai lūžta nuo šakų ir skrenda, sukdami lėtą šokį. Žiūri į beržus ir stebisi, kaip šie žali lapai virto auksinis. Per pievą teka tamsiai mėlyna upė. Vanduo jau šaltas. Ant upės vingio stovi vienišas gražuolis beržas, ryškiai geltonas ir lygus kaip žvakė. Tolumoje matyti žaliai rudi medžiai, ryškiai žalias laukas ir keli kaimo namai.

Dangus mėlynai mėlynas su šviesiai baltu debesiu. Saulės nesimato, bet jos buvimas jaučiamas Visi: tarsi dega ir mirga auksinė lapijažaisti saulėje. Ir nuo medžių krenta šešėliai. Iš šešėlio galima atspėti, kuria kryptimi yra saulė.

Ryškiai žydėjo upės pakrantėse rudens gėlė. Jis pats džiaugiasi ryškiai švytinčia saule ir visus džiugina savo grožiu. Tik gaila, kad jis liko vienas. Turbūt visos gėlės jau nuvyto.

Vaikinai, ką labiausiai prisimenate iš mūsų pamokos?

Ką mes šiandien veikėme pamoka Ką tu išmokai?

Ką norėtum dar kartą prisiminti ir apie ką pakalbėti?

Nors vaikinai ruduo- šiek tiek liūdnas laikotarpis, bet labai gražus, todėl daugelis kompozitorių, poetų ir menininkų stengėsi savo kūriniuose užfiksuoti šio metų laiko grožį. Gamta ruduo lyg ir užmigti, bet žinome, kad mūsų laukia kitas - įdomus ir gražus metų laikas.

Programos turinys:

  1. Ugdyti vaikų gebėjimą matyti ir jausti rudens gamtos būseną bei emocinį atsaką į ją.
  2. Pažadinkite gerus ir šviesius jausmus, džiaugsmą, norą grožėtis „auksinio“ rudens poezijos grožiu.
  3. Išmokyti atidžiai apsvarstyti meninį paveikslą, leidžiantį suprasti, kad menininkas vaizduoja tikrą. gamta – ką pamatė, kas jam sukėlė džiaugsmą, nuostabą.
  4. Ugdyti vaizdinės peizažo tapybos kalbos suvokimo įgūdžius, emocinį spalvos ir spalvų derinių suvokimą. Atkreipkite vaikų dėmesį į tai, kad spalvų pagalba galite pasakyti apie sezoną, apie savo nuotaiką, požiūrį į vaizduojamą.
  5. Sukelkite vaikų norą nupiešti auksinį rudenį; žadinti vaizduotę, kūrybiškumą.

Preliminarus darbas.

  1. Rudens ženklų apraiškų stebėjimas pasivaikščiojimo metu.
  2. Ekskursija į mokyklos sodą ir po miestą.
  3. rudens lapų ir krūmų piešimas; formuoti daržoves, vaisius.
  4. Rudeninių puokščių piešimas, žaidimas su lapais.
  5. Nagrinėjant iliustracijas.
  6. Eilėraščių mokymasis ir skaitymas, muzikos kūrinių ištraukų klausymas; dainuoja dainas apie rudenį.

Medžiagos.

I. Levitano paveikslo „Auksinis ruduo“ reprodukcija. Guašas, teptukai, piešimo popierius, vanduo.

Vaikai sėdi priešais paveikslą (jis vis dar uždarytas).

Pedagogas: Sakykite, vaikinai, koks metų laikas yra gatvėje?

Vaikai: ruduo!

Pedagogas: Taip, ruduo. Pasakyk man, koks yra ruduo?

Vaikai: šilta, šalta, lietinga, šviesi, auksinė, saulėta ir kt.

Pedagogas: Ar prisimeni, mes vaikščiojome mokyklos sode? Ką ypač prisimenate? Į ką atkreipėme dėmesį?

Vaikai: ant gražių medžių geltonais, raudonais, įvairiaspalviais lapais; ant kalnų pelenų su raudonomis uogų grupelėmis.

Pedagogas: taip, matėme gražius medžius, spalvingus lapus, pastebėjome, kaip lapai tyliai krenta žemėn, gražiai sukasi ore, bėgo žeme per vėjelį. Netgi žaidėme smūgiais.

Pasakyk man, vaikinai, ką išgirdome, kai klausėmės gamtos garsų?

Vaikai: girdėjome lapų ošimą, ošimą po kojomis, paukščių čiulbėjimą.

Pedagogas: Mes net žinome, kaip kvepia ruduo. Kuo kvepia ruduo?

Vaikai: Su supuvusia lapija, rudeninėmis gėlėmis, kvepiančiomis žolelėmis, nupjauta žole, lietumi, grybais ir kt.

Pedagogas: Teisingai! O ruduo kvepia karčiais laužų dūmais. Vaikinai, pamenate, kai vaikščiojome, buvo saulėta ar ne?

Vaikai: (vaikų atsakymas).

Pedagogas: Atrodė, kad saulė „apšviečia“ medžių lapiją. Lapai ant medžių tapo dar ryškesni, elegantiškesni, tapo džiugūs, šventiški! Koks buvo dangus tuo metu?

Vaikai: mėlyni, skaidrūs, švarūs, su šviesiai baltais debesėliais.

Pedagogas: taip, dabar labai gražu ir miške, ir parkuose, ir miesto gatvėse. Ilgai grožėjomės gražia, elegantiška rudeniška gamta. Mes buvome tokie šviesūs ir laimingi, tiesa? Tačiau poetai taip pat mėgsta šį nuostabų metų laiką. Jie parašė ir rašo daug eilėraščių apie rudenį. Pasiklausykime Z. Fedorovskajos eilėraščio „Ruduo“.

Ruduo dažų pakraštyje,

Ant lapijos tyliai braukė:

Lazdynas pagelto, o klevai paraudo,

Rudenį violetinė, tik žalias ąžuolas.

Rudens patogumai:

Nepraleiskite vasaros!

Žiūrėk – giraitė apsirengusi auksu!

Pedagogas: Bet ne tik poetai, bet ir kompozitoriai žavėjosi rudens grožiu, rudenėjančia gamta, rudens peizažais. Klausykitės P.I. muzikos kūrinio. Čaikovskio „Rudens dainelę“ ir savo judesiuose parodyk paveikslą apie rudenį. Prašau išeiti.

Skamba muzika, o vaikai laisvai juda po kambarį.

Pedagogas: Gerai padaryta! Kai ši graži P.I. Čaikovskis, o jūs pagal tai šokote, prisiminiau vieną nuostabų paveikslą, su kuriuo noriu jus supažindinti. Štai ir ji. (Paveikslėlis atsidaro.)

Šis paveikslas vadinamas „Auksiniu rudeniu“, o jį nutapė didysis rusų menininkas Isaacas Levitanas. Kai dailininkas piešė šį paveikslą, jis stovėjo ant kalvos ir grožėjosi nuostabiu gamtos paveikslu. įdėmiai pažiūrėk ir gali net pašnibždomis apie tai pakalbėti. (Vaikai į paveikslėlį žiūri 1–2 minutes.)

Pedagogas: Ar viską apsvarstei? Ką mes matome šiame paveikslėlyje? Kas jame parodyta?

Vaikai: ruduo, medžiai, upė ir kt.

Pedagogas: koks ruduo?

Vaikai: „Auksinis ruduo“

Mokytojas: Kaip tu atspėjai? Kokiomis spalvomis menininkas pavaizdavo „Auksinį rudenį“?

Vaikai: geltona, raudona, bordo, oranžinė...

Mokytojas: Ką dar matome paveikslėlyje?

Vaikai: Mes matome upę!

Pedagogas: Koks yra vanduo upėje?

Vaikai: vaikų atsakymai

Pedagogas: Vanduo šaltas, tamsus. Kokias spalvas naudojo menininkas?

Vaikai: mėlyna, violetinė. Tai šalti tonai.

Pedagogas: vaikinai, kaip menininkas pavaizdavo dangų?

Vaikai: mėlyni, šviesūs, švarūs, be dugno

Pedagogas: Ar paveikslėlyje yra saulė?

Vaikai: Ne, bet yra, nes paveikslas labai šviesus, ryškus ir nuo medžių krenta šešėlis.

Mokytojas: Ar jums patiko paveikslas? Ir ji man labai patiko. Klausykite mano pasakojimo apie paveikslą.

Meninė auklėtojos istorija: auklėtoja pasakoja lėtai, daro pauzes tarp paveikslo epizodų.

„Skaisti saulė apšvietė auksinę lapiją. Elegantiški beržai, kaip išdykusios draugės, bėgo minioje. Jie stovi, .... žavisi savimi, .... gražia mėlynai mėlyna upe... Visai nekaršta. Skaidriame ore viskas, net ir tolimiausia, aiškiai matoma. Kvėpuoti nėra lengva ir smagu“.

Pedagogas: Vaikinai, ar norėtumėte būti ant šios kalvos, tarp šių beržų?

Įsivaizduokite save ten.

Vaikų atsakymai.

Pedagogas: Lera, įsivaizduok, kad atėjai prie šios upės, ką jauti? Kokio vandens? O tu, Jaroslavai, stovi prie linksmų beržų, ką jauti? O tu, Diana, pribėgai čia prie šių medžių, ką tu ten girdėjai ar pajutei, pasakyk man?

Pedagogas: vaikinai, dar kartą pažiūrėkime į I. Levitano paveikslą „Auksinis ruduo“, pajuskime visą jo grožį ir žavesį (vaikai vėl žiūri į paveikslą 20-30 sekundžių)

Pedagogas: O dabar, vaikinai, turėsite galimybę nupiešti savo „Auksinį rudenį“ kaip tik norite. Piešinyje stenkitės perteikti savo nuotaiką „auksiniam rudeniui“. (Vaikai taip daro.)

Pedagogas: Pažiūrėkime į jūsų piešinius apie „auksinį rudenį“. Kokie jie skirtingi. Pasirinkote labai gražių spalvų, sugalvojote įdomių peizažų – kaip tikri menininkai. Šauniai padirbėta!

Pamoka rudens tema darželyje. Vyresnioji grupė

Produkto aprašymas: supažindinimo su I. Levitano paveikslu „Auksinis ruduo“ pamokos santrauka skirta darželių auklėtojams, kurie vyresniojo ikimokyklinio amžiaus vaikus supažindina su tapybos žanru, o būtent, suteikia kraštovaizdžio vaizdą. , mokyti vaikus skaityti dažais dailininko parašytą „meno tekstą“.

Pamokos apie susipažinimą su I. Levitano paveikslu „Auksinis ruduo“ santrauka vyresniųjų grupėje.

Tikslas: ugdyti holistinį ir emocinį tapybos suvokimą, formuoti kraštovaizdžio, kaip ypatingo tapybos žanro, idėją, suteikti meninio raštingumo pagrindus.

Užduotys:
- formuoti vaikams gebėjimą svarstyti, analizuoti tapybos kūrinį – peizažą;
- mokyti vaikus skaityti dažais parašytą „meno tekstą“;
- supažindinti su medžių išvaizdos ypatumais, jų kaita rudenį;
- ugdyti vaikų gebėjimą vertinti ir jausti paveikslo kaip visumos ir atskirų jo dalių (fragmentų) grožį.

Švietimo sričių integracija: pažinimo, socialinio ir komunikacinio, meninio ir estetinio, kalbėjimo.

Žodyno darbas:
1. Žodyno turtinimas: spalva, atspalviai, kompozicijos, šviesa-šešėlis, žanras, peizažas.
2. Žodyno aktyvinimas: spalvotas, auksinis, baltavamzdis, upė, vingiuota, tyla, ramybė.

Parengiamasis darbas, ryšys su kitomis klasėmis.
Skaito eilėraščius apie sezoną – rudenį, autoriai S. Jeseninas, F. Tiutčevas, A. Pleščejevas, V. Žukovskis, I. Nikitinas.
Paveikslų ekspertizė: I. Šiškinas „Rudens miškas“, „Pušynas“, F. Vasiljeva „Pelkė“, Il. Ostrouchova „Auksinis ruduo“.
klausantis P. Čaikovskio muzikos „Metų laikai. Ruduo" .
Vaizdinės veiklos pamoka: rudens gamtos paveikslų vaizdas.
Didaktiniai žaidimai: „Iškirpkite paveikslėlius“, „Lotto“, „Pasiimk spalvą“.

Pamokos medžiaga:
I. Levitano paveikslas „Auksinis ruduo“.
P. Čaikovskio muzika „Metų laikai. Ruduo".
Spalvų spektro rinkiniai.

Pamokos eiga:

1. Motyvacija.
1.1. Mokytojas skaito poeziją
Auksiniame vežime su žaismingu žirgu
Miškais ir laukais šuoliavo ruduo.
Geroji burtininkė viską pakeitė
Ji nudažė žemę ryškiai geltonai.
1.2. P. Čaikovskio muzika „Metų laikai. Ruduo".

2. Paveikslo įvedimo būdas.
Mokytoja kviečia vaikus prieiti prie paveikslo, įsivaizduoti save ant upės kranto baltastiebe giraitėje, kokie jausmai ir pojūčiai juos apima.

3. Pokalbis apie paveikslą.
3.1 Turinio klausimai:
- Koks sezonas,
- kokiu paros metu
Ką matei ant upės kranto?
- kokie yra pagrindiniai kraštovaizdžio elementai.

3.2. Klausimai, kaip nustatyti išraiškos priemones:
- gamtos ir oro būklė,
- kokiomis raiškos priemonėmis menininkas pasiekė kraštovaizdžio grožį.
3.3. Klausimai meniniam ketinimui nustatyti:
Ką menininkas norėjo parodyti?
– ką jautėme
Ką jis norėjo pasakyti
- kokias mintis ir jausmus sukelia peizažas,
- ar norėtum būti šioje vietoje, ką ten veiktum,
- Kas tau patinka šiame kraštovaizdyje, jei ne, kodėl gi ne?

4. Apšilimas „Atspėk mįsles“.
a) Pavasarį krenta baltos ašaros ... .. (beržas);
b) Vasarą stovi auksinis, užpiltas saldžiu medumi (liepų);
c) Jei pučia vėjelis, jo lapas drebės, vėjas visai nestiprus - bet lapas dreba ... .. (drebulė);
d) Pavasarį ji susirietė garbanas, švelni, puri ir stovi baltai balta ...... (vyšnia) kvapni;
e) Pas ją atskrenda būrys skaisčiai raudonųjų bulių, kurios slenka šakomis, peša raudonas uogas (šermukšnį).

5. Kūrybinė auklėtojos istorija.
Atėjo ruduo. Baltakamieniai beržai žalią aprangą pakeitė į auksinę. Ir jie žiūrėjo į save mažame vingiuotame upelyje, kuriame atsispindėjo dangaus mėlynė. Niekas nejuda. Visame slypi toks džiaugsmas ir ramybė. Kas paprasčiausiai vadinama laime.

6. Kūrybinės aprašomosios istorijos vaikams.
Pakvieskite vaikus pasakojimuose išreikšti savo mintis ir jausmus, kuriuos vaikams sukelia kraštovaizdis.

7. Žaidimas „Žodžių grandinėlė“.
Daiktavardžiai: beržas, medis, šaknis, kamienas, šakos, lapas, pumpuras, žievė, beržo žievė, sula, ūgliai, kačiukai, vaisiai, sėkla, mediena, giraitė, vainikas.
Būdvardžiai: garbanotas, kuklus, baltas, gražus, elegantiškas, beržas, žalias, baltas kamienas, švelnus, lieknas.
Vaikai vardija daiktavardžius ir būdvardžius, kuriuos galima priderinti prie paveikslėlyje esančio medžio.

8. Žaidimas „Ketvirtas ekstra“.
Vaikai kviečiami iš siūlomos paveikslų iliustracijų grupės išskirti paveikslą, nesusijusį su kraštovaizdžiu (natiurmortas, portretas ir kt.).

9. Didaktinis žaidimas.
„Pasiimti spalvą“ – iš spalvų spektro pasirinkite spalvas, kurias dailininkas naudojo kurdamas paveikslą.

10. Pamokos analizė.
Mokytojas dar kartą klausia, kas yra peizažas – tapybos žanras, atspindintis mus supančią gamtą: mišką, pievą, medžius, jūrą, upes, dangų.
Šiandien susipažinome su I. Levitano kraštovaizdžiu „Auksinis ruduo“.

11. Namų darbai.
Nupieškite rudens peizažą.

Samaros regiono švietimo ir mokslo ministerija

Valstybinė autonominė Samaros regiono papildomo profesinio mokymo įstaiga

„Samaros regioninis aukštesniųjų studijų ir švietimo darbuotojų perkvalifikavimo institutas“

Baigiamasis darbas

išplėstinio mokymo kurse IOC

„Ikimokyklinio amžiaus vaikų tiesioginės ugdomosios veiklos planavimas ugdymo srityje“ Kalbos ugdymas“

tema: „Tiesioginės edukacinės veiklos planas-santrauka

vyresniųjų grupės vaikams „Pasakojimas paveikslėlyje

Mokymų laikas: nuo 10.10.16-10.14.16

Užbaigė: Evdokimova

Elena Vladimirovna

auklėtojas

BĮ „Darželis Nr. 30“

GBOU vidurinė mokykla Nr. 29

g.o. Syzran, Samaros sritis

Samara 2016 m

Tiesioginės edukacinės veiklos metmenys

vyresniųjų grupėje „Pasakojimas iš paveikslo

I.I. Levitanas „Auksinis ruduo“

Švietimo sričių integracija:kalbos raida, pažintinė raida, socialinė ir komunikacinė, meninė ir estetinė.

Užduotys:

Kalbos raida:

  1. Skatinkite vaikus aktyviai kalbėti. Išmokite atsakyti į klausimą visu sakiniu. Išmokite analizuoti savo atsakymus, savo ir bendražygių darbą.
  2. Puoselėti žodinio bendravimo kultūrą, gebėjimą vesti dialogą su

mokytojas ir su bendraamžiais.

  1. Išmokykite vaikus rudens aprašyme pasirinkti būdvardžius.
  2. Vaikų kalboje suaktyvinkite žodžius: tamsiai raudona ir auksinė, šalti ir šilti tonai, džiaugsmingi, susijaudinę, sužavėti, ramūs.
  3. Praturtinkite vaikų žodyną žodžiais: peizažo tapyba, nykstanti žolė, beržų giraitė, medžių vainikai, ariama žemė, upės vingis.

Kognityvinė raida:

  1. Vaikų pažintis su menininke I.I. Levitanas su savo darbais.
  2. Apibendrinti ir sisteminti vaikų žinias apie būdingus rudens požymius.

Socialinis ir komunikacinis tobulėjimas:

  1. Sukurkite teigiamą emocinį požiūrį

švietėjiška veikla.

  1. Skatinkite vaikus užsiimti bendra veikla su suaugusiais ir bendraamžiais. Skatinti emocinio pasitikėjimo vaikų kontakto su mokytoju ir tarpusavyje užmezgimą.

Meninis ir estetinis vystymasis:

  1. Supažindinti vaikus su P. I. Čaikovskio muzika „Rudens daina“ iš ciklo „Metų laikai“.
  2. Ugdyti estetinį supančios tikrovės ir meno kūrinių suvokimą.
  3. Norėdami pagerinti vaikų gebėjimą kurti koliažą, išdėstydami detales visame lape, pasirinkite detales pagal spalvą ir formą.

Metodai ir metodai:

  1. Vizualiai – nagrinėjant I.I. paveikslą. Levitanas „Auksinis ruduo“.
  2. Žodinis – skaitymas A.S. eilėraštis. Puškinas „Liūdnas laikas! Žavesio akys!“,pokalbis ant nuotraukos, klausimai, paaiškinimai, instrukcijos.
  3. Praktinis – didaktinis žaidimas „Koks ruduo?“, Rudeninių lapų aplikacija „Rudens koliažas“.

Medžiagos: rudens lapai, klijai, šepečiai, skudurai

Įranga: I.I. paveikslo reprodukcija. Levitan "Auksinis ruduo", molbertas, magnetofonas, krepšelis, multimedijos įranga, pristatymas, popieriaus lapas su paruoštu fonu.

Garso įrašas: P. I. Čaikovskio „Rudens daina“ iš ciklo „Metų laikai“, Paulio Maoriato „Tokatas“.

Preliminarus darbas:mokytis ir skaityti poeziją, dainuoti daineles apie rudenį, žiūrėti į rudens gamtos iliustracijas, stebėti gamtos reiškinius einant.

Bendros veiklos organizavimo formos

Vaikų veikla

Organizavimo formos ir metodai

bendra veikla

Komunikacinė veikla

Pokalbis apie I. I. paveikslą. Levitanas „Auksinis ruduo“

Tikslas: skatinti vaikus į bendrą pokalbį su suaugusiuoju

žaidimų

Didaktinis žaidimas: „Koks ruduo?

Tikslas: išmokyti vaikus parinkti būdvardžius daiktavardžiui „Koks ruduo?“.

Kognityvinė tiriamoji veikla

  1. I.I. paveikslo tyrimas. Levitanas „Auksinis ruduo“

Tikslas: Pažintis su menininke I.I. Levitanas, jo darbas.

2. Žiūrėti nuotraukas apie rudenį.

Tikslas: Apibendrinti ir sisteminti vaikų žinias apie būdingus rudens požymius.

Grožinės literatūros suvokimas

Skaitydamas ištrauką iš A.S. Puškinas „Liūdnas laikas! Akių žavesys!

Tikslas: formuoti teigiamą emocinį požiūrį į ugdomąją veiklą.

Muzikinis

Klausytis P. I. Čaikovskio muzikos „Rudens daina“ iš ciklo „Metų laikai“

Tikslas: sukurti emocinę nuotaiką žiūrint į paveikslą

vaizdingas

Aplikacija "Rudens koliažas"

Tikslas: įtvirtinti vaikų gebėjimą kolektyviai aplikuoti iš natūralios medžiagos.

Ugdomosios veiklos logika

Nr. p / p

Auklėtojos veikla

Mokinių veikla

Tikėtini Rezultatai

Vaikinai, klausykite eilėraščio

A.S. Puškinas „Liūdnas laikas! Akių žavesys!

Tavo atsisveikinimo grožis man malonus -

Man patinka nuostabi vytimo prigimtis,

Miškai, apvilkti raudona ir auksu.

Kas atspėjo, koks yra metų laikas? Kaip tu atspėjai? Ką reiškia žodžiai raudona ir auksinė?

Eilėraščio klausymas, atsakymas į klausimus apie tekstą.

Gebėjimas analizuoti eilėraštį, pabrėžti pagrindinį dalyką.

Suaktyvinkite vaikų kalbą žodžiais: tamsiai raudona ir auksinė.

Teisingai. Tačiau šį nuostabų metų laiką mėgo apibūdinti ne tik poetai, bet ir menininkai bei muzikantai.Čia dabar žiūrime į paveikslą apie rudenį, kurį nutapė dailininkas Izaokas Iljičius Levitanas. Savo paveikslą menininkas pavadino „Auksiniu rudeniu“. Mylėkime ją. Ir įjungsiu „rudeninę“ muziką, ją parašė kompozitorius Piotras Iljičius Čaikovskis. ("Rudens dainos" fragmentas iš ciklo "Metų laikai")

Ar ši muzika buvo linksma ar liūdna?

Taip, muzikoje skamba lengvas, lengvas liūdesys. Melodija skambėjo švelniai ir lengvai. Kokia nuotaika užplūsta klausantis muzikos? Taip kompozitorius pajuto auksinį rudenį. Dabar pažiūrėkite į paveikslėlį ir pasakykite: ką menininkas jautė, tapydamas auksinį rudenį. Kaip jis galėtų išreikšti savo jausmus spalvomis? Juk savo jausmus menininkas išreiškia dažų pagalba. Kokios spalvos čia laimingos? Kokios spalvos liūdnos? (vaikų atsakymai)

Taip, džiaugsmą menininkas perteikė šiltomis spalvomis, tačiau naudojo ir šaltus tonus, jų mažiau. Todėl žvelgdami į paveikslą jaučiame džiaugsmą, malonumą iš vešlaus gamtos grožio, bet kartu ir lengvą atsisveikinimo su vasara liūdesį, su byrančiais medžių lapais, nuvystančia žole, su šiluma ir saule.

Pažiūrėkime atidžiau į paveikslėlį. Žiūrėk, kairėje paveikslo pusėje, netoli mūsų, pirmame plane menininkas nutapė kelis medžius. Kas tai per medžiai? (beržai)

Papasakok apie juos. Kas jie tokie?

O dar toliau, fone, matosi beržų grupė. Ši beržų grupė vadinama „beržynu“. Menininkas nutapė vos matomus medžių kamienus ir vešlias vainikas – kadangi medžiai yra toli, todėl juos ant drobės iškėlė aukščiau nei medžiai, kuriuos matome pirmame plane.

Dabar pažiūrėkite į dešinę paveikslėlio pusę. Kas čia nupiešta? (Upė.)

Taip, upė. Prieš mus platus, tamsiai mėlynas, o toliau – siauresnis, šviesesnis, tolumoje mėlynuoja ir baltai. Ir tada, upės vingyje, vienišas beržas, šviesus kaip „žvakė“. Jos dešinėje – apvalus žaliai rudų medžių šokis. O ką menininkas pavaizdavo fone, kur prasideda dangus? Taip, ten, ant kalno, matome žalią dirbamą žemę, kelis namus, o toliau - beržų sieną ir mišką. Kokios spalvos yra dangus? (Dangus mėlynas, su šviesiai baltais debesimis.)

Ar nuotraukoje saulė? Kaip tu atspėjai? Taip, mes matome šešėlius nuo medžių, todėl ten yra saulė. Saulė „apšvietė“ lapiją auksine, geltona – oranžine šviesa! Taip menininkas gali pasakyti, kas jam patiko.

Ką norite daryti žiūrėdami į šią nuotrauką?

Vaikai klausosi muzikos, žiūri į paveikslėlį.

Vaikai atsako į mokytojo klausimus apie muzikos turinį.

Vaikai žiūri į paveikslėlį, atsako į klausimus visais sakiniais.

Išsamiau apsvarstykite paveikslėlį, kas yra priekiniame plane, kas yra fone. Išanalizuoti menininko intenciją, menines technikas. Atsakykite į klausimus apie paveikslėlį.

Gebėjimas pamatyti paveikslo grožį ir suvokti muzikos kūrinį.

Gebėjimas analizuoti muzikos kūrinį naudojant žodžius:džiaugsmingas, liūdnas, besižavintis, ramus.

Gebėjimas atsakyti į mokytojo klausimus visais sakiniais.

Vaikų žodyno aktyvinimas žodžiais: šilti, šalti tonai, pirmas planas, fonas, auksinis ruduo, beržynas.

Vaikų žodyno turtinimas žodžiais: nykstanti žolė, vešlios medžių vainikai, upės vingis, žalia ariama žemė.

Gebėjimas atsakyti į auklėtojo klausimus visu išsamiu sakiniu, kalbant apie tai, ką matė.

Taip pat noriu pasivaikščioti po rudens grožybes, aukso raudonumo beržynus. Įkvėpkite gryno oro, pajuskite lengvo vėjelio dvelksmą, klausykite upės ošimo. Kelkimės su jumis dabar, skambant muzikai eikime per mišką ir rinkkime rudens lapus (skamba Paulo Maoriatos muzika „Toccato“).

Vaikai, čia mes surinkome rudens lapus, o dabar dėkime juos į krepšelį, jie vis tiek mums pravers.

O dabar pažaiskime žaidimą: „Koks ruduo“. Atsikelkite puslankiu, aš jums parodysiu rudeninius paveikslėlius (rodysiu pristatymą su rudens paveikslėliais), o jūs man pasakysite, kokį rudenį jie vaizduoja. Pavyzdžiui: saulėta, džiaugsminga, linksma. Net kai kurie?

Skambant muzikai vaikai renka rudens lapus.

Vaikai peržiūri skaidres ir įvardija aprašomuosius būdvardžius

Estetinis supančios tikrovės suvokimas, gebėjimas veikti kartu

Žodyno aktyvinimas: lietingas, nuobodus, auksinis, saulėtas, džiaugsmingas, linksmas ir kt.)

Puiku vaikinai! Šiandien klausėmės muzikos, eilėraščių apie rudenį, žiūrėjome į dailininko I. I. Levitano paveikslą „Auksinis ruduo“. Buvome laimingi ir šiek tiek liūdni. Prisiminėme auksinį rudenį, kurį matėme pasivaikščiodami. Muzika, tapyba ir poezija mums suteikė šiuos prisiminimus, džiaugsmą ir nedidelį liūdesį. O dabar esame kartu kaip menininkai, bandysime rudens lapų pagalba pavaizduoti auksinį rudenį ir sukurti rudeninį koliažą.

Kolektyvinė rudens koliažo gamyba

Vaikų gebėjimas kurti bendrą darbą.Vaikų gebėjimas daryti koliažą, išdėlioti detales po visą lapą, paimti detales pagal spalvą ir formą.

Rezultatas:

Turime gražų rudeninį kilimą! Siūlau parodyti mūsų darbus mamoms ir tėčiams.

O dabar prisiminkime, ką padarėme šiandien pamokoje. Į kokią nuotrauką žiūrėjai? Kas yra autorius? Kokios muzikos klauseisi? Ką naujo išmokote? Kas tau labiausiai patiko pamokoje? Kaip manote, kas šiandien atliko gerą darbą? Kodėl taip manai?

Suformuoti gebėjimą atsakyti į klausimus bendru sakiniu,

analizuoti savo ir bendražygių nuveiktus darbus.