Pamokos metmenys ir pristatymas apie „neįprastą-įprastą portreto“ meną. Dailės pamokos tema „Portretas: žmogaus veido proporcijos“ santrauka (4 kl.) Autoportreto plano santrauka menui

Vaizduojamųjų menų pamokos 3 klasėje santrauka pagal federalinį valstybinį išsilavinimo standartą (naudojant reprodukcinio skaitymo metodus) EMC "Žinių planeta"

Tema:„Pasakų personažų portretai“
Parengė: Stepanova Tatjana Sergeevna, vaizduojamojo meno mokytoja, Debesskaya vidurinė mokykla, Debesy kaimas, Udmurtijos Respublika.
Pamokos tipas: integruoto žinių panaudojimo pamoka
Pamokos tikslai:
- pagal turinį: žinoti apie dekoratyvinį fiktyvų portretą, kaip savotišką portretą; apie jo piešinio ypatybes;
- pagal darbo metodą: įvaldyti pasakos herojaus portreto vaizdavimo būdus, naudojant piešimo „iš vietos“ techniką.
Pamokos tikslai:
- ugdyti rūpestingą požiūrį į pasakas ir pasakų herojus;
- ugdyti pomėgį skaityti;
- tęsti žinių apie portretą, jo rūšis ir nuotaikos perteikimo būdus spalvomis, veido išraiškomis formavimą;
- ugdyti gebėjimą lyginti ir rinktis, estetiškai įvertinti iliustratorių darbus;
- ugdyti fantaziją ir vaizduotę, savarankiško kūrybinio mąstymo įgūdžius;
- ugdyti gebėjimą dirbti su tekstu, vertinti, analizuoti gautą informaciją.

UUD
Asmeninis:

- suvokti, kad reikia pagarbaus požiūrio į knygą ir į pasakos herojų; ugdyti loginį ir abstraktų mąstymą, kūrybinę vaizduotę, dėmesio koncentraciją;
- ugdyti gebėjimą kurti meninį vaizdą, estetinį rusų iliustratorių darbų vertinimą;
- ugdyti motyvaciją ir meilę knygų skaitymui.
Reguliavimo: spręsdamas problemą taikyti nustatytas taisykles.
Kognityvinis: ieškoti ir paryškinti reikiamą informaciją.
Metasubject: ugdyti gebėjimą dirbti su tekstu, vertinti ir taikyti gautą informaciją;
Tema:įvaldyti pagrindinius nuotaikos perteikimo būdus pasakų herojaus portrete, taip pat piešti naudojant „iš vietos“ techniką.
Vaizdinė ir didaktinė medžiaga: pasakų personažų atvaizdai, pristatymas, dalomoji medžiaga semantiniams skaitymo pratimams atlikti.
Literatūrinis serialas: Jurijaus Entino eilėraštis „Pasaulyje yra daug pasakų ...“, eilėraštis „“, eilėraščiai apie pasakų herojus.
Įranga mokytojui: pasakų herojų portretų pavyzdžiai, kompiuteris, projektorius, lenta, prezentacija, guašas, teptukai, A-3 formato, dalomosios medžiagos kortelės. Studentams: guašas, teptukai, albumas.
Naudojami reprodukcinio skaitymo metodai ir technikos:
- „Asociatyvinis krūmas“;
- "ploni" ir "stori" klausimai;
- Sincwine.

Nuoroda:
„Asociatyvus Bušas“– vienas pagrindinių darbo su informacija metodų. Mokytojas duoda teksto raktinį žodį ar pavadinimą, mokiniai aplink jį užrašo visas galimas asociacijas, rodyklėmis nurodydami prasminius ryšius tarp jų. Tai leidžia atnaujinti turimas žinias, suaktyvinti mokinių pažintinius gebėjimus ir motyvuoti tolimesniam darbui.

„ploni“ ir „stori“ klausimai– vienas pagrindinių darbo su informacija perskaičius metodų, leidžiantis susisteminti ir įtvirtinti įgytas žinias. „Stori“ klausimai reikalauja dviprasmiškų atsakymų „Paaiškink, kodėl...?“; "Kodėl manote...?"; „Rasti skirtumus ir panašumus...“; "Atspėk, kas bus, jei...?". „Subtilūs“ klausimai reikalauja paprasto „Kas?“ atsakymo; "Ką?"; "Kada?"; "Ar sutinki?".

cinquain– viena pagrindinių kūrybinių darbo su informacija po skaitymo technikų, leidžiančių susisteminti ir įtvirtinti įgytas žinias. „Cinquain“ yra trumpas penkių eilučių eilėraštis be rimavimo.

Pirmoji eilutė yra sinchronizavimo tema, vienas žodis, daiktavardis arba įvardis;
antroje eilutėje yra du būdvardžiai arba dalyviai, apibūdinantys temos savybes;
trečioji eilutė - trys veiksmažodžiai arba gerundai, pasakojantys apie temos veiksmus;
ketvirta eilutė – keturių žodžių sakinys, išreiškiantis asmeninį sinchronizavimo autoriaus požiūrį į temą;
penkta eilutė - vienas žodis (bet kuri kalbos dalis), išreiškianti temos esmę; savotiška santrauka.

Pasakos herojaus portretas
Ryškus, dekoratyvus
Piešti, fantazuoti, įsivaizduoti
Portretas perteikia herojaus nuotaiką
Žanras

Užsiėmimų metu:

Laiko organizavimas.
- Sveiki bičiuliai! Sėdėkite gražiai, ištieskite nugaras, išsitieskite! Šauniai padirbėta!
Naujos temos paaiškinimas.
– Šiandienos pamoką norėčiau pradėti Jurijaus Entino eilėraščiu. Atidžiai klausykite (eilėraštis rodomas 1 skaidrėje):

- Vaikinai, apie ką šios eilutės?
- Teisingai! Jie yra apie pasakų herojus! Padėkime šią koncepciją ant lentos (klasės lentoje pasirodo ženklas „Pasakos herojus“)
– Vaikinai, kokie jie pasakų herojai? Kaip galime juos apibūdinti? Dar kartą prisiminkime eilėraščius iš skaityto eilėraščio. Visas asociacijas su pasakų personažais surašysime lentoje, aplink lėkštę (klasėje kyla diskusija, aplink planšetę užrašome asociacijas, pvz., blogis ir gėris, magiški, neįprasti vaizdai ir pan.)
- Teisingai! Pasakų herojai gali būti pikti ir malonūs, su savo charakteriu, kaip ir žmonės – jie visi skirtingi. Bet dabar mes parašėme bendras asociacijas apie visus pasakų herojus! Dabar norėčiau, kad kiekvienas pabandytumėte pasiimti ir užrašyti asociacijas su konkrečiu pasakos herojumi. Kiekvienas iš jūsų ant savo stalo turi lapelį su užduotimis, kur matote diagramą su konkrečiu pasakos herojumi ir eilėraštį apie jį. Pirmiausia perskaitykite eilėraštį, o tada šioje diagramoje surašykite visas asociacijas, kurias siejate su pasakos herojumi. Savarankiškas darbas 2-3 min.


- Šauniai padirbėta! Matau, tu padarei savo darbą! Dabar pažiūrėkite į ekraną (2 skaidrė, eilėraštis apie A. Kushnerio portretą). Paskaitykime Aleksandro Kušnerio eilėraštį:


Vaikinai, apie ką šis eilėraštis?
- Teisingai! Tai apie portretą. (mokytojas prie lentos pritvirtina ženklą su sąvoka „Portretas“).
– O dabar, remdamiesi šiomis dviem sąvokomis „Pasakos herojus“ ir „Portretas“, suformuluokite šios dienos pamokos temą!
- Teisingai! Šios dienos pamokos tema „Pasakų herojų portretai“! Mokytojas prie lentos pritvirtina ženklą su užrašu „Pasakų herojų portretai“ ir lentoje atidaro uždarus pasakų herojų portretus (mokytojo vaizdinė priemonė, nupiešta ant A4 formato)
- Vaikinai, atidžiai pažiūrėkite į šiuos portretus! Kokius pasakų personažus matote? Kiekvienas pasakos veikėjas turi savo charakterį ir jis šiuose vaizdiniuose atsispindi spalvų, linijų, veido bruožų pagalba.






– Pažiūrėkime, kaip pasakų personažus vaizdavo iliustratoriai. Prieš mus – dailininkės Irinos Petelinos iliustracijos (3 skaidrė). Vaikinai, norėdami paanalizuoti menininkų iliustracijas, atsakysime į keletą klausimų.


– Dabar apsvarstykite dailininko Ivano Bilibino iliustracijas (4 skaidrė).
Darbas su iliustracijų analize


– Apsvarstykime ir Viktoro Vasnecovo iliustraciją pasakai „Ivanas Tsarevičius ir pilkasis vilkas“, kurioje vaizduojama princesė ir Nemirtingasis Kosčejus (5 skaidrė).
Darbas su iliustracijų analize


- Pasakos herojų galite pavaizduoti tikroviškai ir dekoratyviai, bet portretas bet kokiu atveju bus išgalvotas (6 skaidrė). Apsvarstykite tai pasakos „Raudonkepuraitė“ (6 skaidrė) iliustracijų pavyzdžiu.


- Dabar aš jums parodysiu, kaip „iš dėmės“ technika nupiešti pasakos personažą.
Mokytojas piešia pedagoginį piešinį (pasakų karalius):
1. Pasakos herojaus veidą rašome „iš vietos“. Sumaišome baltą, lašelį raudonos ir geltonos spalvos.
2. Kol guašas ant veido išsausėja, akių ir kitų veido bruožų negalima nupiešti, todėl pirmiausia „iš dėmės“ užrašome pasakų karaliaus drabužius, plaukus, karūną, barzdą.


3. Veido ir kitų smulkių detalių piešimas, pavyzdžiui, raštų ant drabužių.
4. Fonas – tai gali būti paprastas fonas arba vaizduoti aplinką, kurioje tuo momentu yra herojus, pavyzdžiui, miestas, trobelės viduje, proskyna ir pan.

Piešimo pamoka (su dažais) ZPR parengiamojoje mokyklai grupėje tema: „Mamos portretas“

Tikslas:

Įtvirtinti vaikų žinias apie portreto žanrą. Bendraujant su meno kūriniais ugdyti meilės ir pagarbos mamai jausmą. Sužadinti vaikams norą piešti mamos portretą, piešinyje perteikti kai kuriuos jos išvaizdos bruožus (akių spalvą, plaukus). Sužinokite, kaip teisingai nustatyti veido dalis. Patikslinti piešimo dažais technikas visu teptuku ir jo galiuku.

Žodyno darbas:

Portretas, autoportretas, biustas, miniatiūra, profilis, pilnas veidas, pilnas veidas, linksmas, geranoriškas, vykdomasis, ilgaplaukis, trumpaplaukis, baltaveidis, apvalus veidas, juodaakis, didelėmis akimis ir kt.

Metodinė pagalba:

Mokytoja turi plakatą su moters biusto portretu, kreida piešimui, veidų diagramos. Vaikai turi popieriaus lapą (A-4 formato), pieštukus, akvarelę, guašą, įskaitant šviesiai rausvą ar šviesiai oranžinį veidus piešti, paletę. Stori ir ploni šepečiai, vandens puodeliai, servetėlės.

Preliminarus darbas:

Menininkų ir poetų portretų nagrinėjimas.

Teminio žodyno, pateikto paveikslėliuose iš serijos „Žmogaus pasaulis“ nagrinėjimas tema: „Kūno dalys“. Portretų piešimas paprastu pieštuku.

Didaktinis žaidimas „Įvardink meiliai“, „Įvardink galvos dalis“, „Įvardink, ką žmogus turi 2“ ir kt.

Pamokos eiga:

"Paprastas žodis"

Gerų žodžių šviesoje

Negyvena ilgai

Bet viskas maloniau ir svarbiau – vienas dalykas:

Iš dviejų skiemenų

Paprastas žodis „mama“

Ir nėra už tai brangesnių žodžių!

Vaikai šiandien nupiešime visų brangiausio ir mylimiausio žmogaus portretą - mūsų mamos portretą. Tu žinai, kokios tavo mamos akys, kokia plaukų spalva, kokia šukuosena, kokia jos mėgstamiausia suknelė.

Jei matote, kad vienas iš mūsų žiūri iš nuotraukos,

Ar princas senu apsiaustu, arba kaip alpinistas,

Lakūnas ar balerina, arba Kolka, tavo kaimynas.

Įsitikinkite, kad nuotrauka pavadinta ... (portretas)

Portretai yra:

  1. Visiško augimo metu
  2. krūtinė
  3. galvos portretas
  4. Iki juosmens

Portretai taip pat išsiskiria dydžiu, pavyzdžiui, miniatiūriniai.

Taip pat galite paryškinti autoportretą – savo paties menininko atvaizdą.

(žr. priedą)

Prieš piešdami mamos portretą, pažiūrėsime į šios aktorės portretą, kad ant veido tinkamose vietose pavaizduotų akis, nosį, burną.

Kokios formos galva? (pirštais apveskite galvą).

Uždėkite ranką ant kaktos. Žmogaus akys yra žemiau kaktos, veido viduryje.

kokios jie formos? (ovalus su aštriais kampais).

Mokytojas ant lentos kreida ir akies viduryje nupieši ovalą, paaiškindamas, kad atstumas tarp akių mažas, ne daugiau kaip viena akis.

Akies viduje yra spalvotas apskritimas ir mažas vyzdys.

Kokias akis turi tavo mama Julija?

Rudos akys.

Tavo mama rudomis akimis! O kaip tavo Sasha?

Mama mėlynakė, pilkaakė ir t.t.

Kas yra virš akių? (antakiai).

Tai lenktos juostelės.

Bet žmogaus nosis tokios pat spalvos kaip veidas. Todėl atstumo nuo akių iki veido galo viduryje reikia nubrėžti tik nosies galiuką. Tačiau nuo nosies galiuko iki veido galo yra lūpos.

Vaikai, pažiūrėkite vienas į kitą. Matote, kad viršutinė lūpa savo forma skiriasi nuo apatinės. Ant viršutinės lūpos yra dvi bangos, o ant apatinės – viena (pieškite lūpas). Padėkite ranką ant smakro.

Dabar pasakyk man, kur akys? (veido viduryje).

Nosies galiukas? (viduryje nuo akių iki veido galo).

Lūpos? (viduryje nuo nosies galiuko iki veido galo).

Didaktinis žaidimas „Pavadink meiliai“.

Akys - akys Antakiai - antakiai

Nosis – snapelis Lūpa – kempinė

Skruostas - skruostas Lūpos - lūpos, lūpos

Kakta - kakta Ausys - ausys

Plaukai – plaukeliai ir kt.

Nupiešite mamos krūtinės portretą – galvos, kaklo, pečių. Nepamirškite, kad kaklas siauresnis už veidą, o pečiai platesni už galvą (rodau portrete).

Pasistenkite nupiešti akis, plaukus, šukuoseną, suknelės viršų tokią pat kaip mamos.

Didaktinis žaidimas „Ką?“.

Žodžiai – apibrėžimai:

malonus, meilus, rūpestingas, geras, jaunas, gražus, lieknas, madingas, linksmas, sveikas, griežtas, stiprus, atletiškas, išsilavinęs, kultūringas, protingas, patenkintas, laimingas ir kt.

- Žodžio formavimas:

Pedagogas: Vaikai:

Jei džiaugiesi gyvenimu? Linksmas

Jei jis nori gero? Draugiškas

Jei jis daro viską? Vykdomasis

Jei mama turi ilgus plaukus? ilgaplaukis

Jei mama turi baltą veidą? baltaveidis

Jei mama turi apvalų veidą? apkūnus

Jei mama turi juodus antakius? juodabriaunis

Jei mama turi dideles akis? didžiaakis

Jei mama užsiėmusi namų ruoša? Namų šeimininkė

Didaktinis žaidimas "Ką jis daro?"

Veiksmažodžiai (žodžiai - veiksmai):

Eina į darbą, užsidirba, gamina, valo butą, valo dulkes, plauna indus, verda, kepa, skalbia, lygina, siuva, eina į parduotuvę, skaito pasakas, rūpinasi žuvimi, klausosi muzikos, dainuoja dainas, šoka , žaidžia su manimi, sėdi, stovi, ilsisi, miega ir t.t.

Didaktinis žaidimas "Mamyte, ką?"

Mama šypsosi – šypsosi

Mamai liūdna – liūdna

Mama juokiasi – juokinga

Mama verkia – verkia

Mama pyksta – pikta

Mama pagalvojo – susimąsčiusi ir t.t.

valstybės biudžetinė profesinio mokymo įstaiga

Rostovo srities „Volgodonsko pedagoginė kolegija“

(GBPOU RO "VPK")

Pamokos santrauka

vaizduojamajame mene

4 klasei.

PNK-3.2 grupės mokiniai

Opatskaja Veronika Vladimirovna

Mokytojas:

Ponamareva Alla Anatolievna

Įvertinimas: _________________________

Volgodonskas

Tema: Rusijos žemė garsėja savo meistrais ir talentais

Tipas: pamoka mokytis naujo

Tikslas: plėsti mokinių žinias apie vaizduojamojo meno žanrus.

Užduotys:

Švietimas: formuoti žinias apie žanrą „portretas“; supažindinti su garsiais paveikslais – portretais; ugdyti praktinius portretų kūrimo įgūdžius;

Kuriama: ugdyti dėstytojo ir mokinių dialogo, mokinių tarpusavyje įgūdžius, gebėjimą įrodyti savo požiūrį; per emocinį meno kūrinių suvokimą formuoti dialogo su meno kūrinių autoriais įgūdžius, ugdyti fantaziją, kūrybinę vaizduotę;

Švietimas: formuoti estetinį požiūrį į tikrovę; stiprinti meilę gimtajam kraštui, pagarbą jame dirbantiems tautiečiams.

Planuojami rezultatai:

Tema:įsisavinti vizualinio raštingumo pagrindus, įgyti praktinių vaizdinės veiklos įgūdžių ir gebėjimų, parodyti gebėjimą reikšti sprendimus apie kūrinių menines ypatybes

Metasubject:

    Išmokyti vaikus nustatyti užduoties atlikimo pamokoje tikslą;

    Išmokyti vaikus organizuoti savo darbo vietą;

    Išmokykite vaikus atsakyti į paprastus mokytojo klausimus pamokos tema;

    Sąmoningai ir savavališkai kurti kalbos teiginį žodinėje kalboje;

    Išmokykite vaikus analizuoti muziką klasėje.

Asmeninis:

    rodyti pagarbą savo šalies istorijai ir kultūrinėms tradicijoms;

    mokytis supančio pasaulio, savo žmonių istorijos per meno kūrinius.

UUD forma:

    Asmeninis UUD: pagarbaus požiūrio į kitokią kitų tautų nuomonę, istoriją ir kultūrą formavimas; įsisavinti pradinius prisitaikymo dinamiškai kintančiame ir besivystančiame pasaulyje įgūdžius.

    Reguliavimo UUD: apibrėžkite ir suformuluokite mokymosi užduotį pamokoje su mokytojo pagalba; planuoti savo veiksmus pagal užduotį.

    Komunikacinis UUD: klausytis ir suprasti kitų kalbą; formuluoti savo mintis žodžiu; derėtis su klasės draugais dėl bendros veiklos.

    Kognityvinis UUD: naršyti savo žinių sistemoje; rasti atsakymus į klausimus; konvertuoti informaciją iš vienos formos į kitą: sudaryti atsakymus į klausimus.

Įranga: kompiuteris, prezentacija, B.M. Nemenskio „Vaizdas“ 3 klasė; eskizų sąsiuviniai, guašas, teptukai, indelis vandens, vaizdiniai (paveikslų reprodukcijos).

Pamokos etapas

Mokytojo veikla

Studentų veikla

1. Organizavimo momentas

Mokinių pasirengimo pamokai tikrinimas, mokinių sveikinimas:

Labas rytas, vaikinai! Mano vardas Veronika Vladimirovna, šiandien aš jums duosiu vaizduojamojo meno pamoką.

Sveiki mokytojai

3. Mokymosi problemos teiginys

Vaikinai, kas vienija skaidrėje pateiktas architektūrines struktūras?

Tai meniška muziejai! Dailės muziejų salėse saugomi paveikslai, piešiniai, skulptūros...

Teisingai! Ir šiandien mūsų mėgstamiausia kelionė meno muziejų salėmis tęsiasi.

Atidžiai pažiūrėkite į skaidrę. Ar galite man pasakyti, kas jame yra? (žmonės, veidai)

Kiekvienas žmogus yra atskiras nuostabus pasaulis. Štai kodėl menininkui visada buvo įdomi žmonių nuotaika, jausmai, mintys, kurias jis visais laikais taip norėjo pavaizduoti!

Ar žinote žanro pavadinimą, kai menininkas vaizduoja tik žmogų ar žmonių grupę?

Savarankiškai formuluoti tikslus, priimti ir įsisavinti mokymosi užduotį

Gebėjimas savarankiškai nustatyti užduočių spektrą

4. Naujų žinių perteikimas

Jei matote, kas nuotraukoje

Kažkas žiūri į mus:

Arba princas senu apsiaustu,

Arba alpinistas su chalatu,

Pilotas arba balerina,

Arba Kolka yra tavo kaimynas.

Būtinai nufotografuokite

Vadinamas portretu

- Portretas – vaizduojamojo meno žanras, vaizduojantis vieną žmogų ar žmonių grupę. Be išorinio, individualaus panašumo, menininkai siekia portretu perteikti žmogaus charakterį, jo dvasinį pasaulį. Portretas – tai pirmiausia veidas, kurį menininkas pavaizduoja tokį, kokį jį mato menininkas.

Portrete svarbu ne tik perteikti individualų išorinį, fotografinį panašumą, bet ir pastebėti kažką ypatingo - žmogaus vidinį pasaulį, charakterį, aplinkos, kuriai priklauso žmogus, epochos ženklus. Toks žmogaus įvaizdis virsta meniniu įvaizdžiu.

Kaip menininkui tai pavyksta?

Atkreipkite dėmesį į portreto kompoziciją, į žmogaus padėtį čia pristatomuose darbuose.

Ar proporcijos svarbios vaizduojant žmogaus veidą? Kaip perteikti jo veido išraišką? Teisingai, jūs turite atidžiai apsvarstyti veido išraiškas.

Apsvarstykite lentelę. Vadovaukitės schemomis, kaip pavaizduoti žmogaus veidą, ir stebėkite proporcijas, koks yra akių, nosies, lūpų lygis. Kaip simetrija perteikiama veido įvaizdyje.

Stebi paveikslėlius, aktyviai klausosi, analizuoja, atsako į klausimus, argumentuoja savo išvadas.

Gebėjimas stebėti ir daryti išvadas, gebėjimas klausytis

5. Ped šou

Nupiešiu savo merginos portretą. Pirmiausia nuo dėmės reikia nupiešti veido ovalą, po to kaklą, spalvą parenkame pagal odos spalvą, sumaišome ochrą (šviesiai rudą), rožinę ir baltą.

Tada pridedame: pridedame plaukus, sekame kompoziciją, tada vaizduojame akis, vaizduojame voveraites, rainelę, vyzdį, blakstienas, nepamirškite, kad akys neturėtų būti per didelės ar mažos. Tada rašome nosį, lūpas (viršutinė lūpa tamsesnė nei apatinė) Atidžiai laikykitės proporcijų.

Stebėkite mokytoją, atidžiai klausykite mokytojo

Gebėjimas stebėti

6. Kūrybinės užduoties nustatymas

– Vaikinai, ar norėtumėte nutapyti portretą? Kieno tai bus portretas? Tegul atsiskleidžia jus dominančio žmogaus charakteris – draugo, draugės, brolio, sesers, trenerio, mokytojo, o gal tėčio, mamos, močiutės, senelio. Raskite, kuo kiekvienas iš jų skiriasi nuo kitų žmonių, kas jums artima ir brangu. Tai bus pagrindinis dalykas portrete (trumpi ežiuko plaukai, pynė, kirpčiukai, balkšvi arba juodi antakiai, šypsena, primerktos akys, raudoni plaukai ir strazdanos, mėlynė po akimi...). Pabaikite drabužius, pagalvokite, kokie daiktai gali būti šalia portreto herojaus. Portretas gali būti nutapytas guašu arba pastelė. Nepamirškite, kad portreto fonas taip pat yra paveikslo dalis.

Klausykite mokytojo, suvokkite užduotį

Gebėjimas priimti mokymosi užduotį

7.Praktinė savarankiška kūrybinė veikla

Savarankiško darbo procese mokytojas, iškilus sunkumams, teikia individualią pagalbą vaikams.

Dirbti savarankiškai

Gebėjimas dirbti savarankiškai, gebėjimas vykdyti mokymosi užduotį

8. Refleksija

Vaikų darbelių paroda

Ar prisimeni, kas yra portretas?

Ko naujo išmokote pamokoje?

Kokį įspūdį paliko pamoka?

Tuo mūsų pamoka baigta. Iki pasimatymo.

Apibendrinant pamoką

Savigarba, gebėjimas vertinti savo ir kitų vaikų darbą, mokėjimas apibendrinti pamoką


Abstraktus
dailės pamoka 2 b klasėje
Tema: Portretas.
Planuojami rezultatai:
Asmeninė universali mokymosi veikla
Studentas turės:
- domėjimasis menine ir kūrybine veikla;
- suprasti kitų žmonių jausmus;
- pradinis grožio vaidmens žmogaus gyvenime suvokimas;
- Savo jausmų ir nuotaikų raiška savo kūrybiškumu.
Reguliuojanti universali mokymosi veikla
Mokinys išmoks:
- priimti mokymosi užduotį ir vykdyti mokytojo nurodymus;
- planuoti savo veiksmus pagal mokymosi tikslus, mokytojo nurodymus ir meno kūrinio intenciją.
Kognityvinė universali mokymosi veikla
Mokinys išmoks:
- plėsti savo supratimą apie meną;
- vadovautis vadovybės problemos sprendimo būdais;
-analizuoti, apibendrinti pokalbio metu gautą informaciją apie portretą, apie mamą;
- perskaitykite paprastą schemą.
Komunikacinė universali mokymosi veikla
Mokinys išmoks:
- naudoti paprastas kalbos priemones, perteikti savo įspūdį apie paveikslą, dalyvauti jų aptarime;
- suformuluoti savo nuomonę ir poziciją;
- kontroliuoti savo veiksmus kolektyviniame darbe;
- darbas su bendraamžiais;
– susitarti, priimti bendrą sprendimą.
Dalyko rezultatai
Mokinys išmoks:
- suprasti vaizduojamojo meno kūrinio bendruosius ir ypatumus;
- naudoti pagrindines kompozicijos formas: geometrinė forma - objektas.
- nupiešti moters portretą, jam būdingus bruožus; įgyti praktinių žinių ir įgūdžių.
Užduotys:
Ugdomasis: ugdyti mokiniams grožio jausmą, tikslumą atliekant darbus; mokinių poreikis „bendrauti“ su meno kūriniais, formuoti gebėjimą suvokti grožį;
Ugdomas: menine veikla ugdyti mokinio kūrybinį potencialą, lavinti vaizduotę ir fantaziją; pagerinti emocinį-vaizdinį meno kūrinių ir supančio pasaulio suvokimą;
Švietimas:
Puiku: išmokite piešti moters portretą pagal algoritmą;
Techniniai: tobulinti piešimo pieštuku pieštuku įgūdžius piešti portretą geometrizavimo su pagrindu ant pagalbinių linijų metodu, tobulinti piešimo teptuku įgūdžius (Nr. 6 piešiant per veidą, šukuoseną, foną;
Kompozicinis: išmokyti piešiant simetriškai išdėstyti veido dalis pagal portreto piešimo algoritmą;
Spalva: išmokite maišyti dažus renkantis spalvas pagal žmogaus veido spalvą.
Įranga: projektorius, ekranas, kompiuteris, pamokų pristatymas, paveikslų reprodukcijos; albumas, paprastas pieštukas, trintukas.
Pamokos planas
Organizacinis momentas (2-3 min.)
Motyvacija mokymosi veiklai (1-2 min.)
Pamokos temos ir tikslų nustatymas.
Naujos medžiagos mokymasis. (15 minučių)
Praktinis darbas. (20 minučių)
Vaikų darbelių paroda. (2–3 min.)
Rezultatas. Atspindys. (2–3 min.)
Per užsiėmimus
I. Organizacinis momentas.
2. Motyvacija mokymosi veiklai.
Muzikos garsai (W.A. Mozart) Įsivaizduokite, kad esate meno galerijoje. Kaip elgtis (netriukšmauti)
Prisiminkime, kokius vaizduojamojo meno žanrus žinote?
Kokį literatūros kūrinį apie tapybos žanrus neseniai studijavome? Kas prisimena autorių? Kušneris Aleksandras Semjonovičius
Kas prisimins ir pasakos eiles apie peizažą, apie natiurmortą, apie portretą?
Norėčiau sužinoti, ar galite tiksliai nustatyti grožinės literatūros žanrus.
GRUPINIS DARBAS:
1 eilutėje nustatomi natiurmorto paveikslų numeriai. Apibrėžkite natiurmortą
2 eilutė nustato kraštovaizdžio paveikslų skaičių. Apibrėžkite kraštovaizdį
3 eilutė nustato portretų paveikslėlių numerius. Apibrėžkite portretą
Vienas žmogus praneša – mes tikime .....
– Pažiūrėkite į paveikslų reprodukcijas. Atkreipkite dėmesį, kas bendra visose nuotraukose.
- Norėdami sužinoti mūsų šiandieninės pamokos temą, atidžiai klausykite mįslių. - Taigi, pirmoji mįslė:
1) Kas jus myli, vaikai, kas jus taip švelniai myli
Ir rūpinasi tavimi naktimis neužmerkdamas akių? (Motina)
2) Jei, vaikai, esate tingūs, išdykę, žaismingi,
Kas nutinka kartais – kas tada lieja ašaras? – „Štai tiek, brangusis“. (Motina)
3) Kas atėjo pas mane ryte? Kas pasakė: „Laikas keltis“?
Kam pavyko išvirti košę? Arbata – pilti į puodelį?
Kas man supynė plaukus? Visas namas vieną iššlavo?
Kas skynė gėles sode? Kas mane pabučiavo?
Kas vaikiškai mėgsta juoką? Kas yra geriausias pasaulyje? (Motina)
Kokia bendra tema vienija šias mįsles? (motina)
– Taigi, visos mįslės apie mamą.
3. Pamokos tikslo ir uždavinių nustatymas.
Kaip manote, kokia mūsų pamokos tema?
- Visiškai teisus. Mūsų pamokos tema „Mamos portretas“.
-Koks pamokos tikslas? (išmok nupiešti mamos portretą, sužinok daugiau apie tai, kas yra portretai.)
4. Naujos medžiagos mokymasis.
Vaikinai, kas yra portretas? (vaikiškas pasirinkimas)
-Portretas yra vaizduojamojo meno žanras. Portretas – paveikslas, vaizduojantis žmogų ar žmonių grupę. Portretuose menininkai siekia ne tik perteikti panašumą, bet ir žmogaus charakterį bei nuotaiką.
Ką mums gali pasakyti portretas? (apie žmogų)
1. Kostiumas ir aplinka gali susidaryti vaizdą apie žmogaus gyvenimo laiką (epochą).
2. Žmogaus kompozicija, spalva, aplinka, išvaizda gali susidaryti vaizdą apie jo padėtį visuomenėje.
3. Drabužiai, aplinka, charakteringi daiktai ir interjero detalės gali susidaryti vaizdą apie žmogaus profesiją.4. Žmogaus išvaizda leidžia suprasti žmogaus amžių.5. Spalva, laikysena, veido mimika, charakteringi daiktai ir interjero detalės gali susidaryti vaizdą apie žmogaus pomėgius.6. Kompozicija, spalva, laikysena, veido mimika, ypač akių išraiška, gali pasakyti apie charakterį, apie žmogaus nuotaiką.
Kokios veido dalys padeda sukurti nuotaiką?
NUOTAIKA portretinėje skaidrėje
-Pažiūrėkite į iliustracijas ir pasakykite, kokią nuotaiką išreiškia kiekvienas portrete nupieštas žmogus? (Džiaugsmas, verksmas, nuostaba, pyktis, juokas, baimė)
Kaip žinote, žmonių nuotaikos skiriasi. Pateikite pavyzdžių.
EMOTION žaidimas. Atsigręžkite vienas į kitą. Aš tave vadinu emocija, o tu tai parodai. Nuostaba, džiaugsmas, baimė, liūdesys, susižavėjimas, skausmas.
Pagal žanrą portretai yra:
Individualus portretas yra portretas, kuriame yra vienas veikėjas.
Pagal formatą: visu ūgiu, iki klubų, iki pusės ūgio, biustas, galvos portretas.
Grupinis portretas – portretas, kuriame vaizduojami bent trys veikėjai toje pačioje aplinkoje, sujungti vienu veiksmu ar scena.
Yra dar vienas portreto tipas ... Mįslės atsakymas padės jums tai išsiaiškinti:
"Kambaryje yra portretas, viskuo panašus į tave. Juokitės – atsakydamas jis taip pat nusijuoks. Pamačiau savo portretą, nuėjau – portreto nėra..." (veidrodis)
Autoportretai – tai menininkų portretai, nutapyti naudojant veidrodinį vaizdą. Tik iš autoportretų žinome didžiųjų pasaulio menininkų portretus.
Pasakos portretas yra labai graži pasaka, labai malonu ir neįprasta žiūrėti į šį portretą. Dailininkai, vaizduodami pasakų personažus, dažnai vaizduoja atskiras veido dalis padidintas, sutartinai, kartais komiškai.
Literatūrinis portretas – herojaus išvaizdos, jo kostiumo, manierų, kalbos, gestų, namų, interjero aprašymas.
Prisiminkime, koks mes buvome herojaus literatūrinis portretas? Kas tai yra? apibūdink personažą?
– Kaip manai, ar šiandien įgytų žinių užtenka norint pradėti? (Ne) Ką dar turime žinoti?
-Ar norėtum nupiešti mamos portretą?
-Pažiūrėkite, kaip tai padarė kiti vaikai. (rodyti vaikų piešinius)
„Mama“ yra pirmasis kūdikio žodis. Kol vaikas mažas, mama jį maitina, pagirdo ir lopšyje lopšyje. Mama gailėsis, paglostys ir nukreips teisingu keliu.
-Vaikinai, kokios asociacijos jums kyla, kai tariate žodį „mama“? - Taigi, gerai... Kas dar?
- Mama, mamyte... Kiek šilumos slepia šis stebuklingas žodis, įvardijantis artimiausią, brangiausią žmogų! Žodis „mama“ yra ypatingas žodis. Ji gimsta tarsi kartu su mumis, lydi mus visą gyvenimą.
Ko mus moko mama? Mama mus moko būti geriems, išmintingiems, pataria, rūpinasi, saugo.
1. Žingsnis po žingsnio portreto piešimas
-Vaikinai, dabar aš jums paaiškinsiu portreto piešimo būdus.
Kai pieši, menininkai sako, kad rašai, reikia pasirinkti kampą. Kas yra kampas? Asmens vaizdas iš skirtingų požiūrių.
-Žmogaus portrete galite piešti visą veidą ir profilį.
-Kaip suprasti, ką tai reiškia visu veidu? Visas veidas reiškia atsisukti į žiūrovą.
Profilyje? Profilyje reiškia veido vaizdą iš šono.
Galbūt net pusprofilis.
1 etapas. Eskizo darymas
- Norėdami teisingai nupiešti žmogaus galvą, turite žinoti jos proporcijas. Kokios formos galva? (ovalus).
1. Pirmiausia padarykite ovalą ir padalinkite jį linijomis. Ją kerta vertikali linija tiksliai viduryje.
2. Padalinkite ovalą į keturias lygias dalis horizontalia linija. O dabar kiekvieną dalį padaliname į lygias dalis horizontaliomis linijomis. Tai plaukų linija, akių linija, burnos linija. Veidą sunku nupiešti. Pagalbines linijas nubrėžiame stipriai nespausdami pieštuko, kad vėliau jas būtų galima lengvai ištrinti.
3. Naktį du langai užsidaro, o su saulėtekiu atsidaro patys. (akys)
Pereikime prie akių piešimo.
Nubrėžiame akių liniją - horizontaliai viduryje. Padaliname į 5 lygias dalis. Atstumas tarp akių lygus vienos akies pločiui.
Jie yra tiesiai virš nosies. Išoriniai nosies kraštai rodo, kur eis vidiniai akių kampai. Padarykite eskizą, kaip parodyta paveikslėlyje. Čia reikia atsižvelgti į svarbų veiksnį: žmogaus anatomija sukurta taip, kad atstumas tarp akių būtų lygus kitos akies dydžiui. Tai rodo raudona rodyklė paveikslėlyje. Akies viduryje nubrėžkite rainelę ir vyzdį. Ko dar trūksta akims? Teisingai, blakstienos. Blakstienos yra tiek ant viršutinio voko, tiek ant apatinio.
Jis gali būti labai įvairus: ilgas, išdidus, svarbus, mažas, kuprotas, storas, plonas, strazdanotas. Žmonės visada jį turi, laivai visada turi. (nosis)
4. Piešiame veido dalis. Nupiešime nosį.
Nubrėžiame nosies liniją - vertikaliai viduryje. Nubrėžiame jį lygia lankine linija. Nupiešiame nosies sparnus. Padalijame per pusę apačioje – tai nosies galiukas.
Džiaugsmas turi draugą puslankio pavidalu. Ji gyvena ant veido. Staiga kažkur nueis, paskui staiga sugrįš. Liūdesys, ilgesys jos bijo. (šypsosi)
5. Nupieškite burną.
Taip pat įtraukite linijas burnai pusiaukelėje tarp nosies ir smakro. Padarykite platesnę liniją, vaizduojančią apatinę lūpą.
Nuleiskite tiesias linijas nuo akių vyzdžių centro - jie liesis išorinius burnos kampus. Lūpos yra 2 akių dydžio, su šypsena gali būti šiek tiek platesnės.
Pavadinkite klausos organą. Draugiškas, choras! Tai... (ausis)
6. Nupieškite ausis.
Judindami pieštuką išilgai horizontalios linijos akių lygyje, apibrėžkite viršutinius ausų galiukus. Nubrėžę liniją nuo apatinių ausų galiukų, pateksite į tarpą tarp nosies ir burnos. Ausys yra didesnės, nei manote.
Nubrėžkite dvi horizontalias linijas nuo antakių ir nosies galiuko. Būtent į šį tarpą nubrėžiame ausį.
Jie nesėja, nesodina, patys auga. (plaukai)
7. Piešiame plaukus. Nubrėžiame plaukų kontūrus. šukuosenos
8. Nubrėžkite kaklą. Kaklo plotis lygus 2/3 galvos pločio. Pečiai yra 2 kartus platesni už galvą.
9. Suasmeninkite savo mamos portretus
Nepamirškite ištrinti papildomų eilučių.
2 etapas. Piešiame spalvotai.
Įsivaizduokime spalvoto portreto eskizą.
-Prisimink savo mamos veido spalvą.
Kaip manote, ar galime tai gauti? (maišyti spalvas)
– Ar kas nors iš jūsų moka maišyti dažus, kad išgautumėte veido spalvą?
-Teisingai! Jei jūsų mama turi šviesią odą su rausvais atspalviais, galite maišyti rožinę su balta, kad gautumėte minkštimo spalvą, jums reikia maišyti geltoną (ochrą) ir baltą.
Piešiant skamba dainos apie mamą, vyksta pristatymas „Mūsų mamos“.
5. Pirminis tvirtinimas.
Kas yra portretas?
Kas yra portretai ir kaip jie rašomi? (Literatūrinis, vaizdingas, šeimyninis, lyginamasis, holistinis, detalus, satyrinis, bendras, žodinis, psichologinis, moteriškas, vaikiškas, istorinis, fantastinis, grupinis)
Į kokius du portreto komponentus reikia atsižvelgti svarstant ir aprašant?
4. Ko naujo galime sužinoti žiūrėdami į vaizdinį portretą?
5. Kaip vadinasi portretus piešiantis menininkas?
6. Kokius veiksmus galima atlikti su portretu? (Rašyti, saugoti, mokytis, apsvarstyti, branginti, rasti, pirkti, parduoti, dovanoti, pakabinti, ieškoti, piešti, taisyti, mylėti, žavėtis, užsisakyti, paslėpti, pašalinti, sugadinti, suplėšyti, įvertinti)
6. Refleksija.
- Vaikinai, kiekvienas iš jūsų turi ratą (nuotolinio valdymo pultelį) ant savo stalo. Vienoje pusėje pasirašykite savo vardą ir pavardę. Apverskite į kitą pusę.
1. -Jeigu tau viskas pavyko, sunkumų nebuvo, buvo įdomu, PASPAUSK A.
2. -Jei jums buvo sunku suvokti informaciją, kažkas nepasisekė, SPAUSK
KŪRINIŲ PARODA
- Ačiū už pamoką! Viso gero!

Atidžiai pažiūrėkite į Rembrando portretus „Senis raudonais drabužiais“, „Senos moters portretas“. Pažiūrėkite į jų veidus, pagalvokite apie jų charakterį, pabandykite įsivaizduoti jų gyvenimo istoriją. Kaip manote, kas yra senatvė?

(Senatvė – tai žmogaus gyvenimo laikotarpis, kuriam būdingas sveikatos pablogėjimas, organizmo funkcijų susilpnėjimas.)

Išmintis yra gilus protas, pagrįstas gyvenimo patirtimi.

Kas apibūdina pagyvenusio žmogaus grožį? (Pagyvenusio žmogaus grožį lemia ne tiek išoriniai bruožai, kiek jo dvasiniai turtai, išmintis. Yra grožis, kurį galima pamatyti iš karto. Tačiau yra gilesnis grožio supratimas. Norint pamatyti šį grožį, reikia širdies jautrumo ir protinių pastangų.)

Su amžiumi žmogaus veide vis ryškiau iškyla kitoks grožis - nugyventų metų patirties, patirtų džiaugsmų, nerimo ir nuveiktų darbų grožis. Ateina aukštas kitų žmonių supratimo grožis, sielos išmintis.

Amžius parodo, paaštrina žmogaus veide jo charakterio bruožus ir likimo bruožus.

Visų šalių menininkai savo darbuose kreipiasi į senatvės temą. Savo darbuose jie parodo universalias vertybes, būdingas visiems žmonėms Žemėje – tai senatvės grožis ir išmintis.

Rembrandt Harmensz van Rijn "Seno vyro portretas raudonai" (Olandija 1606-1669) Apibūdinkite šį paveikslą: ką jame matote? Kokios spalvos? Jo rankos?

Tai tragiška istorija apie sunkų gyvenimą. Šviesos srautas išplėšia iš tamsos seno žmogaus figūrą. Pažvelgus į žilos barzdos veido išraišką, susiraukusią kaktą ir tamsias akis, paveikslo herojus atrodo kaip biblinis išminčius.

Šiek tiek sulenkti seno žmogaus pečiai, pervargusios rankos su mazginėmis gyslomis rankose. Jie gali daug pasakyti apie žmogų.

Atidžiai pažiūrėkite į paveikslėlįLeonardo da Vinci „Autoportretas“ (Italija 1452–1519)

Tikėtina, kad Leonardo da Vinci buvo šešiasdešimt dveji metai, kai nutapė autoportretą. Didysis italų menininkas, iš autoportreto žvelgia ryžtingai ir smalsiai.

Ką matote šioje nuotraukoje? Kokios spalvos? Kas patraukia tavo akį?

Tarp švelniai krentančių plaukų meistrė aštriai ir tvirtai pabrėžė akis, atsargiai ir reikliai žvelgdama iš po antakių. Jis yra išdidus žmogus, turintis didelę tvirtybę. Jis padarė tiek daug, bet pasiekė tiek mažai. Ant senatvės slenksčio atsidūrė be namų, be globėjo. Jį beveik visi pamiršo. Netgi jo atvaizdas buvo išsaugotas tik šiame vieninteliame piešinyje.

Kokiomis priemonėmis menininkai atskleisdavo senatvės grožį? (Rembrandtas naudojo šviesą. Modelio veidą ir rankas išryškina šviesos gylis. Menininkas vaizdavo vidinę ramybę, dvasinę harmoniją, kuri yra atėjusios išminties atspindys.

Leonardo da Vinci autoportrete pabrėžė akis, dėmesingai ir reikliai žvelgdamas iš po antakių. Jis yra išdidus žmogus, turintis didelę tvirtybę.)