Paaiškink patarlę, sąmata brangesnė už turtą, ką tai reiškia. Meistriškumo klasė „auksiniai dėklai“

Tretjakova T.V.

(Rusija, Altajaus sritis

MKOU Berezovskajos vidurinė mokykla

[apsaugotas el. paštas])

Išmintis yra vertingesnė už turtus

Tikslas:

Išsiaiškinkite vaikų idėjas apie tradicines geros valios ir svetingumo apraiškas.

Ugdyti vaikų socialinius įgūdžius: komunikabilumą, gebėjimą bendradarbiauti, draugišką elgesį, norą dalintis įspūdžiais, ką matė, jautė, etikos standartus.

Ugdyti gerumą, reagavimą, gebėjimą rasti išeitį iš keblios situacijos.

Įranga:

Didaktinių žaidimų vadovai „Personalo savybės“, „Kaimynai“, „Pasakų mįslės“, multimedija. Animacinis filmas „Košė iš kirvio“

Pamokos eiga:

I. Įvadas.

Mokytojas

Labai dažnai už įvykių

Ir už dienų šurmulio

Mes neprisimename savo senų laikų

Mes pamirštame apie ją

Prisiminkime rusų papročius

Prisiminkime savo praeitį.

vyresnė mergina:

Pagal senovės papročius

Visi vilkėjo ilgas sukneles

Ir mokėjo sutikti svečius

Jie negailėjo savo aprangos

Medus, gaubia neblaivus

žemai jiems nusilenkęs

Švelniai liesdamas grindis

Ir gražiai šypsosi!

Mokytojas

Na, Nastenka, laikas mums susitikti su svečiais.

Nastya:

Užsukite svečias!

Tradicijos nebus sulaužytos

Ir visada išgerti puodelį arbatos

Visi žino rusų svetingumą

Svetingumas ir atvirų durų diena!

Mokytojas

Labas vakaras! Ir nusilenk tau

Na, sveiki svečiai:

Merginos ir berniukai,

Vaikinai ir merginos

Kaimynai ir kaimynai

Jei giri – taip

Susitikime prie slenksčio!

Nastya:

O dabar sveiki atvykę į namus!

II. Instaliacija pamokai.

Mokytojas:

Užeik, atsisėsk.

Susirinkę, pasikalbame

Malonus ir sulankstomas

Ir eikime pagal taisykles:

(Pamokos taisykles skaitykite stende).

  1. Ramybė ir harmonija, abipusė pagarba.
  2. Sklandi kalba, kalbėkite po vieną.
  3. Aktyvus dalyvavimas pokalbyje, žaidimuose.
  4. Vietoj pastabų ir pagyrų – gero ir blogo elgesio etiketės.
  5. Kiekvienas įvertina save pagal gautus balus.

III. Pagrindinė dalis.

Mokytojas:

Norėjau tau perskaityti patarlę, bet joje dingo beveik visos raidės. Taigi jūs turite pasakyti tik tą dalį, kuri liko.

******** - brangiau už turtus

Mokytojas:

O ką, vaikinai, išspręskime trūkstamas raides? Norėdami tai padaryti, pažaiskime žaidimą.

Žaidimas „Pasakų mįslės“.

Progresas:

Mokytojas:

Reikia įminti mįsles. Tada iš pirmųjų gautų žodžių raidžių sukurkite žodį.

(Vaikai paeiliui spėlioja mįsles).

1. Transporto priemonė Baba - Yaga rusų liaudyje

pasakos. (Skiedinys).

2. Kaip vadinasi rusų liaudies pasaka, kad gerumas ir mandagumas

Joks šaltis negali užšaldyti Nastenkos. (Morozko).

3. Pasakose ji kartais vadinama apkalbomis. (Lapė).

4.. Rusų liaudies pasakose jis vadinamas Nemirtinguoju. (Kaščejus).

  1. Kokią gėlę atnešė Nastenkos tėvas? (Alenkimas).
  2. Ivanuškos sesuo rusų liaudies pasakoje. (Alyonuška).

7. Kaip vadinosi rusų liaudies pasakos herojus, mėgęs važinėtis krosnelėmis? (Emelija).

  1. Rusų liaudies pasaka, kurios pagrindinis veikėjas yra duonos gaminys? (Kolobokas).

Mokytojas:

Kokį žodį gavome?

Vaikai:

Sumanus.

Mokytojas:

Todėl patarlė yra tokia:

Išradingumas yra vertingesnis už turtus

Mokytojas:

O norėdami suprasti šios patarlės prasmę, atsigręžkime į pasaką.

Vaikinai, ar jums patinka pasakos?

(Vaikų atsakymai).

Iš tiesų, visi žmonės pasaulyje mėgsta pasakas. Stebuklingos, juokingos ir net baisios pasakos visada įdomios. Skaitykite ar klausykite, tai užgniaužia kvapą. Bet ne tik susidomėjimas, ne tik pramogos yra pasakose „Pasaka yra melas, bet joje yra užuomina, pamoka geriems bičiuliams“.

Sakyk, prašau, kokia čia „pamoka“? Ko moko pasaka?

(Vaikų atsakymai).

Ir iš tiesų, pasakoje visada yra pamoka, tačiau pamoka labai švelni, maloni, dažniausiai tai draugiški patarimai: kaip pasielgti teisingai, kad nepatektum į kvailą padėtį.

IV. Pasakų peržiūra.

Mokytojas:

Bet visa tai tik užuomina

Ir ateis pasaka

Tiesiog klausyk ir žiūrėk.

Užgesiname šviesą ir žiūrime pasaką „Košė iš kirvio. Galite klausytis pasakos garso takelio, jei nėra kitos galimybės.

V. Diskusija.

Mokytojas:

  1. Ar tau patiko pasaka?
  2. Sakyk, prašau, kaip tu supranti pasakos pavadinimą?
  3. Kas yra nuostabaus pasakoje ir kas gali nutikti gyvenime?
  4. Kas yra sumedžiotas pasakoje?
  5. Kas yra išradingumas? Kaip ji padėjo kariui?
  6. Kokia pamoka, patarimas duodamas pasakoje?

(Vaikai apmąsto ir bando pagrįsti savo išvadas).

Mokytojas:

Pasaka moko elgtis maloniai, būti draugiškam, kad nepakliūtų į kvailą padėtį. Pasistenkite rasti išeitį iš sudėtingos situacijos, būkite greitas ir išradingas.

VI. Konsolidavimas.

Mokytojas:

Dabar pasiskirstykime į grupes. Norėdami tai padaryti, visiems išdalinu skirtingų spalvų laiškus. Tiems, kurių raidės vienodos spalvos, jos derinamos prie atitinkamos spalvos lentelės.

(dėl to gaunamos dvi vienodo stiprumo grupės, sudarytos atsižvelgiant į amžių ir individualias savybes)

Žaidimas „Personalo savybės“.

Tikslas:

Įtvirtinti vaikuose mintį, kad pasakoje visada kyla išmintingas sklandymas, kaip gyventi, kad skirtingos žmogaus savybės atsiskleidžia pasakų herojų veiksmuose, noruose.

Dalomoji medžiaga:

Rašymo drobė su pasakų personažais, kortelių rinkinys su skirtingomis žmogaus savybėmis - kantrybe, pykčiu, draugiškumu, gudrumu, išradingumu, išdidumu, draugiškumu ir kt., Patarlių rinkinys: „Kad ir koks gudrus, viskas ateis. išeina“, „Šykštuolis tvirtai užsirakina, Taip, jis su tavimi elgsis sunkiai“ „ Atrodo, paprastas, bet širdyje gudrus. „Blusos viršutinių dangtelių šykštuolis“, „Net žiemą sniego neprašausite“, „Jei jėgos neatima, išmonė padės“, „Protas ir išradingumas, tas brolis ir sesuo“, „ Spėjimas nėra blogesnis už priežastį“, „Ne gražus vaikinas, taip, išradingas“ ir kt.

Žaidimo eiga:

Mokytojas:

Šauniai padirbėta! Visos savybės buvo paaiškintos teisingai.

Vaikinai, pasakykite man, kokie turėtų būti svetingi šeimininkai?

(Vaikų atsakymai).

Mokytojas:

O dabar kita užduotis:

Kaimynų žaidimas.

Tikslas:

Išmokyti vaikus išreikšti savo požiūrį į bendražygių veiksmus, įvertinti jų savybes.

Ugdykite stebėjimą ir dėmesį kitiems.

Dalomoji medžiaga:

Popierinis sofos modelis, popierinės šeimos narių figūrėlės.

Žaidimo eiga:

Žaidimų kambaryje turime didelę sofą, ant jos telpa beveik visa šeima. Dabar pažiūrėkite: štai ant popieriaus nupiešta ir sofa, kurios sėdynėse yra tarpai, o štai popierinės figūrėlės, vaizduojančios visus mūsų šeimos narius. Siūlau „sodinti“ save ir visus, kaip nori.

(Vaikai padeda figūrėles ir paaiškina, kodėl jie padėjo šiuos „vaikus“ šalia jų).

Mokytojas:

Matau, kad esate geri šeimininkai. Jūsų namuose yra vietos kiekvienam.

Pasakyk man, vaikinai, ir mes toli, kaip turėtume elgtis?

(Vaikų atsakymai).

Mokytojas:

Taip, svarbu būti mandagiam, dėmesingam, mokėti palaikyti pokalbį. O svarbiausia mokėti padėkoti, pagirti šeimininkus už svetingumą.

O dabar sustokime ratu, susikibkime už rankų ir pažaiskime.

Žaidimas „Pagirk ratu“.

Tikslas:

Skatinti geranoriškus santykius, suvokti jų elgesį.

Žaidimo eiga:

Visi paeiliui pasako ką nors gražaus apie savo kaimyną. Jis padėkoja, sutinka arba prideda ką nors apie save, kas jam atrodo svarbu.

(Po žaidimo svarbu užduoti vaikams šiuos klausimus:

Ko jie tikėjosi mandagiai elgdamiesi su kaimynais?

Kas buvo sunkiau: girti, ar laukti, ką apie tave pasakys?

Mokytojas:

Ir iš šio žaidimo išmokau, kad gyvenime reikia stengtis veikti taip, kad žmonės turėtų už ką padėkoti.

VII. Pamokos santrauka.

Čia mūsų pamoka baigiasi. Ir dar norėčiau paklausti kelių klausimų:

Mokytojas:

  1. Kas tau patiko labiausiai per pamoką?
  2. Koks yra pasakos „Kirvio košė“ moralas ar pamoka?

(Vaikų atsakymai).

Mokytojas:

Jūs teisus, reikia elgtis maloniai, kad nepatektumėte į kvailą padėtį, kaip sena moteris. Nes rusų žmogui būdingas sielos platumas, atvirumas, svetingumas, gebėjimas rasti išeitį iš bet kokios situacijos. Ačiū jums, mieli vaikinai, už jūsų atsakymus ir argumentus. Jie mane pradžiugino. Ir dirbote pagal taisykles. Įvertinkime savo elgesį klasėje.


Literatūrinio skaitymo pamokos rengimas 2 klasė

Tema: " Košė iš kirvio “- rusų liaudies buitinė pasaka.

Tikslas: supažindinti vaikus su nauja pasakų rūšimi – buitine pasaka.

Užduotys:

    • lavinti išraiškingo skaitymo įgūdžius.

      praturtinti mokinių kalbą.

      išmokti dirbti su tekstu.

    mokinių žodyno plėtimas ir turtinimas.

Pamokos tipas: naujų žinių atradimas

Įranga:

1) Vadovėlis: Literatūrinis skaitymas. Gimtoji kalba 2 (1-4) klasei. Autoriai: Klimanova L.F., Goretsky V.G., Golovanova M.V. Maskvos „Švietimas“ 2009 m.

2) Mokinių piešiniai pasakai „Lapė ir gervė“.

3) Garso įrašymas fizinei minutei.

Lentos išdėstymas:

Prie laužo - varpai,

O ant kuolų – varpai.

Tarnautojas - kareivis, kareivis

likti

Izba

Užteks - pakankamai.

Užvirinti

Medienos kambarys

skonio

Boileris

Jeigu - jei.

Savotiškas - toks.

Smetka - išradingumas.

B) Sąmata yra brangiausia.

Užsiėmimų metu:

.Laiko organizavimas.

Patikrinkite pasirengimą literatūrinio skaitymo pamokai.

II .Kalbos apšilimas.

Šiandien per kalbos apšilimą ištarsime liežuvio suktuką, kuris parašyta lentoje:

Prie laužo - varpai,

O ant kuolų – varpai.

Prisiminkime, kaip dirbame su liežuvio suktukais.

Pirmą kartą skaitome lėtai, paskui truputį greičiau, dar greičiau, labai greitai.

Svarbiausia taisyklingai ištarti visus žodžius.

Iš pradžių treniruosimės chore, po to individualiai.

III .Tikrinti namų darbus.

Mokinių piešiniai kabinami ant magnetinės lentos (iš anksto). Vaikai skaito ištraukas prie savo iliustracijų (2-3 žmonės).

IV .Apsisprendimas veiklai.

Mokytojas:

Prisiminkime, kokias pasakų rūšis mes žinome?

Studentas:

Stebuklinga, apie gyvūnus, naminė.

Mokytojas:

Apie ką pasakoja buities istorijos?

Studentas:

Kasdienėse pasakose jie kalba apie vargšus ar turtingus žmones.

Mokytojas:

Kasdieninėse pasakose išjuokiamas godumas, šykštumas, turtingų žmonių kvailumas ir vargšų gerumas, sumanumas, išradingumas. Pagrindiniai pasakos veikėjai – žmonės, o veiksmas vyksta įprastuose namuose, kaimuose. Kiekviena pasaka būtinai kažko moko, išjuokia blogus darbus ar neigiamas žmogaus savybes.

Šiandien susipažinsime su viena tokia pasaka. Atsiverskite vadovėlius 44 puslapyje, perskaitykite pasakos pavadinimą.

Studentas:

Košė iš kirvio.

Mokytojas:

Ar pagal pasakos pavadinimą galima atpažinti pagrindinius veikėjus?

Studentas:

Galima numanyti, kad tai bus kaimiečiai: kirviu skaldoma malkas, o kaime – malkos.

V .Naujos medžiagos studijavimas.

1) Tekstą skaito gerai skaitantys vaikai, skaitymo metu atliekamas žodyno darbas. Žodžiai užrašomi lentoje.

Tarnautojas - kareivis, kareivis

likti - trumpam aplankyti ką nors.

Izba - medinis, valstiečių namas.

Užteks - pakankamai.

Užvirinti - karštas skystas maistas, troškinys.

Medienos kambarys - kambarys name, tarnavo kaip sandėliukas.

skonio - pridėti ką nors į maistą, dėl skonio.

Boileris - didelis metalinis indas maistui gaminti.

Jeigu - jei.

Savotiškas - toks.

Smetka - išradingumas.

2) Pirminis teksto supratimo patikrinimas.

Ar tau patiko pasaka? Kas tau patiko?

Ar istorijos pavadinimas jus nustebino? Ką pagalvojote skaitydamas?

Kodėl kareivis pasibeldė į trobelę?

Kas ten gyveno?

Ko kareivis paklausė senolės?

Kaip į kareivio prašymą reagavo senolė?

Ką galvojo kareivis?

Ko jis pirmiausia paklausė senolės?

Ir tada?

Ką kareivis sugebėjo iškepti iš kirvio?

Kas pasakoje rodoma senutė?

Kas yra kareivis?

Kodėl jis tai padarė?

VI .Fizinė minutė.

Padarykime trumpą pertraukėlę. Atlikime pratimus pagal muziką.

VII .Tyramos medžiagos konsolidavimas.

1) Darbas su patarlėmis (lentoje).

Perskaitykite patarles, kurios užrašytos lentoje.

Kuri iš šių patarlių labiau tinka mūsų pasakai?

A) Spėjimas ir išradingumas nėra blogesni už protą.

B) Sąmata yra brangiausia.

C) Kvailas aprūgsta, bet protingas viską aprūpins.

Studentas:

Geriausia naudoti antrą sakinį -ženklas yra pats brangiausias.

Pasaka ne apie tai, koks protingas yra karys, o apie tai, kad išradingumas jam padeda išgyventi sunkiomis sąlygomis, kai nėra maisto, drabužių, pinigų ir pan.

2) Skaitymas iš naujo.

Mokiniai skaito istoriją iš eilės, tada vaidmenimis.

Atkreipkite dėmesį į tai, kaip draugiškai kareivis kreipiasi į seną moterį. Skaitykite tekste.

Ir kaip veidmainiškai jam atsako senutė. Skaityti.

Už švelnių žodžių slypi potekstė. Emocijos ne visada išreiškiamos tiesmukai, jas galima atskleisti per veikėjų veiksmus.

Senolė turi visko apsčiai, bet šykščiai maitino kareivį, apsimesdama našlaitėle.

– O, geras žmogau, o šiandien ji pati nieko nevalgė: nieko.

3) Darbas su iliustracijomis.

O emocijas galima pavaizduoti iliustracijoje.

Apsvarstykite iliustraciją 45 puslapyje.

Kokios pasakos eilutės tinka iliustracijai?

Studentas:

- Kareivis ištraukė šaukštą, maišo užpilą. Išbandė.

Mokytojas:

Paaiškinkite, kodėl pasirinktos šios eilutės? Kokias emocijas galima pamatyti?

Studentas:

Kareivis bando košę šaukštu. Paėmė ranką į šoną, parodo, kaip jam skanu. Senolė nustemba. Ji susidėjo rankas po smakru ir atvėrė burną.

4) Darbas su tekstu.

Paimkite paprastus pieštukus ir pabraukite tekste žodžius, kuriais galite nustatyti veikėjų jausmus, būseną, paslėptas mintis.

Pavargęs kareivis pakeliui, nori valgyti – nuovargio būsena.

Sena moteris turi daug visko, bet kareiviui šykštu buvo maitinti, apsimetė našlaitė – godus ir nusprendė apgauti.

Senutė žiūri negaliu pabėgti - didelė nuostaba senoje moteryje.

Ir kareivis valgo taip, juokiasi - juokiasi pats sau iš senolės kvailumo ir godumo. Su ironija (paslėptas pašaipas) nurodo seną moterį.

Mokytojas:

Su užuojauta pasakoje vaizduojamas patyręs, iš kirvio sriubą mokantis karys, galintis pergudrauti bet ką. Jis sugeba apgauti kvailą seną moterį. Tarnas sumaniai pasiekia savo tikslą, nepaisant situacijos absurdiškumo. Ir čia yra ironijos.

Apibūdinkite karį. kas jis toks? (Klausimą galima perskaityti vadovėlyje 47 puslapyje.)

    Aštraus proto

    išsibarstę

    Išradingas

    Malonus

    Paryškintas

Studentas:

Sumanus kareivis, nes sugalvojo „iš nieko“ išvirti košę, pergudravo senolę. Taip pat galite jį pavadinti išradingu. Jis neprašė senolės duoti valgyti, sugalvojo, kaip išsisukti iš padėties. Kitas karys gali būti vadinamas maloniu. Senolei nepasakė nė vieno blogo žodžio, elgėsi su ja mandagiai ir maloniai.

Ką galite pasakyti apie seną moterį? Kas ji? Tu imk:

    Malonus

    Godus

    Linksmas

    Protingas

Studentas:

Apie seną moterį galima sakyti, kad ji godi ir kvaila. Ji niekada nesuprato, kad apgavo save.

VIII .Atspindys.

Kokią naują pasaką sutikote pamokoje?

Kas yra fantastiška (pasakiška) pasakoje ir kas iš tikrųjų gali nutikti gyvenime?

Studentas:

Pasakiška, kad kareivis iš kirvio virė košę, kad senolė savo namuose leido šeimininkauti visai svetimam, pašaliniam žmogui.

Tikra tai, kad kareivis išėjo atostogų, sustojo nakvoti, kad nenorėjo maitinti jo, kaime gyvenančios senolės. Kareivis galėjo pergudrauti seną moterį.

Mokytojas:

Ar kareiviui pavyko? Kas jam padėjo?

Studentas:

Taip, aš padariau. Norėjosi valgyti ir valgė. Jam padėjo išradingumas, malonus elgesys su senole, mandagumas. Senolę nubaudė už gobšumą.

Mokytojas:

Ar kareivis teisus?

Studentas:

Gyvenimas privertė kareivį taip elgtis, kitaip jis būtų miręs iš bado.

Mokytojas:

Kaip manote, kurioje pusėje yra pasakotojas? Kodėl?

Studentas:

Pasakotojas yra kareivio pusėje. Kad ir kokie sunkumai užkluptų kareivį, jis nepraranda širdies. Suranda išeitį iš bet kokios situacijos. Už godumą ir kvailumą reikia bausti. Tik senolė to nesuprato. Kareivis pasakotojui labai simpatizuoja.

IX .Namų darbai.

Namų darbai: pasiruoškite skaitymui.

PAMOKOS APIE PASAULĮ SAVIANALIZĖ.

Klasė: 2

Pamokos tema: „Košė iš kirvio“ – rusų liaudies buities pasaka.

Pamokos tipas :

Tai jau septintoji pamoka sistemoje. Pirmose pamokose jie susipažįsta su Y. Koval straipsniu „Pasakos“, taip pat su Y. Moritzo eilėraščiais „Pasaka eina per mišką ...“. Tolesnėse pamokose nagrinėjamos rusų liaudies pasakos apie gyvūnus.

Pirmose pamokose susiformuoja sąvokos „kas yra pasaka“, „kodėl visi mėgsta pasakas“, „ko pasakos moko“. Vėlesnėse pamokose formuojasi „pasakų apie gyvūnus“ sąvoka. Septintoji pamoka skirta „kasdienės pasakos“ sąvokos tyrinėjimui. Toliau vaikai susipažįsta su pasaka. Pamokų metu tęsiamas darbas su gebėjimu raiškiai skaityti. Apibendrinimo pamokoje vaikai turi galimybę pademonstruoti savo žinias ir įgūdžius.

Pamokėlės tikslas supažindinti vaikus su nauja pasakų rūšimi – buitine pasaka – pasiektas pasitelkus pasakos „Košė iš kirvio“ pavyzdį.

Taip pat buvo sprendžiamos pamokos užduotys: lavinami raiškiojo skaitymo įgūdžiai. Lentoje buvo užrašyti šiandien retai vartojami žodžiai, buvo atliktas darbas, siekiant išsiaiškinti šių žodžių reikšmę. Taip buvo praplėstas mokinių žodynas, praturtintas jų kalbėjimas. Pamokoje buvo lavinamas gebėjimas dirbti su tekstu, rasti teisingą atsakymą.

Pamokos tikslai ir uždaviniai buvo pasiekti. Tikslas pateisinamas programos turiniu, kūrinio meniškumu, klasės amžiumi. Mokytojas remiasi tuo, ką mokiniai jau žino. Šiame fone pristatoma nauja koncepcija – buitinė pasaka.

Pamokos metu formuojami skaitymo ir kalbėjimo įgūdžiai bei gebėjimai (laikoma po analizės). Ugdomas raiškiojo skaitymo, vaidmenų skaitymo įgūdis. Išraiškingas skaitymas, skaitymas pagal vaidmenis vaikams visada teikia malonumą, palengvina būdingų pasakai būdingų bruožų įsisavinimą: sakytinę kalbą, pasikartojimus, ypatingus ritmus.

Pamokoje pakankamai išsamiai analizuojama pasaka. Analizė atitinka reikalavimus.

Klausimai pateikiami analitinio, tiriamojo pobūdžio, suteikiant potekstinę informacijos atėmimą.

Darbas pamokoje buvo gana aiškiai apgalvotas, į kiekvieną klausimą buvo atsakyta ir paaiškinta. Tai padaryti padėjo gerai apgalvotas pamokos planas. Pamoka praėjo pakilioje emocinėje atmosferoje, todėl vaikų aktyvumo laipsnis gana aukštas. Tai palengvino įvairios darbo su pasaka formos.

Mokytojas: Reprintseva V.V.

Literatūrinio skaitymo pamokos 2 „B“ klasėje analizė

Tema: rusų liaudies pasaka „Košė iš kirvio“.

Tikslas: Formuoti kasdienių pasakų idėją.

Užduotys: 1. Kompetentingo skaitymo, kaip informacinės kompetencijos pagrindo, formavimas.

2 Ugdymo bendradarbiavimo kaip komunikacinės kompetencijos pagrindo formavimas.

3. Dvasinių ir moralinių vertybių, kaip asmeninės kompetencijos pagrindo, diegimas.

Pamokos tipas: naujos problemos sprendimo pamoka

Pamokos forma. Kaimo susibūrimai

Technologijos. Asmeniškai – orientuotas mokymasis, orientuotas į kultūrinį požiūrį.

Metodai ir technikos. Probleminiai, dialoginiai, žaidimai, atskaitos ženklai. Žodinis, vaizdinis, darbas su vadovėliu.

Per užsiėmimus.

Pamokos etapas

Mokytojo veikla

Studentų veikla

1.Org.moment

Gyveno vieną kartą
Senis ir sena moteris...
Ar tau patinka pasakos?
Taigi klausyk, tylėk.
Gera pasaka
šiltas,
Ką tik iš orkaitės.
Ir kas gali būti
Tikresnė už duoną?
Nupjaukite gabalėlį -
Ir iškart šilta.

Pasakose, kaip ir gyvenime,
Žemė ir dangus
Saulė ir debesys
Gėris ir blogis.
Gera pasaka
Prisimenu iš vaikystės.
Noriu pasakos
Jūs taip pat klausėtės.
Prisėlinti
Į pačią širdį
Ir pasėjo gerumo sėklą.

Laba diena draugai. Šiandien susirinkome į savo kaimo susibūrimus išmokti naujų dalykų ir parodyti save.

Skambant muzikai vaikai įeina į klasę senais rusiškais kostiumais ir atsisėda.

2. Namų darbų tikrinimas

Matau, kad tu atėjai ne tuščiomis rankomis manęs aplankyti. Pažiūrėkime į jūsų piešinius ir pasiklausykime jų skaitymo.

Koks darbas tau patinka ir kodėl?

Vaikai skaito ištraukas ir rodo savo piešinius.

Vaikai vienas kitą analizuoja ir vertina.

3. Kalbos apšilimas.

Perskaitykite tekstą lentoje ir nustatykite jo žanrą.

Nusilenkimas, nusilenkimas

Grįš namo – pasitempęs.

Puiku, vaikinai, jie sunkiai dirbo ir žino žodinio liaudies meno žanrus. Kaip vadinasi žanras, su kuriuo dirbote praėjusią pamoką?

Tai paslaptis.

Tai yra kirvis.

Vaikai skaito.

Tai buvo pasaka.

4. Įvadas į temą.

Šiandien su šiuo žanru ir toliau susipažinsime savo susibūrimuose. Sužinosime apie naujos rūšies pasaką, susipažinsime su jos ypatumais ir patobulinsime skaitymo techniką.

Ką tu žinai apie pasakas?

Skaidrėje matote pasakų herojus ir daiktus. Rūšiuokite juos pagal pasakų tipą

Kokiai pasakai priskyrėte kareivio ir senolio paveikslą?

Dabar dirbkime su žodynu.

Raskite žodyne sąvoką „buitinė pasaka“

Prisiminkime, kokį kasdienį, kaimišką daiktą jau sutikote šiandien?

Iš pateiktų paveikslėlių nustatykite istorijos pavadinimą.

Vaikinai, ką manote, ar tikrai galima iš kirvio virti košę?

Kasdieninėse pasakose daugelis nebevartotų žodžių neatitinka šiuolaikinių laikų. Tokie žodžiai vadinami pasenusiais. Ar galite dirbti grupėse, kad paaiškintumėte šių žodžių reikšmę?

Tarnautojas

likti

Užteks

Užvirinti

Medienos kambarys

skonio

Boileris

Jeigu

Savotiškas

Įvertinimas

Taip pat peržiūrėjau S.I. „Aiškinamąjį žodyną“. Ožegovą ir suteiks jums tikslią jų reikšmę. Perskaitykite juos.

Kam šis darbas atrodė sunkus, parodyk kortelę su klaustuku. O jei šis darbas jums pasirodė įdomus, parodykite kortelę su šauktuku. Į abu ženklus atsižvelgiama vienu metu.

Pasakos apie gyvūnus, magiškos, (kasdieninės), autorinės liaudies. "Klasteris"

Mokiniai atlieka namų darbus ir pagrindžia savo sprendimą.

Vaikai ginčijasi ir įrodinėja savo nuomonę. Šių herojų negalime priskirti pasakoms apie gyvūnus, pasakose yra stebuklų ir magiškų objektų. Čia paprastų žmonių gyvenimas. Todėl šiuos herojus priskiriame buitinės pasakos formai.

Treneriai dirba su žodynu ir atranda sąvokos „kasdieninė pasaka“ prasmę.

Tai buvo kirvis.

"Košė iš kirvio"

Tai netikra, bet pasakose įmanoma.

Vaikinai dirba grupėse, o tada kiekviena grupė pateikia trijų žodžių paaiškinimą.

Tarnautojas- kareivis, kareivis

Viešnagė yra trumpalaikis apsilankymas pas ką nors.

Užteks- pakankamai.

Užvirinti - karštas skystas maistas, troškinys.

Medienos kambarys- kambarys name, tarnavo kaip sandėliukas.

skonio- pridėti ką nors į maistą pagal skonį.

katilas - didelis metalinis indas maistui gaminti.

Jei - jeigu.

Kaip ir - toks.

Įvertinimas- išradingumas.

Vaikinai signalizuoja apie savo požiūrį į darbą kortomis.

5. Pirminis teksto skaitymas

Tu sunkiai dirbi. Laikas ir garbė žinoti – mums reikia perskaityti pasaką,

O dabar patogiai įsitaisykite ir klausykite teatro artistų atliekamos pasakos. (garso įrašas). O išklausęs pasakyk, kas tau patiko šioje pasakoje?

Fizkultminutka.

Rusijos kariai savo drąsa, drąsa ir jėga gynė savo tėvynę, jos žmones. Ir žmonės juos dainavo savo dainose.

Klausykite vieno iš jų ir pagal muziką parodykite judesius, kuriuos lengva atlikti.

Vaikai klauso ir atsako į klausimą.

Vaikinai atlieka judesius pagal rusų liaudies dainą „Kareiviai ...“

6. Antrinis teksto skaitymas

Gerai pailsėjome ir visi grįžome į savo vietą. Vaikinai, kur vyko šios pasakos įvykiai?

Kas yra pagrindinis pasakos veikėjas?

Lengvai pateiksite teisingus atsakymus, jei skaitysite šią pasaką „Buzz“ skaitymo režimu.

Vaikai pasakojimą skaitė triukšmingai.

7. Pirminis pasakos analizės etapas.

Na, zujome ir, žinoma, visko išmokome.

Kur vyko istorijos įvykiai?

Dabar dirbkite poromis ir pasakykite vienas kitam pasakos veiksmų ir įvykių seką.

Visi pasakos veiksmai vyksta kaime, paskutinėje trobelėje.

Pagrindinis veikėjas yra ne vienas, o du. Tai sena moteris ir kareivis.

8. Antrinis pasakos analizės etapas.

Kur ėjo kareivis? Atsakymą pateikite sakiniu iš teksto.

Kodėl jis pasibeldė į šią trobelę?

Paskaitykite, ko kareivis paklausė senolės nuo slenksčio?

Kaip jis kreipėsi į seną moterį?

Kaip senutė reagavo į prašymą? Kodėl? (skaityti)

Kaip suprasti žodį našlaitė?

Ką galvojo kareivis?

Kaip jis tai padarė?

Koks buvo kareivis, ką apie jį galite pasakyti?

Kokia buvo senutė, ką apie ją galite pasakyti?

O dabar, dirbdami poromis, nustatykite senolės ir kario charakterio bruožus.

Kareivis išėjo atostogų. (Pasirinktinis skaitymas.)

Ši trobelė buvo ekstremali, o kareivis buvo labai pavargęs ir alkanas.

O tu, šeimininke, neturi ko valgyti?

Jis paskambino jos šeimininkei.

Su pagarba, pagarba.

Senolė turi visko apsčiai, bet šykščiai maitino kareivį, apsimesdama našlaitėle.

Žmogus, kuris gyvena vienas ir jam niekas nepadeda, vadinamas našlaičiu.

Jis nusprendė pats išsivirti košės.

Pamatė, kad senolė jam meluoja, ir nusprendė pergudrauti senolę. Pasiūlė jai iš kirvio išsivirti košės.

Jis yra dėmesingas ir protingas.

Ji godi, niekšiška.

Dirbdami poromis raskite pagrindinių veikėjų charakterio bruožus. (kortele)

9. Perskaityto apibendrinimas

Apibendrinkite: Kokie yra pagrindiniai veikėjų charakterio bruožai.

Kas tau labiausiai patinka ir kodėl?

Kaip jautiesi apie seną moterį, karį?

Ką patartumėte istorijos veikėjams?

Rusijos žmonės visada garsėjo savo svetingumu. O ypač kaimo žmonės. Išėjus į darbą namas buvo paliktas atviras, o ant stalo buvo maisto pakelės žmonėms.

Dabar skaityk patarlę.

Kaip jūs suprantate žodį „atskaitymas“?

Kaip tu tai supranti?

Man patinka ištvermingas kareivis. Jis randa išeitį iš keblios situacijos, bet tuo pačiu neįžeidžia žmogaus.

Man nepatinka sena moteris. Ji yra godi, moka apsimesti ir labai kvaila, iš kirvio košės virti negalima.

Negalite būti piktas ir godus. Šiandien tu padėjai kitam žmogui, o rytoj jie padės tau.

Ačiū kareivis. Jis pats pavalgė ir pamaitino senolę be ginčų ir prieštaravimų. Visi liko patenkinti.

Jie pateikia savo atsakymus.

Etiketė yra vertingesnė už turtą.

Skaičiavimas yra išradingumas.

Jei esate protingas žmogus, visada būsite laimingas. Rasite išeitį iš bet kokios sudėtingos situacijos.

10. Ekspresas

kūno skaitymas

O dabar mūsų laukia įdomūs darbai. Dirbsime prie išraiškingo pasakos skaitymo. Pabandykime pasakos siužetą perteikti dalimis intonacija, gestais, mimika. Žiūrėkite 44 puslapį (vienai skaidrei). Koks yra geriausias būdas skaityti istoriją?

Kad jums būtų lengviau suprasti, kiekvieno herojaus ir autoriaus tekstą pažymėjau skirtingomis spalvomis.

Kiek žmonių tam reikia?

Kokia intonacija skaito kiekvienas pasakos veikėjas?

Tas pats pasakytina apie 45 puslapį.

Vaidmenų skaitymas.

Kareivio žodžiai maloniai, su prašymu?

Senolės žodžiai ramiai, be emocijų.

Vaikai skaito, tada analizuoja skaitymą.

11. Namų darbai.

Pasakykite, ko istorija moko. Įvardinkite pagrindinius istorijos veikėjus. Kas yra teigiamas charakteris? Kuris yra neigiamas? Kodėl?

Ko išmokote klasėje?

ko išmokai?

Ką tu gavai? Kas nėra?

Su kokia pasaka susipažinai?

Kokio tipo tai pasaka?

– Ką sužinojote apie buitinę pasaką?

Dabar, naudodami signalines korteles, parodykite savo požiūrį į pamoką.

Vaidmenų skaitymas namuose. P.44-46.ir dirbti darbo knygelėje.

Ačiū už jūsų sunkų darbą ir pagalbą klasėje.

Vaikų atsakymai.

Susipažinome su pasaka „Košė iš kirvio“

Tai buitinė pasaka.Pagrindiniai veikėjai yra žmonės,veiksmai vyksta įprastuose namuose. Kasdieninėse pasakose tyčiojamasi iš godumo, šykštumo, kvailumo, šlovinamas gerumas, sumanumas, išradingumas.

Vaikai rodo korteles.

Vaikai išeina iš klasės pagal muziką.

Parsisiųsti:

Peržiūra:

Norėdami naudoti pristatymų peržiūrą, susikurkite „Google“ paskyrą (paskyrą) ir prisijunkite:

„Mokyklos bibliotekos darbas“ – Pagrindinės informacinės kultūros formavimo darbo kryptys. IKT naudojimas mokyklų bibliotekų darbe. Pagrindinės šiuolaikinės mokyklos bibliotekos funkcijos išplaukia iš pagrindinės bibliotekos užduoties: Bibliotekos fondo struktūra. Mokyklų bibliotekos kartais vadinamos žiniasklaidos bibliotekomis. Nustatykite temą ir pagrindinę teksto mintį.

„Bibliotekų tipologija“ – XX amžiaus pradžios tipologijos. Specialiosios bibliotekos. Pagrindinės sąvokos „tipas“ reikšmės. Pirmieji moksliniai bandymai sukurti bibliotekų įstaigų tipologijas. Sakinys. „tipas“, „tipiškas“, „tipologija“. XX amžiaus bibliotekų tipai. Tipologijų tipai. Tipas yra esminis, o ne statusas ar formali savybė.

„Bibliotekų diena“ – NL RT turi ilgą istoriją. Respublikinė Tatarstano jaunimo biblioteka. 2008 metais biblioteka šventė 30 metų jubiliejų. Pasiklydę žinioje Žmonės be rytojaus ir žmonės be atminties.Arba susikaupę – kurkite Didįjį.Bibliotekų tyloje vyksta svarbiausi darbai.Tačiau tik 1865 metų sausio 10 (24) dieną miesto viešoji biblioteka atidaryta.

„Bibliotekos vaidmuo ugdymo procese“ – Pagrindinės bibliotekos funkcijos. Bilietų kasa visada sausakimša. Didelė reikšmė teikiama moksleivių bibliotekinio ir bibliografinio raštingumo pamokoms. Šventė „Pirmokų dedikacija skaitytojams“. Skaitytojų apdovanojimai. Bibliotekos skaitytojai aktyviai dalyvauja miesto konkursuose, olimpiadose.

„Mokyklų bibliotekininkų ugdymas“ – Žurnalų vertinimas. bibliotekos biudžetas. Atestacijai gauti reikalingi kursai. Tęstinis mokyklų bibliotekininkų mokymas. Sertifikavimo programa. Švietimo paslaugų centrai. Mokyklų bibliotekininkų atestavimas. Bibliotekos veikimas. Kompiuterinės programos. Rekomenduojama kursų seka programoje.

Nuostabus klasikos pasaulis.

Levas Nikolajevičius Tolstojus „Kaip valstietis pašalino akmenį“.

Įvadas

Daug nuostabių knygų
Protingos, įdomios knygos,
Linksma, juokinga
Miestuose, kaimuose, kaimuose...
Eini į biblioteką
Norėdami paskaityti daugiau
tikras asmuo
Knygos padeda tapti.

Šiandien studijuosime Levo Tolstojaus pasakėčią „Kaip valstietis nuėmė akmenį“. Prisiminkime, kas yra fabula, kokios jos ypatybės, sudarykime kūrinio planą. Bandysime nustatyti šios pasakėčios moralą, dirbsime prie patarlių.

Kas yra pasaka?
Štai Ožegovo aiškinamajame žodyne pateiktas apibrėžimas:

1. Trumpas alegorinis moralizuojantis pasakojimas, eilėraštis.

2. Paprastai grožinė literatūra, grožinė literatūra, tuščios kalbos (iš S. I. Ožegovo žodyno)
– Koks fabulos ypatumas? ( Kad yra moralė.)
– Kokius dar fabulos bruožus žinote?

- įdomi trumpa linksma istorija;

- keli aprašymai;

-daug dialogų;

- dažniausiai būna keli herojai;

- pagrindinis veikėjas išreiškia pagrindinę mintį;

-herojai yra gyvūnai, augalai, daiktai, paukščiai, žuvys, žmonės;

- išjuokė žmonių ydas.

- trumpas pasakojimas eilėraščiu ar proza;
-moralės buvimas;
- komedija;
- pamokantis;

Kas paprastai suprantama žodžiu moralė? (Mokomoji išvada, nurodymas, kai kurios taisyklės.)

Iš ko juokauja pasakos?

- glostymas

- Netiesa

- kvailumas

- tinginystė

- amoralumas

- nežinojimas

– pasigyrimas

Ko moko pasakos?

- Draugystė

- darbštumas

- darbštumas

- sąžiningumas

- gerumas

-reagavimas

- bajorai

- dėkoju

- įgyti žinių

Jūs ir aš žinome, kad pasakėčios buvo parašytos daugiau nei prieš 150 metų, kodėl mums reikia XXI amžiaus vaikų, mobiliojo ryšio, kompiuterizacijos amžiuje, studijuoti Krylovo kūrybą, jo pasakėčias?

Taip, nes ir dabar yra žmonių ydų, o jo pasakėčios kaip niekad aktualios siekiant pagerinti jų bruožus. Pažvelkite į save iš šalies ir atsikratykite savo trūkumų.

Fabula – tai išgalvotas įvykis, fikcija, istorija dėl raudono žodžio. Alegorinis, pamokantis pasakojimas, parabolė, kur įprasta rodyti gyvūnus ir net daiktus žodžiu; melas, nesąmonė. Pvz.: pilna pasakų, kurias reikia papasakoti, imkitės darbo (iš V. Dahlio žodyno)

Iš kur atsirado pasakos?

Truputis istorijos

Pasakų žanro šaknys yra daugelio tautų folklore. Pirmuosius rašytinius „pasakos“ ženklus mokslininkai priskiria šumerų-akadų tekstams.

Fabula graikų literatūroje įgauna stabilią žanrinę formą. Ryškiausias šių laikų atstovas – pusiau legendinis Ezopas (VI a. pr. Kr.). .

Pirmasis, kuris pradėjo naudoti alegorijos techniką, o alegorija yra tada, kai vaizduojami gyvūnai, bet jie turi omenyje žmones, buvo Ezopas.

http://www.chitalnya.ru/upload3/105/df80059eda349a377a692a66ddcc89fa.jpg

Jis gyveno senovės Graikijoje maždaug prieš 3000 metų, Ezopas buvo vergas ir negalėjo atvirai juoktis iš valdžią turinčių žmonių, pasakojo istorijas, kurios tariamai nutiko gyvūnams. Ir nors visi suprato, kad kalbame apie žmones, niekas negalėjo apkaltinti Ezopo, kad jis susekdavo negražius tam tikro žmogaus veiksmus.

Iki šiol alegorinė kalba buvo vadinama ezopine kalba. Skaitydami pasakėčias išmoksime suprasti Ezopo kalbą. Daugelis Ezopo pasakėčių rusų skaitytojams tapo žinomos Krylovo vertimų dėka. Jis apdovanojo juos rusiškais bruožais, įdėjo į burną rusų liaudies kalbą.

Rusijoje pagrindiniai fabulos žanro raidos etapai buvo M. V. Lomonosovo ir A. D. Kantemiro pasakos, linksmoji A. P. Sumarokovo pasakėčia, pamokanti I. I. Krylovos fabula, spalvinga buitinė A. E. Izmailova.

Liūtas Nikolajevičius Tolstojus taip pat parašė pasakėčią. Ir kaip A.M. Gorkis: „Nepažįstant Tolstojaus, negalite laikyti savęs pažįstančiu savo šalies, negalite laikyti savęs kultūringu žmogumi“.

http://www.stihi.ru/pics/2015/12/16/2245.jpg

Klausykite Levo Tolstojaus pasakėčios „Kaip valstietis išėmė akmenį“ įrašo. Pabandykite nustatyti šios pasakos moralę. Atkreipkite dėmesį, kad pasakos pavadinime yra klausimas. Pabandykite suprasti kaip vyras tai padarė.

http://www.planetaskazok.ru/images/stories/tolstoyL/1/120.jpg

žodyno darbas

Inžinierius - Specialistas, turintis aukštąjį techninį išsilavinimą.
Milteliai - sprogstamasis junginys arba mišinys.
didelė čiuožykla - mašina dirvožemiui sutankinti ir sutankinti,
Dirbtinė – Grožinė literatūra, išradimas.

Skaitymas su komentarais
Skaitykite 1 dalį. (Viename mieste aikštėje buvo didžiulis akmuo. Akmuo užėmė daug vietos ir trukdė važinėtis po miestą. Buvo iškviesti inžinieriai ir teiravosi, kaip akmenį išvežti ir kiek tai kainuos?)
-Ką tai sako?
- Kur buvo akmuo? Ką jis padarė miestiečiams? Ko buvo prašoma inžinierių?

Ką pasiūlytumėte, jei būtumėte inžinierių grupėje? antraštę (Akmuo aikštėje).
Skaitykite 2 dalį.
-Ką tai sako? ( Vienas inžinierius pasakė, kad akmenį reikia suskaldyti į gabalus su paraku, o paskui imti po gabalą, ir tai kainuos aštuonis tūkstančius rublių; kitas pasakė, kad po akmeniu reikia pakelti didelę čiuožyklą, o akmenį – ant čiuožyklos, ir tai kainuotų šešis tūkstančius rublių.)
– Ką pasiūlė 1 inžinierius? (... akmuo turi būti susmulkintas į gabalus paraku ir tada paimtas gabalas po gabalo ...)
- Ką pasiūlė 2 inžinieriai? (... po akmeniu reikia atsinešti didelę čiuožyklą ir atsinešti akmenį ant čiuožyklos...)
- Kaip pavadinsime? (Ginčas)
Skaitykite 3 dalį. ( Ir vienas valstietis pasakė: „Ir aš nuimsiu akmenį ir paimsiu už jį šimtą rublių!
Ką vyras pasiūlė? (. .. „Iškasiu didelę duobę prie paties akmens; Išsklaidysiu žemę iš duobės virš aikštės, įmesiu akmenį į duobę ir išlyginsiu žemę ...) Kodėl jam davė dar 100 rublių.
-Kaip pavadinti šią dalį. (Gera idėja

Koks Levo Tolstojaus pasakos moralas? (Svarbu ne tiek jėga, kiek išradingumas.)

Kokią pamoką galite išmokti patys? ( Svarbu ne tiek jėga, kiek išradingumas. Turite gerai pagalvoti: galbūt yra nestandartinių problemos sprendimų)
Patarlės

Kur kirvis nepaims, išradingumas paims.

Kvailys rūgsta, bet protingasis viską aprūpins.

Viską pasiekite savo sugebėjimais.

Kalnas raudonas nuo uolos, o žmogus su galva.

Įvertinimas yra brangesnis už turtą.

Neužtenka norėti, reikia žinoti ir mokėti.
Tingios rankos nėra susijusios su protinga galva.
Koks meistras, toks ir darbas.
Nenuostabu, kad sakoma, kad meistro darbas bijo.
Jėga viską sulaužo, o protas yra jėga.

Rezultatai

Susipažinome su Levo Tolstojaus pasakėčia „Kaip valstietis išėmė akmenį“. Jie pažymėjo, kad pasakėčios moko mus būti darbščius, sąžiningus, dorus. Todėl jie vadinami moralizuojančiais darbais.
Moralizuojanti pasakėčios prasmė yra autoriaus žodžiuose pasakos pradžioje arba pabaigoje. Tai yra pasakos moralas

ŠALTINIS

http://nsportal.ru/sites/default/files/2013/03/17/winrar_zip_archive.zip

http://download.myshared.ru/_rHUfm-FNK_8zAsOSbXKeQ/1462694858/195359.ppt

http://www.planetaskazok.ru/ltolstoyskz/kakmuzhikubralkamentolstoyl