Integruota pamoka apie A. Tolstojaus istoriją „Nikito vaikystė“

Tikslai: supažindinti mokinius su nauja sekcija; ugdyti draugiškumo, savitarpio pagalbos jausmą, teigiamas asmenybės savybes; išmokti raiškiai skaityti tekstą, intonacijos pagalba perteikti nuotaiką; tęsti sklandaus skaitymo ir taisyklingos kalbos įgūdžių formavimą.

Planuojami rezultatai: tema: skyriaus turinio prognozavimas, skaitymas balsu, palaipsniui pereinant prie skaitymo sau, meno kūrinių klausymas; metasubject:

- pamokos mokymosi užduoties formulavimas remiantis vadovėlio medžiagos analize bendroje veikloje, kartu su mokytoju planuojant užsiėmimus pamokos temai studijuoti, įvertinant savo darbą pamokoje;

Literatūrinio teksto analizė, pagrindinės minties jame išryškinimas, orientacinių (raktinių) žodžių parinkimas savo tekstui kurti, reikalingos informacijos paieška knygoje, gebėjimas orientuotis mokomojoje ir grožinėje knygoje, savarankiškas ir kryptingas pasirinkimas iš knygos,

- atsakymai į vadovėlio klausimus remiantis literatūriniu tekstu, sąveikos poroje ir grupėje taisyklių supratimas (pareigų pasiskirstymas, bendrų veiksmų plano sudarymas, gebėjimas susitarti dėl bendrų veiksmų); asmeninis: sąvokų supratimas: atsakomybė, sąžiningumas, ištikimybė žodžiui, sąžinė, tarpusavio supratimas, pagarba vyresniam, meilė, empatija.

Įranga: multimedijos projektorius (esant galimybei), knygų pamokos tema paroda.

Per užsiėmimus

I. Organizacinis momentas

II. Kalbos apšilimas

- Skaityk eilėraštį.

Jei pradedi, tai ir baigi

Tu pažadėjai, tada padaryk

Bendrosios vadovavimo taisyklės

Niekada nesulaužyk!

Būkite atsakingas įskaudintas

Nebūkite gudrūs ir netingėkite

Būk patikimas žmogus

Būtinai pasistenk!

– Eilėraštį skaityk pats.

- Skaityti, skirstyti į skiemenis (taip pat: rašybos, ortopedijos, liežuvio, raiškiai).

III. Skyrius Įvadas

Neatsitiktinai šiuo eilėraščiu pradėjau mūsų pamoką. Kaip manote, apie ką tai?

- Kaip tai pavadintum? (Vaikų atsakymai.)

Šis eilėraštis vadinasi „Atsakomybė“. Ar tau patinka atsakingi žmonės? Kodėl?

Kokios dar žmogaus savybės tau patinka?

Perskaitykite lentoje užrašytą skyriaus, kurį pradėsime studijuoti, pavadinimą. („Gyventi pagal sąžinę, mylėti vienas kitą“.)

Kaip supranti jo prasmę?

— Apie ką turėtų būti šioje dalyje surinkti darbai? Kaip tu manai?

Kaip manote, su kokiomis koncepcijomis dirbsime?

- Atsiverskite savo vadovėlį į p. 98. Perskaitykite, kokias sąvokas tyrinėsime.

Kaip tu juos supranti?

Atsakomybė- poreikis, pareiga atsakyti už savo veiksmų, poelgių pasekmes.

Sąžinė– moralinės atsakomybės už savo elgesį prieš aplinkinius žmones, visuomenę jausmas.

Perskaitykite Anės ir Vanios dialogą.

– Ko iš to išmokote?

„Paskaitykite, ką mums sako profesorius Samovarovas.

apie ką jis kalba?

IV. Darbas pamokos tema

1,5; 6,4; 6,5; 5,4; 6,3; 6,5; 4,4

1,2; 3,3; 6,4; 6,3; 1,2; 3,3; 4,4

Ką tu žinai apie šį rašytoją? Kokius kūrinius skaitėte? (Žr. mokyklos žodyną „Rašytojai mokomojoje literatūroje“).

Perskaitykite pavadinimą ir pažiūrėkite į iliustracijas. Atspėk, apie ką šis kūrinys.

V. Kūno kultūra

VI. Darbo pamokos tema tęsinys

Pažintis su A. Tolstojaus kūryba „Nikitos vaikystė“

(Kūrinį skaito mokytojas ir gerai skaitantys mokiniai. Pokalbis perskaičius.)

– Kokius įspūdžius paliko tai, ką perskaitėte?

VII. Atspindys

Kaip baigi pamoką? Kodėl?

Už ką šiandien norėtum save pagirti?

VIII. Apibendrinant pamoką

– Kokioje sekcijoje pradėjote studijuoti?

Su kokio rašytojo kūryba susipažinote per pamoką?

– Kokį kūrinį skaitėte?

Planas – literatūrinio skaitymo pamokos santrauka

Aleksejus Nikolajevičius Tolstojus „Nikito vaikystė“

Pamokos tikslas: literatūros kūrinio analizė scenarijaus sudarymo metodu

Pamokos tikslai:

1. Skaitymas 1 skyrius, meninių raiškos priemonių analizė, domėjimosi skaitymu ugdymas.

2. Scenarijaus sudarymo metodo naudojimas kaip literatūrinės kūrinio analizės būdas, lyginant skirtingų meno rūšių meninės raiškos priemones.

3. Komunikacinio UUD ugdymas, kai mokiniai dirba kartu poromis ir grupėse, gebėjimo kurti detalų kalbos teiginį ugdymas.

Per užsiėmimus

1. Atnaujinti

Šiandien pamokoje kalbėsime apie įvairias meno rūšis – literatūrą, tapybą, muziką, kiną.

Ar mėgsti kiną? Kodėl?

Skaidrė:Prieš dvi savaites Sankt Peterburge įvyko Rusijos prezidento susitikimas su meno atstovais. Šiame susitikime garsus rusų kino režisierius Karenas Šachnazarovas sakė: „Skaitančioji civilizacija baigiasi, prasideda žiūrinti, nes žmonėms lengviau žiūrėti filmus nei skaityti knygas. Juk kai skaitai knygą, pats turi paversti autoriaus žodį įvaizdžiu, sugalvoti paveikslą, o žiūrėdamas filmą gali pamatyti tą vaizdą, kuris tau buvo sugalvotas. Todėl filmą lengviau žiūrėti.

Ar sutinkate su šia nuomone?

O kas tau įdomiau – sugalvoti savo įvaizdį ar stebėti kito įvaizdį?

Skaidrė:Namuose skaitei ištrauką iš A.N.Tolstojaus pasakojimo „Nikito vaikystė“

Ar norėtumėte sugalvoti savo įvaizdį ir pats pabandyti pagal šią ištrauką sukurti filmą?

Ar žinote filmo filmavimui parengto teksto pavadinimą? - scenarijus.

Koks mūsų šios dienos pamokos tikslas?

Skaidrė:


Pamokos tikslas


: sukurkite savo filmo scenarijų pagal istoriją „Nikita vaikystė“

Ką turime daryti, kad sukurtume scenarijų pagal literatūros kūrinį?

2. Pamokos tikslai:

Literatūros meno kalba yra žodis.

Skaidrė:O kadras – kino meno kalba.

Filmas sudarytas iš kadrų. Rėmas- tai objektas, kurį fotoaparatas fotografuoja nuolat, be sustojimo.

Taigi ką turėtume pabrėžti tekste? - skaidrė

2. Padalinkite tekstą į fragmentus – „rėmus“.

Kadras turi keletą savybių - kino meno išraiškos priemonių - Skaidrė

planas -jis gali būti didelis, kai vienas objektas nušaunamas arti, ir didelis, pavyzdžiui, žmogaus veidas,

Jis gali būti vidutinis, kai kamera yra šiek tiek toliau ir objektas matomas visa apimtimi, pilnai išaugęs.

Jis gali būti nutolęs, kai fotoaparatas yra dar toliau ir matomas ne tik objektas, bet ir tai, kas jį supa.

Rėmas turi kampu Iš kur kamera filmuoja?

Iš apačios – tarsi žiūrėtume iš apačios į viršų, visi objektai tampa dideli, aukšti.

Iš viršaus – tarsi žiūrime žemyn iš viršaus, o visi objektai atrodo mažesni.

Į šonus – tarsi stovėtume vienas šalia kito.

Spalva– rėmelis gali būti spalvotas arba nespalvotas, ir šviesa- šviesus arba prislopintas, prieblanda, viduriniai tonai.

Garsas- taip pat gali būti kadre: kalba herojus, skamba muzika arba yra gamtos garsų.

Taigi, kaip turėtume dirbti su rėmeliu? Skaidrė

3. Pasirinkite kadro charakteristikas (planas, kampas, spalva ir šviesa, garsas)

Šios kiekvienos savybėsrėmelį sutaisysime lentelėje.

Apgalvoję kiekvieną kadrą, ką mums belieka daryti?

4. Redaguokite filmą surinkdami visus kadrus.

2. Darbas su tekstu.

"Saulėtas rytas"

Kaip vadinasi pirmasis skyrius, kuriuo prasideda istorija?Saulėtas rytas) -Skaidrė – perskaitykime?

Kokia nuotaika apėmė skaitydamas šį skyrių?

Iš kieno perspektyvos pasakojama istorija?(autoriaus vardu)

Kieno akimis matome šį rytą? ( Nikitos akys)

Kaip manote, kodėl istorija „Nikito vaikystė“ prasideda šio ryto aprašymu? (Vaikystėje visi svajoja apie kažką džiaugsmingo. Vaikystė – džiaugsmingų svajonių, lūkesčių, planų metas)

Pabandykime kurdami filmą pamatyti šį rytą Nikitos akimis.

Ar mūsų filmas bus spalvotas ar nespalvotas? Kodėl? (Saulė, sniegas blizga, džiugi nuotaika – spalvota)

Kaip matote pagrindinį veikėją, kokio aktoriaus ieškosite? (berniukas? jo,….)

Skaidrės:

Atkreipiu jūsų dėmesį į keletą variantų, kaip galėtų atrodyti to meto berniukas.

Kaip manote, ar koks nors įvaizdis gali būti tinkamas mūsų herojaus kostiumui išsirinkti šiame skyriuje?

3. Scenarijaus technikos naudojimas

Pirmame skyriuje raskite pirmąjį kadrą, kurį fotografuojame fotoaparatu neperkeldami jo į kitą objektą. - Skaidrė

1 kadras -

Aptarkime kartu

Algoritmas:

1. Perskaitykite tekstą

2. Pasirinkite šaudymo planą, ginčykites

3. Pasirinkite fotografavimo kampą, ginčykitės

4. Pasirinkite garsą.

Nikita atsiduso pabudęs ir atsimerkė.

Ką mes turime parodyti?

Planas – didelis, kampas – iš viršaus arba iš šono

Įveskite duomenis į lentelę.

2. rėmelis - Skaidrė

Raskite tekste tas eilutes, kurias galima iliustruoti tokiu rėmeliu.

Saulė švietė pro apšalusius langų raštus, pro nuostabiai nudažytas sidabrines žvaigždes ir palmių lapus. Šviesa kambaryje buvo sniego baltumo. Nuo prausimosi puodelio nuslydo zuikis ir drebėjo ant sienos.

Kokiomis literatūros meninės išraiškos priemonėmis A.N.Tolstojus sukūrė šį įvaizdį? Raskite šiuos žodžius.

O kaip galime tai sukurti pasitelkdami kiną?

Ar žinote, kas yra plovimo puodelis?

Planas - didelis - langas su raštais, prie sienos saulės spindulys

Spalva - saulėta, šilta, džiaugsminga

Pabandykite užmerkti akis, kad vėl pamatytumėte šį vaizdą, įsivaizduokite šį kadrą.

Skambėjo P.I. Čaikovskio muzika. (Pauzė vizualizacijai, atsipalaidavimui)

3. kadras yra Nikitos prisiminimai - Skaidrė

Atmerkęs akis Nikita prisiminė, kad dailidė Pahomas praėjusią naktį jam pasakė:

- Taigi aš sutepsiu ir gerai palaistysiu, o tu atsikelk ryte - sėsk ir eik.

Vakar vakare Pahomas, kreivas ir susmulkintas valstietis, specialiu jo prašymu padarė Nikitai suolelį. Ji tai padarė taip:

Vežimo namelyje, ant darbastalio, tarp žiedais susuktų kvapnių drožlių Pakhomas išpjovė dvi lentas ir keturias kojas; apatinę lentą nuo priekinio krašto - nuo nosies - nupjaukite, kad ji neužstrigtų sniege; pasuktos kojos; Viršutinėje lentoje yra dvi išpjovos kojoms, kad būtų galima vikriau sėdėti. Apatinė lenta buvo ištepta karvių mėšlu ir tris kartus šaltyje palaistoma - po to buvo padaryta kaip veidrodis, prie viršutinės lentos pririšta virvė - suoliuką nešti, o kai nusileisi nuo kalno, tada valdyk.

Dabar suolas, žinoma, yra paruoštas ir stovi prie verandos. Pahomas toks žmogus: „Jei jis pasakys tai, ką sakiau – įstatymą, aš tai padarysiu“.

Kada vyksta aprašyti įvykiai?

Ar Nikitos prisiminimai turi būti rodomi filme? Kodėl? - Nikita prisiminė ir svajojo apie šį suolą, apie tai, kaip jis čiuožys.

Kaip parodyti, kad tai prisiminimai? Kokia kino technika padės tai padaryti?

Skaidrė Kaip supratote, apie kurį suolą kalbate?

XIX amžiaus vaikiškų rogių pavyzdys yra ir Rusijos etnografiniame muziejuje, kuris yra Sankt Peterburge. Bet jei nėra galimybės apsilankyti muziejuje, galite pasinaudoti jo virtualiomis ekskursijomis ir katalogais. - skaidrė

Ar susidūrėte su pasenusiais ar nesuprantamais žodžiais?

Kur galime rasti šių žodžių prasmę?

Skaidrė – Taip pat galiu pasiūlyti jums interneto šaltinį, kuriame yra patikimiausi aiškinamieji ir rašybos žodynai.-

Darbas poromis

Dirbkite poromis ir suraskite tekste vartojamų žodžių reikšmes.

Kas yra vežimo ratas? Darbo stalas?

Kaip apibūdinamas Pachas? Ką reiškia kreivė? sumuštas?

Dailininkų paveiksluose matome, kaip atrodė šios klasės žmogus XIX a. Pažiūrėkite į reprodukcijas. Tu imi tą, kuris, tavo nuomone, artimas Pakhomo įvaizdžiui, kurį sukūrė autorė ir kuriame mes.

Pabandykite patys įvesti rėmo charakteristikas į lentelę.

Pažiūrėkime, kaip šį kadrą savo filme pastatė režisierius Andrejus Zelenovas.

Filmas(ištrauka iš vaidybinio filmo „Nikitos vaikystė“ scenos vežiminėje)

Kaip galime tai parodyti savo filme? (atrodo meiliai, galbūt apkabintas)

Ar yra kokių nors eilučių, kurias Nikita galėtų pasakyti garsiai, tarsi kalbėdamas su savimi? ( Dabar suolas, žinoma, yra paruoštas ir stovi prie verandos. Pahomas yra toks žmogus: "Jei jis pasakys tai, ką sakiau - įstatymą, aš tai padarysiu.")

Kokiu tonu Nikita gali kalbėti apie Pakhomą? ( pagarbiai, su meile)

4.rėmas - Skaidrė

Nikita sėdėjo ant lovos krašto ir klausėsi – namuose tylu, niekas kitas tikriausiai neatsikėlė. Jei apsirengi per minutę, be jokios, žinoma, skalbimo ir dantų valymo, tai pro užpakalines duris gali ištrūkti į kiemą, o iš kiemo į upę. Ten, ant stačių krantų, buvo sniego pusnys - atsisėskite ir skriskite ...

Šiuo kadru kviečiu dirbti savo filmavimo grupėje, susivienijusioje keturiese.

Paimkite į rankas darbo grupėje algoritmą. Skaityti.

Būkite dėmesingi ir gerbkite kiekvieno nuomonę.

Planas – vidutinis, kampas – šoninis

Ar yra kokių nors eilučių, kurios galėtų būti garsiai išsakytos Nikitos mintys? ( Jei apsirengi per minutę, be jokios, žinoma, skalbimo ir dantų valymo, tai pro užpakalines duris gali ištrūkti į kiemą, o iš kiemo į upę. Ten, ant stačių krantų, buvo sniego pusnys - atsisėskite ir skriskite ...)

Garsas – Nikita tyliai kalba sau.

Ar šios linijos gali būti sapnas, vaizdas, kurį Nikita piešia savo vaizduotėje? Kokia nuotaika šiuo metu Nikita? Tada kokiomis kino meno priemonėmis galime juos parodyti?

5. Pamokos santrauka, refleksija

Skaidrė Grįžkime prie šios dienos pamokos tikslo ir uždavinių.

Ar rašant scenarijų pavyko pajusti šią nuotaiką ir pamatyti rytą Nikitos akimis?

Ar neturėjote akimirkos, kai įsivaizdavote save Nikitos vietoje?

Naudodami šią techniką šiandien atidarėme šią istoriją. Šis triukas, kaip ir raktas, gali padėti perskaityti jo skyrius arba visą.

O ar Nikitai pavyko įgyvendinti savo planus, parodysite kituose šio skyriaus kadruose, kuriuos patys dirbsite namuose.

Kokius namų darbus norėtum padaryti šiandien?

Skaidrių kintamasis D/z

Mokytojo vertinimas

Noriu įvertinti darbą......

Pažymėkite skaitymo išraiškingumą ......

Argumentas……

Tęsti pasiūlymą....

Dėkoju filmavimo grupei už darbą.

Mb čia – Stop. Paimta!


M.T. Makhambetalijevas

Sazdinskaya vidurinė mokykla Aktobėje

Kazachstano mokyklos rusų kalbos ir literatūros mokytoja

Trumpalaikis literatūros planas 7 klasė

1 savaitė

201-03-16 diena 5

1-oji pamoka

Pamokos tema:

A. N. Tolstojus „Nikito vaikystė“

Bendri tikslai:

Pažintis su rašytojo asmenybe ir kūryba,ugdyti meno kūrinio literatūrinės analizės įgūdžius, ugdyti meilę gyvenimui

Mokymosi rezultatai:

    Įgyti teorinių žinių literatūroje – žinoti, kas yra „autobiografija“.

    Lavinti kalbą, turtinant mokinių žodyną – žinoti naujų žodžių reikšmes ir mokėti jas taikyti kalboje.

    Ugdykite kūrybinę vaizduotę – mokėkite įvertinti šviesias vaikystės akimirkas.

    Sukelti susidomėjimą rašytojo kūryba ir literatūra.

    Mokėti charakterizuoti veikėjus ir veikėjus.

Pagrindinės idėjos:

Vaikų įvaizdžiai literatūroje, autobiografija, vaikystė, analizė

Orgmomentas

Psichologinė nuotaika.

Rašymas į sąsiuvinius

Naujos temos tyrinėjimas:

    Pažintis su rašytoju

    Pažintis su istorija „Nikitos vaikystė“

    žodyno darbas

Individualus darbas

Pokalbis

Kūrybinė užduotis

Atspindys

Sveiki bičiuliai!Šiandien, vaikinai, pradėsime pažintį su nauju literatūros skyriumi, kuris vadinsis „Vaikų įvaizdžiai literatūroje“. Sutiksime naujų įdomių asmenybių – rašytojų, kurie kalbės apie save, savo vaikystę, savo herojus, mokysimės iš kūrybos. Pamokos bus įdomios, nes kalbėsime apie tokius kaip jūs, jūsų amžiaus ir mąstymo vaikus.

Nusišypsokime vieni kitiems ir linkime viso ko geriausio.

Pamokos epigrafas: « Rašytojo širdyje gyveno „vaikystės prisiminimas“, jis stengėsi perteikti augančio ir jį supančio pasaulio besimokančio dešimties metų berniuko mintis ir jausmus.

Literatūros teorija. „Autobiografijos“ koncepcija

Autobiografija yra jūsų gyvenimo aprašymas.

Mokytojo žodis:

Rašytojo A. N. Tolstojaus gyvenimas ir kūryba

    Gyvenimo metai: 1882-1945

    Nikolajevskas

    Prozininkas, publicistas, dramaturgas

    karo korespondentas

    Pasaka „Auksinis raktas arba Pinokio nuotykiai“

    Trilogija „Pasivaikščiojimas per kančias“

    "Petras 1" - istorinis romanas

    Mokslinės fantastikos įkūrėjas

    Praturtinta rusų literatūra

Kalbos raida:

- skaito ištraukas pastraipa po pastraipos

Teisingas žodžių kirčiavimas

Lavinti išraiškingo skaitymo įgūdžius

Klausimai apie ištraukų skaitymą

Aptariame herojaus veiksmus

Herojaus charakteristikos

"Apie b lovelės"

Pasitrauk -

raudonplaukė -

Malonumas -

Pašokti -

Baugus -

tvartas -

Suraukęs antakius -

Paskubomis -

šliaužti -

Nežinoma -

Užburtas -

kojelė -

Klasterio užpildymas - pagrindinio veikėjo savybė

Nikita

– Kaip manai, ar verta rašyti apie vaikystės darbus?

- Kodėl?

– Ką parašytum apie savo vaikystę?

Mini esė „Įsimintinos vaikystės dienos“

- Ką naujo išmokote šiandien pamokoje?

- Kuri pamokos dalis tau patiko labiausiai?

- Ką dar norėtumėte sužinoti?

Šaltiniai:

Vadovėlis „literatūrinis skaitymas“ 7 klasė, papildoma medžiaga

Ištekliai:

Interaktyvi lenta, iliustracijos, darbo knygelės

Tolesnis skaitymas:

    Parašykite esė tema „Ryškiausi mano vaikystės prisiminimai“

    Sudarykite kryžiažodį apie A. N. Tolstojaus gyvenimą ir kūrybą (užduotis poroje)

    Mini projektas „M. Gorkio gyvenimas ir kūryba“

Tikslai: tęsti darbus prie A. Tolstojaus kūrybos; ugdyti sklandų raiškiojo skaitymo įgūdžius; išmokti skaidyti tekstą į dalis, pabrėžti pagrindinį dalyką, sudaryti planą; lavinti atmintį, kalbą, mąstymą.

Planuojami rezultatai: Dalykas: įvairių skaitymo tipų (studijavimo (semantinio), atrankinio, paieškos) naudojimas, gebėjimas sąmoningai suvokti ir vertinti įvairių tekstų turinį ir specifiką, dalyvauti juos aptariant, duoti ir pagrįsti moralinį tekstų veiksmų vertinimą. personažai; metasubject:

Pamokos mokymosi užduoties formulavimas, remiantis vadovėlio medžiagos analize bendroje veikloje, jos supratimas, veiklos planavimas kartu su mokytoju nagrinėjant pamokos temą, įvertinant savo darbą pamokoje,

- mokslinio ir edukacinio teksto analizė, išryškinant pagrindinę mintį jame;

- atsakymai į vadovėlio klausimus remiantis moksliniu ir edukaciniu vadovėlio ir meno kūrinio straipsniu, aptarimas poroje atsakymų į klausimus, savo požiūrio įrodymas; asmeninis: pasididžiavimo savo tėvyne, jos istorija, žmonėmis jausmo puoselėjimas, daugiatautės Rusijos visuomenės humanistinių ir demokratinių vertybinių orientacijų formavimas.

Įranga: knygos ir rašytojo portretas, atvirutės su kalbos apšilimo tekstu ir užduotys.

1 pamokos eiga

I. Organizacinis momentas

II. Kalbos apšilimas

Eilėraščio ištrauką perskaitykite patys.

Atsiskyrimas su vaikyste visada yra labai liūdnas,

Balta valtis išplaukė, tu negrįši.

Prisiminimai lengvi jausmai

Kuo ilgiau gyveni, jis stiprėja.

M. Ryabininas

- Skaitykite zvimbliai (taip pat: lėtai, pašnibždomis, su pagreičiu, išraiškingai).

– Tai keturkampis iš dainos „Vaikystės sala“. Klausyk jos. Kaip supratote teksto prasmę? (Vaikų atsakymai.)

– O ką galima pasakyti apie tokį žmogaus gyvenimo laikotarpį kaip vaikystė? (Vaikų pareiškimai.)

III. Darbas pamokos tema

– Namuose skaitote A. Tolstojaus kūrybą. Pradėkime nuo žodyno. Paaiškinkite žodžių reikšmę.

vežimų gamintojas- pastogė vežimams ir kitiems vežimams.

Darbo stalas- dailidės staklės.

Gaubtas- skrybėlę su dviem ilgais galais, kurie apvyniojami aplink kaklą.

Prerijos- didžiulė Šiaurės Amerikos stepė.

- Raskite žodžių sinonimus.

Susiraukęs- (niūrus, niūrus).

Pasirinkite žodžių antonimus.

Senti- (jaunesni).

Darbas- (tingėti, tingėti, tingėti).

– Perskaitykite pirmąją dalį, kuri vadinasi „Saulėtas rytas“.

Užduokite savo klasės draugams klausimų apie šią teksto dalį.

IV. Kūno kultūros minutė

V. Darbo pamokos tema tęsinys

– Skaitykite antrąją dalį – „Arkadijus Ivanovičius“ – pagal vaidmenis.

– Sekite tekstą, kokie berniuko santykiai buvo su mokytoja, su mama.

- Nurodykite pagrindinę šio skyriaus idėją.

– Paskaitykime trečiąją „Sniego pusnys“ dalį. (Skaitė mokiniai.)

– Kokia Nikitos nuotaika? Kas verčia jį taip jaustis?

Ar Nikita norėjo apgauti mokytoją?

Kodėl Nikita tiek daug pamatė gatvėje? Ar jis myli savo gimtąją žemę?

– Su kokia nuotaika Nikita jautėsi suolelyje? Kokius žodžius pavartojo autorė įspūdžiui sustiprinti? Perskaitykite.

Kokios žiemos pramogos tau patinka? O tavo tėvai?

- Kodėl Nikita lipa po pačiu kyšuliu ir kasa urvą?

- Nurodykite pagrindinę šio skyriaus idėją. (Skaitant „Paslaptingo laiško“ dalį.)

Kokio laiško laukėte?

– Kaip manai, apie ką tai? (Vaikų spėjimai.)

— Atkurti įvykių seką.

□ Oro dilgčiojimas nosyje.

□ Traškiais žingsniais.

□ Sniego pelerinos virš Chagros.

□ Pats suoliukas nusileido nuo kalno.

□ Arkadijaus Ivanovičiaus figūrėlė.

□ Sniego urvas.

□ Mokytojo ir Nikitos dialogas.

(Deformuoto plano atkūrimas.)

- Pagal gautą planą paruošti perpasakojimą.

VI. Atspindys

Šiandien klasėje išmokau...

Šiandien man pavyko...

VII. Apibendrinant pamoką

– Vaikinai, kokia šio darbo prasmė? Ko mus moko autorius?

- Nustatykite šio kūrinio žanrą. (Pasakojimas yra literatūrinis pasakojimo kūrinys, kurio siužetas ne toks sudėtingas kaip romane.)

Namų darbai

Paruoškite perpasakojimą pagrindinio kūrinio veikėjo vardu. Sugalvokite su paslaptingu laišku susijusį tęsinį.

2 pamokos eiga

I. Organizacinis momentas

II. Kalbos apšilimas

(Įvairių tipų skaitymo įgūdžių lavinimas.)

— Mokytojas mano portfelyje!

- PSO? Tai negali būti! Tikrai?

— Žiūrėk, prašau! Jis čia.

Tai vadinama vadovėliu.

V. Berestovas

– Eilėraštį skaityk pats.

- Skaityti, skirstyti į skiemenis.

- Skaityti rašybą.

- Skaityti rašybą.

Kaip supratote eilėraščio prasmę? (Vaikų atsakymai.)

– Kaip manote, kas lemia, kaip mokinys mokysis – iš mokytojo ar iš savęs?

(Parodykite mokiniams, kad ir koks talentingas būtų mokytojas, jis negali mokyti to, kuris nenori mokytis ir nieko nedaro.)

- Perskaitykite pamokos temą. Apibrėžkite jo užduotis.

III. Namų darbų tikrinimas

- Perpasakokite kūrinį Nikitos vardu.

Kokį tęsinį sugalvojai? Pasakyk man.

Praėjusioje pamokoje jūs nustatėte, kad tai yra istorija. Tačiau reikia patikslinti, kad tai autobiografinė istorija vaikams – vienas poetiškiausių A.N. Tolstojus. Istorija „Nikito vaikystė“ buvo parašyta 1920 metais Prancūzijoje vaikų žurnalui „Žalioji lazdelė“, 1922 metais išleista Berlyne, o Sovietų Sąjungoje pirmą kartą išleista 1923 metais. Rašytojo šviesūs vaikystės prisiminimai persmelkti lyriškas jo mylimos Tėvynės vaizdas, pasireiškiantis visame kame: Sosnovkos ūkio gamtos ir gyvenimo aprašymuose, pasakojimuose apie kaimo vaikus, tyra, gražia pasakojimo rusų kalba. Tai yra pagrindinė jo edukacinė vertė.

IV. Darbas pamokos tema

Įvardykite šios istorijos veikėjus.

– Ar jums buvo įdomu sužinoti apie Nikitos gyvenimą? (Vaikų pareiškimai.)

- Apibūdinkite pagrindinį istorijos veikėją. Kas buvo Nikita?

„Nikitos vaikystė“ – tai pasakojimas apie pirmuosius žmogaus formavimosi metus. Skaitytojas atskleidžia pagrindinius berniuko gyvenimo įvykius per paskutinius metus prieš pradedant lankyti mokyklą. Vaiko ir gamtos gyvenimas, šių dviejų temų susiliejimas ir persipynimas sukuria savotišką lyrinį istorijos koloritą. Nikita artima gamtai, tarsi ištirpsta jį supančiame pasaulyje. Vienybė su gamta, jausmas būti neatsiejama jos dalimi sukuria berniuko sieloje nuolatinį laimės laukimą, kažko nuostabaus, fantastiško: „Nikitai atrodė, kad jis vaikšto sapne, užburtoje karalystėje. Tik užburtoje karalystėje ji tokia keista ir tokia laiminga sieloje.

– Ar Nikita atrodo kaip jūs, jūsų draugai?

V. Kūno kultūra

VI. Darbo pamokos tema tęsinys

Koks žmogus buvo Pahomas? Kokią vertę jis turėjo?

– Kaip mokytojas elgėsi su Nikita: nubaudė, įžeidė, privertė parodyti kantrybę, aiškino, juokavo, paklusnumą pasiekė be prievartos?

Apibūdinkite mokytoją Nikitą naudodami žodžius iš teksto.

Kodėl Nikita turėjo stebėti? Ką reiškia ši išraiška? (Saugotis.)

– Kokia buvo Nikitos mama? Kaip tai gavote? (Studentų samprotavimai.)

(Dirbkite prie esė samprotavimo.)

Aptarkite su draugu, kokias charakterio savybes vertinate žmonėms.

- Parašykite esė šia tema. Mes. Referenciniai žodžiai pateikti kūrybinio sąsiuvinio 46 skyriuje.

VII. Atspindys

Pasirinkite bet kurią sakinio pradžią ir tęskite.

Šiandien klasėje išmokau...

Šioje pamokoje norėčiau pagirti save už...

Po pamokų norėjau...

Šiandien man pavyko...

VIII. Apibendrinant pamoką

Kuris iš istorijos veikėjų tau patinka labiausiai?

– Kaip manote, rašytojas kalbėjo apie šiuolaikinį gyvenimą ar apie seniai praėjusias dienas? Pagrįskite savo nuomonę.

Namų darbai

Pridėkite esė. Jei norite, perskaitykite istoriją patys iki galo.