Ką įvertinimas reiškia daugiau nei turtas. Meistriškumo klasė „auksiniai dėklai“

Vieta : Klasė

Tikslas:

Išsiaiškinkite vaikų idėjas apie tradicines geros valios ir svetingumo apraiškas.

Ugdyti vaikų socialinius įgūdžius: komunikabilumą, gebėjimą bendradarbiauti, draugišką elgesį, norą dalintis įspūdžiais, ką matė, jautė, etikos standartus.

Ugdyti gerumą, reagavimą, gebėjimą rasti išeitį iš keblios situacijos.

Įranga:

Didaktinių žaidimų vadovai „Personažo savybės“, „Kaimynai“, „Pasakų mįslės“, animacinis filmas „Košė iš kirvio“

Pamokos eiga:

I. Įvadas.

Mokytojas

Labai dažnai už įvykių

Ir už dienų šurmulio

Mes neprisimename savo senų laikų

Mes pamirštame apie ją

Prisiminkime rusų papročius

Prisiminkime savo praeitį.

vyresnė mergina:

Pagal senovės papročius

Visi vilkėjo ilgas sukneles

Ir mokėjo sutikti svečius

Jie negailėjo savo aprangos

Medus, gaubia neblaivus

žemai jiems nusilenkęs

Švelniai liesdamas grindis

Ir gražiai šypsosi!

Mokytojas

Na, Mašenka, laikas mums susitikti su svečiais.

Maša:

Užsukite svečias!

Tradicijos nebus sulaužytos

Ir visada išgerti puodelį arbatos

Visi žino rusų svetingumą

Svetingumas ir atvirų durų diena!

Mokytojas

Labas vakaras! Ir nusilenk tau

Na, sveiki svečiai:

Merginos ir berniukai,

Vaikinai ir merginos

Kaimynai ir kaimynai

Jei giri – taip


Susitikime prie slenksčio!

Maša:

O dabar sveiki atvykę į namus!

II. Instaliacija pamokai.

Mokytojas:

Užeik, atsisėsk.

Susirinkę, pasikalbame

Malonus ir sulankstomas

Ir eikime pagal taisykles:

(Pamokos taisykles skaitykite lentoje).

Ramybė ir harmonija, abipusė pagarba.

Sklandi kalba, kalbėkite po vieną.

Aktyvus dalyvavimas pokalbyje, žaidimuose.

Vietoj pastabų ir pagyrų – gero ir blogo elgesio etiketės.

Kiekvienas įvertina save pagal gautus balus.

III. Pagrindinė dalis.

Mokytojas:

Norėjau tau perskaityti patarlę, bet joje dingo beveik visos raidės. Taigi jūs turite pasakyti tik tą dalį, kuri liko.

******** - brangiau už turtus

Mokytojas:

O ką, vaikinai, išspręskime trūkstamas raides? Norėdami tai padaryti, pažaiskime žaidimą.

Žaidimas „Pasakų mįslės“.

Įranga:

Mįslių kortelės.

Progresas:

Mokytojas:

Reikia įminti mįsles. Tada iš pirmųjų gautų žodžių raidžių sukurkite žodį.

(Vaikai paeiliui spėlioja mįsles).

1. Transporto priemonė Baba - Yaga rusų liaudyje

pasakos. (Skiedinys).

2. Kaip vadinasi rusų liaudies pasaka, kad gerumas ir mandagumas

Joks šaltis negali užšaldyti Nastenkos. (Morozko).

3. Pasakose ji kartais vadinama apkalbomis. (Lapė).

4. Rusų liaudies pasakose jis vadinamas Nemirtinguoju. (Kaščejus).

Kokią gėlę atnešė Nastenkos tėvas? (Alenkimas).

Ivanuškos sesuo rusų liaudies pasakoje. (Alyonuška).

7. Kaip vadinosi rusų liaudies pasakos herojus, mėgęs važinėtis krosnelėmis? (Emelija).

Rusų liaudies pasaka, kurios pagrindinis veikėjas yra duonos gaminys? (Kolobokas).

Mokytojas:

Kokį žodį gavome?

Vaikai:

Sumanus.

Mokytojas:

Todėl patarlė yra tokia:

Išradingumas yra vertingesnis už turtus

Mokytojas:

O norėdami suprasti šios patarlės prasmę, atsigręžkime į pasaką.

Vaikinai, ar jums patinka pasakos?

(Vaikų atsakymai).

Iš tiesų, visi žmonės pasaulyje mėgsta pasakas. Stebuklingos, juokingos ir net baisios pasakos visada įdomios. Skaitykite ar klausykite, tai užgniaužia kvapą. Bet ne tik susidomėjimas, ne tik pramogos yra pasakose „Pasaka yra melas, bet joje yra užuomina, pamoka geriems bičiuliams“.

Sakyk, prašau, kokia čia „pamoka“? Ko moko pasaka?

(Vaikų atsakymai).

Ir iš tiesų, pasakoje visada yra pamoka, tačiau pamoka labai švelni, maloni, dažniausiai tai draugiški patarimai: kaip pasielgti teisingai, kad nepatektum į kvailą padėtį.

IV. Žiūri animacinį filmuką

Mokytojas:

Bet visa tai tik užuomina

Ir ateis pasaka

Tiesiog klausyk ir žiūrėk.

Užgesiname šviesą ir žiūrime pasaką „Košė iš kirvio. Jei negalite žiūrėti animacinio filmo, galite klausytis pasakos garso takelio

V. Diskusija.

Mokytojas:

Ar tau patiko pasaka?

Sakyk, prašau, kaip tu supranti pasakos pavadinimą?

Kas yra nuostabaus pasakoje ir kas gali nutikti gyvenime?

Kas yra sumedžiotas pasakoje?

Kas yra išradingumas? Kaip ji padėjo kariui?

Kokia pamoka, patarimas duodamas pasakoje?

(Vaikai apmąsto ir bando pagrįsti savo išvadas).


Mokytojas:

Pasaka moko elgtis maloniai, būti draugiškam, kad nepakliūtų į kvailą padėtį. Pasistenkite rasti išeitį iš sudėtingos situacijos, būkite greitas ir išradingas.

VI. Konsolidavimas.

Mokytojas:

Dabar pasiskirstykime į grupes. Norėdami tai padaryti, visiems išdalinu skirtingų spalvų laiškus. Tiems, kurių raidės vienodos spalvos, jos derinamos prie atitinkamos spalvos lentelės.

(dėl to gaunamos dvi vienodo stiprumo grupės, sudarytos atsižvelgiant į amžių ir individualias savybes).

Žaidimas „Personalo savybės“.

Įtvirtinti vaikuose mintį, kad pasakoje visada kyla išmintingas sklandymas, kaip gyventi, kad skirtingos žmogaus savybės atsiskleidžia pasakų herojų veiksmuose, noruose.

Dalomoji medžiaga:

Rašymo drobė su pasakų personažais, kortelių rinkinys su skirtingomis žmogaus savybėmis - kantrybe, pykčiu, draugiškumu, gudrumu, išradingumu, išdidumu, draugiškumu ir kt., Patarlių rinkinys: „Kad ir koks gudrus, viskas ateis. išeina“, „Šykštuolis tvirtai užsirakina, Taip, jis su tavimi sunkiai elgsis“ „ Atrodo, paprastas, bet širdyje gudrus. „Blusos viršutinių viršelių šykštuolis“, „Net žiemą sniego neprašausite“, „Jei jėgos neatima, išmonė padės“, „Protas ir išradingumas, tas brolis ir sesuo“, „ Spėjimas nėra blogesnis už priežastį“, „Ne gražus vaikinas, taip, išradingas“ ir kt.

Žaidimo eiga:

Mokytojas:

Šauniai padirbėta! Visos savybės buvo paaiškintos teisingai.

Vaikinai, pasakykite man, kokie turėtų būti svetingi šeimininkai?

(Vaikų atsakymai).

Mokytojas:

O dabar kita užduotis:

Kaimynų žaidimas.

Išmokyti vaikus išreikšti savo požiūrį į bendražygių veiksmus, įvertinti jų savybes.

Ugdykite stebėjimą ir dėmesį kitiems.

Dalomoji medžiaga:

Popierinis sofos modelis, popierinės šeimos narių figūrėlės.

Žaidimo eiga:

Žaidimų kambaryje turime didelę sofą, ant jos telpa beveik visa šeima. Dabar pažiūrėkite: štai ant popieriaus nupiešta ir sofa, kurios sėdynėse yra tarpai, o štai popierinės figūrėlės, vaizduojančios visus mūsų šeimos narius. Siūlau „sodinti“ save ir visus, kaip nori.

(Vaikai padeda figūrėles ir paaiškina, kodėl jie padėjo šiuos „vaikus“ šalia jų).

Mokytojas:

Matau, kad esate geri šeimininkai. Jūsų namuose yra vietos kiekvienam.

Pasakyk man, vaikinai, ir mes toli, kaip turėtume elgtis?

(vaikų atsakymai).

Mokytojas:

Taip, svarbu būti mandagiam, dėmesingam, mokėti palaikyti pokalbį. O svarbiausia mokėti padėkoti, pagirti šeimininkus už svetingumą.

O dabar sustokime ratu, susikibkime už rankų ir pažaiskime.

Žaidimas „Pagirk ratu“.

Skatinti geranoriškus santykius, suvokti jų elgesį.

Žaidimo eiga:

Visi paeiliui pasako ką nors gražaus apie savo kaimyną. Jis padėkoja, sutinka arba prideda ką nors apie save, kas jam atrodo svarbu.

(Po žaidimo svarbu užduoti vaikams šiuos klausimus:

Ko jie tikėjosi mandagiai elgdamiesi su kaimynais?

Kas buvo sunkiau: girti, ar laukti, ką apie tave pasakys?

Mokytojas:

Ir iš šio žaidimo išmokau, kad gyvenime reikia stengtis veikti taip, kad žmonės turėtų už ką padėkoti.

VII. Pamokos santrauka.

Mokytojas:Čia mūsų pamoka baigiasi. Ir dar norėčiau paklausti kelių klausimų:

Kas tau patiko labiausiai per pamoką?

Koks yra pasakos „Kirvio košė“ moralas ar pamoka?

(Vaikų atsakymai).

Mokytojas:

Jūs teisus, reikia elgtis maloniai, kad nepatektumėte į kvailą padėtį, kaip sena moteris. Nes rusų žmogui būdingas sielos platumas, atvirumas, svetingumas, gebėjimas rasti išeitį iš bet kokios situacijos.

Ačiū jums, mieli vaikinai, už jūsų atsakymus ir argumentus. Jie mane pradžiugino. Ir dirbote pagal taisykles. Įvertinkime savo elgesį klasėje.

(Svarbu, kad vaikas mokėtų save įvertinti, remdamasis gautais pažymiais).

Pradinės mokyklos skaitymo programoje numatyta, kad 4 klasės vaikai susipažįsta su Levo Tolstojaus kūryba, apmąsto pasakos „Du bendražygiai“ herojų žmogiškuosius veiksmus ir ieško atsakymo į klausimą, kas yra pagrindinis. pasakos „Kaip valstietis pašalino akmenį“ idėja. Šie darbai nedidelės apimties, bet gilaus turinio, moko vaikus mąstyti, kaip elgtis teisingai.

Šios istorijos moralas yra

Kam studijuoti pasakėčias? Kas tai yra? S.I. aiškinamasis žodynas. Ožegova pasakėčią apibrėžia kaip „trumpą alegorinę moralizavimo istoriją“. Susipažinę su šiuo žanru vaikai mokosi suprasti jo ypatybes, kurių pagrindinis yra moralės buvimas. Kas tai yra ir ką reiškia šis žodis?

Fabula ne tik pašiepia trūkumus ir ydas, bet ir verčia daryti pamokančias išvadas, kaip reikia (ar ne) elgtis. Pasakojimas apie kažkokias elgesio ar bendravimo taisykles, autoriaus nurodymus sudaro moralę. Pavyzdžiui, 4 klasės vaikai, ieškodami moralės, turėtų atsakyti į klausimą, kokia yra L. Tolstojaus pasakėčios „Kaip žmogus nuėmė akmenį“ ar „Du bendražygiai“ esmė.

Fabulos žanro bruožai

Pasakėją galima atpažinti ne tik iš moralės buvimo, ji turi ir kitų išskirtinių bruožų. Tai visada trumpa istorija, kuri yra linksma ir įdomi istorija. Autorius sugeba lengvai ir glaustai pateikti gilią pamokančią istoriją. Pavyzdžiui, patys įvykiai ir pagrindinė Tolstojaus pasakėčios „Kaip valstietis nuėmė akmenį“ mintis išreikšti tik aštuoniais sakiniais. Maža apimtis padaro kūrinį prieinamą vaikams, jie jį skaito, analizuoja, perpasakoja. Tolstojus savo mintims išreikšti naudoja fabulos žanrinę formą, moralė išreiškiama ne konkrečiais mokymais, o alegoriškai. Išvadą skaitytojas turi padaryti pats.

Pasakose mažai aprašymų ir daug dialogų. Tokiu būdu pasiekiamas nurodytos situacijos „gyvybiškumas“. Pagrindinė pasakėčios „Kaip valstietis pašalino akmenį“ mintis slypi trijuose skirtingų žmonių teiginiuose ta pačia tema. Kiekvienas veikėjas pateikė tokį atsakymą, kokį manė esant reikalingą, o išvadą skaitytojui paskutiniame sakinyje pasiūlė autorius.

Paprastai pasakėčioje yra keli veikėjai, kurių kiekvienas turi tam tikrą semantinį krūvį. Vienoje iš pasakų, kurias tyrinėjo ketvirtokai, tai du bendražygiai, kitoje – du mokslo inžinieriai ir vienas paprastas valstietis. Vieno iš veikėjų elgesys ar pareiškimas dažniausiai išreiškia pagrindinę mintį. Tolstojaus pasakėčios „Kaip žmogus nuėmė akmenį“ ir „Du bendražygiai“ yra ryškus to pavyzdys.

Pagrindinę vienos iš pasakėčių idėją išreiškė bendražygis, bėdoje paliktas savo „draugui“, kuris sunkiu momentu mieliau bėgo, palikdamas savo partnerį pavojuje. Pagrindinę pasakėčios „Kaip žmogus pašalino akmenį“ mintį išsakė autorius, tačiau pirminės idėjos atsikratyti akmens nešėjas yra paprastas žmogus, kuris, beje, įkūnija šią idėją. , už kurį gauna pelnytą atlygį.

Skirtumas tarp Krylovo ir Tolstojaus pasakėčių

Ivanas Andrejevičius Krylovas savo darbuose dažnai daro gyvūnų, žuvų, paukščių herojus, savo elgesiu pašiepiančias žmonių ydas. Žinoma, jo pasakose yra ir žmogiškų personažų. Levas Tolstojus savo mokymus aiškina žmonių lūpomis, jo pasakos yra tarsi mažos istorijos, paimtos iš gyvenimo.

Savo pasakėčioms Ivanas Andrejevičius Krylovas pasirinko poetinę formą, Levo Tolstojaus pasakėčios „Kaip žmogus pašalino akmenį“ ir pasakėčios „Du bendražygiai“ pagrindinė mintis išreikšta proza. Krylovo pasakėčios pateikia mūsų dėmesiui komiškas situacijas, humoristiniai personažai patenka dėl savo trūkumų.

Levas Tolstojus, nenukrypdamas nuo natūralaus kasdienės situacijos pasakotojo tono, sukuria skaitytojams baisų draugo, palikto suvalgyti meškos ar miesto gatvelę, paveikslą, kurios viduryje guli akmuo, kurį tik nuovokus valstietis gali pašalinti.

Ar šiandien reikia pasakų?

Pasakas Levas Tolstojus parašė seniai, prieš daugelį metų. Ar šiandien jų reikia šiuolaikiniams žmonėms, kurie naudojasi kranais, navigatoriais, kompiuteriais ir mobiliaisiais telefonais? Ar pagrindinė jų mintis ko nors moko? Pasakos „Kaip žmogus nuėmė akmenį“ ir „Du bendražygiai“ verčia susimąstyti ir būti protingiems, būti maloniems ir vertinti draugystę, nepalikti draugo bėdoje. O mūsų amžiuje žmonių ydų labai daug, todėl pamokančios istorijos – pasakėčios – kaip niekad aktualios, žmogui jų reikia saviugdai, norint tapti geresniu, atsikratyti blogųjų savybių. Fabula – tai galimybė pamatyti save iš šalies ir padirbėti su savo trūkumais.

Viskas išradinga yra paprasta

Tolstojaus pasakėčios panašios į liaudies pasakas, artimos liaudies išminčiai, išreikštai trumpais posakiais ir patarlėmis. Rusų folklore galite pasiimti posakių, paaiškinančių, kokia yra pagrindinė pasakos „Kaip valstietis išėmė akmenį“ mintis. Pavyzdžiui, „Kur neims kirvis, paims išradingumas“.

Levas Tolstojus novelės pagalba perteikia skaitytojui mintį, kad bet kuriame versle reikia būti protingam, tada sunkiausia užduotis bus lengvai atliekama.

Skaitydamas Levo Tolstojaus pasakėčią „Kaip žmogus pašalino akmenį“, žmogus supranta, kad bet kuriuo atveju reikia apsvarstyti keletą sprendimų. Šie metodai gali būti brangūs ir nesaugūs. Pavyzdžiui, vienas iš inžinierių pasiūlė racionaliai susprogdinti akmenį, tačiau galėjo būti apgadinti miesto pastatai.

Paprastas žmogus pasirodė protingesnis už mokslo inžinierius, pasiūlęs paprastą būdą – aikštėje iškasti duobę. Žmonių išradingumą ir pasaulietinę patirtį supriešindamas su racionaliais moksliniais metodais, Tolstojus parodo, kad kartais nereikia per daug apsunkinti užduoties ir verta atkreipti dėmesį, kaip rasti trumpiausią ir paprasčiausią problemos sprendimo būdą.

Tretjakova T.V.

(Rusija, Altajaus sritis

MKOU Berezovskajos vidurinė mokykla

[apsaugotas el. paštas])

Išmintis yra vertingesnė už turtus

Tikslas:

Išsiaiškinkite vaikų idėjas apie tradicines geros valios ir svetingumo apraiškas.

Ugdyti vaikų socialinius įgūdžius: komunikabilumą, gebėjimą bendradarbiauti, draugišką elgesį, norą dalintis įspūdžiais, ką matė, jautė, etikos standartus.

Ugdyti gerumą, reagavimą, gebėjimą rasti išeitį iš keblios situacijos.

Įranga:

Didaktinių žaidimų vadovai „Personalo savybės“, „Kaimynai“, „Pasakų mįslės“, multimedija. Animacinis filmas „Košė iš kirvio“

Pamokos eiga:

I. Įvadas.

Mokytojas

Labai dažnai už įvykių

Ir už dienų šurmulio

Mes neprisimename savo senų laikų

Mes pamirštame apie ją

Prisiminkime rusų papročius

Prisiminkime savo praeitį.

vyresnė mergina:

Pagal senovės papročius

Visi vilkėjo ilgas sukneles

Ir mokėjo sutikti svečius

Jie negailėjo savo aprangos

Medus, gaubia neblaivus

žemai jiems nusilenkęs

Švelniai liesdamas grindis

Ir gražiai šypsosi!

Mokytojas

Na, Nastenka, laikas mums susitikti su svečiais.

Nastya:

Užsukite svečias!

Tradicijos nebus sulaužytos

Ir visada išgerti puodelį arbatos

Visi žino rusų svetingumą

Svetingumas ir atvirų durų diena!

Mokytojas

Labas vakaras! Ir nusilenk tau

Na, sveiki svečiai:

Merginos ir berniukai,

Vaikinai ir merginos

Kaimynai ir kaimynai

Jei giri – taip

Susitikime prie slenksčio!

Nastya:

O dabar sveiki atvykę į namus!

II. Instaliacija pamokai.

Mokytojas:

Užeik, atsisėsk.

Susirinkę, pasikalbame

Malonus ir sulankstomas

Ir eikime pagal taisykles:

(Pamokos taisykles skaitykite stende).

  1. Ramybė ir harmonija, abipusė pagarba.
  2. Sklandi kalba, kalbėkite po vieną.
  3. Aktyvus dalyvavimas pokalbyje, žaidimuose.
  4. Vietoj pastabų ir pagyrų – gero ir blogo elgesio etiketės.
  5. Kiekvienas įvertina save pagal gautus balus.

III. Pagrindinė dalis.

Mokytojas:

Norėjau tau perskaityti patarlę, bet joje dingo beveik visos raidės. Taigi jūs turite pasakyti tik tą dalį, kuri liko.

******** - brangiau už turtus

Mokytojas:

O ką, vaikinai, išspręskime trūkstamas raides? Norėdami tai padaryti, pažaiskime žaidimą.

Žaidimas „Pasakų mįslės“.

Progresas:

Mokytojas:

Reikia įminti mįsles. Tada iš pirmųjų gautų žodžių raidžių sukurkite žodį.

(Vaikai paeiliui spėlioja mįsles).

1. Transporto priemonė Baba - Yaga rusų liaudyje

pasakos. (Skiedinys).

2. Kaip vadinasi rusų liaudies pasaka, kad gerumas ir mandagumas

Joks šaltis negali užšaldyti Nastenkos. (Morozko).

3. Pasakose ji kartais vadinama apkalbomis. (Lapė).

4.. Rusų liaudies pasakose jis vadinamas Nemirtinguoju. (Kaščejus).

  1. Kokią gėlę atnešė Nastenkos tėvas? (Alenkimas).
  2. Ivanuškos sesuo rusų liaudies pasakoje. (Alyonuška).

7. Kaip vadinosi rusų liaudies pasakos herojus, mėgęs važinėtis krosnelėmis? (Emelija).

  1. Rusų liaudies pasaka, kurios pagrindinis veikėjas yra duonos gaminys? (Kolobokas).

Mokytojas:

Kokį žodį gavome?

Vaikai:

Sumanus.

Mokytojas:

Todėl patarlė yra tokia:

Išradingumas yra vertingesnis už turtus

Mokytojas:

O norėdami suprasti šios patarlės prasmę, atsigręžkime į pasaką.

Vaikinai, ar jums patinka pasakos?

(Vaikų atsakymai).

Iš tiesų, visi žmonės pasaulyje mėgsta pasakas. Stebuklingos, juokingos ir net baisios pasakos visada įdomios. Skaitykite ar klausykite, tai užgniaužia kvapą. Bet ne tik susidomėjimas, ne tik pramogos yra pasakose „Pasaka yra melas, bet joje yra užuomina, pamoka geriems bičiuliams“.

Sakyk, prašau, kokia čia „pamoka“? Ko moko pasaka?

(Vaikų atsakymai).

Ir iš tiesų, pasakoje visada yra pamoka, tačiau pamoka labai švelni, maloni, dažniausiai tai draugiški patarimai: kaip pasielgti teisingai, kad nepatektum į kvailą padėtį.

IV. Pasakų peržiūra.

Mokytojas:

Bet visa tai tik užuomina

Ir ateis pasaka

Tiesiog klausyk ir žiūrėk.

Užgesiname šviesą ir žiūrime pasaką „Košė iš kirvio. Galite klausytis pasakos garso takelio, jei nėra kitos galimybės.

V. Diskusija.

Mokytojas:

  1. Ar tau patiko pasaka?
  2. Sakyk, prašau, kaip tu supranti pasakos pavadinimą?
  3. Kas yra nuostabaus pasakoje ir kas gali nutikti gyvenime?
  4. Kas yra sumedžiotas pasakoje?
  5. Kas yra išradingumas? Kaip ji padėjo kariui?
  6. Kokia pamoka, patarimas duodamas pasakoje?

(Vaikai apmąsto ir bando pagrįsti savo išvadas).

Mokytojas:

Pasaka moko elgtis maloniai, būti draugiškam, kad nepakliūtų į kvailą padėtį. Pasistenkite rasti išeitį iš sudėtingos situacijos, būkite greitas ir išradingas.

VI. Konsolidavimas.

Mokytojas:

Dabar pasiskirstykime į grupes. Norėdami tai padaryti, visiems išdalinu skirtingų spalvų laiškus. Tiems, kurių raidės vienodos spalvos, jos derinamos prie atitinkamos spalvos lentelės.

(dėl to gaunamos dvi vienodo stiprumo grupės, sudarytos atsižvelgiant į amžių ir individualias savybes)

Žaidimas „Personalo savybės“.

Tikslas:

Įtvirtinti vaikuose mintį, kad pasakoje visada kyla išmintingas sklandymas, kaip gyventi, kad skirtingos žmogaus savybės atsiskleidžia pasakų herojų veiksmuose, noruose.

Dalomoji medžiaga:

Rašymo drobė su pasakos personažais, kortelių rinkinys su skirtingomis žmogaus savybėmis – kantrybe, pykčiu, draugiškumu, gudrumu, išradingumu, pasididžiavimu, draugiškumu ir t.t. Taip, jis su tavimi elgsis sunkiai. bet širdyje gudrus. „Blusos viršutinių dangtelių šykštuolis“, „Net žiemą sniego neprašausite“, „Jei jėgos neatima, išmonė padės“, „Protas ir išradingumas, tas brolis ir sesuo“, „ Spėjimas nėra blogesnis už priežastį“, „Ne gražus vaikinas, taip, išradingas“ ir kt.

Žaidimo eiga:

Mokytojas:

Šauniai padirbėta! Visos savybės buvo paaiškintos teisingai.

Vaikinai, pasakykite man, kokie turėtų būti svetingi šeimininkai?

(Vaikų atsakymai).

Mokytojas:

O dabar kita užduotis:

Kaimynų žaidimas.

Tikslas:

Išmokyti vaikus išreikšti savo požiūrį į bendražygių veiksmus, įvertinti jų savybes.

Ugdykite stebėjimą ir dėmesį kitiems.

Dalomoji medžiaga:

Popierinis sofos modelis, popierinės šeimos narių figūrėlės.

Žaidimo eiga:

Žaidimų kambaryje turime didelę sofą, ant jos telpa beveik visa šeima. Dabar pažiūrėkite: čia taip pat ant popieriaus nupiešta sofa, kurios sėdynėse yra tarpai, bet čia yra popierinės figūrėlės, vaizduojančios visus mūsų šeimos narius. Siūlau „sodinti“ save ir visus, kaip nori.

(Vaikai padeda figūrėles ir paaiškina, kodėl jie padėjo šiuos „vaikus“ šalia jų).

Mokytojas:

Matau, kad esate geri šeimininkai. Jūsų namuose yra vietos kiekvienam.

Pasakyk man, vaikinai, ir mes toli, kaip turėtume elgtis?

(Vaikų atsakymai).

Mokytojas:

Taip, svarbu būti mandagiam, dėmesingam, mokėti palaikyti pokalbį. O svarbiausia mokėti padėkoti, pagirti šeimininkus už svetingumą.

O dabar sustokime ratu, susikibkime už rankų ir pažaiskime.

Žaidimas „Pagirk ratu“.

Tikslas:

Skatinti geranoriškus santykius, suvokti jų elgesį.

Žaidimo eiga:

Visi paeiliui pasako ką nors gražaus apie savo kaimyną. Jis padėkoja, sutinka arba prideda ką nors apie save, kas jam atrodo svarbu.

(Po žaidimo svarbu užduoti vaikams šiuos klausimus:

Ko jie tikėjosi mandagiai elgdamiesi su kaimynais?

Kas buvo sunkiau: girti, ar laukti, ką apie tave pasakys?

Mokytojas:

Ir iš šio žaidimo išmokau, kad gyvenime reikia stengtis veikti taip, kad žmonės turėtų už ką padėkoti.

VII. Pamokos santrauka.

Čia mūsų pamoka baigiasi. Ir dar norėčiau paklausti kelių klausimų:

Mokytojas:

  1. Kas tau patiko labiausiai per pamoką?
  2. Koks yra pasakos „Kirvio košė“ moralas ar pamoka?

(Vaikų atsakymai).

Mokytojas:

Jūs teisus, reikia elgtis maloniai, kad nepatektumėte į kvailą padėtį, kaip sena moteris. Nes rusų žmogui būdingas sielos platumas, atvirumas, svetingumas, gebėjimas rasti išeitį iš bet kokios situacijos. Ačiū jums, mieli vaikinai, už jūsų atsakymus ir argumentus. Jie mane pradžiugino. Ir dirbote pagal taisykles. Įvertinkime savo elgesį klasėje.


Nuo pat jų atsiradimo žmonių visuomenėje pinigai tvirtai įsiliejo į mūsų gyvenimą, todėl rusų liaudies patarlėse ir posakiuose tai tema plačiai atsivėrė. Pats tiksliausias, ryškiausias ir suprantamiausias patarlės apie pinigus surinkome šiame puslapyje. Patarlių rinktinė naudinga vaikams, moksleiviams atlikti namų darbus.

Turinys [Rodyti]

5 patarlės apie pinigus

  • Pinigai kaip vanduo: jie plūduriuoja, niekas nežino kur.

Patarlės apie pinigus

(iš rinkinio „Mokslinuko žodynas. Patarlės, posakiai, posakiai“, autorė O. D. Ušakova)

  • Didžiausia bėda, kai nėra pinigų.
  • Galvoje vėjas vaikšto, o kišenėje klaidžioja tuštuma.
  • Vienoje kišenėje yra skylė, o kitą taisyti laikas.
  • Judėti, kad pinigai tekėtų.
  • Pinigai yra svečiai: kartais ne, tada saujos.
  • Pinigai ne galva, jie ateis su laiku.
  • Pinigai be kojų, ir visas pasaulis aplenks.
  • Pinigai kaip vanduo: jie plūduriuoja, niekas nežino kur.
  • Lauke šalta, o pinigai tirpsta kišenėje.
  • Pinigai mėgsta darbą.
  • Jie mėgsta skaičiuoti pinigus.

Iš rinkinio „Rusų liaudies patarlės ir posakiai“

(sudarytoja A. M. Žigulevas)

  • Darbo pinigai maitina šimtmetį.
  • Pinigai pūkuoti: pūsk ant jų, ir jų nebeliks.
  • Pinigai nėra lustai, tu negali jų pakelti ant grindų.
  • Darbo pinigai visada stiprūs.
  • Teisingi pinigai gyvena amžinai.
  • Pinigai be kojų, ir visas pasaulis aplenks.
  • Pinigai ne rugiai: jie gims žiemą.
  • Pinigai ateina ir išeina kaip vanduo.
  • Pinigai – ne galva, pelningas verslas.
  • Būna atvejų, kai nemėgsti pinigų.
  • Darbo pinigai yra kukurūzai.
  • Pinigai nėra lustai, sąskaita yra stipri.
  • Nebuvo nė cento, bet staiga Altynas.
  • Suskaičiuok pinigus kišenėje.

Patarlės tema "Pinigai"

  • Taupumas nėra šykštumas.
  • Nuo cento iki cento – šeima gyvens.
  • Kiekvienas centas dedamas į sąskaitą: sutaupytas centas sutaupo rublį.
  • Ką sutaupysite šiandien, pravers rytoj.
  • Jis gyvena be reikalo, kas taupo pinigus.
  • Turtas yra vanduo: jis atėjo ir išėjo.
  • Gera šlovė yra geriau už turtus.
  • Turte pilvas pilnas, bet siela alkana.
  • Turtas su auksu ir skurdas su linksmybėmis.
  • Intelekto už turtą nenusipirksi.
  • Ašaros teka per perlus, o ašaros teka per auksą.
  • Turtuolis, kastuvu pinigus irkluojantis.
  • Turtingas, bet kreivas; vargšas, taip.
  • Jis turi pinigų, o vištos nepešioja.
  • Turtingieji puotauja net darbo dienomis, o vargšai gedi net švenčių dienomis.
  • Turtuolis valgytų pinigus, jei vargšas nemaitintų jo duona.
  • Jei norite valgyti kalachi, nesėdėkite ant viryklės.
  • Darbas maitina, o tinginystė sugadina.
  • Darbas nešvarus, bet pinigai balti.
  • Kur darbo, ten tanku, o tinginiuose – tuščia.
  • Daugiau liesos, košė bus tirštesnė.
  • Jei daug nedirbsi, duonos negausi.
  • Koks pelnas, toks ir pragyvenimas.
  • Darbas ir atlyginimas. Pinigai darbe.
  • Už pinigus ir darbą.
  • Sėkite storai, tuščia nebus.

Patarlės ir posakiai apie pinigus

(iš rinkinio „Rusų patarlės ir priežodžiai“, autorė M. A. Rybnikova)

  • Pinigai kaip balandžiai: kur apsigyvens, ten ir nuves.
  • Pinigai kaip žvirbliai: jie įskris ir vėl išskris,
  • Pinigai kaip akmenys: jie slegia sielą.
  • Be pinigų visur plona.
  • Duona – matas, žodis – tikėjimas, pinigai – sąskaita.
  • Draugystės sąskaita nesugadina. Dažniau sąskaita – ilgesnė draugystė.
  • Jie mėgsta skaičiuoti pinigus.
  • Darbo pinigai guli tvirtai, kažkieno pinigai stovi tiesiai.
  • Darbo centas stipresnis už pavogtą rublį.
  • Tvarte rugiai – kišenėje yra centas.
  • Sutaupykite pinigų lietingą dieną.
  • Kas neišlaiko nė cento, tas pats nevertas rublio.
  • Kas negaili nė cento, o rublis nesirūpina.
  • Pinigai yra verslas.
  • Būsiu sveikas ir gausiu pinigų.
  • Būtume, bet pinigų bus.
  • Pinigai apvalūs – visas šimtmetis rutuliojasi.
  • Pinigai yra ne piniguose, o darbuose.
  • Darbas juodas, bet pinigai balti.
  • Centas sutaupo rublį.
  • O centai – pinigai yra gerai.
  • Artimiausias centas brangesnis nei tolimas rublis.
  • Lauke šalta, o pinigai tirpsta kišenėje.
  • Pas mus pinigai teka kaip vanduo per sietelį.
  • Sukaupė, bet velnias nupirko.
  • Žmonės yra viskas, bet pinigai yra šiukšlės.
  • Kaina nedidelė – pigesnė nei plikyta ropė.
  • Jie neduoda centų už centą.
  • Altynas pasigailėjo – prarado pusę rublio.
  • Eikite į didįjį, negailėkite mažo.
  • Pinigai, kaip žvirbliai, aplankys žmones ir skris pas mus.
  • Klysta tie, kurie vejasi ilgo rublio.
  • Papildomi pinigai kišenėje nėra našta.

Patarlės ir posakiai su žodžiu „Pinigai“

(iš knygos „Liaudies išminties enciklopedija“, autorius N. Uvarovas)

  • Laikas duoda pinigų, bet už pinigus laiko nenusipirksi.
  • Laikas yra vertingesnis už pinigus.
  • Pinigai pagimdys pinigus, bet bėdos atneš bėdų.
  • Įstatymams pinigai nerūpi.
  • Pinigų sąskaita ir duonos matas.
  • Pinigai – svečias: ne šiandien, o saujelė rytoj.
  • Pinigai yra verslas.
  • Pinigai yra geležis, drabužiai genda, o oda yra pats brangiausias dalykas.
  • Pinigai yra blogis ir jų užtenka ilgam.
  • Pinigai yra raktas į visas duris.
  • Pinigai yra geriausia raminanti priemonė.
  • Pinigai ne rugiai: jie gims žiemą.
  • Jūsų pinigai tapo mūsų.
  • Pinigai apakina.
  • Pinigai eina į pinigus.
  • Pinigai limpa prie pinigų.
  • Pinigai nekvepia!
  • Pinigai kaip mėšlas, šiandien jų nėra, o rytoj bus krovinys.

2013-10-10 zagadky 66 komentarai

Moteris su vežimu kumelei lengviau.(Patarlės prasmė ta, kad jei atsikratysi nereikalingų žmonių ar situacijų, viskas tik gerės.)

Močiutė pasakė dviese.(Posakio prasmė ta, kad žmogus dvejopai ir nesuprantamai paaiškino to, kas vyksta, esmę, arba nesuprantamai išdėstė situaciją.)

Meistro prašymas – griežta tvarka.(Patarlės prasmė yra ta, kad jei priklausote nuo žmogaus, neįmanoma neįvykdyti jo prašymo, nes jūs priklausote nuo jo.)

Bėda kaime, nes ant stalo yra quinoa.(Rusų liaudies patarlė. Tai reiškia, kad jei ant stalo yra quinoa (tai yra žolės rūšis), tai kaimuose nutrūksta derlius ir nėra ko valgyti, išskyrus žolę.)

Vargšas Kuzenka – prasta daina.(Anksčiau Rusijoje daina su pagyrimais buvo giedama jaunikiams, kad nuotakai pristatytų visas savo dorybes. Jei jaunikis buvo godus, tai vestuvėse jam dainuodavo dainą ne su visomis pagyrimais, atsakydami į jo godumas.)

Vargšams susiburti – tik apsijuoskite.(Rusų patarlė reiškia, kad vargšui labai lengva susiruošti į kelionę, nes nėra ko pasiimti.)

Bėdos kankina, bet jos moko protą.(Rusų liaudies patarlė. Reiškia, kai užklumpa bėda, žinoma, labai blogai, bet iš kiekvienos tokios situacijos reikia daryti išvadas, kad ateityje bėda nepasikartotų. Bėdos moko žmogų daryti išvadas analizuokite kiekvieną jo veiksmą, kad nekiltų daugiau problemų.)

Pabėgo nuo dūmų ir įkrito į ugnį.(Rusų patarlė. Reiškia, jei neapgalvotai skubate ir skubate sunkioje situacijoje, galite tik pabloginti situaciją.)

Bėga lyg žemė degtų.(Patarlė. Reiškia, kad žmogus tam tikru laiko momentu bėga labai greitai arba tiesiog gyvenime bėga labai greitai, kaip olimpinis čempionas.) Alisos prašymu.

Be raidžių ir gramatikos neišmoksi matematikos.(Patarlė reiškia, kad jei nežinai raidžių, tada matematikos išmokti praktiškai neįmanoma, nes raidės yra neatsiejama matematikos dalis, o be jų matematika neegzistuotų.)

Be vandens žemė yra dykynė.(Čia viskas aišku be dekodavimo.))) Be vandens niekas negali augti ir išgyventi.)

Savaitė be metų.(Posakis sakomas, kai praėjo labai mažai laiko arba amžius labai mažas.)

Gyventi be darbo – tai tik rūkyti dangų.(Patarlė sako, kad kiekvienas žmogus gyvenime turi daryti tai, ką moka geriausiai. Jei žmogus gyvenime nieko nedaro, tai toks gyvenimas beprasmis.)

Be pinigų miegas stipresnis.(Rusų patarlė. Reiškia, turtingam žmogui sunku išlaikyti savo pinigus, visada atsiras norinčių juos atimti. O jei jų nėra, tai nėra ką atimti.)

Jie vedė mane be manęs. (Posakis sakomas, kai žmogus nedalyvavo jokiame veiksme ar įvykyje, o kiti viską už jį sprendė.)

Be mokslų, kaip be rankų.(Paprasta, bet labai išmintinga patarlė. Reiškia, jei žmogus nesimoko, nesistengs įgyti naujų žinių, tai gyvenime mažai kas gero pasieks.)

Be kelnių, bet su kepure. (Posakis apie žmogų, kuris apsivilko naują gražų daiktą kartu su senomis bjauriomis kelnėmis, batais ar kitais blogais senais drabužiais.)

Puslapiai: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

  • Pats drįsta, kur pakrantė, kur kraštas.
  • Kartais nereikia mokslininko, bet reikia protingo.
  • Laimė brangesnė už turtus, išradingumas apgaus abu.
  • Ne protas klaidžioja, o protas veda kitus.
  • Ne imtynininkas, kuris įveikė, o tas, kuris išsisuko.
  • Spėliojimas nėra blogesnis už protą.
  • Stebėkite, ką žmonės sako.
  • Tu turi barzdą, o aš pats turiu ūsus.
  • Vienas mirksi, o kitas jau išmano.
  • Kiekviena akla moteris juokiasi iš savęs.
  • Jis neturi išradingumo, o tyrimas nebuvo duotas.
  • Patobulink klausą ir regėjimą: kas drąsus ir gudrus, laimės.
  • Gudrumas ir sumanumas padeda tiksliai smogti priešui.
  • Kur neįmanoma paimti jėga, ten reikia paimti.
  • Sumanus švilpimas, ir jis jau supranta.
  • Išradingumas padės bet kuriame versle.
  • Būsite protingi ir apgaudysite – nugalėsite priešus.
  • Išmintingumas kare padeda dvigubai.
  • Aštraus proto ir gudrus – jis neteko nosies iki penkių.
  • Norint tiksliai pjauti, reikia sąmatos.
  • Kare reikia užsigrūdinimo ir išradingumo.
  • Ne kiekvienas išradingumas yra Dievo dovana.
  • Gudrumas ir išradingumas yra seserys.
  • Aštraus proto karys turi ir kumštinę pirštinę – granatą.
  • Mums reikia ne tik mokslininko, bet ir protingo.
  • Kovotojas su išradingumu kovoja su lazda.
  • Rusų kareivis turtingas intelektu: spręs protu, palaikys durtuvu.
  • Išmanusis yra trigubai stiprus, jis laimi karą.
  • Kur kovotojas suvokia, ten yra galas priešui.
  • Pamiršk kažkaip kovoti, eiti į priekį – reikia skaičiavimo.
  • Į atsargą pasiimk krepšį, durtuvą, dujokaukę ir išmonę.
  • Paryškink klausą ir akis – laimi tas, kuris drąsus ir gudrus.
  • Paryškink savo protą – tai pravers mūšyje.
  • Pats suvokia, kiek stintų, tada maža žuvelė.
  • Liežuvis duoda atsakymą liežuviui, bet galva protinga.
  • Poraskin protas – paimk priešą gyvą.
  • Stebėkite, ką žmonės sako.
  • Protas ir protas – mūšyje geriausias radinys.
  • Kvailys aprūgsta, bet protingasis viską parūpins.
  • Patys pažiūrėkite, kiek stintų, tada maža žuvelė.
  • Tu tik švilpiu, o aš pats suprantu.
  • Kur grūdinimasis, ten ir išradingumas.
  • Jei jėgų neužims, išradingumas padės.
  • Kas protingas, tas laimingas.
  • Išradingumas yra herojus. (jakutas)
  • Išmintis yra geriau nei jėga. (krovinys)
  • Sustoja išradingumas ir vanduo. (jakutas)
  • Keturiasdešimt fašistų, mes du ir išradingumas atsargoje. (belor)
  • Jokio išradingumo – jokios pastogės. (Komi)
  • Kur kirvis nepaims, išradingumas paims. (jakutas)
  • Nors jaunas, bet protingas. (udm)
  • Sumanus žmogus ant savo ūsų vynios kito klaidą. (karelų)
  • Reikia taikyti protą ten, kur jėgos nepaims. (Ukr)
Dar gerokai prieš pasirodant pirmajai ranka rašytai knygai, rusų žmonės sukūrė aukštą skambančio žodžio kultūrą, savotišką literatūrą, kuri dabar vadinama žodiniu liaudies menu.

Rankraščiai sudeginti, bibliotekos su poetiniais šedevrais virto pelenais, tik sunkūs istorijos laikai negalėjo sunaikinti žmonių atminties. Ji išgelbėjo, atnešė mums „Auksinių dėtuvių“.

    Pasaka lydi žmogų visą gyvenimą: ankstyvoje vaikystėje mums pasakojo tėvai; suaugę patys mielai juos skaitome, o tada pasakysime savo vaikams ir anūkams.

    Pasakos yra skirtingos, yra pasakų, kuriose vaidina tokie herojai kaip Vasilisa Išmintingoji, Baba Yaga - tai yra pasakos.

Pasakos kaip pasakos – pasakos apie gyvūnus.

Pasakos, kur kalbame apie ikirevoliucinės Rusijos gyvenimą – kasdienės pasakos.

Kasdieninė pasaka, kaip rodo jos turinys ir personažai, yra pati jauniausia. Bet pasaka atsirado taip seniai, kad jos neįmanoma nei pasakoje pasakyti, nei aprašyti rašikliu.

* Žinoma, tu gerai žinai pasakas ir, manau, palaikysi mane. Aš perskaitysiu pasakos pradžią, o jūs tęsite.

1. Lydekos komanda

*Mano prašymu.

2. Sivka - Burka, pranašiškas kaurka

* Stok prieš mane kaip lapas prieš žolę.

3. Lapė neša mane į tolimus miškus

* Sraunėms upėms,

Aukštiems kalnams.

4. Vaikai, vaikai, atsiverkite, atsiverskite

* Atėjo tavo mama, atnešė pieno.

5. Kas, kas gyvena mažame namelyje?

* Kas, kas gyvena žemumoje?

5. Nueik ten nežinia kur

Atsinešk tai, ko nežinai.

6. Netrukus pasaka paveikia

Greitai tai nebus padaryta.

    Pasakose yra ne tik domėjimasis, ne tik pramoga. „Pasaka yra melas, bet joje yra užuomina, pamoka geriems bičiuliams“, – rašė didysis poetas. Iš tiesų, pasakoje visada yra pamoka, bet pamoka labai švelni, dažniausiai tai draugiški patarimai. Pasirinkite iš siūlomų patarlių patarlę, kuri atspindi pasakos prasmę.

1. Pasaka "Košė iš kirvio"

* Įvertinimas yra vertingesnis už turtą.

2. Pasaka „Lapė ir gervė“.

* Už gerumą ir gerumą jie moka.

3. Ivanas – valstiečio sūnus ir Stebuklas – Judo.

* Sava žemė ir saujelė yra miela.

4. Pasaka "Princesė varlė"

* Pradžia nebrangi, bet pabaiga pagirtina.

    Rusų liaudies pasaka yra giliausias žmogaus dvasinių savybių ugdymo šaltinis. Norėdami atsakyti į klausimą: "Ko moko pasakos?" auginsime Išminties medį. O medis, kaip žinote, yra raudonas su vaisiais. Kokie vaisiai sunoks ant šio medžio? Atsakykime į šį klausimą kartu.

Aš pavadinsiu pasaką, o jūs prisimenate tas geriausias dvasines žmogaus savybes, kurios atsispindi joje.

    "Marija - grožis - ilga pynė"

**Drąsa, drąsa, meilė.

    "Gaidelis - auksinės šukos"

**Ištikimybė, draugystė.

    „Vasilisa išmintingoji“

** Išmintingas.

    „Gulbės žąsys“

** Paklusnumas ir kantrybė.

    "Morozko"

** Gerumas ir darbštumas.

Iš tiesų, tai yra neįtikėtina fantazijos ir stebuklų šalis, ji moko žmogų būti maloniu ir užjaučiančiu, sąžiningu ir padoriu.

    Pagrindiniai pasakos principai – senovės žmogaus gyvenimas ir idėjos – jau seniai pamiršti. Dabar viskas kitaip! Žemėje teka kita gyvybė, bet pasaka gyvuoja!

Įvardinkite šiuolaikinius objektus, kurie pas mus atkeliavo iš pasakos.

Gusli - samogudy -* grotuvas.

Jauninantys obuoliai -* veido kremas.

Emelya viryklė -*automobilis.

Burenushka Tiny Khavroshechki -* skalbimo mašina ir lygintuvas.

Plunksnų ugnis - paukščiai -*elektra.

Stebuklingas veidrodis– * palydovinis ryšys ir televizija.

Siūlų rutulys -*kompasas.

Magiškas kilimas -* lėktuvas.

* Šiuolaikiniame gyvenime išliko principas: norint ką nors gauti, ko nors nusipelnyti, reikia sunkiai dirbti, išlaikyti testus. Pagal šią schemą kuriamos studijos, sportas ir suaugusiųjų karjera. Ortodoksija taip pat laikosi to.

* Kasdien prieš mus, kaip pasakoje, yra pasirinkimas: kokie mes turime būti? Nugalėdami savyje tingumą, bailumą, egoizmą, nekantrumą, mes darome didelį stebuklą – tampame geresni ir malonesni, įgaudami viso savo gyvenimo prasmę.

    Ačiū už dėmesį!